CNC_beton

vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

7. 2. 2015, 9:06

Původní verze, kterou jsem viděl byla téměř shodná jako stroj na fotografii pod tímto textem.
Ten človíček poměrně dobře zkopíroval základ stroje od Müllera a dodělal si jej vlastními silami.
Z tohoto konceptu vychází i nákres forem pro stroj který zde uvedl uživatel JRA.

Já jsem v základu vycházel také z této verze, upravil jsem tvar a rozměry s ohledem na moje požadavky a možnosti.
Při návrhu a úpravách jsem vycházel z toho, zda stojan svařit z ocelových profilů, který by byl relativně drahý - např. U80, U100 atd. nebo udělat betonový, který dá víc práce, ale bude podstatně levnější.
U nás totiž nejsou možnosti jako v ČR. Návštěva kovošrotu za účelem koupě starších nosníků není možná a v obchodě je ocel drahá. Ty 4 pytle cementu vyjdou podstatně levněji.
Samozřejmě nosníky není problém koupit na Ebay, ale jak jsem již psal je to poměrně drahé a za stojan jsem nebyl ochoten dát takové peníze, co by to stálo.
Při konstrukci základu stroje jsem chtěl, abych po dokončení mohl stroj osadit do kryté kabiny - stříkající emulze, špony atd.
Proto je na nosnou spodní část stroje připojena také vana a zároveň je to půdorysná základna pro upevnění kabiny.
Portál je téměř stejný jako originál, pouze mi připadalo zbytečné se dělat s plochami pod různými úhly a zvolil jsem řešení pomocí prvých úhlů a souběžných rovin.
Sešikmené plochy vypadají designově lépe, ale po umístění stroje do kabiny mi to bude šumák.
Základ osy z je rovněž řešen v tomto provedení.
Formy jsem si dělal ve své pracovně po večerech, pěkně v klídku, žádný spěch.
Líbilo se mi, že z toho nebyl žádný nepořádek.
Stačil tzv. horký drát, metr, tužka, lepidlo a bylo to v suchu.
Jinak stroj si dělám pro vlastní potěšení, nebude na něm probíhat komerční produkce.
Chci jej použít na výrobu forem pro vstřikování plastů - hobby železnice - mám v plánu "nějakej ten vagónek" atd.
Základní části 2D a 3D forem a rámy koupím např. u Hasco, tvary, vtoky a elektrody vyrobím svépomocí.
Samozřejmě bez vyjiskřování se neobejdu, ale na to už nemám místo. Budu to řešit dodavatelsky.

Toto je v podstatě původní viděná verze stroje:
maxresdefault.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 2. 2015, 1:11

vencavagon píše: U nás totiž nejsou možnosti jako v ČR.
To je kde?
ta věta mě docela zaujala, chápu to jako možnost koupit kus materiálu, nechat něco vyrobit atd
tady v ČR asi opravdu není problém s čímkoli, alespoň to je můj dojem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

7. 2. 2015, 1:43

Bydlím trvale v Deutschlandu. Asi do smrti. Zpět do ČR se již nechystám.
Hodně věcí je tady lepší než v ČR, ale na druhou stranu ještě víc věcí zcela a naprosto nepochopitelných.
Němec, jak nemá něco přesně nalinkované nebo papírem dané, tak je to pro něj neřešitelná záležitost.
Co nekoupí v Baumarktu, to nemá. S firmami je to poměrně složité - včetně obchodníků.
V žádném případě neplatí mylná domněnka, že na západě je zákazník pán.
Spíše mi to připadá, že pokud se nejedná o desetitisíce Euro, tak není žádný zájem, ať je to kdekoliv.
A koupit něco v kovošrotu? Zapomeňte. Ani Vás tam nepustí.
Podobné je to i s možnostmi výroby - myslím jednorázovky za pár set Euro nebo za nějakou mrzkou tisícovku - samozřejmě €.
Může se Vám to zdát nepochopitelné, ale teprve když tady budete déle žít, pochopíte...
Jen pro dokreslení - nedovedete si představit, jak obtížné je sehnat například 2 kubíky písku.
Vyvalej na Vás oči a budou se nechápavě ptát: písek? Prosím Vás a na co jej potřebujete? Písek ?
Co s ním budete dělat ? No máte sto chutí odpovědět: Hov.. .
Ale to by bylo na dlouhou diskusi.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 2. 2015, 3:13

díky za odpověď
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
JRA
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 1. 2015, 6:15

7. 2. 2015, 4:27

vencavagon - máš to měc pěkný :D gratuluju. Už mám příslib na odlití z UHPC , termín - konec února. Až bude hotovo dám fotky. Ať se daří. JRA
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

7. 2. 2015, 4:34

JRA,

OK, díky. Taky ti přeji, aby ti to dobře dopadlo.
Jsem přesvědčen o tom, že budeš určitě spokojený, co potom mašinka bude umět. :D
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 5. 2015, 6:34

JRA píše:vencavagon - máš to měc pěkný :D gratuluju. Už mám příslib na odlití z UHPC , termín - konec února. Až bude hotovo dám fotky. Ať se daří. JRA
Zdravím, móoc pěkné :D , a je nějakej pokrok? :wink:
JRA
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 1. 2015, 6:15

29. 5. 2015, 5:04

Předem se chci omluvit, že reaguji až teď. Stavba nepokročila. Dostavuji gramofon. Sehnal jsem akorát železo pod lineary. Snad to stihnu do konce července.
JRA
Příspěvky: 9
Registrován: 22. 1. 2015, 6:15

23. 1. 2016, 1:19

Tak a už jsme konečně začali. První počin - nákup vřetena Teknomotor C51/60 A DBPER32HYSVC51/60 A DB P ER32 HY SV a FV Schneider ATV32HU55N4 frekvenční menic 5,5kW 3*380V. Aby dlouho nestálo tak jsme ho prozatím, i kvůli záruce a odzkoušení, namontovali na frézku a zkoušíme. První zkoušky na certalu a obyč ocel.

Obrázek
Obrázek

a už taky první kousek " bednění " se základnami pro portál a lineáry. Není to úplné ( středové prohloubení pro uchycení základen pro kul. šroub, tmelení rohů, spojovací tyče na bednění atd :) , ještě moc práce ).... snad do konce ledna i s bedněním na portál. Materiál bednění - sendvič MDF+lamino, tl.36 mm .
Další fotky na http://jra.rajce.idnes.cz/CNC_beton

Obrázek
Obrázek

Vítám případné připomínky. Hezký víkend JRA
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

23. 1. 2016, 2:21

Nezapomeňte, někde v tom beton. základu udělat otvory skrz (pro šrouby vozíků) - jinak nepřišroubujete vozíky ke stolu .... Stejně tak otvory pro přišroubování domku matice ....
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

1. 1. 2017, 9:31

Zatim to vypada zajimave. Jaky je pokrok?
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“