Pomoc s výběrem specifické CNC frézky na hliník

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2014, 9:57

vi o cem mluvi
jsem ted delal diru do hlinikovy krabice a stalo me to 3 nastroje nez jsem prisel na to ze to nesmim tim nastrojem frezovat ale brousit
tedy ubery opravdu nicotne
nakonec jsem ten obdelni cca 60x80 frezoval skoro hodinu
clovek by rekl ze to musi byt na 2 minuty
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

31. 10. 2014, 10:05

jó chlapci, to je medvedík kabrio, brácha to někde sehnal klukovi, ale byla to totální čínská mr... , nikdy v tom nejezdil, to prostě nešlo :D

pro LuKo - já ti nevnucuji to samé co mám, jenom nabízím koncepci, já na tom dělám tvrdé dřevo, MDF, polyš, mosaz, co je třeba... duralové díly na malé CNC jsem taky vyrobil na tomto stroji.
Ty potřebuješ menší rozjezdy a když mezi ty nohy dáš upínací desku jako je na horizontce tak budeš vysmátej
i na slabším strojku se dají udělat všelijaké věci, ovšem nebude to žádné výkonnostní obrábění, já jsem jako první měl nepodepřené tyče průměr 12mm a sekal jsem na tom věci, že čučeli i vectric fóru, někde tady najdeš fotky. Aspoň jsem se vyučil základům ovládání a programování.
Ale to je pořád jedna a ta samá písnička - záleží na rozpočtu a nakonec budeš stejně chtít něco lepšího. Někdy se ovšem vyplatí začít z málem a potom pokračovat dál, je to akorát delší cesta. Taky pokukuji po profi mašině, ale na to už musí být produkce a to je dneska problém. Je to o umění sehnat dobrou práci a to mi moc nejde...tak zatím dělám na tom co mám
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

1. 11. 2014, 8:27

Kolik druhů těch konektorů máš? Dej sem obrázky, jde to dělat i jiným způsobem.
www.mosaznevyrobky.cz
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

1. 11. 2014, 9:48

Díky za cenné informace, teď už mám poměrně jasno, že s daným limitem nic rozumného pořídit nelze. Zkusím u šéfa vysomrovat navýšení rozpočtu, ale tam to zase zavání, že když už víc peněz, tak ať to umí i 3D tisk. Čímž ale zase dospěji do stavu, kdy zjistím, že na to je ten navýšený rozpočet malý a kolečko somrování se opakuje :(

ivčo píše:pro LuKo - já ti nevnucuji to samé co mám, jenom nabízím koncepci, já na tom dělám tvrdé dřevo, MDF, polyš, mosaz, co je třeba... duralové díly na malé CNC jsem taky vyrobil na tomto stroji.
Ty potřebuješ menší rozjezdy a když mezi ty nohy dáš upínací desku jako je na horizontce tak budeš vysmátej
i na slabším strojku se dají udělat všelijaké věci, ovšem nebude to žádné výkonnostní obrábění, já jsem jako první měl nepodepřené tyče průměr 12mm a sekal jsem na tom věci, že čučeli i vectric fóru, někde tady najdeš fotky. Aspoň jsem se vyučil základům ovládání a programování.
Ale to je pořád jedna a ta samá písnička - záleží na rozpočtu a nakonec budeš stejně chtít něco lepšího. Někdy se ovšem vyplatí začít z málem a potom pokračovat dál, je to akorát delší cesta. Taky pokukuji po profi mašině, ale na to už musí být produkce a to je dneska problém. Je to o umění sehnat dobrou práci a to mi moc nejde...tak zatím dělám na tom co mám
Naopak, mně se tvá konstrukce líbí, jen je to holt nad můj současný limit. Nejlepší by bylo začínat na nějakém levném číňanovi, frézovat si výrobky z balzy a postupně získávat zkušenosti a vědomosti. U mě bohužel reálná potřeba vlastní CNC frézky přišla až právě s poněkud speciálními požadavky na výrobu, což není úplně optimální na začínání :?

origosch píše:Kolik druhů těch konektorů máš? Dej sem obrázky, jde to dělat i jiným způsobem.
Zde http://goo.gl/A5Kbka" onclick="window.open(this.href);return false; je nejnovější krabice z hliníku, mělo by tam být dobře vidět, co je potřeba obrábět. Na jedno upnutí by bylo šikovné vyvrtat i různé otvory pro šroubky atd. Některé krabice jsou jen 2 obdélníkové díry, jiné jsou takto složité a děravé jak ementál.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2014, 11:02

Já jsem do velkých díry nedělal, ale menší (200x100x80) úplně v poho. (přichycená dvěma vruty do desky :lol: )
Orientoval bych se podle nejmenšího otvoru - pokud je 3mm (i závit), dá se vše dělat jednozubkou dvojkou a na to je lepší vyšší točky. Minimálně čínský vodník.

Konstrukci z Al profilů vidím jako ideální, dá se vše snadno přestavovat a měnit.
Odhadem to může stát cca 40.000,-
Pak vedení - zde bych se nebál podepřených předepnutých. Cena jde dost dolů oproti klasickým lineárům.
Ovšem šrouby bych jednoznačně dal kuličkové
Následují krokové motory, drivery, interpolátor a soft. (+ kabely, koncáky, nástroje, atd. atd,..)

Cena na holý nákup bude kolem stovky a pak se to musí dát celé dohromady.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2014, 12:12

Cjuz píše:Já jsem do velkých díry nedělal, ale menší (200x100x80) úplně v poho. (přichycená dvěma vruty do desky :lol: )
Orientoval bych se podle nejmenšího otvoru - pokud je 3mm (i závit), dá se vše dělat jednozubkou dvojkou a na to je lepší vyšší točky. Minimálně čínský vodník.

Konstrukci z Al profilů vidím jako ideální, dá se vše snadno přestavovat a měnit.
Odhadem to může stát cca 40.000,-
Pak vedení - zde bych se nebál podepřených předepnutých. Cena jde dost dolů oproti klasickým lineárům.
Ovšem šrouby bych jednoznačně dal kuličkové
Následují krokové motory, drivery, interpolátor a soft. (+ kabely, koncáky, nástroje, atd. atd,..)

Cena na holý nákup bude kolem stovky a pak se to musí dát celé dohromady.
Však to je to co říkám .. 100k matroš, 100k Sobotkovi s Burešem a 100k výdělek pro toho kdo to vymyslí, vyrobí ... :lol: a seš mimo rozpočet jen to hvízdne ... :(
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

1. 11. 2014, 12:27

Vypadá to, že reálnější bude rozpočet 150-200 kKč a to asi jen spodní hranice :? Kdyby se podařilo peníze získat, předpokládám, že nejlepší asi bude si nechat něco postavit na míru, než se snažit hledat v existující běžné produkci.
Bendzo
Příspěvky: 68
Registrován: 30. 1. 2010, 5:10
Bydliště: Bratislava

1. 11. 2014, 1:04

no nieje to ziaden zazrak ale vcelku im to reze a ani rychlost nieje uplne hrozna:
http://youtu.be/J46I0Xjk_-U?list=UUMss5 ... f7bb60WYPg" onclick="window.open(this.href);return false;

inak je to stroj z tejto rady:
http://www.ebay.de/itm/720x420-CNC-Fras ... 566befa86b" onclick="window.open(this.href);return false;

podobny je este tento:
http://www.ebay.de/itm/BZT-CNC-Frase-Fr ... 486213b1df" onclick="window.open(this.href);return false;

Pri tych cenach vzhladom na pouzite komponenty je to asi skorej na "inspiraciu" pre tuzemskeho vyrobcu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2014, 1:09

Myslím, že celkem obecně platí, že zkušenosti jsou nepřenosné. A přes fórum už vůbec ne.
Tak jako se člověk většinou netrefí s první ženskou nebo třeba s první prací, tak se podle mě těžko utrefí na 1. pokus bez předchozích zkušeností i první CNC. Prostě je třeba si to trochu osahat, aby člověk věděl, o co jde. Nevím, jaké máš ty nebo tvůj šéf v této oblasti praktické zkušenosti, ale pokud by chtěl, aby frézka uměla i 3D tisk (na což jsou vzájemně poměrně dost odlišné požadavky, i když to vypadá podobně), tak asi zatím moc ne.

Kdybych to měl na tvém místě řešit já, tak bych si nechal od šéfa koupit nějakou flašku a zkusil bych požádat nějakého ochotného člena konference někde z blízka, který má nějakou Čínu třeba typu 3040 nebo ještě lépe 6040, jestli by mi svůj stroj neukázal a nezkusil na něm udělat díru do rovinného materiálu podobných vlastnosti, jako má ta bedna (třeba prostě z nějaké zničené bedny vzít jednu stěnu).
Myslím, že lidi kolem CNC jsou obecně docela vstřícní, navíc to máme většina z nás jako koníček, tak se rádi pochlubíme a vyzkoušíme. Kdybych nebyl tak daleko a neměl zrovna frézku rozloženou na prvočinitele (docela zásadní přestavba), tak bych ti to klidně nabídnul i já.

Tím si uděláš základní představu, co od toho vůbec můžeš očekávat. Navíc při praktickém kontaktu s tím člověkem a jeho strojem se dozvíš na co je třeba si dát pozor, a co se dá naopak trochu ošidit.
Myslím, že podobného výsledku se dá dosáhnout v dost širokém rozpětí peněz. Jasně, když to budeš chtít mít super a univerzální, tak v tom utopit 300 litrů není problém. Ale možná při vhodné konstrukci a drobných kompromisech třeba v univerzálnosti to pořídíš i za výrazně menší peníze.

Ale základním přepodkladem (podle mě) je mít to předem osahané.
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

1. 11. 2014, 2:13

Bendzo: Jsem sice laik, ale toto se mi tuze líbí :wink:

Mex: Zcela souhlasím. Jsme IT firma, takže tyto mechanické věci buď děláme na koleně a nebo si necháváme dělat. Frézka má vyřešit to, že je čas od času potřeba udělat něco hned a na koleni to trvá nepřiměřeně dlouho. Že není dobrý nápad do toho motat ještě 3D tiskárnu, šéfa pomalu přesvědčuji, ale stejně má občas choutky to zkombinovat do jednoho stroje. Ale to se poddá.

Před časem se tu objevil inzerát, kde někdo snad z Moravy hledal výpomoc do dílny. Pomocníka by na stroji zaučil, nechal ho dělat nějakou práci a za odměnu by si dotyčný mohl vyfrézovat své vlastní věci. Je to sice poněkud zruky, člověk projede hafo benzínu, ale asi to bude jedna z možných cest, jak si líp ošahat co a jak. Jen musím ještě najít někoho, kdo za mě bude v práci programovat :mrgreen:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2014, 2:16

LuKo píše:Jen musím ještě najít někoho, kdo za mě bude v práci programovat.
Proč? Na co jsou noci? ;-)
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

1. 11. 2014, 2:22

Mex píše:Proč? Na co jsou noci? ;-)
Z let, kdy jsem za ideální noční náplň považoval programování, pomalu a jistě vyrůstám ;)
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

1. 11. 2014, 2:48

jestli jsi tu mašinku co tady doporučil bendžo ještě neobjednal, tak jsi podle mě úplně obyčejný kecálista, zaneřáďovač fóra a zdržovač slušných lidí od pořádné práce...
já nevím co bys ještě více chtěl....
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

1. 11. 2014, 3:07

ivčo píše:jestli jsi tu mašinku co tady doporučil bendžo ještě neobjednal, tak jsi podle mě úplně obyčejný kecálista, zaneřáďovač fóra a zdržovač slušných lidí od pořádné práce...
já nevím co bys ještě více chtěl....
Nejsem takový střelec, abych koupil první věc, která se mi líbí, jinak bych už měl půl roku ten Kompas a byl bohatší o informaci, že jsem vyhodil balík peněz zbytečně :wink: Snažím se načítat maximum informací a obětuje-li někdo svůj čas na přečtení tohoto vlákna a pak i fundovaně napíše svůj názor, považuji za slušné mu odpovědět. Nyní mám v dané problematice podstatně víc jasno, některé věci jsem přehodnotil, jiné jsou pro mě novinkou. Díky všem, kteří se neomezili jen na "to se tu řeší pořád, najdi si to".
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2014, 4:57

Byl jsem si na chvilku zasportovat a venku na čerstvém vzduchu jsem přemýšlel, jak bych to řešil já.

Koupil bych si čínskou frézku typu 6040. Tyhle modely mají podepřené tyčky (na rozdíl od menšího modelu 3040, který mám já) a mají vodou chlazená AC vřetena 800W, což je pro malé frézy fajn.
Stůl není tvořený jednou deskou, ale je šroubovaný z hliníkových profilů. Takže pokud chceš udělat "díru do stolu", tak nemusíš nic řezat, ale stačí polovinu těch profilů odšroubovat.
Frézovat stejně asi budeš v rohu a ne uprostřed, v rohu je přece jen tuhost trochu lepší. Pokud by ti nestačila šířka té díry, tak by nebyl velký problém posunout šroub trochu asymetricky bokem.

Na téhle frézce si bez velkých investic a zatím i bez práce vyzkoušíš vo co go. Pokud ti to bude vyhovovat, tak bych pak koupil pár obyčejných ocelových jeklů za pár korun a udělal z nich "ohrádku" o vnitřním rozměru o pár mm větším, než je vnější rozměr rámu frézky. Ten rám by se dal klidně svařit, přesnost není kritická. Do 2 nebo 3 stran bych navrtal v pravidelných rozestupech díry a buď tam vyříznul závity (pokud bude jekl dostatečně tlustostěnný), nebo navařil matky. No a šroubama bych tak ten límec přitáhl k rámu frézky (šrouby vyrovnají nepřesnosti, proto není problém ani svařovaný rám). Tím bohatě vynahradíš úbytek tuhosti, který vznikl odebráním části stolu.

Pokud nebudeš těch krabic dělat velké stovky, tak si vystačíš i s jednoduchými pomůckami pro upínání, nemusíš vyrábět žádné drahé jednoúčelové přípravky. Bylo by dobré si zajistit snadné a přesné polohování v osách XY (osa Z nebude kritická), takže bych si na to namontoval pro zaměřování levnou USB kameru.

Pokud by se ti přece jen náhodou tento postup z nějakého důvodu neosvědčil, tak takové frézka je určitě dobrý pomocník aspoň na dřevo, plasty, plexi.
Pokud bys ji ale přece jen nechtěl, tak by se dala celkem snadno předělat na docela velkou 3D tiskárnu. Vyhodil bys vřeteno a kuličkové šrouby (oboje snadno prodáš třeba tady na fóru) a koupíš extruder (kolem tisícovky), ozubené řemeny a řemenice (stokoruny) a doděláš vyhřívání stolu. Případné díly pro přestavbu si ještě před rozebráním snadno vyfrézuješ.

Možná budeš muset tu frézku trochu poladit. Já jsem např. musel dodělat stahování domečků pro lineární ložiska (ložiska v nich trochu vaklala) a lehce to celé zaúhlovat. Pokud nemáš, tak si k tomu kup ještě za nějaké tři stovky hodinky.

A taky mysli na dodělání nějakého rozstřiku lihu pro chlazení. Docela by se asi hodil zdroj tlakového vzduchu a chlazení na principu fixírky. I kdybys k tomu koupil třeba dospělý kompresor, tak ten se dá v akcích v různých Bauxxx koupit kolem 2000 Kč.

Předpokládám, že ty díry do krabic jsou určené pro různé průchodky, konektory, tlačítka a dispeje. U všech těchto věcí se určitě člověk nebude věšet kvůli nějaké desetině mm, mimo jiné proto, že všechny tyhle prvky se vyrábějí s dost zemědělskými přesnostmi.

Takže myslím, že by se to takhle dalo udělat za ne moc peněz, s minimálním rizikem a se slušnou pravděpodobností úspěchu.

Pokud si ještě předem zajistíš někde možnost vyzkoušet si na podobné frézce frézování do toho konkrétního materiálu (plošného), do kterého to budeš dělat pak ve finále, a pokud to vyhoví, tak je podle mě úspěch téměř zaručen.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“