Válcová matrice

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

6. 5. 2011, 7:08

Radek-B píše: Ten silikon by stal vice nez hotovy vyrobek z tech stranek. A te dupacky kolem.
Chtel kusove neco sloziteho vyrobit a k tomu taky dostal cenovou nabidku. Co vic resit.
RADEK
Myslim, ze silikon je velmi realne reseni. Pokud by byl k dispozici hotovy original valec, tak staci vzit trubku s o neco vetsim vnitrnim prumerem (tak, aby mi zbylo par milimetru v nejuzsim miste), vycentrovat vzorovy valec, vsechno naseparovat a zalit silikonem. Pak jen trubku sundat/destruktivne odstranit. Silikon z valce pujde odstranit velmi snadno. Spotreba silikonu nebude zas tak velka. Pro 100x400 valec to vychazi cca 0.6 litru pri tloustce 5mm, mozna by stacilo mene. Pripadne bublinky nebudou zasadni problem, proste se po odliti pozitivu zabrousi.

Pak jen formu dat zpet do trubky, dovnitr dat vhodny valec/trubku a z vhodne pryskyrice vytvorit povrchovou vrstvu se vzorem plastve. Asi pouzit nejaky plneny epoxid/polyuretan (ja bych zkusil GS-superfluid, lezi mi v supliku a je levny. Ale urcite budou kvalitnejsi materialy). Mozna bude problem s bublinkama, resi vyveva/vytvrzeni pod tlakem. A nebo bublinky neresit a zaplnit je po odformovani.

Zivotnost je trosku otazka, ale pri formovani vceliho vosku snad namahani nebude extremni a novy valec je pomerne snadne a levne vyrobit.

Podle me prace na par hodin a vysledek by k danemu ucelu mohl vyhovovat. Ale pokud je treba zpracovat tunu vosku, tak se vyplati ty polaci.
Uživatelský avatar
lamoz
Sponzor fora
Příspěvky: 369
Registrován: 31. 1. 2008, 1:26
Bydliště: Praha

6. 5. 2011, 8:16

Radek-B píše:Ten silikon by stal vice nez hotovy vyrobek z tech stranek. A te dupacky kolem.
Chtel kusove neco sloziteho vyrobit a k tomu taky dostal cenovou nabidku. Co vic resit.

RADEK
c'mon... :)

Kód: Vybrat vše

Lukopren N 1522 - je univerzálním typem. Slouží k výrobě forem, do nichž lze odlévat synt. pryskyřice, sádru, vosk, beton. Dále se používá k výrobě rozebíratelných těsnění a přírubových těsnění, k zalévání v elektrotechnice apod.

    272,50 Kč/sada 1 kg bez DPH 

Lukopren N 8100, N 8200 - jedná se o vysokopevnostní kaučuk pro výrobu velmi náročných a svlékacích forem. Je s úspěchem používán tam, kde se vyžaduje vysoká odolnost vůči mechanickému a chemickému zatížení(odlitky z epoxidových, polyuretanových a polyesterových pryskyřic). NOVINKA!

  573,33 Kč/sada 1 kg bez DPH
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2011, 9:04

Mne nemusite presvedcovat o pouziti hmoty pro odliti negativni formy. Nevahejte a sup mu poslete nabidku ze mu jeden odlijete za 2-jku.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
cenda.cz
Příspěvky: 24
Registrován: 14. 4. 2007, 8:10

7. 5. 2011, 10:19

Nebyl jsem momentálně přítomen, koukám na odkazy ale ty válce dělaj kratší než požaduje zákazník.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

7. 5. 2011, 9:08

Už jsi se zamyslel nad tím tvarem? Jak ti na opačné straně vznikne taky šestiúhelník? Ty pětiúhelníky na těch plochách včely asi nebudou respektovat. Nemluvě o pom, že to nebude pasovat s protějším válcem. Ta mezistěna je tenká, má stěnu cca 0,7 mm.
gupa
Příspěvky: 1
Registrován: 7. 12. 2009, 1:26

17. 4. 2015, 10:51

cenda.cz píše:Dobrý den,dokázal by někdo vyrobit tuto matrici---průměr asi 100mm (nevim to přesně jak to vychází ),délka válce 400mm
další rozměry jsou na obrázcích,matriál dural ,zákazník by rád cenovou nabídku.
Zdravím jak tu někdo reagoval, buňka má dno ze třech trojůhelníků do k rohu, na obrázku je to ke středu. Pokud by byl zájem mohu vyfotit, ale doufám že moc nekecám, protože je to opravdu náročný tvar.

Další co je důležité je úhel zdvihu a propadu třech trojúhelníků, je to diskuzně odborná věc, doporučuji prostě obrýsovat podle opravdu osvědčených kusů. Další je rozteč deseti buněk do třech stran/10. Je několik typů od matric pro unás nechovanou včelu květnou až po trubčí mezistěny.

Další špek je ž je matrice válec A a matrice válec B. Dva válce k sobě nejsou stejné.
Postupy výroby o kterých vím.

První nejstarší je vyrážecí gravírka s několika děličkami. Z jedné hostorické fotky jsem to jaksi identifikval jak píšu materiál je takový, že základ hřídel je samomazná litina a naní je odlita vrstva litografické slitiny. No asi nějaké zarovnání, upnutí do té gravírky a začne se vyrážet pěkně ručně buňka po buňce a to část buňky po části buňky.

Zdroj: beesource.com
gravírka.jpeg
gravírka.jpeg (7.57 KiB) Zobrazeno 7201 x
Další jsou např. v Oboře vím z pramenů Včelařství, že válce byla akce velmi náročná, že je vyráběl Ritshe a za hluboké totalitky se za devize objednaly ze SNR a zbytek dokutily místní mistři mechanici. Ty mašina myslím, jede dodnes. Jak to vypadalo, šlo o bronzový obrobek z manesmanky, aby bylo snadnější chlazení. Asi to bylo vyrobeno už v té době na CN nebo CNC stroji.

http://www.rietsche.de" onclick="window.open(this.href);return false;

Další co jsem viděl bylo hliníková slitina, odlitek a potažen takovou tou črnou hmotou co se dává na pánvičky a le co vím, to není teflon, ale má to jiný název. Půjde asi o dural.

No a nakonec Číňani něco chrlí do světa na jednu oslí paru, (kliku), např na alibaba.com . Jeden válec hladký a druhý s matricemi. Asi bych šel touto cestou a objednal si přímo z číny tuto sadu a to s roztečí někde okolo 5,1-5,4mm a i s ohledem na místní drahé poměry kdy jeden neví co si vzít za práci a vývoj takové dávno vykoumané a známé věci.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22402
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2015, 11:26

Co pro nezasveceneho laika muze vypadat jako banalita a davno vyzkoumana vec, muze byt pro realizatora praktika v cnc obrabeni pekny rebus a prace na desitky hodin.
A leasingovka taky neposecka pritoze se zrovna dela kseftik pro kamose.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

18. 4. 2015, 6:17

Zdravím, hoši děláte tady z toho moc velkou vědu, můj otec naštěstí nevěděl, že je to takový problém a takovéto válce si někdy
koncem šedesátých let vyrobil ročně sám. Já měl v 16-ti jiné zájmy a tak si nepamatuji úplné detaily, jako třeba jestli byly válce stejné
nebo každý jiný. Princip výroby asi tento - válec měl průměr asi 30-40mm, do něj otec vyvrtal špičkou vrtáku v řadách zahloubení
a potom si udělal něco jako tvarový kilner a tim razil jednotlivé buňky. Strávil na tom dost času, ale bylo to jedno, protože v dílničce
trávil stejně všechen volný čas na což matka často hubovala. Strojek fungoval dobře a půjčoval se i dalším včelařům až do konce husákovy
hrůzovlády, kdy začátkem devadesátých let došlo k těžkému úpadku včelařství, med se skorem nedal prodat a když tak pod cenou
a překupníci se těžce napakovali. Otec pak včely zrušil a zakrátko zemřel. Strojek skončil ve šrotu.
Otec byl člověk, který neznal slova nejde-neumím, pustil se do všeho a skoro na koleně. Vyrobil mimo jiné :
- ještě jako učeň ve škodovce závodní kolo, na které koupil jenom kola a vše ostatní vyrobil (rám pájel mosazí v polní výhni)
- fotoaparát s čočkami do brýlí
- zvětšovák
- auto, které se mu však už nepodařilo přihlásit - změnily se totiž zákony, do té doby stačilo se svým výtvorem přijet na inspektorát,
ukázat že brzdí, svítí, troubí a policie vydala STK. Otej ho proto prodal policajtovi, který si to uměl zařídit.
- lodní přivěsný motor
- rotační motor, do určité míry podobný Wankelu, vyrobil funkční kus a vkládal v něj velké naděje, že už by také mohl vydělat
nějaké peníze, ale patentový úřad to zamítl.
- zahradní traktor
- ozubená kola všeho druhu, která i kalil a brousil, to vše pomocí doplňkových zařízení na prastarém soustruhu, který byl vyhozen do šrotu
už ve dvacátých letech
- svou kutilskou kariéru uzavřel výrobou vstřikovacího stroje na plasty, pro který si vyrobil formy na MB1000 a lisoval
a pomocí pantografu vyrobil i miniaturní razidla na drobné detaily z hliníku, několik desítek kusů prodal sběratelům
Otec neměl žádné školy - byl pouze vyučený nástrojař.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22402
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 4. 2015, 8:15

Jo ale delat to na cnc v nalezite kvalite je o hodinach prace
kdyz si to takhle nekdo vyrazi tak je to kazdy jinak
projed si to kulovou frezou v camu a zistis ze to obrabeni bude nesmyslne dlouhe a drahe, 100 000 nebude stacit v klasicke sazbe za hodinu, takze vyhrubovat vetsim nastrojem a pak dokoncit hloubickou
to je taky za raketu ale porad je to lepsi nez zkouset to frezovat
pak to bude stejne a sejdou se perfektne oba valce tak jak je namalovana predloha
zjisti si kolik bude stat elektroda a jedno zahloubeni a ze jich tam bude x podle toho jak veliky region da ta elektroda
kdyz ti povim ze to bude stat 150 000 za valec tak mi je nedas
kdyz to zprasim na kolene tak mi nedas taky ani na chleba
kdyby to bylo tak jednoduche a slo to vyrobit na kazdem druhem domacim cnc tak by tu jiste bylo spousta nabidek jako na jine veci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

18. 4. 2015, 8:33

Asi nebudu v tomto fóru se svým názorem vítán :D ale já bych při výrobě tohoto opustil moje milované velké mašinky a posadil se k 3D tiskárně. ABS je sice měkké, ale s voskem by si mělo poradit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22402
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 4. 2015, 8:38

Zkus to a hod sem vysledek
je spousta technologii a treba by to i fungovalo, netusim jak se to pak lisuje jestli se vosk nejak predehriva a zda by to sneslo ty sily
ale spis hadam ze nebude prili dobry povrch
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
koudyxxx
Příspěvky: 160
Registrován: 21. 6. 2007, 9:59
Bydliště: Lanškroun

20. 4. 2015, 6:52

to se určitě nevyplatí vyrábět.
http://www.aliexpress.com/store/product ... 19505.html i s motorem a stolkem :D

http://www.aliexpress.com/item/manual-b ... 76286.html nebo ruční verze. ;)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 12. 2016, 2:31

Jak tak koukám, tak se tu skoro dva roky nic nedějě.
Jak roky běží, tak se mění situace jako na frontě. Před třiceti lety, když jsem končil se včelařením, tak jsem vytavil cca 3 metráky vosku, který byl z doby, kdy se ještě neléčilo proti varroaze a o vosk nebyl téměř zájem. 1 kG stál 100 tehdy 100Kčs a mezistěny se daly buď koupit, nebo vyměnit za vosk.
Dnes mezistěny koupit nelze, musi včelař přinést vosk, jinak má smůlu. Ty mezistěny nejsou moc dobré, protože obsahují rezidua po chemii, která se do včel pre horem dolem, navíc výrobci přidávají parafín, s odůvodněním, že bez toho se výroba nedaří. Vosk do nekonečna koluje, včely sice něco přidají ze svých voskotvorných žláz, ale výsledná kvalita klesá. Včelaři si začínají stěžovat, že na nich včely nechtějí stavět.
Tak a teď k věci:
Pořídil jsem si opět včely, jednak proto, že je mám rád a hlavně proto, že mám dvě děti a chci je naučit včelařit. V životě to mohou, nebo nemusí potřebovat, ale umět to mohou. Pro začátek mám mezistěn dost, jsou cca 30 let staré, ale jednou dojdou a vyměňovat prvotřídní vosk za sračkové mezistěny se mi nechce. Tak nezbývá, než se na výrobu zařídit. Cena hotového válcovacího lisu se mi zdá vysoká navíc nevím, jesli by mi vyhovovala velikost buněk. Tak jsem se rozhodl, že si válce vyrobím, když mám na to "verpánky". Dnes jsem si zkusil vyfrézovat vzorek, abych ověřil schůdnost na kousku duralu:
IMG_5073.JPG
S výsledkem jsem spokojen, trochu ještě upravím velikost buňky a po novém roce koupím štangli duralu a udělám dva válce.

Takhle vypadá otisk do modelíny:

otisk do modeliny.jpg
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22402
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2016, 2:37

paradni
minimalne uz dvakrat se tu po tom nekdo shanel
tudiz kdyz uz to budes delat tak je zkus oslovit treba jeste jeden dva pary udas
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

31. 12. 2016, 2:46

super , můžeš napsat jakým nástrojem jsi to frézoval ?
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“