Zaškrabání rybin FN22

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 12. 2014, 4:25

Ahoj,
začal jsem uvažovat, jestli nezaškrabat rybinové vedení u FN22. Sice jsem zatím přesnost neměřil, nicméně vzhledem k věku si nedělám iluze. Navíc v krajních polohách to už jde ztuha, což je jasná známka nerovnoměrného opotřebení.
Teorie zaškrabání je mi jasná a i jsem si našel videa, kde se rybinové vedení zaškrabává. Nicméně zrovna co se týče rybin, mi to není moc jasné. Na videu vždy zaškrabávali jen ty rovné dosedací plochy, ale nedělali nic s tou úhlovou částí. Znamená to tedy, že se to nezaškrabává, nebo jen videa nezobrazují kompletní proceduru?
Původně jsem uvažoval, že bych to zkusil sám. Problém je ale v nástrojích, konkrétně pravítkách. U nás v práci bych si mohl půjčit 1m dlouhá tušírovací pravítka. To jsou ale pravítka obdélníkového průřezu, nicméně na rybiny bych potřeboval trojúhelníková a to poměrně dlouhá (svislý stůl má na délku 640mm, takže předpokládám pravítko dlouhé alespoň 700mm, nemluvě pak o rybinách vřeteníku a hlavně na sloupu - ty jsou nejdelší a teď nevím kolik mají). Bazarově nikde nic moc není a nové je neúnosně drahé na to, že bych už je pak asi dál nepotřeboval (resp. určitě ne takto dlouhá, na to co bych potenciálně z mých výrobků potřeboval zaškrabat by mi stačilo 300 nebo 400 mm). Z toho důvodu spíž začínám zvažovat to někoho nechat udělat.
Nevíte proto prosím o někom osvědčeném, kdo by to zaškrabal? Na kolik taková akce může vyjít?

Děkuji
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

19. 12. 2014, 3:15

SDC11100.JPG
Čekal jsem, že se vyjádří Tumlík, ale asi neměl čas přečíst víc příspěvků, neboť dnes vložil tři čísla a šel ... Tak tedy jen krátce. Rybiny se samozřejmě zaškrabávají stejně jako jiné kluzné plochy. Základem všech dalších činností je dokonalé proměření a od toho se odvíjí další postup. Je-li nerovnost v řádu jednotek setin, tak můžeme uvažovat o zaškrabávání. Pokud je to víc, tak bych zvažoval strojní opracování a pak teprve zaškrabání. Tumlík si vytvořil pomocné pravítko s potřebnými úhly a tak mě inpiroval k pokusu vytvořit si něco podobného pro moje účely. Kus pěkné litiny, sklonoměr, přesný úhloměr, nožové pravítko, mikrometr a hurá na frézku. Po nějakém čase frézování a neustálého kontrolování úhlu, závěrečná operace pomocí flycutru a je tady čas na barvu a škrabák. Po pár hodinách :D finito. Ne že by to byl nějaký etalon přesnosti, ale pro tyto účely dostačující. Je možné "připasovat" pravítko na část nepoškozené rybiny a dále pokračovat s takto upraveným pravítkem. Je to běh na dlouhou trať. Pak je tady možnost nechat to udělat v nějaké renomované firmě, zabývající se generálkami, ale jsou i dosti rozporuplné zkušenosti, co se kvality týče. A pak by to mohly být vyhozené peníze. ( moje pravítko má úhly 55 a 60 stupňů)
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

19. 12. 2014, 3:44

hmm ... sklonoměr to neznám :oops:
ps. předpokládám, že je nějaký důvod, proč to pravítko nemáš do trojúhelníku ? *bylo by tužší/neprohýbalo by se při "špatném pohledu"
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

19. 12. 2014, 4:59

SDC11115.JPG
Nad tvarem pravítka jsem nepřemýšlel, protože nemám praktické zkušenosti a tak jsem kopíroval Tumlíka. A protože se mě pravítko celkem zdařilo, tak uvažuji ještě o nějakém dalším. Nejdřív ale měřící přípravky pro měření nerovností na soustruhu a frézce....
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

23. 12. 2014, 1:39

Udělat si pravítko o tom jsem taky uvažoval. Na to by mi stačilo obdélníkové tušírovací pravítko co by mi půjčili v práci. Problém ale je, že já bych potřeboval udělat pravítko alespoň 700mm dlouhé (na svislý stůl) a to nemam šanci ofrézovat. Mam jen FN22 kde mam podélně jen cca 250mm. Jedině že bych to nechal někde udělat a pak si ho už jen zaškrabal.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

23. 12. 2014, 4:20

... 700mm trojúhelníkové pravítko bude mít spodní základnou řekněme ~100mm hmotnost samotného pravítka bude ~22kg
... polotovar na jeho výrobu ~ 50kg / kvalitní litina nebude zadarmo, tak si spočítej kolik dáš za materiál + co tě bude stát obrobení ... plus čas na zaškrabání
... koupit staré tě vyjde x-krát levněji než tahle sranda
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“