pískot frekvenčních měničů

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

23. 8. 2015, 8:06

Není to nic pro zábavu, ale nevím, kam bych to dal. Chci se zeptat zkušenějších, zda to příšerné vysokofrekvenční pískání je u motorů s frekvenčním motorem skutečně nevyhnutelné. Poslední dobou nám je v práci montují snad všude a já se z toho pištění, dříve naprosto nevadících motorů, můžu zbláznit. Navíc to piští i když to stojí. Zlatý kravál ve šroubárně, tam alespoň fungovaly špunty do uší. Na tyhle frekvence nefunguje nic. Někteří i mladší kolegové to prý skoro neslyší, já ale i přes dveře. Jedině snad je výhoda, že to dokonale vypudilo myši.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

23. 8. 2015, 6:26

Mě by tohle taky zajímalo.Zvuk vychází z motoru tedy tam musí docházet k vibracím které rozkmitají vzduch.
Něco se tam musí mechanicky pohybovat aby to rozpohybovalo vzduch.
Jestliže se tam něco mechanicky pohybuje (vinutí,rotor) musí docházet jednak ke ztrátám energie a druhak (alespoň teoreticky) k mechanickému opotřebení ne...?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

23. 8. 2015, 6:36

tohle pískání by mělo jít podtlačit nastavením spínací frekvence měniče , třeba u lenze se mito podařilo perfektně vyladit, ale ne každý měnič to umožnuje
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

23. 8. 2015, 7:16

Měl jsem podobný problém . Po třech letech provozu začal 7kw motor při zatížení tak pískat, že v hale nechtěl nikdo pracovat. Pomohla až výměna motoru. Asi se uvolnily plechy nebo vinutí .
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

3. 9. 2015, 3:53

Je to dáno většinou "nosnou frekvencí" která se u lepších měničů dá nastavit.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

3. 9. 2015, 5:02

*no nevím čemu říkáš lepší ... já jsem už pár měničů za ty léta v ruce měl a nevzpomínám si snad ani na jeden, u kterého by spínací frekvence nešla nastavit - vetšinou je to odstupňováno do několika kroků v určitém rozsahu stačí si s tím trochu vyhrát a je ticho ...
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1820
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

3. 9. 2015, 10:22

Je to asi dáno frekvencí PWM tj. frekvencí spínání měniče a vinutí potom funguje jako magnetodynamický měnič známý jako "reproduktor" :lol: akorát nevím co konkrétně v tom motoru zastupuje funkci membrány :shock:
Teoreticky by jste neměl slyšet frekvence nad 27kHz. Ale co vím tak měniče používají frekvence od 4kHz do 40KHz... a záleží jak na co a jaký výkon. Pak ještě každý signál obsahuje i další nižší harmonické frekvence, které můžou způsobovat rezonanci... a nemusí to být vadou motoru.

Ale z praxe to mám vyzkoušené třeba na krokáčích - s driverem s PWM 11kHz mi také pískaly ale po výměně za lepší driver s PWM 40kHz už to nepískalo. Takže asi kupovat kvalitnější drivery (měniče) s vyšší spínací frekvencí... prostě šetřit se nevyplácí to už vím.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 9. 2015, 10:59

martasg1 píše:Je to asi dáno frekvencí PWM tj. frekvencí spínání měniče a vinutí potom funguje jako magnetodynamický měnič známý jako "reproduktor" :lol: akorát nevím co konkrétně v tom motoru zastupuje funkci membrány :shock:
Driblují dráty vinutí toho motoru.
martasg1 píše:Teoreticky by jste neměl slyšet frekvence nad 27kHz. Ale co vím tak měniče používají frekvence od 4kHz do 40KHz... a záleží jak na co a jaký výkon. Pak ještě každý signál obsahuje i další nižší harmonické frekvence, které můžou způsobovat rezonanci... a nemusí to být vadou motoru.
No řekl bych, že 40 kHz u měničů asi už ne. Používají se nižší frekvence, rozumně možná tak do 20 kHz.
martasg1 píše:Takže asi kupovat kvalitnější drivery (měniče) s vyšší spínací frekvencí... prostě šetřit se nevyplácí to už vím.
Příliš velké zjednodušení. Spínací ztráty stoupají se stoupající frekvencí spínání, takže určitě neplatí jednoduché pravidlo "čím víc, tím líp".
Bendzo
Příspěvky: 68
Registrován: 30. 1. 2010, 5:10
Bydliště: Bratislava

4. 9. 2015, 12:25

martasg1 píše:Pak ještě každý signál obsahuje i další nižší harmonické frekvence, které můžou způsobovat rezonanci... a nemusí to být vadou motoru.
Za tie nizsie frekvencie urcite nieje zodpovedny signal, pojem "nižší harmonické" je vpodstate oxymoron, ale niekedy sa pouziva pre zjednodusenie.
Zmysluplny signal obsahuje len vyssie harmonicke, nizsie frekvencie vznikaju viac menej z mechanickych pricin a do signalu su len naindukovane (napr. z motora).

Ja len aby sa to nekomplikovalo, cize PWM same o sebe neobsahuje nizsie frekvencie ako je jeho samotna frekvencia (samozrejme to vobec nic nehovori o mechanickych rezonaniac a ostatnych javoch, ale pri tom piskani bude hrat to PWM dost vyznanmu rolu)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“