Čočka u CO2 laseru

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
leyland
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 12. 2014, 4:52

22. 12. 2014, 5:03

Ahoj, omlouvám se jestli se to tu náhodou někdy neřešilo - ale i když jsem zkoušel, nenašel jsem...

Mám doma skoro dva roky malý "čínský" CO2 laser 40W. Naprostá spokojenost a i když jsem ho koupil naslepo z E-Baye, tak už se mi určitě tak dvakrát zaplatil na tom, co bych si musel nechat dělat pro svou modelařinu někde jinde. Jenomže...

Nedávno začal řezat hodně flegmaticky a tak jsem se ho rozhodl vyčistit pořádně - ne jen jako obvykle nějakým tím otřením zrcátek a čoček. Rozebral jsem všechno, vyčistil zaprasená zrcátka, čočky a hlavu a teď to dávám do kupy. A zjistil jsem, že po těch dvou letech používání vlastně o tom pořádně nic nevím.

Takže naprosto lamáckej a možná debilní dotaz - JAK má být prosímvás v řezací hlavě umístěná čočka (12mm) ? Resp. teda předpokládám, že není z obou stran stejná - jak poznám, která strana patří dolů a která nahoru ?
Petr001
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 1. 2010, 7:07

27. 12. 2014, 4:43

Ahoj, čočka opravdu není z obou stran stejná, nicméně v tvém případě, pokud si dobře vybavuju konstrukci čínanů by jsi ji měl dát vypoulením nahoru neboli paprsek by měl vstupovat směrem do vypouklé části. Snad jsem to dobře vysvětlil, kdyby ne, ještě písni a uděláme když tak nějaký náčrt.
leyland
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 12. 2014, 4:52

30. 12. 2014, 9:21

Díky moc ! Zdá se že je to opravdu tak (já bych zrovna předpokládal že je to naopak :) ) - laser zase laseruje jako zamlada.

Pro ostatní - kdyby snad náhodou někdo řešil stejný problém, čočka je na první pohled z obou stran plochá, ale přece jen je zakřivená. Jednoduše stačí položit třeba na rovné sklo a hned je to vidět. Zaoblená strana tedy patří směrem NAHORU.

Zrcátka patří taky tak, jak by se na první pohled nezdálo - napařenou vrstvičkou směrem do paprsku. Sklo tady plní jenom funkci "nosného média".

Jinak mohu osobně "číňana" jen doporučit. Za čtvrtinovou cenu u nás prodávaných STEJNÝCH laserů (40W) je to poměrně bezproblémový a přesný stroj. Byla sice malinko fuška ho nainstalovat a zprovoznit (veškerá dokumentace k tomu byla ve formě rozsypaného čaje), ale od té doby jede bez problémů (honem musím zaklepat). Pár set hodin už má nalítáno a pořád je stejně přesný a spolehlivý. Pro modeláře či kutila pravý poklad. Můj nejoblíbenější materiál je plexisklo 3mm - laser ho na pomalý posuv a max. výkon prořízne na jeden průchod, řez je krásně čistý a přesný. Jdou tím z něj dělat třeba i malá ozubená kolečka, která jsou plně funkční. Slušně krájí třeba sololit, ale najednou ho neprořízne. Plasty mimo plexi jsou obvykle problematické a chce to hodně laborování, protože se řez natavuje a "lepí" zpátky, navíc vzniká plno kouře a sazí a ty zasírají optiku. Krásně gravíruje sklo, kůži a dřevo (tam je ale samozřejmě obrobená plocha černá, opálená). Kovy pochopitelně bez šance.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“