Soustruh ASIST 550W vs PROMA SM-300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5204
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 8. 2009, 6:49

Jaká kuželíková ložiska jste kupovali místo původních ?

Mohou tam být 30206 ?
Jsou cca o 1 mm silnější. Já ale doufám, že by to nemělo vadit ! ;-)
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

14. 8. 2009, 7:41

Zdenek Valter píše:Jaká kuželíková ložiska jste kupovali místo původních ?

Mohou tam být 30206 ?
Jsou cca o 1 mm silnější. Já ale doufám, že by to nemělo vadit ! ;-)
30206, ze su sirsie nevadi ale musis vyrobit podlozky ktorymi vymedzis volu medzi loziskami. Pozor na premazanie lozisk, nenatlac tam vela vazeliny (pouzi nieco riedke) inac sa ti ani motor nerozbehne.
bob7373
Příspěvky: 30
Registrován: 21. 4. 2009, 11:31
Bydliště: Třebíč

16. 8. 2009, 7:24

Já jsem to odtroubil, mám tam přesná kuličková. Důvod je, že seřízení vůle musí být přesné, umělohmotná trubka by musela být nahrazena přesnou kovovou a vůle nastavena přesně. Jde to samozřejmě udělat i s plastovou, strojařina to ale moc není. Budu se tomu věnovat až to bude potřeba
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5204
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 8. 2009, 10:19

Laco19 píše:
Zdenek Valter píše:Jaká kuželíková ložiska jste kupovali místo původních ?

Mohou tam být 30206 ?
Jsou cca o 1 mm silnější. Já ale doufám, že by to nemělo vadit ! ;-)
30206, ze su sirsie nevadi ale musis vyrobit podlozky ktorymi vymedzis volu medzi loziskami. Pozor na premazanie lozisk, nenatlac tam vela vazeliny (pouzi nieco riedke) inac sa ti ani motor nerozbehne.
Jakou vůli tam máš tedy nastavenu ?

Já počítám s tím, že si místo toho plastu stočím kus duralu a vůli tak nastavím pomocí matice a kontra matice.

Jinak u toho mého Asista to byla docela pakárna rozborka i sborka vřeteníku. Rozhodně bych to doma sám neudělal :-(
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

17. 8. 2009, 12:20

Zdenek Valter píše:
Laco19 píše:
Zdenek Valter píše:Jaká kuželíková ložiska jste kupovali místo původních ?

Mohou tam být 30206 ?
Jsou cca o 1 mm silnější. Já ale doufám, že by to nemělo vadit ! ;-)
30206, ze su sirsie nevadi ale musis vyrobit podlozky ktorymi vymedzis volu medzi loziskami. Pozor na premazanie lozisk, nenatlac tam vela vazeliny (pouzi nieco riedke) inac sa ti ani motor nerozbehne.
Jakou vůli tam máš tedy nastavenu ?

Já počítám s tím, že si místo toho plastu stočím kus duralu a vůli tak nastavím pomocí matice a kontra matice.

Jinak u toho mého Asista to byla docela pakárna rozborka i sborka vřeteníku. Rozhodně bych to doma sám neudělal :-(
Ja nie som strojar ale neviem preco by mala byt vola medzi vnutornymi kruzkami kuzelikovych lozisk presne vymedzena nejakou vlozkou.
Napriklad, nove auta sice maju kolesa s dvojitymi kuzelikovymi loziskami, u ktorych sa kruzky zoskrutkuju "nafest" ale napr. na starej Skodovke sa dala vola nastavit utahovacim momentom (ked sa dobre pamatam).
Ja tu sustavu podloziek medzi kruzkami lozisk mam taku dlhu, ze prstami necitim zeby tam bola nejaka vola ale mozno tam nejaka je. Myslim ze staci ked je tam taka mala vola ze uz nelieta ozubene koleso zo strany na stranu ale zaroven dost velka aby sa dali dostatocne stiahnut loziska (alebo deformaciou plastovych dielov).
Loziska treba po montazi najprv zohriat a potom nastavit. So spravne nastavenymi loziskami je dobeh po vypnuti citelne kratsi ako s povolenymi loziskami.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5204
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 9. 2009, 10:22

Tak dneska jsem se konečně dostal k tomu abych si udělal kovovou vložku na vřeteno.
Přílohy
Nejdřív si posadím matroš na centr ;-)
Nejdřív si posadím matroš na centr ;-)
Připadám si jako Krutor v aluminiových šponách
Připadám si jako Krutor v aluminiových šponách
podruhé
podruhé
potřetí
potřetí
Ještě kousek  - holt to musím zase vystředit :-(
Ještě kousek - holt to musím zase vystředit :-(
Takhle to vypadá před finálem
Takhle to vypadá před finálem
Tak teď je to konečně ono
Tak teď je to konečně ono
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2009, 10:07

Šikula! Jen se chci zeptat, proč to děláš v 4-paknové nezávislé univerzálce, a ne v klasické 3-paknové centrické? Zbytečně tam musíš laborovat s hodinkama. Nebo to nešlo na 1 upnutí?
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5204
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 9. 2009, 8:38

Krutor píše:Šikula! Jen se chci zeptat, proč to děláš v 4-paknové nezávislé univerzálce, a ne v klasické 3-paknové centrické? Zbytečně tam musíš laborovat s hodinkama. Nebo to nešlo na 1 upnutí?
Čekal jsem že se někdo zeptá ! ;-)

Nicméně důvod je prozaický do klasické 80 mm hlavy 3 paknové se ten špalek už takhle upnout nedá (má cca36 mm).
Tam bych musel dát obrácené čelisti a úchyt by byl jen na cca 6,5 mm oproti 15,5 ve 4 čelisťovce.
Už ale také přemýšlím o větší hlavě (125 mm ;-) tedy podobně jako má Laco.
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

6. 9. 2009, 8:57

Zdenek Valter píše:Už ale také přemýšlím o větší hlavě (125 mm ;-) tedy podobně jako má Laco.
Ja mam "len" 100mm 4 celustove sklucovadlo. Myslim ze o 125mm pisali ze ho sice namontujes (s redukciou) ale uz velmi nerozovries celuste, lebo poskodia lozko.
Ked sa dobre pamatam, na LMS je niekde tabulka, ake priemery vies upnut do rozne velkych sklucovadiel pri montazi na mini sustruhu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5204
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 9. 2009, 9:34

Laco19 píše:
Zdenek Valter píše:Už ale také přemýšlím o větší hlavě (125 mm ;-) tedy podobně jako má Laco.
Ja mam "len" 100mm 4 celustove sklucovadlo. Myslim ze o 125mm pisali ze ho sice namontujes (s redukciou) ale uz velmi nerozovries celuste, lebo poskodia lozko.
Ked sa dobre pamatam, na LMS je niekde tabulka, ake priemery vies upnut do rozne velkych sklucovadiel pri montazi na mini sustruhu.
No já o ní uvažuji z toho důvodu, že má díru o kapánek větší než je ve vřeteni a tím pádem to co proleze vřetenem tak i tou hlavou popřípadě 25 mm trubku nemusím tak moc krátit, část se jí vleze i do té hlavy. ;-)
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

6. 9. 2009, 10:28

Zdenek Valter píše:No já o ní uvažuji z toho důvodu, že má díru o kapánek větší než je ve vřeteni a tím pádem to co proleze vřetenem tak i tou hlavou popřípadě 25 mm trubku nemusím tak moc krátit, část se jí vleze i do té hlavy. ;-)
Aj moje 100mm sklucovadlo ma 25mm vrtanie (o nejaku desatinu viac).
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5204
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 9. 2009, 10:39

Laco19 píše:
Zdenek Valter píše:No já o ní uvažuji z toho důvodu, že má díru o kapánek větší než je ve vřeteni a tím pádem to co proleze vřetenem tak i tou hlavou popřípadě 25 mm trubku nemusím tak moc krátit, část se jí vleze i do té hlavy. ;-)
Aj moje 100mm sklucovadlo ma 25mm vrtanie (o nejaku desatinu viac).
Pak je tedy má volba jasná ! ;-)
Jdu v Tvých stopách ;-)
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

8. 9. 2009, 12:48

MNe sa ten asist kazdych cca 6 hodin uplne rozvibruje, strati tuhost a vsetko treba dotahovat. Pro najhorsom ked idem do tvrdeho tak obcas zahryzne a treba brusit nozik. Nastavenie je obtiazne, zvlast ked sa s tym clovek musi kazdy den hodinu babrat. Aspon ze ubere pol milimetrovu sponu, viac nevladze :( inac na mäkke kovy je ok.
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2009, 9:49

Já bych byl opatrný s instalací většího sklíčidla, než je pro daný soustruh tak nějak určené. Je zde několik problémů:

1) Výrazně větší namáhání ložisek stroje
2) Větší riziko že si bouchnu čelistma do lože nebo do saní
3) Pokud nemám plynulé spouštění, tak je to už velký nápor na převody, roztočit takovou potvoru

Jinak se toho ale taky nebojím - na SUF16 jsem občas vozil 160-ku místo 80-ky, a teď když mám na 160-ku Optimum D320, tak ho občas osadím i 250-kou. Ale to už jsou fakt extrémy.
Petr Spáčil
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2009, 10:24

Mám taky Asista a docela to jde, jen jsem musel udělat několik úprav.
Ložiska jsem měnil za přesná kul. cca 3000,-, vřeteno 125mm, snížená nožová hlava pro nože 12mm, spodní plech kryt s nádobkou pro odtok chl.emulzi a samozřejmě chladící zařízení.
Co se týče sklíčidla 125mm, tak nemám s ním žádné problémy. Po max. roztažení o nic nedře. Používám ho jen v nutnosti jinak to mám osazeno 100mm. Co se týče vůlí, jasně musím stále dolaďovat, jinak v pohodě.
Ještě přemýšlím rozpárat něčím šetrným celé to železo jak je uloženo vřeteno. Myslím v místě kde jsou uložena ložiska a pak to sešroubovat pro snadné a případné výměmě ložisek. Jinak ty plastová hnací kola na vřetenu jsem taky nechal udělat kovová a celý ten prostor jsem utěsnil a vyplnil tukem. Pokud někdo máte nějaké dobré nápady s úpravou dejte vědět.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“