co2 laser problém s gravírováním a následným řezáním

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Uživatelský avatar
marvilian
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 8. 2013, 1:32

27. 8. 2013, 2:01

Dobrý den,
mám na Vás prosbu, řeším problém s co2 40w laserem. Pro popsání problému uvedu příklad na kterém jsem na problém přišel. Pro začátek uvedu že jsem začátečník, používám software Moshidraw 2013 poslední ver., dělal jsem reklamní tabuly kde má být gravírované logo společnosti a to obřízlé dokola tvarem loga, v moshidrawu jsem tedy nastavil jako krok 1 gravírování loga uložil úkol a pokračoval přidáním druhého úkolu a to označením gravírované plochy dokola kolem loga a uložením požadovaného ukolu jako krok 2 to vše v pořádku (tedy alespoň doufám že chybu jsem neudlal v nastavení) a požadovou pozici startu jsem nastavil stejnou v domění že to dopadne tak jak mám nakresleno v moshidrawu. Ale problém nastal když byl ukončen krok jedna gravírování a mělo přijít na krok 2 vyřezání, logo bylo vygravírováno v pořádku ale start řezání začal jinde a logo to sice obřízlo ale ne dokola jak mělo ale posuté částečně do leva dolů a tím to vyřelo do loga a pravá horní čtvrtina loga tím byla odřezána, pro ukázku přikládám jpg. Další věc že mi řezání vlastně nikdy nezačne tam kde zadám start laseru a až na jednu vyjímku mi to když dám vyřezat celé logo tak mi to vyřízne buď jen polovinu nebo jen část, ale nikdy ne celé. Nevím čím to může být a proto prosím o radu čím to může být. Jestli softwarem, mnou, nebo třeba špatným uzemněním nebo ????? Předem moc děkuji za pomoc.


Obrázek ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
pleximen
Příspěvky: 265
Registrován: 17. 4. 2007, 7:04
Bydliště: Zeleneč
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2013, 7:26

myslim, že to je stopro programovaním.pořadně se podívej, kde maš nulové body při řezání toho obrysu.Budeš si tam muset nakresit pomocnou tečku do nulového bodu
9/2011 portálka funkční
http://www.khplexi.cz/
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

27. 8. 2013, 7:43

ještě bych zkontroloval jestli se vrátí po řezání do stejného bodu .Měl jsem problém že mě táhla moc ta kroucená hadice co přivádí vzduch do hlavy a uspěšně to krok po kroku někam utíkalo. Ale tohle se mi zdá docela moc ,přikláním se k versi špatné naprogramování .
Uživatelský avatar
marvilian
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 8. 2013, 1:32

28. 8. 2013, 5:53

Děkuji za rady ještě se zeptám - nemůže to být třeba i špatným uzeměním, jelikož jsem zjistil dnes že to musí být nějak uzeměný laser s pc a pc uzemněné, ale nevím jak uzemnit laser s netbookem a netbook bych uzemnil na nulák el.zásuvky ale nevím kde najít na netbooku zemnění? nebo vadným controlboardem jelikož se mi včera večer stalo že mi v polovině výroby razítka přestal jet posun os XaY a laserová hlava stojí, po přeměření do trafa i z trafa proud jde, jde i controlboardu ale z něj ven ke krokovím motorům jde už jen 9,58V místo 24V tak jsem s toho usoudil i po poradě s pánem co tyto gravírky upgraduje že odešel chip na controlboardu. Problém je ten že jej nemohu sehnat nikde na netu mám tam Mimaki SJYY-110427KZJ (přikládám foto) a jelikož se v tom extra nevyznám nevím kde ji sehnat jelikož v Mimaki CZ ji nemají a nevím za co ji nahradit abych nemusel měnit kabeláž a koncovky. Na stránkách Moshidraw controlboardy sice jsou ale konektory jine nebo jich je tam tolik že podle obrázku nevím který objednat a ebay je to to samé. Nemáte někdo nějakou radu kde sehnat nebo nemáte někdo na prodej?

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2013, 6:39

Uzemění to nebude.
Kdyby byl pohyb ovlivňován rušením neuhne to jen o jednu nulu a rovnou mezi dvěmi obrázky. Bylo by to rozhodně nějaké useklé rozjeté apod.

Zkusil bych program typu křížek v nule, pak třeba posunutý v x/y o cca 50mm a následně kolečko opět v nule. Jestli je chyba ve výchozích souřadnicích bude to na tom dobře vidět.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
marvilian
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 8. 2013, 1:32

28. 8. 2013, 10:50

Zkusil bych to rád ale bez té desky neskusím nic a nevím co tam dát místo ní nebo kde ji sehnat :-(
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 8. 2013, 5:51

tu desku bez dalších zásahů ničim jiným nenahradíš , to je jasné takže sehnat originál ,, ´ takže bys mohl začít tím že tu uvedeš přesné označení tvého stroje , typ , kdes ho koupil , jak je starý a třeba stím nějak pohnem , tys ho koupil jako jetý nebo nový ?
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 8. 2013, 7:48

podle fotek je vidět že ten výkonový čip na té desce je vpatici, tak sundej chladič a mrkni co to je.
Koukám že deska je Mimaki, servisů na tiskárny mimaki je mraky tak se jim tam třeba bude bord válet.
Znám jednoto technika co dělá servis na tiskárny možná by to dovedl sehnat ale asi to bude rána.. Napiš co je to za desku.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 8. 2013, 11:49

pánové, já teda do tohoto oboru moc nevidím, ale připadá mi, že se tady tento problém řeší od konce
asi jako když se v autě co škube začnou jako první vyměňovat řídící jednotky, a pak se přijde na to, že je prasklé těsnění pod sacím potrubím
Není to od začátku spíš nějaká logická softwarová chyba?
Nesmyslný příkaz, nulový bod nebo taková nějaká volovina?
Že by byla vadná deska driverů nebo co to je, a jezdilo to a jen to jezdilo jinde než má mi nepřipadá moc hardwarově.........
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 8. 2013, 12:18

testone píše:pánové, já teda do tohoto oboru moc nevidím, ale připadá mi, že se tady tento problém řeší od konce
asi jako když se v autě co škube začnou jako první vyměňovat řídící jednotky, a pak se přijde na to, že je prasklé těsnění pod sacím potrubím
Není to od začátku spíš nějaká logická softwarová chyba?
Nesmyslný příkaz, nulový bod nebo taková nějaká volovina?
Že by byla vadná deska driverů nebo co to je, a jezdilo to a jen to jezdilo jinde než má mi nepřipadá moc hardwarově.........

zezačátku to tak taky vypadalo , ale v posledním příspěvku psal že se mu už nehýbou osy X a Y takže to tím být může , každopádně by to měl někomu předat kdo do toho vidí aby zbytečně nekupoval blbosti
Uživatelský avatar
marvilian
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 8. 2013, 1:32

29. 8. 2013, 2:08

Tak koupil jsm jej v podstatě jako noví z druhé ruky od člověka co jej koupil od pane Semence z čech, údajně je půl roku starý a jel jen při seřízení panem Semencem jinak až u mě. Dle pana Semence to bude v této desce nějaký chip jelikož dle jeho rad jsem vše přeměřil a do této desky jde proud 24V ale ke KM už vychází jen 9,5V zhruba a dnes po zkoušce znovu zapojení desky motory ztuhnou a nejsou už volné ale nenajede do 0 polohy a jelikož mi bylo špatně vysvětleno uzemnění člověkem od kterého jsem jej koupil neuzemnil jsem jej správně a dle pana Semence vznikl nárazoví proud a odpálil nějaký chip na desce(nerozumím tomu) jelikož uzemnění mělo být laser do noteboku a notebok na zemnění kvůli plovoucímu proudu a to jsem neměl, to jen pro vysvětlení proč se domnívám že problém je v této desce. Jsem z Kroměříže a laser mám v dědině 10km od Kroměříže. Volal jsem přímo do Mimaki.cz a tam mi řekli že to nechápou a byli s toho naprosto udiveni že tuto desku nemají že pošlou dotaz přímo na centrálu Mimaki. Na uvedené otázky přikládám fotografie abych něco nespletl. Na otázku co je to za desku nedokážu odpovědět celá je nafocená víše ve fotkách i s označením a sr.číslem. Děkuji moc předem za další pomoc.

ObrázekObrázekObrázekObrázekzdrojová deska pod ovládacím panelem.Obrázekchipy po sundání chladiče
Uživatelský avatar
marvilian
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 8. 2013, 1:32

29. 8. 2013, 2:51

Podle označení jsem našel

Kód: Vybrat vše

http://www.ges.cz/cz/tea3718-GES05002564.html

Kód: Vybrat vše

http://www.tme.eu/cz/details/tea3718/drivery-motorove-a-pwm/st-microelectronics/#
jen je problém že jsou 45V a ty co mám já na desce jen 6V, ale označení je stejné tak tomu nerozumím?

Zde je k tomu kompletní specifikace

Kód: Vybrat vše

http://www.ges.cz/sheets/t/tea3718.pdf
, jelikož tomu absolutně nerozumím tak přemýšlím jestli je to v těch řídících obvodech nebo ne?

Provedl jsem další test a dopadl takto: při zapojení desky bez chladiče a USB motorky stojí a jsou tvrdé a řídící obvody všechny 4 studené, po připojení USB do desky a netbooku se motory povolí a jsou volně rukou hybné a hřejí jen 2 ze 4 řídících obvodů. Jen nevím co to znamená, jestli mají jet pouze 2 nebo všechny 4 a znamená to že ty dva studené jsou po smrti?
Naposledy upravil(a) marvilian dne 29. 8. 2013, 3:45, celkem upraveno 1 x.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 8. 2013, 3:39

Zkoušel jsi vyměnit usb kabel? Případně jiný vstup usb? Moshi o té desce po připojení ví nebo ne?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
marvilian
Příspěvky: 17
Registrován: 27. 8. 2013, 1:32

29. 8. 2013, 3:48

zkoušel jsem kabel, dokonce jsem koupil i stínený neprošoupatelný se zlatýma koncovkama a tím to není, Moshi o něm ví píše Mahine Idde až do doby kdy kliknu na odeslat úkol do laseru a tu chvíli úkol ani nenačte a napíše Machine Busy. Probém musí být v mašině jelikož by měla i bez připojení k pc po zapnutí najet do nulové polohy a to neudělá prostě smotorky stojí :-(
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

29. 8. 2013, 5:38

A když odpojíš motory a pošleš úlohu do laseru?
Pokud odpojíš motory a pustíš mašinu a ručně dojedeš na koncáky aby se jako zreferovala?
Psal jsi že napětí co leze do desky driverů spadne asi na 9.5 V , zkus to změřit jak s připojenýma motorama tak bez nich. Má jít do desky i +5V? jsou tam?
Zkoušel jsi přeinstalovat moshi?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“