Stavba kopírovací frézky

Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

20. 2. 2012, 1:52

Zdravím vás!

Obracím se na vás zkušenější o radu.
Jsem rybář a chci si vyrobit kopírovací frézku k výrobě tělíček woblerů z balsy a lípy, kde není potřeba desetinová přesnost, takže nepotřebuji vyrobit nic extra přesného, ani estetiského, spíše co nejlevnějšího a účelového.

Nikdy jsem nic podobného nestavěl, takže nemám žádné zkušenosti. Napřed měla frézka kopírovat pouze v měřítku 1:1, ale pak mě napadl způsob, jak udělat kopírovací frézku, která by byla schopna i zvětšovat a zmenšovat. Nejsem si ale jistý, jestli to bude fungovat tak, jak si představuji a proto se obracím na vás zkušenější.

Způsob pantografu se mi ale nelíbí a hned jsem ho zavrhl. Představoval bych si to tak, že budou dvě na sobě nezávislá ramena (jedno z "kopytem", které bude opisovat tvar a druhé z frézkou, která bude tvar vybrušovat do dřeva), které budou pojíždět jak na trapézovém šroubu (zajistí pohyb vpřed a vzad), tak na čtyřhranné tyči (přenos pohybu nahoru a dolů).

Myslím si, že pokud dám na trapézovou tyč pro pojezd kopyta 10ti zubé kolečko a na trapézovou tyč pro pojezd frézky 20ti zubé kolečko, s tím, že poháněny budou řetězy z jiné hnané hřídele, na které budou dvě 10ti zubá kolečka (viz obrázek), bude výsedek zdvojnásobení délky kopírovaného dílu. A podobně to chci udělat i pro pohyb nahoru a dolů. Na rameno z kopytem dám ke čtyřhranné tyči 10ti zubé kolečko, které bude pevně uchyceno k rameni, ale bude moci pojíždět po čtyřhranné tyči a na druhý konec ramene (ke kopytu) dám také 10ti zubé kolečko, které bude na pevno přichycené k rameni a nebude se tudíž otáčet, aby přenášelo zdvih na čtyhrannou tyč (viz obrázek). To samé bude i u ramena z frézkou, kde bude u tyče 20ti zubé kolečko a (tedy dvojnásobek) u frézky 10ti zubé kolečko, také napevno přichycené k rameni. Tím bych chtěl docílit dvojnásobného zdvihu ramene z frézkou, oprati rameni z kopytem. Všechna použitá kolečka by byla vyměnitelná, tudíž by bylo možné kopírovat 1:1, 1:2, 1:3 atd. Je to vůbec možné, aby můj systém zvětšování a zmenšování vůbec fungoval?

Omlouvám se za svůj vyjadřovací způsob, ale nejsem strojař a lépe to asi nevysvětlím (proto obrázek). Možná vám příjde nevkusné použití tolika koleček. Přiznám se že i mě, ale dostal jsem z cykloservisu několik kazet s mnohokolečky a spoustu řetězů a proto je pro mě tento způsob nejlevnější. Jen bude potřeba vyrobit si spoustu osek s osazením na ložiska. Pokud ale máte jiný nápad řešení, rád si ho přečtu.

Děkuji za reakce.

Obrázek sice není nic moc, ale pozastavujte se prosím pouze na způsobu převodů (zbytek nemám ještě úplně dořešený).
schema frezky.jpg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 2. 2012, 2:30

kolik těch woblerů chceš dělat? to máš pro sebe a nebo na kšeft?

když vezmu několik hledisek
1, děláš to pouze pro vlastní potřebu tak jich potřebuješ několik, když to necháš napálit laserem, nebo vyfrézovat někoho na CNCčku tak ti udělá jakékoliv a vyjde to určitě levněji než ta harakiri konstrukce..
2, děláš to na kšeft tzn hodně kusů, pak si nedokážu představit to takhle ručně kopírovat, a myslím si že poměr 1:1, 1:2, 1:3ma je absolutně nedostatečné, daleko víc budeš potřebovat podle mě třeba větší o 15%, 30% a ne hned 3x tak velkou.. a za chvilku narazíš na ty převody..
a hlavně ve velkém množství, si myslím mít něco co bude dělat samo.. dáš celou desku přijdeš za hodinu a máš nasekanejch 50 rybiček, ne že u toho budeš X hodin kopírovat..
když se podíváš na ceny různých hobby ploterů tak koupíš třeba i za 15-20000, když spočítáš kolik dáš do té svoji práce, a jakej je mezi tím rozdíl .. no já bych šel touhle cestou.. nicméně je to jen názor..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

20. 2. 2012, 3:01

No na kšeft to dělat nechci. Mám to pouze pro sebe a pro svého kamaráda, se kterým chodím "vláčet". Ročně ve dvou utrhneme o kořeny apod. cca 50-80 woblerů a pokud si vezmeš průměrnou cenu 170kč/ks, je to za rok docela balík. To je jeden z důvodů, proč si chci postavit kopírovací frézku. Další důvod je výroba kopií woblerů, které jsme koupili v Americe, ryby na ně celkem berou a bohužel se v Evropě neprodávají. Jen tak pro zajímavost cena jednoho tohoto wobleru se pohybuje okolo 34$. Také chceme experimentovat s vlastnímy tvary a velikostmi. Těch důvodů je hodně.
Co se týče zvětšení o 30% apod. To lze taky řešit těmy kolečky. Neříkám že přesně procentuelně, ale přibližně ano.

Nechci tu ale řešit, co je pro mě nejlepší apod. Pouze se ptám, jestli způsob, co jsem tu popsal bude fungovat tak, jak požaduji.
Naposledy upravil(a) pjota dne 22. 2. 2012, 2:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

20. 2. 2012, 3:27

Jde o dvouosou frézku, nikoli tříosou. Pro lepší představu, toho o co se mi zhruba jedná přikládám video http://www.youtube.com/watch?v=8nEEOceK ... e=?related a obrázek. Jde v podstatě o to samé, jen tohle je 1:1 a já chci i zvětšovací.
frézka 1.jpg
Uživatelský avatar
pjota
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 1. 2012, 2:38

22. 2. 2012, 4:14

halo, to tu opravdu neni nikdo, kdo by mi poradil, nebo rekl jestli to bude fungovat?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 2. 2012, 5:45

Na youtube je pár videí jak se takhle dělají třeba dřevěné letecké vrtule, princip stroje je z nich zřejmý, funguje to.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

22. 2. 2012, 7:02

Já bych to zkusil udělat jak je to na tom obrázku. Aby se dalo měnit zvětšení, tak bych to kopírovací rameno udělal s nastavitelnou délkou a tím pádem i kopírovací osa (nebo jak to nazvat) s předlohou by musela být posuvná (aby byla pod kopírovacím trnem). Kopírovací osa by byla spojena s obráběcí osou asi ozubeným řemenem (či řetězem).
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2012, 7:06

Avenger píše:...Aby se dalo měnit zvětšení, tak bych to kopírovací rameno udělal s nastavitelnou délkou a tím pádem i kopírovací osa (nebo jak to nazvat) s předlohou by musela být posuvná ...
Takhle bohuže pouze zvětšíš/zmenšíš průměr kopie. Na změnu délky by se řejmě ještě musely přidat šrouby s různým stoupáním co by posouvaly suportík kopie.
Naposledy upravil(a) jova dne 22. 2. 2012, 7:16, celkem upraveno 1 x.
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

22. 2. 2012, 7:13

To je pravda na to jsem nepomyslel
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

22. 2. 2012, 7:16

Kopírovacie rameno by muselo byť upevnené v jednom bode, v poradí : otočný bod, kopírovaný wobler, frézovaný materiál a posuvový šrób a pri premyslenej konštrukcii to bude fungovať.
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

22. 2. 2012, 7:26

Ještě by to možná šlo udělat pomocí pantografu a to v obou osách.
Obrázek
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2012, 7:36

pájač píše:Kopírovacie rameno by muselo byť upevnené v jednom bode, v poradí : otočný bod, kopírovaný wobler, frézovaný materiál a posuvový šrób a pri premyslenej konštrukcii to bude fungovať.
Nezapomněl jsi na rádius ramene? Musel by tam být ještě nějaký prvek, který by natáčel hrot/frézu stále kolmo na osu kopie/originálu.

Rychlý náčrt. Stejně to není dokonalé. Je tam omezení poměrů velikosti dané výběrem šroubů. Možná by se to dalo řešit převodovkou mezi šrouby v ideálním případě tam dát variátor a tím mít možnost nastavovat libovolnou délku kopie a různou délkou kopírovacího ramene pak měnit průměr obrobku. Pak by to dokázalo z jednoho originálu vytvořit různé délky a průměry kopií.
Přílohy
1.jpg
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

22. 2. 2012, 8:59

Na balzu bz som to riesil jednoducho nejako takto... kopyto na jednej strane a obrobok na druhej... Tie ramena by mohli mat viac sad dier aby sa dali zmontovat pre rozne pomery. Nastavitelne by mali byt rohy toho najvacsieho trojuholnika (ked neratam ten horny vrchol), aby boli dodrzane pomery vsetkych stran. POpripade by mohli byt uplne vymenne, co je pri takejto malej veci jednoduche, a na podstavci by bolo viac dier na premontovanie drziaku obrobku podla pomeru. Ak by to fungovalo s mikrobruskou ako na tej fotke, tak to vsetko kludne moze byt aj drevene...
PS: pri troche praxe by sa dali tie woblery rezat aj rucne, vyrezat profily podla predtlacenej predlohy na pasovej pile, alebo motorovej lupienkovej plus par premyslenych tahov nozom... vidim to tak na 15 minut plus prebrusenie (ale to uz nejaky piatok rezbarcim...) Nestalo by mi to za ten hluk a prach pri frezovani...
Přílohy
aaa.jpg
Adrian
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 2. 2012, 9:02

četl jste někdo autorův první příspěvek? kde jasně píše že pantograf nechce...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2574
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

22. 2. 2012, 10:22

RaS píše:četl jste někdo autorův první příspěvek? kde jasně píše že pantograf nechce...
Trebas dospel k jinemu nazoru, to bych neresil. Vzdyt i Kikina rika, ze kdo nemeni nazor, tak je mrtvy clovek. A to je panecku autorita :mrgreen: .
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“