Úpravy mini soustruhu Sieg C-4

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

18. 2. 2012, 1:41

Reverzace vodícího šroubu - přešel jsem sem z vlákna Nový malý stolní soustruh (nešikmooký) - anketa
Prosím o nápady jak na to :D
Na reverzaci vodicího šroubu mám pár nápadů sám (zatím ale neověřených) a pár odkazů, jak to řešili na číňanech jiní - většinou přímo v převodové skříni, hned za řemenicí, jenže já tam nemám pro jednoduchou úpravu dost místa, tak jsem se zaměřil přímo na hřídel posledního oz. kola, která přes pružnou spojku pohání vodicí šroub. Jednak bych to tam rád rozpojoval, jednak reverzoval, toť "vše".
QNX píše:Miller: no, nevím jak přesně to má být uspořádané, ale to je zrovna věc, které bych se rád vyhnul. Raději to předem dobře promyslet, aby se později nemuselo řešit, že něco pro nedostatek místa nejde.

Tohle je klasické uspořádání:
http://www.lathes.co.uk/threading/geartrain.bmp" onclick="window.open(this.href);return false;

Smyslem těch 4 ozubených kol v horní části obrázku je právě reverzace.

A jinak na těch stránkách jsem našel i SW pro výpočet převodů na soustruhu, to je docela užitečná pomůcka.
http://www.lathes.co.uk/latheparts/page14.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer píše:Tahle věc se na starých profi mašinách řešila kuželovými třecími spojkami. Bylo možno zapínat pohon na oba směry přesunem páky. V tom systému se používala i převodovka který měla za úkol na jednu stranu zvýšit otáčky. Princip by šel jistě použít i pro pohon posuvového šroubu. Jen by se to muselo překonstruovat a zmenšit.
Jinak ten způsob získání reverzních otáček je pochopitelně klasika použitá i ve výše popsaném systému... :wink:
Přidal jsem ten obrázek pro lepší představu:
revers.jpg
Ano, to je to "klasické" řešení o němž jsem se zmínil, že podle něj hobbíci dělají úpravu přímo v převodové skříni, mívají na to, podle typu, víc místa, já to mám uspořádané trochu jinak, snad to bude z obrázku také lépe poznat.Ozubené kolo na řemenici zabírá s kolem pod prvním výměnným kolem A (to je s ním na peru). Kolo na řemenici a kolo pod A mají (musí mít) stejný počet zubů - zatím nikdo, pokud vím, nepřišel na to, jak tam nějak elegantně umístit tu kulisu s s dalšími dvěma koly. A pokud přišel, tak to tutlá :D
c4.jpg
c4.jpg (27.07 KiB) Zobrazeno 14281 x
Ovšem s těmi kuželovými spojkami, co zmiňuješ, by to mohlo být zajímavé, rád bych se aspoň kouknul, jak to bylo realizované - měl bys nějaký odkaz?
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

23. 6. 2013, 6:24

Miller: Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda má SC4 kalené lože.
Reverzní režim pro levé závity (nevím, jestli je to přesně to co hledáte).
http://gbenyhe.blogspot.cz/2011/07/can- ... -sieg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

23. 6. 2013, 8:37

Ano, ten způsob na který odkazuješ, jsem hned po koupi vyzkoušel a funguje dobře, ale znamená to přehodit vždy to kolečko, takže to není zrovna nejpohotovější, proto jsem se pídil po něčem jiném - ale zatím nedopídil :wink:

To, jestli má C-4 lože kalené, jsem se nikde nedočetl, ale lože mého soustruhu má tvrdost lepší než HRC45. Možná nějaký skutečný strojař řekne, co z toho vyplývá, já bych to hledal týden :lol:
Mini soustruh SC-4
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 6. 2013, 9:03

a jak víš že je lepší než 45HRC?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 6. 2013, 9:06

jinak 45HRC je nějakejch 1400-1500MPa, to aby litina měla tak musí být povrchově kalená..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

23. 6. 2013, 9:38

No, vida, moje lože je kalené :) !
Před časem jsem narazil na takovou sadu pilníčků, zelený je označený HRC45 a ten udělá jen lehké škrábance a modrý - HRC50 už zabere.
Mini soustruh SC-4
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 6. 2013, 1:23

takže opravdu zaručená kontrola tvrdosti :D nechci ti brát iluze, ale pokud to jde pilovat tak to asi kalený lože nebude.. nicméně zkus jinej test, nepředpokládám že máš nebo si budeš pořizovat měřič tvrdosti tak vezmi malou kuličku z ložiska a šroub pevnosti 8,8 ten ofrézuj ať má rovnou plochu, kuličku polož na testovanej materiál na to ten šroub a stáhni to třeba truhlářskou svorkou až se vytlačí nějakej důlek.. pokud máš to lože kalený tak na něm nebude v podstatě nic vidět a ten důlek bude jen v tom šroubu.. pokud kalený není tak budeš mít důlek v tom loži :D a prostě porovnáš kde je větší důlek tak to je měkčí.. jednoduché
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

24. 6. 2013, 8:38

Chceš říct, že tyhle pilníky, za tuhle cenu, jsou jen podfuk ? ! :shock: http://www.naradiprofesional.cz/pilniky ... sade-6-ks/" onclick="window.open(this.href);return false;
Mini soustruh SC-4
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

2. 12. 2013, 1:41

Dobrý den,
několik postřehů k sc4.
- Rychloupínací hlava.
Měl k dispozici nože různých rozměrů od 8x8 po 20x20, chtěl jsem tedy něco universálního na všechny výše uvedené rozměry.
Vzhledem k tomu, že nic podobného jsem pro sc4 na trhu neobjevil, pustil jsem do samovýroby. Sehnal jsem materiál potřebného rozměru, frézovací nástavec od Tumlíka, čelní frézu 10 mm, úhlovou frézu a pustil se do díla.
Výsledek viz. níže (zatím bez povrchových úprav).
http://slavav.rajce.idnes.cz/qctp/
Frézovací nástavec používat pokud možno po připevnění přímo na příčný suport s distanční podložkou (vymezit vůle na nožovém suportu pro trochu smysluplnější práci je téměř nemožné :) ).
- Před koupí sc4 jsem také uvažoval o CJM250, vzhledem k prostorovým možnostem jsem nakonec zůstal u původně objednaného sc4. Po několika týdnech zkušeností jsem tomu velice rád. SC4 je totiž téměř blbu vzdorný. Když se někde "sekne", motor se zastaví, na displeji se objeví ERR a jede se dál. Nedovedu si představit, jak by na moje začátečnické kiksy reagoval soustruh s pevnými převody.
- Omlouvám se za případnou neodbornou terminologii, ale vzhledem k absenci technického vzdělání mi snad bude odpuštěno.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2013, 6:03

Miller píše:Ano, ten způsob na který odkazuješ, jsem hned po koupi vyzkoušel a funguje dobře, ale znamená to přehodit vždy to kolečko, takže to není zrovna nejpohotovější, proto jsem se pídil po něčem jiném - ale zatím nedopídil :wink:

To, jestli má C-4 lože kalené, jsem se nikde nedočetl, ale lože mého soustruhu má tvrdost lepší než HRC45. Možná nějaký skutečný strojař řekne, co z toho vyplývá, já bych to hledal týden :lol:
a co takhle nepřehazovat ty kolečka ,ale mít je tam 2x s tím ,že budou rozpinatelné . Buď posunem po ose mimo kolo nebo kolíkem ,možností je fůra .
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

4. 12. 2013, 1:34

PAKO.ll píše: ... a co takhle nepřehazovat ty kolečka ,ale mít je tam 2x s tím ,že budou rozpinatelné . Buď posunem po ose mimo kolo nebo kolíkem ,možností je fůra .
Jestli jsem to pochopil správně, pak to má jeden háček - podívej se na ten horní obrázek - přehazuje se kolo "A", ale to je kolo výměnné, které je stejné jen pro nastavení pro některé závity, pro jiné se liší velikostí (počtem zubů), takže minimálně v tom případě bys musel kola měnit a navíc ještě musíš hýbat tím bendžem, aby se soukolí jiným rozměrům přizpůsobilo.
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

4. 12. 2013, 1:48

slavav píše:Dobrý den,
několik postřehů k sc4. ...
Ahoj, pěkný příspěvek ! Dovolil jsem si ty obrázky dát přímo sem, do vlákna, doufám, že ti to nevadí :)
IMG_9221.jpg
IMG_9222.jpg
IMG_9223.jpg
Mini soustruh SC-4
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

16. 1. 2014, 6:48

Zdravím,
ach jo, tak jsem měl napsaný téměř celostránkový příspěvek na téma Reverzace vodícího šroubu a jak jsem tam přikládal fotky tak se mně to celý ztratilo a já už nemám sil to celé psát znovu. Takže jenom stručně, našel jsem poměrně jednoduché a levné řešení:
4 x ozubená kola 39 zubů modul 1 cca 4x70=280 korun 2x ložisko cca 2x40=80 korun.
reverz41.jpg
reverz4.jpg
Původní ozubené kolo na řemenici a jeho protikus (42 zubů) se nahradí koly s 39 zuby čímž mezi nimi vznikne mezera. Další 2 kola s 39 zuby se umístí do pohyblivého držáku a zvolením vhodného bodu otáčení držáku se přepíná náhon na přímo nebo přes vložené kolo. Vyroben "předprodukční vzorek" a vyzkoušeno - funguje to :P .
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

18. 1. 2014, 8:35

Tak to se těším, máš prvního zájemce :D !
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2014, 9:13

slavav píše:Zdravím,
ach jo, tak jsem měl napsaný téměř celostránkový příspěvek na téma Reverzace vodícího šroubu a jak jsem tam přikládal fotky tak se mně to celý ztratilo a já už nemám sil to celé psát znovu. Takže jenom stručně, našel jsem poměrně jednoduché a levné řešení:
4 x ozubená kola 39 zubů modul 1 cca 4x70=280 korun 2x ložisko cca 2x40=80 korun.
reverz41.jpg
reverz4.jpg
Původní ozubené kolo na řemenici a jeho protikus (42 zubů) se nahradí koly s 39 zuby čímž mezi nimi vznikne mezera. Další 2 kola s 39 zuby se umístí do pohyblivého držáku a zvolením vhodného bodu otáčení držáku se přepíná náhon na přímo nebo přes vložené kolo. Vyroben "předprodukční vzorek" a vyzkoušeno - funguje to :P .
Tak tak, jen to kolo na řemenici +kolo A musí mít stejný počet zubů, ty dvě kola, kterými přehazuješ smysl ,můžou mít jakýkoli počet zubů, dokonce i rozdílný, ono je to fuk, pak můžeš vlastně laborováním s počtem zubů těch zvolených kol co jsou tam navíc najít krátkou dráhu pro pohyb páky. Je to v podstatě stejné jak to "klasické" provedení :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“