Těžítko v dílně nebo pracovní stroj

fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

31. 3. 2015, 5:18

Lidi o co vám jde honit setiny na domácích strojích nebo o radost že ste něco stvořili a běhá to? Pro mě bude uspěch když to bude fungovat a jezdit s trošku přesností!!! Když nejni podstatou stroje mít všude lineáry kuličkové stroje a drivery za půl vejplaty. Ano na jednu stranu je to (profi stroj).Ale na druhou stranu když si frézku pustim občas o víkendu tak si myslím že je to zbytečné. Kdybych se tím měl živit je to něco jiného.

Ale mě jde o radost že si něco postavím a jezdí to.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 3. 2015, 5:26

dělej jak myslíš postav si to třeba z merkura.. na radost z toho že se to hejbe to stačí..
nevím jak ty ale já mám radost z toho když něco vyrobím a funguje to.. a ne z toho že něco pižlám lámu frézy a ničím materiál a když se to náhodou podaří nějak vyrobit bude to oskákané a hnusné.. každej má svoji hlavu a každej si udělá co uzná sám za vhodné.. ale spousta lidí na těch lineárech skončí protože.. no však uvidíš.. to je pořád dokola..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Smartyn34
Příspěvky: 73
Registrován: 2. 1. 2015, 11:45

31. 3. 2015, 6:38

fujitsu píše: Když nejni podstatou stroje mít všude lineáry kuličkové stroje a drivery za půl vejplaty.
Pokuď jsou pro tebe lineáry, šrouby a drivery za půl vejplaty, tak do toho klidně jdi. U většiny lidí je to na víc vejplat a stejně to obětujou.
Taky když jsem stavěl první mašinku jsem si říkal to stačí tak a tak. Teď už stavím druhou a už teď vím co jsem podcenil. Tím si asi musí projít každý.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

31. 3. 2015, 9:42

robokop píše:napadaji me hned tri moznosti kde se berou lineary:

firmy kdyz konci vyrobu tak vyvezou cele jednoucelo masiny sakum prdum na srot
a spousta lidi to z toho vytezi za par korun a za tisice prodava, stejnetak serva, jsou videt i ustipane kabely atd...

nekde po projektu zbyte nepouzity material

nebo po vymene na stroji kdyz uz jsou ochozene (ale to byvaji mnohem vetsi nez ty co se tu bezne prodavaji)
protože tihle jak je nazzvat..... kretíni? to uštípnou rovnou u motoru (serva)
Já bych je za to rovnou střilel :D
Akorát dokurví motor(servo) a pak to pracně nastavuješ.... "dementi"
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

31. 3. 2015, 11:30

fujitsu píše:Lidi o co vám jde honit setiny na domácích strojích nebo o radost že ste něco stvořili a běhá to? Pro mě bude uspěch když to bude fungovat a jezdit s trošku přesností!!! Když nejni podstatou stroje mít všude lineáry kuličkové stroje a drivery za půl vejplaty. Ano na jednu stranu je to (profi stroj).Ale na druhou stranu když si frézku pustim občas o víkendu tak si myslím že je to zbytečné. Kdybych se tím měl živit je to něco jiného.

Ale mě jde o radost že si něco postavím a jezdí to.
no o co jde...
asi o trochu přesnosti a opakovatelnosti výroby
jinak si to fakt mohu "umastit" z Merkura
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2015, 11:36

fujitsu píše:Lidi o co vám jde honit setiny na domácích strojích nebo o radost že ste něco stvořili a běhá to? Pro mě bude uspěch když to bude fungovat a jezdit s trošku přesností!!! Když nejni podstatou stroje mít všude lineáry kuličkové stroje a drivery za půl vejplaty. Ano na jednu stranu je to (profi stroj).Ale na druhou stranu když si frézku pustim občas o víkendu tak si myslím že je to zbytečné. Kdybych se tím měl živit je to něco jiného.
Ale mě jde o radost že si něco postavím a jezdí to.
No nevím. Já taky nemám doma nábytek sbitý ze starých palet, i když ono by to pro domácí použití vlastně stačilo (nejsem žádný profík přes bydlení, nemáme penzión :-))
Aleš Procháska
fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

1. 4. 2015, 6:49

Lidi to jsem tak složitej nebo takovej nýmand??? Dal jsem vám tu pár otázek ... občas to byla volba ze 2 možností.... ale asi leneáry a vřetena zvítězili nad vším... Kutilstvím a radostí ze svého zdokonalování... Je lepší bejt cvičená opice co de s davem za vidinou stereotypu........
Kurva já psal hned na začítku že nejsem ropovej magnát.... a že si chci udělat jezdítko co mi udělá radost...... a do dřeva kousne i na hlazence... ale to vám asi nejni dost dobré.... Ale nejsem tak zavodou abych si první stroj vyskládal zlatem... to jsem měl tak náročné otázky nebo chtěl jsem znát vaše zlepšováky abych k tomu přišel jak spelej k houslim??
milda87
Příspěvky: 294
Registrován: 5. 7. 2012, 7:51
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2015, 7:30

Ale fuj,měli by jste se omluvit,že jste odpověděli takhle ošklivé odpovědi,tyhle fujitsu slyšet nechtěl!
Tak jedenáct příspěvků a abych citoval "KURVA......"
To je úroveň!!
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 4. 2015, 7:35

já jsem ti napsal že za cenu těch tyčí seženeš i použité lineáry, které budou o třídu lepší.. nic víc v tom nehledej... pro někoho rada k zamyšlení, pro někoho urážka...
dál jsem psal ať sem hodíš nějakej náčrt jak to bude vypadat podle obrázku ti spousta lidí odpoví a upozorní na chyby.. podle toho dlouhého popisu na začátku si každej může představit něco jiného a není k tomu co říct..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2015, 8:21

Se tolik nečil. Veřejností koluje asi nevymýtitelný mem "ne/podepřené tyče" a kdykoliv se jej někdo pokusí uvést na pravou míru, někoho naštve :-) Inu, i teď se tak stalo...
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2015, 9:23

A mně zase lineáry pár dolarů. Pravda, neměl jsem je do CNC stroje, spíš do různých jednoúčelovek a zkušebních přístrojů, ale stačilo si dát trochu práce a sehnaly se levné a přesné.
Aleš Procháska
fujitsu
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 3. 2015, 3:26

5. 4. 2015, 6:36

tak se asi na vše vybodnu a nebudu nic stavět.
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

8. 4. 2015, 9:46

Jestli to máš jako stroj, na kterém se chceš naučit pracovat s drivery, uložením vedení, pár konstrukčních věcí apod. tak potom žádná. Pokud však chceš stroj takovýchto rozměrů provozovat, tak aby jsi měl radost z toho že to něco vyrobí, ale i co to vyrobí a jak to vyrobilo, tak si nech poradit. Ony tyče jsou príma, ale ocaď pocaď.
Podotýkám, že já sám mám frézku na nepodepřených tyčích, kterou stavěli kluci z Gravosu, ale rozjezdy jsou 200 x 300 x 75 a ty tyče jsou více než masivní. Běžně na to frézuji plasty a grafit, docela často i dural, ale titan nebo nikl jen šmrdlám, protože to tuhost stroje nedovoluje. Sami Vostárkovic, prohlásili že tuto koncepci opustili, protože aby to fungovalo, tak museli koupit kvalitní komponenty, které nebyly zrovna levné. Podotýkám, že je to moc hezká mašinka, která již udělala spoustu práce, ale dneska bych je tlačil do trochu jiné koncepce. Zrovna ty tyče bych vyměnil za lineáry a Z-ko bych chtěl minimálně 100 spíše 120 mm.
Teď mi budeš namítat, že chceš dělat pouze se dřevem a to je měkčí, než dural. S tím nelze než souhlasit, ale nezapomněl jsi na suky? Já tak trochu truhlařím, už jsem zjistil že laťovku je levnější a jednodušší si dělat doma sám, než kupovat v profi krámu, na druhou stranu potřebuješ protahovačku a hoblovačku. Protože mám maximální šíři 304 mm, tak na velkou chodím ke kamarádovi do truhlárny. Ten má profi stroj s pracovní šíří 2100 mm. No a jakmile je něco sukovatého, tak mi nadává, protože ty suky tupí nože, takže ubíráme jen 0.25 mm. Teď za mnou přišel, že by potřeboval stroj s rozjezdy 5000 x 800, kde by opracovával trámy a prkna na takové ty prefabrikáty jak se z nich staví domky, které nabízí v každém OBI a Bauhausu. Sám prohlásil, že jedině na lineárech a to je kluk, který žije z ruky do úst, takže o nějakém Rotschildovi se nedá mluvit. Jedno CNCčko na podepřených tyčích už má a používá jej právě na to co máš na mysli, teď tedy nejčastěji frézuje myslivcům podložky pod trofeje a občas je z toho nešťastný, protože u akátových podložek stráví více času dobrušováním než samotným frézováním.
Nechci tě odrazovat od stavby tvé mašinky, ona ta videa na trubce vypadají překrásně, ale všimni si do čeho frézují, vše je to balza, MFD desky a krásné čisté dřevo bez prasklin a suků. Sám poznáš, že jakmile budeš chtít pracovat na něčem jiném jako je třeba klasické smrkové prkno z OBI, tak už to tak snadno nepujde a občas zlomíš i menší frézu právě na tom suku. Pak za tebou někdo přijde s ořechem, bukovým, nedej bože s dubovým či akátovým kouskem dřeva a budeš vyloženě nešťastný. No a právě s tím ořechem a akátem pracují truhláři docela často, právě když dělají něco co má vypadat.
Pokud ti tedy RaS a spol, poradili lineáry, tak to neber jako útok na svojí osobu. Zkus se poohlédnout po něčem starším, nebo někde něco sehnat ze šroťáku jak psal Robokop, popřípadě se zkus zeptat Prochásky, odkud bral ty své lineáry za pár dolarů. Toto fórum je právě o takových věcech.
Přeji hodně štěstí při stavbě tvé prvotiny.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

8. 4. 2015, 11:58

RaS píše:dělej jak myslíš postav si to třeba z merkura.. na radost z toho že se to hejbe to stačí..
nevím jak ty ale já mám radost z toho když něco vyrobím a funguje to.. a ne z toho že něco pižlám lámu frézy a ničím materiál a když se to náhodou podaří nějak vyrobit bude to oskákané a hnusné.. každej má svoji hlavu a každej si udělá co uzná sám za vhodné.. ale spousta lidí na těch lineárech skončí protože.. no však uvidíš.. to je pořád dokola..
"frézování" Merkurem do duralu :roll: http://www.youtube.com/watch?v=rgfzl7Pt-mY" onclick="window.open(this.href);return false;
Těžítko za hodně peněz.

Zvaž v klidu všechny rady, které jsi tady dostal a porovnejte s finančními možnostmi a požadavky na výrobky.
Pokud investuješ do stroje, který ti nesplní požadavky, tak to bude morální i finanční ztráta , ale zároveň nesdělitelná zkušenost .
Ať se daří
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2015, 1:12

jaj to je nestesti
to je misto propagacniho videa spis takovy to video treba jako na bezpecacky skoleni tedy JAK SE TO NEMA delat
no nic tak to dopada kdyz stroj a propagaci delaj rychlokvaseny marketingovi manazeri
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“