Nákup strojní frézky

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 6. 2013, 11:48

HSS fréza snese nasucho tak 10-15m/min, to je při průměru 40 mm 10/3,14/0,04= 80 ot/min
pokud jsi to roztočil na cca 10-ti násobek, nediv se, že Ti ta fréza okamžitě uhořela
to by nesnesla ani pod vodou
720 ot. je při D=40mm 720*3,14*0,04=90m/min, to by v některých případech bylo hodně i na destičky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

1. 7. 2013, 10:58

Děkuji. Tak takhle zdatnej v řezných rychlostech ještě nejsem. Ale jak můžu tedy použít takovouhle frézu, když ta moje frézka umí myslím nejmíň 320 otáček. Původní majitel ji používal. Ještě potřebuji poradit s tím utahováním nástroje- viz. předchozí dotaz. Děkuji za trpělivost.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 7. 2013, 11:43

použiješ ji na hliník,měď mosaz.. takhle velká na litinu nebude.. HSSko má dle tabulek 14-22m/min tomu musíš dát odpovídající otáčky.. u takovejhle stroječků je lepší držet se té spodní hranice..
většina nástrojů má nějakou plošku, drážku za kterou se dají chytit já konkrétní frézku neznám tak nevím, ale divil bych se kdyby to bylo jinak....
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 7. 2013, 11:57

s utahováním nástroje bych si nedělal moc hlavu, zařadit malou rychlost, na upevňovací šroub nasadit nejlíp očkový klíč a jen do něj jednou nebo dvakrát uhodit rukou proti setrvačnosti vřetena s motorem, maximálně si druhou rukou vřeteno trochu přidržet za nástroj
bohatě to stačí, léta to používám na frézkách s ISO40 a ISO30
na Morse kužel to musí stačit tím spíš, je samosvorný
alespoň nebudeš mít problém s povolováním hovadsky zarvanýho nástroje
při povolování šroub povol o cca 1-2 závity a pak do něj zezhora klepni tím klíčem co používáš, nástroj vypadne z kuželu a zůstane viset na šroubu bez rizika poškození nástroje i závitu, zbytek závitu pak dovytočíš jednou rukou a druhou si podržíš nástroj
jestli to má ISO (strmý) kužel, ten má unášecí kameny, můžeš si vřeteno podržet plochým klíčem za ten kámen, hlavně při povolování
Morse kužel na frézce by je měl mít taky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

1. 7. 2013, 9:42

Děkuji za odpovědi. Frézka má upínací kužel iso 30 a ten trik s tím chycením za unašecí kámen se mi zamlouvá. Vyzkoušíme- uvidíme. Zítra jdu študovat něco o řezných rychlostech.
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

4. 7. 2013, 11:37

Ahoj. Tak s frézováním jsem trochu pokročil. Dotažení nástroje přes unašecí kámen pomocí 16ky klíče je good. Proštudoval jsem vzorce o řezných rychlostech a vyšlo mi, že na většinu mojich HSS fréz musim volit tu nejmenší dostupnou rychlost -270ot. Ale stále se mi nedaří odfrézovat rozvrtanou litinovou část svěráku- vžy na ní odpálím ostrou HSS frézu. On ho totiž nikdy vyvařil asi céóčkem, zabrousil flexou a ty frézy se nepoperou se svárem. Jakou mám tedy možnost? Koupit nějaký jiný typ frézy ? Děkuji za odpovědi.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 7. 2013, 11:55

no pokud je to vařený tak to bude ten problém, tam v tom sváru a okolí to bude prokalený a tvrdý.. na to jedině kvalitní frézu, nějakou tvrdokovku, ta s tím nebude mít problém..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2013, 2:12

markus píše:Ahoj. Tak s frézováním jsem trochu pokročil. Dotažení nástroje přes unašecí kámen pomocí 16ky klíče je good. Proštudoval jsem vzorce o řezných rychlostech a vyšlo mi, že na většinu mojich HSS fréz musim volit tu nejmenší dostupnou rychlost -270ot. Ale stále se mi nedaří odfrézovat rozvrtanou litinovou část svěráku- vžy na ní odpálím ostrou HSS frézu. On ho totiž nikdy vyvařil asi céóčkem, zabrousil flexou a ty frézy se nepoperou se svárem. Jakou mám tedy možnost? Koupit nějaký jiný typ frézy ? Děkuji za odpovědi.
Když se u mně stavíš (a že to máš sakra daleko :lol: ) tak ti jednak nechám za rozumný peníz nějaký nástroje s TK plátkama, aby jsi se nemusel tolik trápit a případně Ti mohu i přeostřit spálený čela fréz (pokud je máš odpravený na čele, což tak nějak z vlastních obdobných zkušeností předpokládám). :wink:
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

4. 7. 2013, 5:16

Taky hodně záleží jak silné stěny má odlitek a jak rychle chladnul. Tenkostěnné odlitky mohou mít zakalený povrch.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 7. 2013, 11:16

jestli je na litinu vařeno, rozumně to neofrézuješ
obrousit
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Nákup“