Protahovací trn

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
j.p.m
Příspěvky: 112
Registrován: 13. 12. 2009, 10:27
Bydliště: Obříství
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2014, 2:48

Potřeboval bych do duralu tloušťky 4 mm dělat otvory 6x6 mm. Proto se ptám, jestli někdo takový trn náhodou nevyrábí. Délka celého trnu cca 10 cm včetně stopky na uchycení. Případně co by stála jeho výroba z radeca. Do budoucna počítám že budu potřebovat ještě menší rozměr 4x4 mm.

Díky, Honza - j.p.m
j.p.m
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 2. 2014, 3:08

Tak takový trn bude dost drahý. Tužší CNC frézku nemáš? Vedle vřetena umístnit držák na vybroušené radeko 4x4 a programem tu díru vypíchnout do předvrtané díry. Mohlo by to být také dost rychlé. Na protahovák nebo protlačovák o takových rozměrech se špatně podíváš a praskne ti.
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

4. 2. 2014, 5:54

Ahoj,

Přoč protahovat nebo protlačovat?
Můžeš i vrtat. http://pravdu.cz/ctyrhranny-vrtak/vrtak ... annou-diru" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale v pohodě to šikmáči ukradlive Švýcarsku. Ten vrták to nevrtá, ale ta hlava co je skovaná.
Pozor v jednoduchosti je krása a síla.
Ale jinak ten protahovací trn to by byla krásná práce. Swissmade. Ale i ten návrh roztomilá početní úloha :roll: . A ten výkres hrubovací (předřezávací zuby třeba s drážkama) a ty kalibrovací :) Samo , že by to pro ten AL byl asi přepych. A při výrobě dělat ty podbrusy :wink: !!! Vidět to ,tak oko musí zaplesat.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
j.p.m
Příspěvky: 112
Registrován: 13. 12. 2009, 10:27
Bydliště: Obříství
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2014, 6:26

Tak CNC bohužel nemám, jenom klasiku a na vrtání 4 hranných děr nemám peněženku. Jedná se o drobný výrobek pro modelařinu a proto potřebuju nějaké jednoduché a pokud možno finančně dostupné řešení. Modeláři přeci koukají na každou korunu. Zatím nemůžu říct o kolik kusů se bude celkově jednat.

Díky, Honza - j.p.m
j.p.m
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

4. 2. 2014, 7:07

Ahoj,
To j.p.m :
Opravdu aby se dalo poradit, tak je vždy vhodný nějaký obrázek nebo náčrt. To co je pro mnohé samozřejmé jiní chápou ůplně OPAČNĚ.
To není vrtaný na CNCstroji. Ten forichtung má morse kužel- hlavička má 2 stupně volnosti. Laicky řečeno osa x a y. A na čtverec(4 strany) je potřeba ten 3hranný vrták. Každá velikost hlavičky má definovanou velikost(rozsah) volnosti těch os X a Y a tím výrobní rozsah pravidelných n-ůhelníků. Počet stran v n-ůhelníku určuje počet břitů nástroje. Domnívám se že na výrobu n-ůhelníku je potřeba počet břitů=n-1. To je jen idea.
Ten protah. trn nebo protlačovací to je opravdu drahé. Neznám jakou potřebuješ kvalitu toho čtyřhranu . Ale když se dělají hranaté otvory tak se to dá i lisovat vybroušeným radekem. Dole aby se to netrhalo až budeš vyjíždět, bych to přimáčkl třeba na ocelovou podložku (např. šroubová svěrka) a klidně to zkusil. Nepředpokládám , že by na ten dural byla potřeba závratná síla. Samo že pak je také hledisko kolik děr budeš dělat.
Ale pro INFO: když dáš pod hlavičku svěráku YORK 150 axiální ložisko http://york.cz/category.do;jsessionid=9 ... egoryId=40" onclick="window.open(this.href);return false; uděláš sílu 3 tun bez problému.
Když buděš dělat 100 a více ks tak můžeš udělat pákový lis nebo někde levně koupit starý vřeteňák. Když budeš potřebovat 500ks a více tak je tu pneumatika a hydraulika. I ve sběrně jsou někdy válce jako prase. Pro pneumatiku síly 2 a více tun však již potřebuješ slušný množství vzduchu aby to bylo svižný. Nebuď vyděšený v M1:1 ty rohy jsou malé nic :lol: .
Přílohy
jen rohy
jen rohy
CYR_HRAN.JPG (16.52 KiB) Zobrazeno 9538 x
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
j.p.m
Příspěvky: 112
Registrován: 13. 12. 2009, 10:27
Bydliště: Obříství
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2014, 7:44

S tím vrtáním 4 hranu jsem vcelku v obraze. Dokonce už to tu jednou na foru bylo. Nejedná se o žádnou extra přesnou díru s přesností 0,00něco, takže to zkusím na svém skromném strojním vybavení nabrousit z radeca. Budu brousit a měřit a měřit...
Věřím že to do toho duralu půjde. Těch dírek budou desítky, v dobrém případě nějaká stovka. Strojař jsem samouk, modelář letitej a když se zakousnu, tak jen tak nepovolím.

Díky, Honza - j.p.m
j.p.m
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

4. 2. 2014, 9:11

Existuje na to přípravek do vrtačky, trochu se to pokusím popsat.
Nástroj je komolý jehlan, na slabším konci pokračuje válcocou stopkou, za jterou je upnut do toho přípravku. Ten příptavek má dvě části, které jsou spojeny ložiskem a osa tohoto spojení je vychýlena cca o 5°od osy vrtačky. Do té spodní části je zašroubovaná kolmo tyčka, která se opře o stojan vrtačky, tak že se může posouvat nahoru a dolu a udržuje tu spodní část nástroje ve stejné poloze. Ve výsledku ten nástroj "kolíbá" (střed nástroje je nastaven do osy vřetene) a postupně "obkrajuje" ten čtyřhran. Ta sestava se podobá hlavě GSA na reverzní řezání závitu. Před časem jsem něco podobného dělal na soustruh, kde to funguje opačně, to znamená, že se točí s obrobkem a tlačí špony do díry, která musí být hlubší. Tady u slabého plechu s průchozí dírou by to mělo bát snadnější.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

5. 2. 2014, 7:17

Ahoj
To j.p.m : OK tak jak to uděláš ? vyvrtáš průměr a pak protlačíš nebo propiluješ. Ttoto je diskuse tak klid a klidně mi i nadávej , ale hlavně se semnou bav! Můj pocit je ten že jsem tě Ničím neohromil! Já ale ani nechtěl :) . V tvém zadání jsem Já četl , že někdo potřebuje s něčím poradit a tak jsem dal námět co je dle mého mínění TOP na ten problém. Osvěta -popularizace. Top řešení jsou vždy náklady nebo nadšení jednotlivce. Buď koupiš někde nebo zbastlíš. Ve druhé odpovědi která byla reakcí na další diskusi jsem navrhl nějaký můj postup. Opět nepředpokládám že správný a nejlepší. 1000hlav 1000řešení a budou v nich i daleko lepší. A proto by chtělo jasně definovat- ve trojírenství nejlépe nějaký obrázek (náčrt, skica, výkres foto ). co se řeší . A popřípadě zadat i co jíž mám , znám a umím a kam se chci posunou. Omlouvám se , použil jsem naši diskusi jako příklad pro jíné návštěvníky . Zde na fóru je X velmi schopných lidí s neskutečnými zkušenostmi a šikovnýma rukama. A kdyby se zobecnili jejich UM tak třeba mnohým nadšencům zrychlí cestu k cíli a vychovají z nich také ty X. Já na fóru reaguji jen na dotazy , kdy na základě vrtuální diskuse nabydu dojmu , že opravdu někdo potřebuje POMOC. Když tak napiš jak jsi to pořešil reálně.

To origosch: máš nějakou fotku co a jak jsi řešil na to msoustruhu. Chápu jen že zadání: porobit hranatou díru s nějakým udělátkem :P . Mám hotovýho něco podobnýho ale po reálné zkoušce na 6ti hranu nic :cry: Mám samo i tu švýcarskou hlavu jak je na čínským videu , ale chybí mi nástroj a nějak nemůže se dokopat se tomu pověnovat. Potřebuji pomoc s někým si kecnout :shock:
Naposledy upravil(a) Ferda dne 5. 2. 2014, 8:13, celkem upraveno 1 x.
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
j.p.m
Příspěvky: 112
Registrován: 13. 12. 2009, 10:27
Bydliště: Obříství
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2014, 7:35

To Ferda - nemám důvod ti nadávat, ani nemám pocit že bych nereagoval na tvoje nebo ostatní příspěvky, za které děkuju.
Jak jsem psal, prostě zkusím ve své skromné dílně nabrousit radeco a budu zkoušet to protlačit. Pilovat to určitě nebudu, nějakou přesnost přeci jen dodržet musím i když se jedná "jen" o díl pro modelářský výrobek. Pokud to nezvládnu sám, požádám o pomoc jednoho kolegu zde z fora, se kterým jsem tento problém již řešil po telefonu.

Honza - j.p.m
j.p.m
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

5. 2. 2014, 8:20

Zhruba před 3 rokama jsem si udělal vytlačováky na imbusy do šroubů. Pravda šetihran jsem vybrousil na kameníčku z kulatého radeka - snadná volba kameníček stál 2 metry za mašinou :lol: . Nastavil jsem úhel 1 stupeň takže při protlačování dře v díře jen čelo nástroje a vzadu je to vylehčené. Z čela jsem hranou kotoučku vybrousil misku, aby to trošičku krájelo a ne jen tlačilo. Vyvrtám o 0.1 mm větší díru a upnu nástroj do vrtačkového sklíčidla, namáznu olejem a pinolou koníka vtlačím do obrobku. Ten dural by mohl jít i pod vrtačkou. Udělal jsem to podle nástroje koupeného od Hoffmana, měli jsme zakázku na 10 000 šroubů s imbus dírou, tak šéf tohle pokoupil. Zda prodávají i čtyřhrany - to nevím, jsem jinde a ke katalogům nemám přístup.
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

5. 2. 2014, 8:20

Ahoj,

to j.p.m :, OK super, Že jsi to vzal přesně jak jsem napsal. Samo že Ti držím palce. Jestli máš chuť pošli SZ s adresou a normální mail. Mám rád produktivitu ve všech směrech, hlavně ve výrobě -to je moje HOBBY :P . Proto i diskuse němůže být věčná jako v PARLAMENTU ale věcná aby bylo dosaženo nějaké řešení nebo výstup. Produktivita korespondence pomocí SZ je nicotná.

To vruboun: hoď fotku jak to vypadá ten Hoffman Prosím :cry:
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 2. 2014, 3:36

celek2.jpg
máš nějakou fotku co a jak jsi řešil na to msoustruhu.
Něco jsem nafotil, ale nevím, zda ta funkce z toho bude vidět. Naposled se s tím dělal šestihran. Ve vrtačce to funguje taky, na tu řtyřhrannou díru by ten trn potřeboval navíc vybrousit vodící čípek pr. 4 mm, aby to někam neodcestovalo a na začátku rukou podržet ve správné orientaci.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

5. 2. 2014, 4:44

Ahoj,

TO Origosch: Zíra věsím foto . Na to že jsem od sebe do 50km to fakt máme dost podobný. Ale je v tom malý rozdíl!! Mně to nic nedělá. :lol: Musím to kurňa proměřit, kde soudruzi z NDR udělali chybu. Jinak koukám, že máš lokaci Kladno. Tak hele chlape :| letos jsme měli v hokeji partu na titul! A my budeme hrát baráž. To není možný, to je zlý sen ty RYTÍŘI to nějak nedávaj. Náš firemní fanklub má z toho mrtvci!! :cry:
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 2. 2014, 6:20

Tak mně to funguje, natočili jsme to, ale bohužel ten pohyb nástroje je malý a moc to vidět není. Materiál 11 110
http://www.youtube.com/watch?v=t1SKCaJv ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Je tam trochu vidět, jak jde šikmo do té díry.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Ferda
Příspěvky: 329
Registrován: 28. 5. 2009, 9:15

5. 2. 2014, 6:29

OK jasný. Já jsem ale mimo. Mne to nefachčí.
Máš sklon cca. 5 stupňů a kolik to máš z osy a ten střed 6ti hranu je v ose nástroje?
Práce fšeho druhu (hlavně závity)
Jsme ČEŠI, musíme si pomáhat!
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“