Úpravy mini soustruhu Sieg C-4

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

18. 1. 2014, 1:37

Miller píše:Tak to se těším, máš prvního zájemce :D !
:( Tím "předprodukčním" vzorkem jsem nemyslel, že budu vyrábět nějakou sérii, ale že to bylo
jen tak nahrubo opracované, aby se zjistilo jestli to funguje.

Domnívám se, že si to jistě vyrobíš sám a líp než jsem to sesmolil já. Pro inspiraci přiložím pá fotek.
IMG_9376v.jpg
Toto je původní kolo 39 zubů M1 zakoupeno např.
http://shop.retezyolomouc.cz/ozkolo-cel ... m-30110039" onclick="window.open(this.href);return false;
IMG_9357v.jpg
Po opracování a nalisování ložisek.
IMG_9374v.jpg
IMG_9375v.jpg
Po zabudování do držáku.
IMG_9360v.jpg
Trn na kterém se to otáčí.
IMG_9378v.jpg
IMG_9380v.jpg
A konečná podoba.

Ještě nemám dořešenou kulisu na aretaci páky v koncových polohách, k tomu se dostanu asi až příští týden.
Jinak funkce bezproblémová, mírně se zvýšila hlučnost převodů (dva převody navíc).
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

18. 1. 2014, 7:33

tumlik píše: Tak tak, jen to kolo na řemenici +kolo A musí mít stejný počet zubů, ty dvě kola, kterými přehazuješ smysl ,můžou mít jakýkoli počet zubů, dokonce i rozdílný, ono je to fuk, pak můžeš vlastně laborováním s počtem zubů těch zvolených kol co jsou tam navíc najít krátkou dráhu pro pohyb páky. Je to v podstatě stejné jak to "klasické" provedení :)
Domnívám se, že ty dvě kola, kterými se přehazuje smysl otáčení sice můžou mít teoreticky jakýkoliv počet zubů, ale měl by být stejný.
Při běžném posuvu směrem ke sklíčidlu jde převod přes obě tato kola. Kdyby kola měla různý počet zubů rozhodilo by to posuv při řezání závitů.
A snad, pokud bych chtěl stejnou rychlost posuvu v obou směrech, měla by být všechna kola stejná?
Nebo se pletu :roll:
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 1. 2014, 7:51

ozubené kolo které někam vložíš jakoby navíc žádný převodový poměr nezmění, takže může být jakékoliv..
představ si že máš pvní kolo třeba 10zubů a poslední kolo taky 10zubů převod 1:1, pokud dáš mezi to další kolo třeba s 20ti zuby to první ho popožene na jedné otáčce o 10zubů tedy o polovinu otíčky a to popožene to poslední zase o 10zubů a tedy poměr bude pořád stejnej.. těch kol si tam takhle můžeš dát kolik chceš a nic se nezmění.. resp pokud tam dáš jedno kolo tak se změní směr, nic víc..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

18. 1. 2014, 8:30

RaS píše:ozubené kolo které někam vložíš jakoby navíc žádný převodový poměr nezmění, takže může být jakékoliv..
představ si že máš pvní kolo třeba 10zubů a poslední kolo taky 10zubů převod 1:1, pokud dáš mezi to další kolo třeba s 20ti zuby to první ho popožene na jedné otáčce o 10zubů tedy o polovinu otíčky a to popožene to poslední zase o 10zubů a tedy poměr bude pořád stejnej.. těch kol si tam takhle můžeš dát kolik chceš a nic se nezmění.. resp pokud tam dáš jedno kolo tak se změní směr, nic víc..
:( Tak jsem si to nakreslil, a vypadá to, že je to opravdu tak, ale jde mně to těžce proti srsti :P
No každopádně jsem dal všechna čtyři kola stejná, co kdyby náhodou :D
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2014, 8:55

slavav píše:............Tak jsem si to nakreslil, a vypadá to, že je to opravdu tak, ale jde mně to těžce proti srsti :P
JJ je to tak jak to napsal ras, kdybys jich dal za sebe třeba milión a všechny měli různý počet zubů, tak výsledný převodový poměr je jen mezi prvním a posledním, už jsem to tady psal několikrát :)
jen se divím, že na tom siegu to není ta reverzace šroubu, ty třístovkové soustruhy to mají, jak tam normáýlně řežeš levý závit?
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

18. 1. 2014, 9:00

tumlik píše:
slavav píše:............Tak jsem si to nakreslil, a vypadá to, že je to opravdu tak, ale jde mně to těžce proti srsti :P
JJ je to tak jak to napsal ras, kdybys jich dal za sebe třeba milión a všechny měli různý počet zubů, tak výsledný převodový poměr je jen mezi prvním a posledním, už jsem to tady psal několikrát :)
jen se divím, že na tom siegu to není ta reverzace šroubu, ty třístovkové soustruhy to mají, jak tam normáýlně řežeš levý závit?
Obvykle se používá postup uvedený níže
http://gbenyhe.blogspot.cz/2011/07/can- ... -sieg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2014, 9:15

slavav píše:
tumlik píše:
slavav píše:............Tak jsem si to nakreslil, a vypadá to, že je to opravdu tak, ale jde mně to těžce proti srsti :P
JJ je to tak jak to napsal ras, kdybys jich dal za sebe třeba milión a všechny měli různý počet zubů, tak výsledný převodový poměr je jen mezi prvním a posledním, už jsem to tady psal několikrát :)
jen se divím, že na tom siegu to není ta reverzace šroubu, ty třístovkové soustruhy to mají, jak tam normáýlně řežeš levý závit?
Obvykle se používá postup uvedený níže
http://gbenyhe.blogspot.cz/2011/07/can- ... -sieg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
No tak teď už je mě jasný, že toužíš po pohodlí :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

18. 1. 2014, 9:29

Je to jeden z několika nepochopitelných nedostatků tohoto jinak vcelku povedeného strojku. Já jsem ho bral hlavně proto, že je nejmenší, který má příčný strojní posuv (na každé straně mám volno cca 10 cm, abych mohl vyjet s koníkem, musel jsem do schodů na půdu vyřezat okýnko :P ). V poslední době jaksi víc frézuju než soustružím a tam se příčný posuv hodí.
Jinak jestli to vyjde, tak cca za 3 týdny dostanu v krabici rozebraný MN 80, prý vyrobený v TOS Kuřim. Údajně nebyl nikdy v provozu. Je to ale jenom soustruh, bez stolu, bez motoru a příslušenství, tak jestli bude kompletní a jestli se mi ho podaří zprovoznit, budu moct porovnat, jak se číňan liší od české klasiky.
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

19. 1. 2014, 4:51

Na závěr krátké video, jak to funguje. Je to ve formátu 16:9.
MVI_0153.avi
(2.66 MiB) Staženo 492 x
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2014, 5:02

slavav píše:Na závěr krátké video, jak to funguje. Je to ve formátu 16:9.
MVI_0153.avi
....hm, to vypadá celkem slušně :wink: té věty, že to má příčný posuv jsem si ani nevšiml, to je docela deviza toho soustruhu
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

19. 1. 2014, 10:35

slavav píše: ... :( Tím "předprodukčním" vzorkem jsem nemyslel, že budu vyrábět nějakou sérii, ale že to bylo
jen tak nahrubo opracované, aby se zjistilo jestli to funguje.
Domnívám se, že si to jistě vyrobíš sám a líp než jsem to sesmolil já. ...
No, být tebou, tak nad tím aspoň pouvažuji, zatím jsem nikde nic tak šikovného nenašel - teď mluvím o zahraničních fórech. Díru na ten nosný šteft je schopen udělat každý a kdybys dodal výkres s rozměry vrtání a pro méně vybavené/ne tak šikovné, dodal to pouzdro, nebo i komplet... Pokud bys za to nechtěl moc, mohl by to být třeba úspěšný artikl :)
Já sám jsem dělal na jiném řešení, ale teď se na to vykašlu, bylo to o dost složitější než to tvoje a hlavně jsem to nedotáhnul do toho "předprodukčního" leč funkčního vzorku, takže se nemám čím chlubit :( .
Mini soustruh SC-4
slavav
Příspěvky: 16
Registrován: 23. 6. 2013, 6:09

20. 1. 2014, 5:53

tumlik píše: ....hm, to vypadá celkem slušně :wink: té věty, že to má příčný posuv jsem si ani nevšiml, to je docela deviza toho soustruhu
Díky příznivé hodnocení vždycky potěší :)
Miller píše:No, být tebou, tak nad tím aspoň pouvažuji, zatím jsem nikde nic tak šikovného nenašel - teď mluvím o zahraničních fórech. Díru na ten nosný šteft je schopen udělat každý a kdybys dodal výkres s rozměry vrtání a pro méně vybavené/ne tak šikovné, dodal to pouzdro, nebo i komplet... Pokud bys za to nechtěl moc, mohl by to být třeba úspěšný artikl :)
Já sám jsem dělal na jiném řešení, ale teď se na to vykašlu, bylo to o dost složitější než to tvoje a hlavně jsem to nedotáhnul do toho "předprodukčního" leč funkčního vzorku, takže se nemám čím chlubit :( .
No, co na to říct, aby to bylo krátké a výstižné?
- nemám na to vybavení, frézuji s použitím tumlíkova nástavce, s tím se musí opatrně, jde to pomalu, soustruh nemá na frézování potřebnou tuhost
- nebavilo by mně dělat něčeho stejného více kusů
- kdybych to dělal znovu, udělal bych to jinak (myslím, že jsem to udělal zbytečně moc hamantní ...)
- nemám od toho žádný výkres, nemám ho v čem nakreslit a neumím to, nejsem strojař
- a tak dále ...

Myslím, že můj přínos spočívá v nápadu, rozdělit menšími koly ten pevný náhon, dál už je to klasika.
Pokud by se toho někdo ujal a udělal z toho "úspěšný artikl", má k tomu moje požehnání :) .
Jinak, jestli to není tajné, mohl bys trochu blíže popsat to tvoje řešení, mohlo by to být zajímavé.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

20. 1. 2014, 10:25

Je to konstrukčně bohužel složitější, než ten tvůj majstrštyk :D . Jak jsem psal, nemám to ani ve vzorku, jen jsem si udělal simulaci v jednom šikovném prográmku, stáhnout ho můžeš tady http://solvespace.com/download.pl" onclick="window.open(this.href);return false; a pak ti třeba na sz pošlu ten soubor, kdy si to můžeš rozpohybovat. Je to jenom čárový 2D model, do 3D jsem to už nedodělal, ale ta podstata tam je.
Mini soustruh SC-4
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“