Jak, kde a za kolik rezani laserem

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

23. 11. 2013, 5:58

Jsem v oblasti rezani laserem uplny panic. Vzdycky jsem to povazoval za technologii pro velke kluky, kdezto my mali hobbici to halt musime usudlat pilkou na zelezo. Ale kdyz tady v posledni dobe ctu, jak si cim dal vic lidi necha neco riznout laserem, tak si skoro rikam, jestli na to nauzral cas.
Jde mi o rezani ocelovych plechu, rekneme 1-10mm. Kdyz jsem se dival po firmach, ktere to nabizeji, tak jsem nikde nenasel nejake jednoduche cenove a dalsi podminky. Vsude to vede na takovy ten arabsky zpusob obchodovani - zadejte poptavku, a my vam (mozna) dame nabidku.

Byl by prosim nekdo, kdo to prakticky vyuziva, ochoten napsat nejaky ramcovy nastrel podminek, za kterych se tohle dneska dela?
Samozrejme odpoved typu "nejde to, protoze ... (nasleduje seznam mnoha duvodu, proc to nejde)" mi nepomuze.
Moje idelani predstava je, ze by nekdo napsal nejake strucne informace, jak se stanovuje cena (predpokladam, ze asi podle delky rezu se zohlednenim tloustky materilu), slozitost tvaru se doufam neuplatnuje. Jiste nejde napsat presne ceny, ale bylo by fajn vedet nejaky ramec pro malou a stredni zakazku. Pripadne spodni limit, cim byvaji dodavatele jeste ochotni se zabyvat.

A jak jim predavate informace? To jim poslete DXF, nebo se to da pro ne zjednodusit (a pro zadavajiciho zlevnit) jeste nejakym jinym predzpracovanim?

A co je zvykem - ze firma doda i material, nebo si dodavate plech sami? (predpokladam nejbeznejsi cerne plechy, zadna spacialka)

No a pak nejake osvedcene dodavatele. V idelanim pripade i nejakeho z Brna ci okoli. Posta to sice resi, ale predpokladam ze u drobnosti (samozrejme pokud k tomu nekdo bude ochoten) muze byt postovne srovnatelne s cenou prace. A navic moznost osobniho kontaktu pro zacatek spoluprace byva velmi cenna.

Diky predem za pripadne know-how, know-where, know-for how much.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 11. 2013, 6:51

zkus firmu plehaso a na jejich stránkách je takovej kreslící a oceňovací prográmek pro představu o ceně to dostačuje a dá se tím i objednat.. ale je to mimo tvoji lokalitu (je to u Kolína) jinak je to tak jak píšeš cena řezu je závislá na délce řezu a síle materiálu, kterou spočítaj podle DXFka které dodáš + cena materiálu, ten dodávaj většinou vždy oni, mají ale obvyklé jakosti, nicméně většina firem řeže i z tvého matroše.. některé firmy ti to překreslí i s papírového náčrtku, ovšem asi to zaplatíš... třeba v tom plehasu člověk platí i za to, že pošle jedno dxfko s více křivkama ten programátor to musí údajně rozdělit do více souborů, takže mou snahu o optimalizaci a zjednodušení jsem si musel zaplatit :D teď už to posílám každé zvlášť..
ty ceny se dost lišej firma od firmy, někdo si u malého kusu započítá tzv programovací poplatek třeba 80kč a tak i když maj třeba 1m řezu za 50kč tak tě stojí kolečko třeba 100ku..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

23. 11. 2013, 8:16

Diky.

Nekdy mi to pripada, ze ti dodavatele poradaji soutez, jak to udelat pro zakaznika co nejblbeji.
Musel jsem v Plehasu naklikat 10 "rychlych nabidek" a nechat si poslat 10 nabidek mailem, abych zjistil, ze 100x100mm Fe plech tloustky 3mm stoji 7.20 Kc, tloustky 10mm stoji 23.20 Kc.
Rez 100mm ve 3mm plechu stoji 5 Kc, v 10mm plechu pak 13.50 Kc.

Doprdele, proc ti dodavatele nemuzou dat na web tabulku, kde by tyhle informace byly prehledne pohromade. Pak bych stejne informace zjistil do 5 sekund, misto pulhodinoveho sestavovani "rychlych nabidek".

Takze dodatecne doplnuju - Plehaso, Fe plech:
material 100x100 mm:
1mm 2.70 Kc
3mm 7.20 Kc
10mm 23.20 Kc

rez 100 mm:
1mm 3.23 Kc
3mm 5.00 Kc
10mm 13.50 Kc

Ty ceny mi mimochodem pripadaji az prekvapive dobre.
Naposledy upravil(a) rollfree dne 23. 11. 2013, 9:15, celkem upraveno 4 x.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

23. 11. 2013, 8:25

rollfree píše: Doprdele, proc ti dodavatele nemuzou dat na web tabulku, kde by tyhle informace byly prehledne pohromade. Pak bych stejne informace zjistil do 5 sekund, misto pulhodinoveho sestavovani "rychlych nabidek".
Protože potom by sis jednoduše za předem stanovených podmínek mohl spočítat cenu + vybrat pro tebe nejvhodnějšího (poměr cena/dostupnost atd..) dodavatele.
Podle nějakého zákonu by ti museli za jimi oficiálně nabízených podmínek vyhovět bez ohledu na to zdali jsi hobík nebo profi firma.

Takhle mají v rukách nástroj jak ti pro ně nezajímavou zakázku nabídnout za trojnásobek ceny (protože o tebe jako hobíka nemají zájem).

Taky mě to vytáčí do vrtule, ale tak to tady v tom absurdistánu holt funguje.

....oni se tedy samozřejmě vymlouvají (neboli tvrdí), že je to daný proto aby ti mohli nabídnout optimální cenu (už ovšem neříkají pro koho optimální)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

23. 11. 2013, 8:34

Já měl nabídku na stejný díl od 10 do 108 Kč za kus. Tak že se vyplatí napsat více firmám, případně si to i nechat poslat když je to dál a není to jeden kus.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2013, 8:48

Mně taky štve, když se mě někde snaží jakožto malého zákazníka vytlačit (typicky na eloxu), ale když se vžiju do jejich situace, tak to chápu, a musím přiznat, že to taky někdy dělám. Chtě nechtě - firma nebo živnost musí v první řadě vydělávat, a to bez větších zakázek nejde. Takže není možné se zcela zahltit drobnostma. A dnešní svět je tak provázaný (mimojiné i díky této diskusi), že když párkrát uděláte nějakou drobnost za hubičku, rozkřikne se to, a za chvíli máte před vratama zástup lidí, co chtějí blbosti za hubičku. Ale zase na druhou stranu - všechny je vyhodit, to považuju za rouhání, občas to chce někomu vyhovět. Prostě zlatá střední cesta.
Petr Spáčil
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

23. 11. 2013, 8:57

Proti tomu nic, ze si firma stanovi nejakou minimalni objednavku. I kdyz to nekdy nepotesi, tak se to da pochopit.
Ale proc to nemuze takhle jednoduse prezentovat na webu:

1 - tabulka s cenama: x x x x (zvlast material, zvlast cena rezu pro dany material)
2 - minimalni objednavka xx mm2 materialu, yy m delka rezu
3 - podklady v DXF, kazdy kus materialu jako jeden vykres, v pripade nutnosti prekresleni sazba zz Kc/hod

Takovy web se da udelat za odpoledne (myslim tuhle cast s cenama), a vsichni maji jasno.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2013, 9:05

jako v tom awacu
nejdriv 1500
pak mi po mailu odpovedeli 2500
potvrdil jsem vyrobu a po tydnu nejaky reci o tom ze jsem mel udajne zrusit objednavku
proste tam dali neco s cim je min prace a na me se vykaslali a jeste mi lhali do telefonu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

23. 11. 2013, 9:11

Prosim pokud byste nekdo mel od nejakych firem tabulku s jednotkovymi cenami a pripadne s dalsim omezenim (minialni objednavka, jednorazovy poplatek atd.) a pripadne hodnoceni (dobra firma, problematicka firma), tak to sem prosim prilepte, at mame nejake srovnani.

Diky predem.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 11. 2013, 9:30

mě by spíš zajímalo jestli by ti za těch 2,70- udělali ten čtvereček 100x100x1mm v tom bude nějakej fígl.. to napíše jako konečnou cenu?
já když tam pálím tak tam vždycky platím nějakej ten poplatek 80Kč..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

23. 11. 2013, 9:48

Jo tak to nevim. Mam k dispozici jen jejich "rychlou nabidku".
Kdyz jsem si ted nechal spocitat zakazku 1mm Fe plech, rozmer 10x10mm, rez 40mm (tj. obrys toho ctverecku), tak mi to vratilo cenu 1.32 Kc vcetne DPH.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
PetrT30
Příspěvky: 145
Registrován: 13. 11. 2012, 7:19

24. 11. 2013, 6:58

moje zkušenost:
Potřeboval jsem dvě rozety s 30 a 32 zuby. Poslal jsem jen tohle http://img2.rajce.idnes.cz/d0203/6/6992 ... 2_zubu.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Za nedlouho přišla odpověď - 360,- za kus + 10,- pozink, tloušťka materiálu byla nakonec 5mm
O nic jiného jsem se nestaral a výsledek OK
http://www.plechmag.wz.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

11. 10. 2014, 5:35

Ahojky :D :P
no vidím že problém s laserem trvá a v Praze jsem bez zkušeností kam jít jak se tu píše pro Brno
,jen jsem univerzálně našla že ocel do TL=20mmMAX.
Také jsem hledala vodní paprsek a docela cenově síla chtěla jsem z dodaného materiálu desku 250x250mm ...tedy právě jeden metr řezu
Z jejich tabulky jsem se dozvěděla :
1 metr řezu do oceli TL=15mm trvá cca 17minut a minutu si počítají 80,-Kč ... 1360,-Kč
Co si o té ceně myslíte ?
Poptávala jsem výpalek autogenem z TL=40mm ČSN11375/11523 ve Feroně také cca 250x250mm (dosti děrovaný-tedy skoro 2m řezu)
a včetně materiálu dodají za cca 750,-Kč
Tak tedy nevím zda to nevypálit autogenem s přídavkem na klasické obrobení ?
Naposledy upravil(a) pavlaxy dne 11. 10. 2014, 5:44, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 10. 2014, 5:44

zkus Plehaso Plaňany takhle drahý to určitě nebude..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
wopiczak
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 2. 2015, 10:56

1. 3. 2015, 12:50

Lasery nejaky ten patek programuji, tak se pokusim odpovedet.

Do tabulky s cenami za metr rezu bohuzel neni mozne zahrnout nasledujici promenne:
-cas piercingu(prostreleni plechu pred rezem kazde jednotlive kontury), ktery u silnejsich plechu muze trvat az vteriny
-prejezdy mezi jednotlivymi konturami, obcasne technologicke rozrezavani vnitrnich otvoru
-rychlost a typ paleni vnitrnich kontur (napr. pokud budete chtit palit do nerezove 5ky dvojku diru, tak tato dira se bude palit 4x dele nez dira o prumeru 5mm)
-a vzhledem k tomu, ze vetsina firem uctuje na zaklade casu a ne odrezanych metru, tak tabulka by byla opravdu jen orientacni a matouci


Nabidky:
-u sady vypalku v ruznych silach a jakostech materialu neni bez poskladani a vytvoreni simulace casu programu mozne presne odhadovat casy paleni a spotrebu materialu
-webova kalkulacka(rychla nabidka) je pekna vec, ale opravdu jen pro drobne zakazniky, kteri chteji vypalit jedno "kolecko". Pro vice dilu se nehodi, protoze nezohlednuje vyuziti materialu u vice kusu a vzdy pocita zabranou plochu v X a Y( napr. do vnitrku mezikruzi lze vlozit drobnejsi dilce, pro ktere ale bude znovu napocitan material)

Az budete nastvani, ze se vam kvuli nabidce ci paleni jednoho dilu nikdo neozval behem kratke doby, tak mejte prosim trpelivost.
Jen maly priklad: mate napr. 2 lasery. Takze denne potrebujete pro masiny 2880 minut prace. Pokud objednate nebo poptavate praci na par minut, tak se prosim nedivte, ze nemate prioritu cislo jedna.

Kdyby nekdo i presto chtel rychlosti rezu alespon jako orientacni udaj, muzu je sem v tydnu hodit
Naposledy upravil(a) wopiczak dne 1. 3. 2015, 2:54, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“