CNC router

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

10. 9. 2014, 10:03

havelaircraft píše:Zcela jednoduše.
Potřebuju vyrobit CNC router s obráběnou plochou 2500x1300mm.
Jsem schopný zajistit materiál i základní rám. To není problém, pro mě je trochu problém takový stroj uvést do provozu.
Jedná se o stroj na obrábění překližky,plastů atd. Přesnost stačí 0,1-0,5mm Podle toho jak by se povedlo.
Potřebuji stroj s velkou plochou ale stačí mi "relativně pomalý a nepřesný"
Základ bych viděl krokové motory,vřeteno 1,5kw,pravděpodobně trapézové šrouby (osa x asi ozubený hřeben), celé na podepřených tyčích.
Je to taková výzva jestli by někdo byl ochotný se podílet na takovém projektu?
Je možnost samozřejmě stroj koupit,ale tam jsme v částkách několik set tisíc a navíc je to stroj který nevyužiji.
Ideálně okolí středních čech.
něco takovýho?
http://www.youtube.com/watch?v=PSzzaYalRQs" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

10. 9. 2014, 10:19

robokop píše: .....se velmi blizi v pouzitelnosti servumm jen jsou nesrovnatelne jednodussi v nastavovani
kdyz jsi chytrej a ctes tohle forum tak si koupis sadu tri servosetu za 14 000,- Kc a jsi vysmatej
nepotrebujes k tomu uz nic navic
To mě zajímá to co jsi napsal, mohl bys být konkrétnější o jaké serva a drivery se jedná a kde se dají za tuto cenu pro tři osy sehnat? Docela bych měl zájem.
Naposledy upravil(a) martasg1 dne 10. 9. 2014, 10:21, celkem upraveno 1 x.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

10. 9. 2014, 10:20

jeykey píše:
havelaircraft píše:Zcela jednoduše.
Potřebuju vyrobit CNC router s obráběnou plochou 2500x1300mm.
Jsem schopný zajistit materiál i základní rám. To není problém, pro mě je trochu problém takový stroj uvést do provozu.
Jedná se o stroj na obrábění překližky,plastů atd. Přesnost stačí 0,1-0,5mm Podle toho jak by se povedlo.
Potřebuji stroj s velkou plochou ale stačí mi "relativně pomalý a nepřesný"
Základ bych viděl krokové motory,vřeteno 1,5kw,pravděpodobně trapézové šrouby (osa x asi ozubený hřeben), celé na podepřených tyčích.
Je to taková výzva jestli by někdo byl ochotný se podílet na takovém projektu?
Je možnost samozřejmě stroj koupit,ale tam jsme v částkách několik set tisíc a navíc je to stroj který nevyužiji.
Ideálně okolí středních čech.
něco takovýho?
http://www.youtube.com/watch?v=PSzzaYalRQs" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak to asi nobrábí v přesnosti 0,5mm a vřeteno má tak desetinu výkonu než co by chtěl :)
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2014, 3:11

Gecko 540B drive 48v power supply 3/8" shaft nema 23 steppers..

A jak to jezdí.. Nazdar, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

14. 9. 2014, 5:08

jeykey píše:
havelaircraft píše:Zcela jednoduše.
Potřebuju vyrobit CNC router s obráběnou plochou 2500x1300mm.
Jsem schopný zajistit materiál i základní rám. To není problém, pro mě je trochu problém takový stroj uvést do provozu.
Jedná se o stroj na obrábění překližky,plastů atd. Přesnost stačí 0,1-0,5mm Podle toho jak by se povedlo.
Potřebuji stroj s velkou plochou ale stačí mi "relativně pomalý a nepřesný"
Základ bych viděl krokové motory,vřeteno 1,5kw,pravděpodobně trapézové šrouby (osa x asi ozubený hřeben), celé na podepřených tyčích.
Je to taková výzva jestli by někdo byl ochotný se podílet na takovém projektu?
Je možnost samozřejmě stroj koupit,ale tam jsme v částkách několik set tisíc a navíc je to stroj který nevyužiji.
Ideálně okolí středních čech.
něco takovýho?
http://www.youtube.com/watch?v=PSzzaYalRQs" onclick="window.open(this.href);return false;
jj dejme tomu že něco takového.
jinak dle mého prvního dotazu. zatím je to jen úvaha o stavbě stroje v takových rozměrech. Předsi jen je to trochu velké sousto. to už není "stroječek" na psací stůl
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

14. 9. 2014, 5:30

Takový stroj není nic nerealizovatelného, podle tvého nickname předpokládám, že budeš dělat hlavně modely letadel, a velikost stolu je taková, aby se dala položit celá deska překližky, bez řezání, takže přesnost na setiny je možná přehnaná, dávám odkaz k inspiraci:

http://www.buildyourcnc.com/blackFoot48v40.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

ono ty routery mají výhodu, že je zatěžuje jenom osa X+Z, Y je jenom o rychlosti přejezdu portálu, ne o váze, takže délka takového stroje může být dost velká, samozřejmě, pak je tu ještě přesnost, a to záleží jak často se bude dělat jeden výrobek dlouhý od začátku stolu do konce stolu a jaká přesnost je u něj vyžadována, třeba by milimetrová nepřesnost mezi 0 a 210cm nebyla tak kritická.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 9. 2014, 7:11

Stáhni si tohle,
sice to není něco super ale je tam několik nápadů a pokud by jsi chtěl použít Al profil tak nemá cenu vymějšlet vymyšlené
http://www.damencnc.com/includes/downlo ... 2&dcid=678" onclick="window.open(this.href);return false;
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

18. 9. 2014, 7:09

čau, já bych z toho takový strach neměl, svařenec klidně, záleží na šikovnosti svářeče a na tom jak budeš mít vymyšleno vyztužení všeho (zavětrování), nějaké jekly cca 60x80x5mm bych to viděl cca 25ky podepřené tyče, ty trapézy no ..., to bude nejslabší část, ale pokud si pohraješ (rozřízneš trapézovou matku kolmo na osu šroubu a pak ten řez budeš rozpírat třeba červíkem, vymezíš vůli) uděláš z ní "bezvůlovou" nejlépe bronzové matky (popř. plast, nebo silon), motory bych dal 3f 2Nm z Gravosu co mám já :D nikdy jsem neztratil krok a to je fakt trápím :D
Pokud znáš někoho, kdo umí rovnat konstrukce plamenem, tak ti to krásně srovná po svaření, ale pořádnému ukotvení aspoň do podlahy se stejně nevyhneš, při obrábění se nesmí rám kroutit!!! Nicméně tím plamenem to po dobrém svářeči srovnáš úplně v pohodě do 1mm a zbytek vypodložit, prostě čím to chceš levněji tím bude větší drbačka a delší chvíle zoufalství, ale věřím že pokud budeš chtít, tak to půjde :D mít půjčený třeba nivelák, bude nutnost, abys to místo rovnání nekřivil :D
Chlapi, nekamenujte mě, ale on to nechce na ocel, nebo jezdit 12m/min :D jde o cenu a účel použití - pila :D ... ještě bych být tebou popřemýšlel nad ozubenými hřebeny, místo trapézů, jsou tam jen dvě no tři uskalí .. 1) sehnat někde levně, 2) vyřešit konstrukčně pořádný přitlak oz. kola do hřebenu, 3) správně navrhnout, aby do hřebenu nepadal bordel (dávat zespodu, zuby k zemi)

P.S. Když jsem ještě dělal na Hutních montážích, tak se 25m dlouhá lávka pro pěší (ocelový profil lichoběžník cca 3x1,5m několikrát zatočený pro vozíčkáře a se zábradlím + navýšením - předepnutím mostu proti klesnutí vlastní vahou) přes dálnici u Frýdku (Dobrá) dělal na těch 25m +-2mm a to se rovnači fakt ohřáli :D dostali se na +-cca 10mm, až povolali starého důchodce, celoživotního rovnače plamenem, tak to bylo srovnané hned, dvě hodiny kolem toho chodil a chodil, maloval křídou, pak to na pár místech nahřál a řekl hotovo ... a bylo :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

18. 9. 2014, 11:36

A co třeba svařenec vyžíhat a pak přefrézovat. To by nešlo?

Hřebenu bych se vyhnul a i rotujícímu šroubu delšímu než 1500mm a to rotující matkou a pevným šroubem. Co vy na to?
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

18. 9. 2014, 11:44

... žíhání se platí podle zabraného místa v peci, takhle velký rám už musí být pořádná pec a to plati ... nevim, jen snad u kámoše někde za flašku :D a frézovat to nemá cenu, jak si to upneš tak to ofrézuješ, ale když to povolíš, vrátí se to kam chce (nebo vibrovat na snížení pnutí, ale takhle měkký rám stejně nerozvibruješ celý), na to bych se vykašlal pro tyhle účely ... tvarová pila na dřevotřísku do síly 10mm :D
... a proč hřebeny ne?
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

18. 9. 2014, 1:15

Já bych ten rám udělal na více segmentů - následně žíhal, pak frézoval, montážní plochy zaškrabal a nakonec se strojní rámovou vodováhou v ruce na místě smontoval. Profi CNC se také přeci dělají z montovaných segmentů: například lože a sloupek... nebo lože dlouhých strojů... tak bych udělal 4x boky (jako rámy), horní desku (zaúhlovanou, možná řešenou jako sendvič nebo případně mírně žebrovanou např. 250mm výšky, jako je tušírovací deska) a most v celku. To by se lépe do pece vešlo a pak je to na kila (cca 8Kč/kg). Na fréze to samořejmě upnout tak aby jsem to nekroutil, myslím že by to šlo podložit. Důležité jsou montážní plochy a dosedací plochy, zbytek ať má tvar jaký chce (u odlitku také řešíš jenom tyto plochy a zbytek může být všelijaký). Nejdříve bych ofrézoval referenční plochy z jedné strany, na ty bych to potom vypodkládal a upnul bez pnutí. Potom bych zkusil frézovat plochy pro osazení. Samozřejmě záleží jak se to hne po ofrézování. Ale určitě by to mělo být lepší po vyžíhání svařence.

Ozubenej hřeben je levnej, ale asi né moc přensej a také vymezení vůlí v celé délce vyžaduje absolutní souosost vodících tyčí a hřebene, jinak vzniknout velmi velké "backlash" v místech s vůlí. Zkusil bych spočítat kolik by vyšel trapézový šroub "na pevno" pro nejdelší osu (2500mm) třeba 40mm nebo alespoň 32mm s rotařní maticí.

Ale je to pouze můj názor, kdokoliv jiný může mít jiný názor a více zkušeností. Ber to opravdu pouze jako návrh do diskuze, rád se nechám poučit...
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

18. 9. 2014, 1:40

... tak si vyber :D

P.S. Ohledně hřebenů - nesouhlasím :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2014, 2:27

martasg1 píše:Já bych ten rám udělal na více segmentů - následně žíhal, pak frézoval, montážní plochy zaškrabal a nakonec se strojní rámovou vodováhou v ruce na místě smontoval.
To ses upsal :)
Zaškrabávat jeklovou konstrukci je nesmysl, tímto způsobem se honí tisíciny maximálně setiny.
Ten rám se víc rozjede když na něj z okna zasvítí slunko.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1858
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

18. 9. 2014, 5:33

Cjuz píše:
martasg1 píše:Já bych ten rám udělal na více segmentů - následně žíhal, pak frézoval, montážní plochy zaškrabal a nakonec se strojní rámovou vodováhou v ruce na místě smontoval.
To ses upsal :)
Zaškrabávat jeklovou konstrukci je nesmysl, tímto způsobem se honí tisíciny maximálně setiny.
Ten rám se víc rozjede když na něj z okna zasvítí slunko.

Vysvětlím: nemám zde na mysli zaškrabávání vedení, ale zaškrabání dosedacích ploch mezi jednotlivými díly konstrukce (pod šrouby), konkrétně plošky max. 100x60mm. Ale když jsem zde nenakreslil výkres tak si to těžko představíš. Dále zaškrabání takto měkkého materiálu by šlo rychle a je to nejlevnější způsob jak plochy srovnat aby na sebe dobře dosedly při smontování. Ale pro mě za mě ať si mezi to dá třeba tmel aby to nerezonovalo ve spojích :).
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“