Pomoc při stavbě cnc, výběr komponent atd

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
hondaprelud
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 10. 2013, 10:14
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 12:07

Ahoj rozhodl jsem se postavit své první cnc, potřebuji do dílny na drobné obrábění plastu, dřeva a hliníku.
Rozměry stolu zhruba 600x500mm osa Z 150-200mm
Rozhodujii se zada vybrat komponenty z číny nebo zde v ČR. Nebudu se tajit tím že bych chtěl trochu ušetřit a tak
jsem něco našel na ebay. Například šrouby a pojezd

http://www.ebay.com/itm/3-ballscrews-ba ... 3ce12a4141" onclick="window.open(this.href);return false;

Drivery motory atd

http://www.ebay.com/itm/PROMOTION-3Axis ... 3f18b0e950" onclick="window.open(this.href);return false;

Moc tomu nerozumim z hlediska hlavně desky mezi pc a driverama zda použít nějakou s usb nebo paralelní port. Pak bych to potřeboval pomoct oživit a nastavit.

Tak že moje otázka, pohybujeme se v finančně dostupných komponentech prosím :-) jen abych nekoupil uplný šunt s 0.5mm vůlí :-)
1, použít sadu šroubů a pojezdů z chiny nebo z ČR, co bude přesnější ?
2, jakou řídicí desku ? (s ohledem na zapojení s tim asi budu potřebovat pomoci)
3, motory, drivery zdroj ? co mi doporučíte?

Děkuji a přeji hezký den Leoš

Oživení pak Chlumec nad Cidlinou okr. HK
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 11:02

Tohle vše je tu probraný snad tisíckrát :( .... pročti si forum, najdeš dobře 95% odpovědí na to, na co se ptáš. :wink:
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1864
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

1. 9. 2014, 12:07

Já to obrátím Leoši a položím otázky tobě:
- kolik na to máš připraveno?
- kolik času do toho chceš investovat a kdy chceš mít stroj v provozu?
- rozumíš obrábění, máš nějakou praxi nebo si alespoň už stál u nějakého CNC? (prostě jaké máš zkušenosti).

Po zodpovězení otázek ti můžu nějaké informace poskytnout.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
hondaprelud
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 10. 2013, 10:14
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 1:23

Tak abych to popusunul o něco dále, pročítal jsem tu různé příspěvky a jsou přesně jako život, někomu se s něčím daří a jinému ne.
1,
napříkalad tato deska pro com port http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... c&_sacat=0" onclick="window.open(this.href);return false;
někdo tu tvrdí že jed dobrá, jiný tvrdí že na ní něco nešlo a musel ji vyměnit
2,
nákup kuličkových šroubů v čr a poznámka že tam matice pomalu ani nešla našroubovat a že to reklamoval a měnily mu kuličky mne taky
moc nepovzbudila k tomu abych tu utrácel peníze
3,
někdo tvrdí že mu na začátek stačí i modrá nebo červená deska a jiný že by to prohodil oknem, snad otevřenym :-)
http://www.ebay.com/itm/CNC-Router-3-Ax ... 4d068706d6" onclick="window.open(this.href);return false;
4,
nákypy na ebay, jeden tvrdí je to to samé co v čr jen levnější, druhý to nekupuj, třetí mě nic nepřišlo a podobně

Já osobně nakupuji na alibaba a všeho jsem se vždy dočkal, někdy tam bylo menší ale, ale v cenové kategorii to šlo, naposled pistole pro
powder coating, špatný popis zapojení desky a jinak cena dobrá. Jsem jeden z mála co zapojení zná a také bych poradil když by někdo potřeboval.

Tak si z toho pak vyberte jakou cestou jít?
Proto jsem se rozhodl napsat tento příspěvek a doufal že se tu nestrhne boj o to co použít :-)

Tak a druhá věc, ano u cnc jsem stál, kamarád má doma dvě asi po 2 000 000kč na které si vydělal.
Jsem vyučen opravář zemědělských strojů a celé 3 roky jsem se pohyboval u obrábění kovů, samozřejmě určitou praxi mam.
Jsem asi jediný výrobce elektrokol v čr co překonal několikanásobně kapacitu, jízdní vlastnosti a výkony běžně dostupných kol
a to jsem o tom před 2.5 lety nic nevěděl. Pouze jsem věděl že to dokážu a proč by ne, tak nevim proč bych se nenašla cesta
jak si postavit doma cnc a vyfrzovat si potřebný předmět.

Aspoň jako základ umim něco v solidworksu a pak to dávam v dxf třeba na laser, tak že jistě je cesta jak toto dostat do frézky.

Rozpočet na linearni vedeni, šrouby a elektroniku je v rozmezí 15-20tis cca (když ušetřim zlobit se nebudu) konstrukci rámu atd do toho nezahrnuju to si udělám sám
bez potíží, chci jít jednoduchou cestou, nějaké serepetičky okolo nepotřebuju, chci jednoduchý funkční stroj :-)
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

1. 9. 2014, 1:50

15 až 20 tisíc je na to, co od toho požaduješ opravdu žalostně málo. Ale nedivím se ti. Já když jsem začínal stavět, tak jsem měl přesně stejné představy. A skončil jsem na 100 tisících. Ale dnes jsem spokojen a nelituji ani jediné koruny co jsem vynaložil.

Miloš.
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

1. 9. 2014, 2:45

pouvažuj nad možností přestavby klasické frézky na cncčko, mnohdy je to ta nejspolehlivější cesta jak se došupat k jakés takés mašině co není jen na hraní.
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1864
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

1. 9. 2014, 3:26

OK, a ještě jedna doplňující otázka de-fakto úplně ta nejdůležitější:
- co od stroje očekáváš? napiš požadovanou přesnost polohování (v desetinách mm), rychlost obrábění hliníku (mm/min a jakou frézou), přesnost obrobků? (v desetinách mm)

Až dopíšeš ještě tohle info tak bude jasněji CNC frézka zadefinovaná a budou i doporučení.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 6:18

Jak doporučuje Gulliver64 pokud tomu nemíníš věnovat opravdu hodně času, zároveň není problém s místem a hmotností stroje tak bych přestavěl starou frézu.
Jenže to bude tak 20.000,- za mašinu a min. 20.000,- za update CNC. Bude to však běhat dobře a časem se dají vyměnit třeba posuvové šrouby za předepnuté kuličky.

Jestli je dostatek času, strojní zázemí a nějaké železo tak by stálo za to udělat nějaký svařenec.
Na ten dát podepřené tyče a když se to nepřežene s pracovními rozsahy tak to bude taky běhat. I když nebude to žádná hitparáda na tom hliníku, ale při pečlivé práci může být stroj přesnější než první varianta.
Cenově pokud by se vycházelo z dílů v prvním odkazu se to nějak za 20.000,- splácá.

Jakýkoliv kompromis má za následek snížení přesnosti, tuhosti a kvality obrábění.
Aby to byl dobrý produktivní stroj chtělo by to limit zvednout.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 9. 2014, 6:53

že bude svařenec na tyčích přesnější než předělaná profi mašina a že to za 20000 postaví... a ještě tu o Karkulce.. :D

snílků co chtěj postavit mašinu na hliník za 20000 je tady tucet do měsíce.. realita žádná... mrkni na aukro jak takovéhle stroje končej, většinou to nikdo nechce ani za cenu dílů, spousta lidí prodává mašinky po první šponě proč asi? kdyby to bylo tak perfektní jak tady mnozí píšou tak to asi na prodej nebude.. vyhodit peníze se dají všelijak, chceš-li stavět studuj a šetři..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
hondaprelud
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 10. 2013, 10:14
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2014, 7:21

Tak k té přesnosti na výrobku z plastu 350x250mm mi stačí přesnost klidně 0.5mm je to deska 3-5mm a je to vždy jen skrz 2D na kolik špon a jakou rychlostí to
pojede je mi relativně jedno. U dřeva ne to taky podobně jedno, +-0.5mm o nic nejde, tam předpokládam velikosti taky max 300x300.

Do ALU to bude opět skrz 10mm tloušťka a rozměry zhruba 80x70mm tam bych chtěl přesnost zhruba 0.2-0.3mm rychlost a šponu nevim, mam na to čas v dilně
tak ať se to tam vrtí 5 nebo 50 minut je jedno :-)

O použitých frézách zatim moc nevim, asi běžná nástrojová ocel, popřípadě něco s cobaltem jako používam vrtáky, pokud bude potřeba koupí se něco s plátky
jako používá kamarád na soustruhu nějaké izraelské zlaté.

Vybavení co mohu běžně použít je: CO2, TIG, pásová pila, stojanová vrtačka, soustruh, cnc frezka, laser, bruska na kulato, ohraňovák atd.
Konstrukci jistě ocel jekly desky a nějaké profily co budou potřeba něco tu mám a jinak VO s hutním mat do 1km
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“