TRON NEBO JEN LACINÁ KOPIE

CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

11. 10. 2014, 10:52

Plánovaný stroj: 1000x600x150
Konstkukce bude skládačka z laseru (styl tron lecos asi okoukám)
Vřeteno zatím plánuji :DWT GS06 - 27 LV myslim že poměr cena výkon (kvalita) je dostačující na první stroj
Vedení budou podepřené kulatiny místo originálu na tronu(dočetl jsem se že nejste s nimi spokojeni)
Šrouby trapéz asi 12/3 matky?
Licenci na trona snad ani nebudu kupovat protože vše bude přerobeno takže si myslim že je to jsou zbytečně vyhozeny peníze.

Největší problém co asi řeším jakej průměr podepřených tyčí použít na osu x. Já uvažoval o 20 nebo 25mm. Dále nevím jaké vozíky na portál jestli jednoduché http://cnc.inshop.cz/podeprenetyce/jedn ... tprosbr-20" onclick="window.open(this.href);return false;[SME-20]?ItemIdx=13
nebo prodlouženej http://cnc.inshop.cz/podeprenetyce/prod ... noutyc20mm" onclick="window.open(this.href);return false;[SME-20L]?ItemIdx=14
nebo nastavitelnej http://cnc.inshop.cz/podeprenetyce/vozi ... etyce-20mm" onclick="window.open(this.href);return false;[TBR-20]?ItemIdx=20

V tomto ohledu asi nejvíce plavu protože nemám zkušenost a ani tady na foru sem neoběvil žádné srovnání. Možná jsem jen blbě hledal. proto bych rád znal názor odborníků. Za další bych rád znal váš názor na samotné uložení podepřených tyčí.

A)tato varianta by byla určo lepší pro podepřené tyče váha by působila kolmo tím pádem by nehrozilo(vyvracení podepřené tyče). Ovčem horší bude montáž bud přišroubovat na nějakej uhelník nebo vyřešit obdobným způsobem.

B)montáž by byla určitě jednoduší (jako u trona) ale mám strach že tyto vedení nejsou stavěné na takovéto síly.

Níže přidávám obrázek.

A v neposlední řadě věc kterou jsem taky ještě moc nevyřešil. Když koupit trapézové válcované šrouby furt nejsou hezky hladké a mají (jako by otřeby). Čím tyto šrouby zahladit vyleštit. Když by šrouby byli hezky zahlazené čisté pak by nebyl odlejt matky. Nebo jsou lepší zkušenosti s plastovejma matkama z cnc schopu.

Vím je to hodně otázek ale snažil jsem se najít odpovědi ale nemám uplně jasno a rád bych stroj udělal aspon trošku funkční a (pořádně ) . Tak prosím budte schovívaví a poradte . Předem moc děkuji.
Přílohy
Uložení osy X
Uložení osy X
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

11. 10. 2014, 1:43

Mam navic podobnou konstrukci posilam SZ.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2014, 2:52

Myslím že nejlépe vychází jednoduché vozíky, stavitelné z nich udělat doma (dva imbusáčky z boku tlačí na ložisko) a dát je co nejdál od sebe.
Sebedelší vozík nenahradí dva jednoduché 30cm od sebe.
Stavitelný vozík se totiž cenou blíží tomu, že se dají sehnat normální doopravdické lineáry a bude to úplně jinde.

Pozice vozíku je skoro jedno (i když je A lepší).
Vlastní zatížení mrtvé hmoty je jen třešnička na dortu, víc chyb bude vnášet do obrábění samotná konstrukce, uchycení a přesnost sestavení.
U varianty B bych se nebál nějakých velkých sil, ložisko to určitě snese. Navíc při spojení vozíků mostem se při jeho průhybu a zatížení budou vozíky namáhat stejně i u varianty A.
Když jsou použité tyto vedení na ose Z tak síly jsou nejen jak u B, ale i úplně v opačném směru než u A

Zásadní vliv to má na životnost, ale to hobík řešit nemusí. Dvacítkové nejobyčejnější ložisko má únosnost cca 80kg a životnost se počítá na desítky až stovky ujetých km.
Ložisko v 50mm domečku má únosnost 200kg a domky se vyrábí i pro přímé použití ve var B
Prolistuj si katalog, podívej se na zatížení a uvidíš.
http://www.matis.cz/data/pdf-katalogy/K ... 10_web.pdf
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22404
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2014, 3:30

co od toho stroje vlastne ocekavas
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2014, 6:16

U té A varanty půjdou špony přmo do ložiska a bude náročnější na zakrytování. Licenci na Trona mám, ale nestavěl jsem ho, takže bych j asi mohl poskytnout.
SABLE-2015
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

12. 10. 2014, 8:10

U varianty A nepujdou špony do vedení protože bude zakrytá pod stolem jako u trona.

Obrábět chci je dřevo (ozdobné desky gravírování reklamy a možná i dvířka ke skříním) možná hliník ale s nim aktivně neplánuji.

A jakej průměr kulatin? Bude stačit 20 ka podepřená nebo je to málo?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2014, 8:43

Velikost a tuhost se odvine od požadované přesnosti.
20ka stačí na hodně - zvětšovat ji na 30ku nemá smysl když bude konstrukce gumová. Základ je uvědomit si že vedení má dělat jen přenos sil s umožněním pohybu. Veškerou tuhost musí mít už základ.

Kolik bude +/- vážit celý most který vedení ponese?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

13. 10. 2014, 2:24

Most bude plus mínus styl tron možná malé upravy ale plech 3mm bych chtěl zachovat základna bude plech asi 5 mm at to aspon něco váží a nemá to tendelci (pružit)

A ještě se zeptám na matky když bych použil tyto matky http://www.cncshop.cz/trm-1604" onclick="window.open(this.href);return false; musím dávat na jednu osu 2 matky a pootáčenim vymezit vůli nebo jsiu natolik přesné že stačí jedna?? Nebo by byla lepší varianta odlejt matku z gs fluid (nebo jak se to menuje)?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 10. 2014, 3:11

CHLAST píše:Most bude plus mínus styl tron možná malé upravy ale plech 3mm bych chtěl zachovat základna bude plech asi 5 mm at to aspon něco váží a nemá to tendelci (pružit)

A ještě se zeptám na matky když bych použil tyto matky http://www.cncshop.cz/trm-1604" onclick="window.open(this.href);return false; musím dávat na jednu osu 2 matky a pootáčenim vymezit vůli nebo jsiu natolik přesné že stačí jedna?? Nebo by byla lepší varianta odlejt matku z gs fluid (nebo jak se to menuje)?
o těhle maticích tady proběhlá bouřlivá diskuze.. aneb co to znamená natolik přesné? ty šrouby jsou taky nějak "přesné" a kombinací dvou "přesných" věcí vznikne "superpřesná" kombinace :D co od toho čekáš? kupuješ nejlacinější šunt a chceš to mít bezvůlové předepnuté přesné nebo co čekáš? klidně to kup bude to dostatečně přesné ke konstrukci stylu tron, pokud na tom chceš dělat to na co to je navrženo.. a ne výrobky pro NASA jak každej druhej hobík tady..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

13. 10. 2014, 4:35

nn kevlarové vlákno natom motat nechci:-D jen nemám absolutní přestavu co je to za amteriál(ty plastové matky ) a už vůbec nemám tuchu(sem se nedočetl jestli použít jednu na osu nebo 2 a dotahovat proti sobě) . jinak když mi stroj bude jezdit na desetinu tak budu happy:-d . prostě jen nemám zkušenost.. Má cenu tyto plastové matky kupovat nebo si je nechat stočit z bronzu nebo odlejt:-D
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2014, 5:10

CHLAST píše:nn kevlarové vlákno natom motat nechci:-D jen nemám absolutní přestavu co je to za amteriál(ty plastové matky ) a už vůbec nemám tuchu(sem se nedočetl jestli použít jednu na osu nebo 2 a dotahovat proti sobě) . jinak když mi stroj bude jezdit na desetinu tak budu happy:-d . prostě jen nemám zkušenost.. Má cenu tyto plastové matky kupovat nebo si je nechat stočit z bronzu nebo odlejt:-D
Kupované (sériově vyráběné) bronzové matice mají většinou dost velkou vůli.
Já jsem koupil 6ks, pak jsem dle doporučení na jedno upnutí vyřezal trapéz, na něj nasazoval matice a stáčel čela a povrch.
Matice jsou proti sobě a seřizuji jednou vůli, druhá je na pevno. Byla to trochu drbačka ale je to pěkně tuhé a životnost "na furt".
Jestli ti stačí sem tam desetina tak buď odlít a nebo nechat 1ks vytočit s pasováním rovnou na závit.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

13. 10. 2014, 5:37

a jakou rychlostí můžeš jezdit rychloposuvem respektivě kolik metru za minutu??
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2014, 5:56

CHLAST píše:a jakou rychlostí můžeš jezdit rychloposuvem respektivě kolik metru za minutu??
Jezdím 1,5m/min, pak už není 100% spolehlivost. Ale mám trapéz 12x2 což není zrovna ideální stoupání pro rychlost.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
CHLAST
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 10. 2014, 10:03

13. 10. 2014, 6:32

takovejhle tarpéz se také dělá?? já vim že se dělá 12x3 ale toto slyšim poprvé... Takže řikáš jestli mám možnost raději si matky nechat vytočit z bronzu a vybodnout se ba veškerej plast a odlévání...
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2014, 6:57

No mě spojení plastu a posuvu nebo matice na obráběcím stroji nějak nejde pod nos.
Tím netvrdím že to nebude fungovat, jen by se mě s tím nechtělo babrat.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“