Držák Vřetene

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

9. 8. 2016, 10:02

Promiňte mi tu troufalost ,ale :
otvory se závity musí být neprůchozí ?
M5 do duralu není málo ?
:D :P
a ještě mám dotaz zda by bylo možné takový držák vyrobit ocelový ..
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

10. 8. 2016, 4:33

pavlaxy píše:Promiňte mi tu troufalost ,ale :
otvory se závity musí být neprůchozí ?
M5 do duralu není málo ?
Otvory jsou neprůchozí. Pokud by to mělo výrobci působit problémy (nemá vhodný závitník) tak se dá domluvit.

M5 do duralu : Pokud počítám
- Rp0.2 260 [Mpa] (EN AW 7075 má 240 až 460[Mpa]) Tlak v závitu volím pro rozebíratelný spoj jednu třetinu (tedy 93,4[Mpa])
- Délku závitu 7mm

tak jsem na osové síle jednoho šroubu 5260 [N]
utahovací moment vychází 4,6 [Nm] (součinitel smykového tření v závitu i pod hlavou šroubu volen 0,12 - hlava ve tvaru IMBUS šroubu)
koeficient bezpečnosti šroubu 1,6 (pro Rp0.2 šroubu 640[Mpa])
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

10. 8. 2016, 8:01

Děkuji ,ano to je mi jasné ..udrží to i menší závit ..
Mne napadlo spíše opotřebení při montáži-demontáži vřetena ..
/na svojí frézce uvažuji dvě vřetena zaměnitelná a tedy často měnit .../
asi jsem zvyklá dělat vše předimenzované :wink:
Matto323
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 7. 2014, 8:37

11. 8. 2016, 8:31

tumlik píše:
CZ_Pascal píše:............ Jakožto nestrojař někde plácnu nesmyslný rozměr, ale rád se nechám usměrnit. Tolerance jsou přísné právě z toho důvodu aby mi tu za 800 nenabízel výrobu kdekdo a ve výsledku to budou zahozené prachy.
(já bych to na tom svém hryzadle taky nějak vysochal, ale nevěřím tomu že bych se dopracoval k nějaké přesnosti tak abych výměnou dílu dosáhl zkvalitnění již stávajícího)
Nedej se :D tohle ti v páru udělá kdejakej moula i na klasice, problém je ten, že musí vědět jak toho docílit, jakým technologickým postupem :wink:
ideál postup je: ty držáky se dají vyrobit několika způsoby o tom je zbytečné se bavit, nicméně ten důležitý rozměr 48mm bych udělal třeba na 48,2 na prase, udělal závity a všechny fičůry okolo, ty držáky bych rozřízl, dodělal ty závity na stahovací šrouby, pak bych vzal to vřeteno nasunul to na něj vedle sebe bych to na rovné podložce přitáhl k jakékoli straně těch kostek v páru dotáhl šroubama, nandal vřeteno na prisma kostky, srovnal úhelníkem nebo paralelkama a ten rozměr 48,00000 bych lízl na brusce nebo frézce :wink: , když to bude vedle sebe tak si troufám tvrdit, že tam nebude žádný rozdíl, prostě to finále uděláš tak jak ty kostky budou nandané a zatáhlé tím ti to eliminuje různé nepřesnosti těch otvorů atd.:wink:
.... popíšeš si to jak byly u sebe a pak jen roztáhneš na vzdálenost v jaké to má být
...piju jégra :)

Toto si zaslúži jegra v dárkovém balení :D :wink:
Fréza TOS FB25 (720x250),Tos fa2, pila bomar ergonomic 275
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

24. 8. 2016, 8:12

.... takže. Né že by to RaS neříkal:
RaS píše: a ve finále příjde někdo z borovicovou frézkou a napíše 1000,- oni si plácnou, po měsíci nebude hotové nic nebo něco okousaného, nepřesného dané kvalitou borovicové frézy příjdou reklamace u dodavatele další a další čas.. možná v lepším případě vrácení peněz a kolečko se rozbíhá znovu..
martasg1 píše: Ahoj, OK ale musíš počkat, nechám tohle konkrétně dělat kolegu profi obráběče, má víc zkušeností tak řekne co a jak, ale teď je týden na dovolené.
Takže se prosím připomeň příští pondělí, já mám nyní práce až nad hlavu a ještě do toho opravuju CNC soustruh.
Zdá se že se s kolegou profi obráběčem nějako neshodli a martsag1 do toho sám nejde - což je samozřejmě v pořádku když se na to necítí a nechce dodat:
RaS píše: ...něco okousaného, nepřesného ...
... takže "kolečko se rozbíhá znovu", obnovuji "výběrové řízení" a prosím někoho kdo by se ujal výroby za "vyvolávací cenu" 2000,- kč za oba kousky :oops: :?: :oops:
(cena včetně DPH) cenu dopravy do toho nepočítám, pokud bude někdo kolem Brna tak bych si pro to zajel.

- Upraveny některé kóty / tolerance.
- (zakótován "maximální" rozměr pokud by se to dělalo z kulatiny)
pavlaxy píše:otvory se závity musí být neprůchozí ?
- Závity většina průchozí (děkuji za podmět k zjednodušení výroby)

.... no a tady konečně ten upravený výkres:
ChineseHolder02_RevA.pdf
Držáky vřetene
(92.06 KiB) Staženo 231 x
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 8. 2016, 8:42

S takovýma tolerancema asi budeš muset trochu povolit stavidla pro peníze. Ne že by ty závity nešly udělat v těch pěti stovkách, ale k čemu je to dobré?
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

25. 8. 2016, 6:01

Josef píše:S takovýma tolerancema asi budeš muset trochu povolit stavidla pro peníze. Ne že by ty závity nešly udělat v těch pěti stovkách, ale k čemu je to dobré?
No +- 5 stovek je (jestli se nemýlím) interval jedna desetina milimetru. :!:
Jsme ještě na strojařském fóru ? :oops:

V jakých tolerancích tedy na takhle malé součástce děláte :?:

Já chápu že se bráníte takovéhle toleranci na Lifyho překližce z kalenýho jahodovýho dřeva, ale v duralu to přece není zas takovej problém pokud to nebudu vrtat od ruky.

Cena je "vyvolávací", pokud mi tu někdo dá konkrétní nabídku za přiměřeně vyšší částku tak to samozřejmě zvážím.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 8. 2016, 7:32

já to říkal :D ,ještě jedno kolečko a asi ti to udělám pro snížení tvého žalu :D pošli fotku toho co přišlo
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1818
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

25. 8. 2016, 7:58

RaS píše:já to říkal :D ,ještě jedno kolečko a asi ti to udělám pro snížení tvého žalu :D pošli fotku toho co přišlo
Radku - nic nepřišlo :) žádný fotky nepošle, zakázku jsem nepotvrdil a nedělal...
já bych nikdy šitku nevyrobil a protože jsou požadovány vysoké přesnosti u dílu který se ve výsledku rozřízne a pohne tak jsem do toho nešel, protože nemám tolik zkušeností.
Chtěl jsem aby to vzal kolega a vyrobil v práci na supr mašině s pravítkama, ale ten dal výpověď a jde jinam.
Takže já kdybych to dělal tak zaručím ovalitu díry do 0,04, nemám vyvrtávací hlavu ani soustruh s deskou kam bych to upnul.
Ode mně by to bylo kvalitní ale v toleranci do 0,05 a rozřízlý spoj by záleželo kolik by se pohnul.

Já jsem pouze nadhodil cenu, ale řekl jsem že tolerance jsou nesmysl a nevzal jsem to.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

25. 8. 2016, 8:22

Vela ludi tu polemizuje o tom ze ako si zakaznik skontroluje presnost ked sa to rozreze a bude to nemeratelne. Ved sa dohodnite za sa to doda bez rezania a ten kusok si zvladne odrezat rucnou pilkou na zelezo vo zveraku
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

25. 8. 2016, 8:30

Právě, že jsme strojaři, závitové rozteče jsou zpravidla +- 0,1 ale častěji +- 0,2. Uvaž, že válcovaný šroub má závit, který "šmatle" a válcová část, pokud ji šroub má, má taky toleranci velkou. Na lepší přesnost už se dávají jiné šrouby.
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1818
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

25. 8. 2016, 9:05

No tak se poďme dohodnout na rozumné toleranci a pak se nebojím to pustit na svojí mašině s mými slabšími zkušesnostmi :)
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

25. 8. 2016, 10:09

CZ_Pascal píše:
Josef píše:S takovýma tolerancema asi budeš muset trochu povolit stavidla pro peníze. Ne že by ty závity nešly udělat v těch pěti stovkách, ale k čemu je to dobré?
No +- 5 stovek je (jestli se nemýlím) interval jedna desetina milimetru. :!:
Jsme ještě na strojařském fóru ? :oops:

V jakých tolerancích tedy na takhle malé součástce děláte :?:

Já chápu že se bráníte takovéhle toleranci na Lifyho překližce z kalenýho jahodovýho dřeva, ale v duralu to přece není zas takovej problém pokud to nebudu vrtat od ruky.

Cena je "vyvolávací", pokud mi tu někdo dá konkrétní nabídku za přiměřeně vyšší částku tak to samozřejmě zvážím.
mě by zajímalo (fakt nereju, aby si to zase nějaký sebevědomý internetový homebuildista špatně nevyložil), jak ty rozteče na té M5 konkrétně změříš (přesný postup a použitá měřidla - doma, a mj. i v velmi slušně vybavené firmě)
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1818
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

25. 8. 2016, 12:40

Já v tomhle vlákně končím... nic vyrábět nebudu.
Se*u na tyhle poptávky - každý chce pohledový díl, zajistit elox, honí setiny... a pak to chce zadarmo.
Ne se*u na to, ať to udělá někdo jinej.

Mám levnej stroj za 150 tisíc, má AC serva, přesné šrouby, váží 5 tun - žádný vibrace, je to Japonskej stroj s originál řídícím systémem, kterej umí dobře interpolace, ale je asi trochu vyběhanej. Takže na hodinkách staticky opakovaná přesnost 0,01 kdekoliv na stole.
Ale když prostě udělám kruh 90mm tak nevím čím ale mám ovalitu do 0,04mm v jednom směru. Možná problém na spojce nebo na matici že se vytlačí v záběru, nevím.
Navíc na dvou kusech třeba hned netrefím kompenzaci průměru nástroje. Lepší by bylo více kusů a na jednom - dvou kompenzace doladit.
Nemůžu tedy slíbit toleranci více než +-0,05mm na dvou kusech.
Že je to desetina? No a co? Je to rozumná tolerance... a rozumná cena. Co to má společného s tím že jsi na strojařském foru? Tak jdi do nejbližší obráběčskou firmy a připrav si nadutou prkenici - budeš jí potřebovat a odcházet půjdeš s práznou kapsou... to mi věř.
Chceš tisíciny? Tak zaplať... zaplať někomu kdo má stroj za 250 - 300 - 600 tisíc nebo za milón a dělá frézováním Háčkový díry s ovalitou +-0,005mm a lépe. Ale nevěřím tomu že člověk s vlastním strojem bez dotací ti za tuhle cenu zakázku vůbec vezme.
Já to ale nebudu a nemám na dohadování tohle čas.

Hodně štěstí.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
Uživatelský avatar
Grell
Příspěvky: 91
Registrován: 12. 8. 2013, 1:40
Bydliště: Vsetín

25. 8. 2016, 2:01

Pascal když mi napíšeš na gerza@stimzet.cz , tak ti nabídku udělám. Určitě to ale nebude 2k za dva kusy. (možná ani za kus) :o


milan584 píše:
CZ_Pascal píše:
Josef píše:...
....
mě by zajímalo (fakt nereju, aby si to zase nějaký sebevědomý internetový homebuildista špatně nevyložil), jak ty rozteče na té M5 konkrétně změříš (přesný postup a použitá měřidla - doma, a mj. i v velmi slušně vybavené firmě)
Jde změřit sražení díry pro závit přes kuželový dotek na výškoměru. A nebo tam jde vrazit přesný váleček a změřit to přes něj.... :wink:
Vedoucí vývoje / Technolog / Programátor / Obsluha CNC / Kontruktér / Podržtaška / Pi*us k ruce
S50CNC, CKE 6150Z, Lynx 220 LSA, Lynx 220 Alpha, DNM 500,Haas VF-2SSY, Haas ST-30SSYT, Citizen A20 VII EVO
EdgeCam 2014/2016, SpaceClaim 2015
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“