Špatné závity na Bernardo 550 WQ

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

23. 5. 2015, 10:00

Vyřešeno :)
Nedalo mě to. Pořád jsem přemejšlel jak je to možný, že i při reverzu to uhejbá. Včera jsdem byl v dílně zase do dvou do rána. Problém jsem vyřešil jen náhodou, díky tomu, že se mi uvolnily hodinky. Jsou k soustruhu přidělaný jen jedním dlouhým šroubem na čínskej způsob - jeden bod a velká páka. Když jsem hodiny dotahoval, všiml jsem si, že jsou trochu nakřivo. Ne moc, ale prostě nebyly dost rovnoběžný se šroubem. Tak jsem je znovu povolil, a zjistil jsem následující (viz foto):

distanční podložka šroubu, kterým jsou hodiny připevněny, neseděla celým čelem na ploše, protože ji překážel takovej kus plechu (držák krycí pružiny). Skoro to nebylo vidět a při původním upevnění hodin jsem si toho vůbec nevšiml. Plech byl na místě podložky trochu omačkanej (obr.1), jak to tam v továrně narvali (a já potom taky). Je to na fotce vidět. Byl to jen milimetr ale já si toho před tím vůbec nevšiml.

Díky tomu byly hodinky trochu nakřivo a kolečko nemohlo dosednout do celý hloubky závitu šroubu a je možný, že to i trochu přeskakovalo. Při řezání podle hodinek jsem pak nemohl nikdy zamknout v ten správnej moment. A že se mi některej závit povedl, bylo dílem vyložený náhody.

Vybnrousil jsem do plechu oblouček (obr.2), znovu přidělal hodinky a vše je v naprostým cajku. Jsem ale mamlas, že sem si toho nevšiml, když jsem hodinky rozdělával poprvý a počítal zuby. Přidělal jsem je pak stejně blbě jako číňan z bambusovýho hájku.

Ale proč nůž ujížděl i při reverzu? Špatně zapadlý kolečko hodin (který byly pevně utažený), drhlo a působilo jako mechanickej odpor. Celá soustava se pak chovala stejně, jako kdybych třeba brzdil saně rukou. Všechny přirozený vůle pak byly využity beze zbytku a nůž ujížděl. Jinak si to neumim vysvětlit. Nejsem žádnej strojařskej detektiv, ale vzhledem k tomu, že jsem včera udělal sedm naprosto ukázkovejch závitů v řadě za sebou, mám za to, že tohle byl celej a jedinej problém. Nůž teď jede krásně a perfektně drží stopu.
https://www.youtube.com/watch?v=h-C-UfjEMdE

Ještě jednou vám děkuju za pomoc. Přinutili jste mě nad vším víc přemejšlet a brát v úvahu věci, který jsem do teď vůbec neznal. Hodně mě to pomohlo :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

23. 5. 2015, 2:42

Nejak mi není jasný, jak blbě připevněný hodinky (byť by drhnuly) mohly mít vliv na "ujíždění" nože při reverzování.
Na tom videu: co ty divný zvuky? To je převodovka vřeteníku, nortonky, nebo kol pro závitování? To bys měl řešit - zní to jako kdyby byl nějakej zub nakoplej.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

23. 5. 2015, 8:16

Francotirador: to, že hodinky něco brzdily, je pouze moje doměnka, protože si jinak neumim vysvětlit, že po jejich správným upevnění pracuje vše dobře. Podle hodinek to řeže bez chyby. Reverz jsem nezkoušel, ale zkusím taky. Já vřeteno nemám poháněný kolama, ale řemeny. Ty zvuky jsou závitový kola který jsou hned vedle nich a který jsem spasoval těsně k sobě, když jsem na začátku zkoušel zemenšit veškerý vůle. Ale nemělo to na nic vliv. Proto je to hlučný, jináč to je docela tichej soustruh. Povolím je, jova už psal, že to není dobrý tlačit je k sobě na fest. Jinak dík za reakci, není vyloučený, že je chyba ještě jinde.
http://www.bigstreet.cz/soustruh/010.png
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

25. 5. 2015, 4:13

Francotirador: tak pisu jak sem slibil, dnes jsem celej den delal se soustruhem psi kusy, vcetne zavitu s reverzovanim, ale i na hodinky. Vse je ok.
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Tom1
Příspěvky: 21
Registrován: 16. 7. 2015, 3:31

27. 7. 2015, 3:14

Ahoj všem.
Nevím, zda-li jsem v této rubrice správně, ale můj dotaz se týká závitů a právě 550 WQ.
Umí tento soustruh i LEVÝ závit? Pravý metrický a whithworth je normální záležitostí. Ale já potřebuji občas i levý závit - prosím - jde udělat levý na 550 WQ, nebo rotace vřetene a obrácený posuv s uzamčením nelze provést?
Děkuji.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

27. 7. 2015, 7:23

nedělá se levý závit jen změnou směru posuvu ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Tom1
Příspěvky: 21
Registrován: 16. 7. 2015, 3:31

27. 7. 2015, 8:30

Asi ano, jak píše chb.
Změnou posuvu od levého (klasicky směrem ke sklíčidlu) k pravému směru (směrem ke koníku) s tím, že rotace vřetena se při řezání nemění.
ALE - fakticky nevím (550 WQ ještě nemám, ale přemýšlím o něm), zda-li i při této změně fungují ostatní segmenty (kola). Jde o to, že změním-li na čelním přepínači (kolečko vlevo dole) pohyb pusuvu doprava, pak zda toto nastavení lze použít i pro zdárné řezání závitů - tj. zda se uzamknou i kola a půjde reverz pro opakování řezání apod.
Můžete to prosím někdo na 550 WQ vyzkoušet - udělat levý závit a napsat, zda jej lze udělat analogicky jako pravý závit? V manuálu (ke Quantum 240x500, jež by měl být prakticky shodný) se o levém závitu vůbec nic nepíše.
Děkuji :-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2015, 9:28

V nejhorším tam pro ten levý závit vložíš jedno mezikolo s držákem a bude vyřešeno.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 7. 2015, 12:37

řekl bych, že změna posuvu na druhou stranu tam to mezikolo vlastně vkládá také.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Tom1
Příspěvky: 21
Registrován: 16. 7. 2015, 3:31

29. 7. 2015, 6:58

Ahoj kluci.
Jen malý dotaz - kolik je u Bernardo 550 wq výměnných kol pro závity? Vím. Jsou tam standardní kola na mašině, ale kolik jich je při dodávce samostatně dodávaných, aby bylo možné další závity řezat - kola měnit?
Dík za info :-)
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

22. 12. 2015, 3:25

Ano, na soustruhu lze řezat i levý závit. Vnější i vnitřní, volbou vhodného nože a změnou smyslu otáčení posuvu.
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“