PICAXE - rotační osa

Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2013, 10:32

Zdravím, pohrávám si s myšlenkou, že bych na výrobu ozubených kol vytvořil jednoduché ovládání frézy s rotační osou natáčenou krokovým motorem. Řídit by to měl obvod PICAXE který by vždy, podle naprogramovaného počtu zubů pootočil osou o daný počet pulsů krokovým motorem. Převod na osu od krokového motoru bude přes šnekovou převodovku 1:120, plus zřejmě ještě nějaký převod ozubeným řemenem. S čím si ale nevím rady, jak napsat program, když by ve výpočtu pulsů potřebných na jeden zub vyšlo číslo s periodicky se opakujícím zbytkem nebo necelé číslo. Například: motor na 1otáčku potřebuje 200pulsů tj. 24000na 1 otáčku rotační osy. Pokud budu dělat kolo s 51zuby, budu teoreticky potřeba 470,588235...pulsů na jeden zub. Zlomky pulsů tam poslat nemůžu, takže vznikne chyba která bude zub od zubu narůstat :(
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2013, 10:48

nesmis vzdy po kazdem zubu pricist 470,588235
ale spocitat si u Nteho zubu N*470,588235 a z registru v kterem budes mit aktualni polohu a tu cilovou N*470,588235 vypoctes kolik potrebujes udelat kroku do cile
takze se ti nebude nacitat odchylka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2013, 11:41

Díky za nakopnutí :D
Snad se mi to nějak do těch registrů podaří nacpat, s PICAXEM začínám, tak to asi bude boj.
Za každou další radu budu vděčný.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2013, 12:33

Třeba pomůže tohle: http://www.homemodelenginemachinist.com ... ndex4.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Viděl jsem někde na webu i kompletní řešení, ale teď právě ho nemám čas hledat...
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

22. 11. 2013, 4:26

Tak za prve muzes pouzit i zlomky kroku. Pokud se v tom zatim neorientujes, tak se zeptej strejdy Googla na termin "mikrokrok".

No a za druhe je to velmi jednoduchy ukol. Mas nejaky pocet kroku na otacku (Ty jsi spocital 24000 na otacku, s mikrokrokovanim to bude rekneme 192000 mikrokroku na otacku). Takze pro prvni zub to bude delat 1x192000/51, pro druhy zub 2x192000/51 atd. Takze to nekdy nebude absolutne presne, ale zadna chyba se nekumuluje. Jinak jeste muzes pouzit zaokrouhlovani, napr. (1x192000+51/2)/51, (2x192000+51/2)/51 atd.

Nevim, v cem se programuje PICAXE. Predpokladam, ze v Cecku (pokud ne, tak se zkus zamyslet, jestli je to dobra volba). No a v tom Cecku je to program na mene nez 5 radku.

#define UKROK_NA_OTACKU 192000

for (i=1; i<=pocet_zubu; i++) {
krokuj ((i*UKROK_NA_OTACKU+pocet_zubu/2))/pocet zubu);
vyfrezuj_zub ();
}

Jeste dodatecne dopisuju:
To nehore by fungovalo pro absolutni adresovani (zadava se cilova pozici v poctu kroku, nikoli offset oproti soucasne poloze).
Pokud by to melo fungovat relativne (coz asi bude, kdyz to cele bude ridit nejaky jednochip), tak pak by to vypadalo nejak takhle:

#define UKROK_NA_OTACKU 192000

minula_pozice = 0;
for (i=1; i<=pocet_zubu; i++) {
nova_pozice = (i*UKROK_NA_OTACKU+pocet_zubu/2)/pocet zubu;
krokuj (nova_pozice - minula_pozice);
minula_pozice = nova_pozice;
vyfrezuj_zub ();
}
Naposledy upravil(a) rollfree dne 22. 11. 2013, 5:27, celkem upraveno 1 x.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 11. 2013, 4:49

OT:
rollfree píše:...
Nevim, v cem se programuje PICAXE. Predpokladam, ze v Cecku (pokud ne, tak se zkus zamyslet, jestli je to dobra volba). No a v tom Cecku je to program na mene nez 5 radku.
Picaxe má takovej nějakej divnej vlastní BASIC. Na žádný pořádný programování to není
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

22. 11. 2013, 5:32

Hades píše:OT:
Picaxe má takovej nějakej divnej vlastní BASIC. Na žádný pořádný programování to není
Diky za osvetu.
Tak pak bych na miste puvodniho tazatele jeste jednou opravdu dobre zvazoval, jestli je to spravna platforma pro vyvoj.
Myslim, ze pak i nejake Arduino za 200 Kc bude urcite lepsi volba. A pokud to clovek mysli s programovanim jednochipu do budoucna vazne, tak treba nejaky STM32_discovery - za velmi malo penez hodne muziky (ale pak to chce dost studovat).
Nicmene kazdy sveho stesti strojvedoucim.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 11. 2013, 6:05

jakou má výhodu nějáký účelový PIC, který bude umět jen to jedno, oproti plnohodnotné 4té ose ovládané třeba Linuxcnc?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2013, 6:08

no ve finale by to mohlo uz jit na raspberry nebo necem podobnem ne?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

22. 11. 2013, 6:15

RaS píše:jakou má výhodu nějáký účelový PIC, který bude umět jen to jedno, oproti plnohodnotné 4té ose ovládané třeba Linuxcnc?
Vime o tom prilis malo.
Treba je to nejake uzavrene reseni s vlastnim software, a tak uzivatel chce doplnit 4. osu bez zasahu do soucasneho reseni.
Nebo nema rad Linux a licence na stavajici SW to neumoznuje.
Nebo se chce naucit programovat.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2013, 7:37

Od každého trochu. Hodlám to naroubovat na frézku Proma FP25. Vzhledem ke „kvalitě“ stroje jí rozhodně nehodlám předělávat na CNC stroj. Rád bych proto vytvořil v podstatě něco jako jednoduchý přípravek se dvěma motory a displejem. Na něm by se nastavil pouze počet zubů a jeden krokový motor bude otáčet rotační osou s budoucím ozubeným kolem a druhý krokový motor nebo stejnosměrný s koncáky bude pohybovat stolem vpravo-vlevo. Víc od toho nepotřebuji. Ten PICAX jsem zvolil protože jeho BASIC jsem snad tak nějak s případnou pomocí pobrat a snad i rozchodit. Variantu s připojením na PC a využitím programu pro ovládání CNC si zatím schovávám pro případ že to nezvládnu.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 11. 2013, 7:53

To: jova
Upřimě, nechci tě zrazovat od Picaxe, ale fakt to bylo vymyšleno spíš jako hračka, než jako cokoliv jiného.
To snad už raději nastudovat Bascom a nějaký AVR-ko.
Já vím, Picaxe je hodně jednoduchý, na honění stolu ze strany na stranu to stačit bude, ale asi na nic jinýho.
IMHO, s tím Arduinem zažiješ víc muziky

To: RaS
neodsuzuj Picaxe, on tak jednoúčelovej není, ale je to fakt hračka
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2013, 8:14

Já vím že PICAXE je skutečně na hraní, je tam spousta omezení a třeba to ani nepůjde, ale na něčem bych rád začal. Právě jsem rozchodil sériový LCD displej, krokový motor už mi tu na stole vrčel minule. Dokonce jsem zvládnul i plynulé zvyšování frekvence pulsů pro „silnější“ záběr. Velkou inspirací jsou mi tyhle stránky: http://electromag1.wifeo.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
A jak jsem psal, když to dokáže otočit rotační osou a zahýbat stolem jak potřebuji, :D bude mi to stačit
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 11. 2013, 9:41

Hades píše: To: RaS
neodsuzuj Picaxe, on tak jednoúčelovej není, ale je to fakt hračka
já neříkám že to nezvládne, samozřejmě co se tam naprogramuje to to bude dělat, mě šlo spíš o to proč to řešit picem než přímo programem kterej je univerzální, mylně jsem se totiž domníval že už to CNCčko je..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 11. 2013, 2:16

RaS píše: já neříkám že to nezvládne, samozřejmě co se tam naprogramuje to to bude dělat, mě šlo spíš o to proč to řešit picem než přímo programem kterej je univerzální, mylně jsem se totiž domníval že už to CNCčko je..
jasně, tady jsme to asi pochopili blbě všichni, já taky předpokládal, že má toho Proxona na motorech, a že bude jen degradovat tu čtvrtou osu tím PIC-em :D

To: jova
see sem , je to jako Picaxe, ale pod volnější licencí
A pokud se tomu chceš věnovat trochu víc, tak zapoměň na Picaxe, na KicChip i na Basic.
Ano, na první hraní je to sice super, ale jak pochopíš zálkadní logiku, tak tě to začne omezovat, protože "budeš chtít ještě tohle, támhleto a já nevím co", a to tě zabije.
Pokud si potřebuješ hrát a i se učit, tak raději ten Bascom, ale s Arduinem to zvladněš asi rychleji. Arduino moc do hloubky neznám, ale kdo si k němu sedl, tak se rychle naučil.

IMHO, někdo tu doporučoval Céčko (jo, rollfree...), to bych doporučil taky, byť ode mne to sedí :) , já ho taky moc neumím, no a k tomu Céčku i trochu asembleru, na některý rychlý rutináchy je prostě asembler k nezaplacení.
(EvOt bez komentáře, jsem stará páka, co na asm začínal, nic jinýho nebylo, teda bylo, děrný štítky a děrný pásky :D ).

Abych se nerozkecával, být tebou, zapomenu na Picaxe, a šáhnu po Bascomu a AVR-ku, tedy pokud si chceš bastlit všechno sám. Je to trochu míň omezující než PIC, to jen tak ode mne všechno.


p.s.
nejsem zastáncem AVR, to aby tu nevznikal FlamWare, je jen potřeba se rozhodnout, jaký "jednochip" k čemu použít, i když občas i já lámu starý PIC-690 k tomu, kde by to AVR-ko zvádlo levou zadní.
NJ, ale nekupte to, když jich byl plnej šuplik :D
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“