Pomoc s kovoobrabacimi strojmi

obrabeni na klasice
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 11. 2014, 8:48

za mě bych všechny požadavky u zkoušek alespoň ztrojnásobil.. dnešní školy jsou parodie na vzdělání.. a školu ukončí prakticky každej kdo tam občas zajde.. před 20 lety se člověk mohl spolehnout na to že když vzal někoho z VŠ že něco uměl.. dneska má VŠ každej a není to tím že by byla chytřejší generace..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2014, 9:10

Podle mě to se vzděláním není horší než bývalo :D Pořád platí, že je jen pro motivované lidi kteří mají zájem se něco naučit. Jediné co se změnilo je to, že "nějaký papír" dostane v podstatě každý, kdo chce a že je tudíž nutné kašlat na papíry a zkoumat skutečné schopnosti lidí :D
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 11. 2014, 9:53

no když to vezmeš takhle tak budiž.. jenže podle mě by měly bejt školy od toho aby ty "odborníky" naučili tzn když z té školy ten odborník vyleze tak to bude umět abych si prostě mohl vzít třeba vodoinstalatéra kterej má výuční list a skutečně to umí a nemusel si jich brát 100 a dělat mezi nimi výběrové řízení abych těch 60 lemplů rovnou vyloučil..jenže dnešní školy prostě ty lemply nevyhoděj aby z nich měli peníze..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2014, 10:03

Njn, to bude trvat ještě léta, než se to nějak ustálí... Pravda je ovšem ta, že když jsme potřebovali domů instalatéra, nikdy jsme nechtěli vidět jeho diplom, ale spíš jsme se poptali na reference :) Na paka co v klidu vezmou hasák i na chromovanou matku totiž byly úrodné i školy za starého režimu, takže jsem zvyklý :)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2014, 11:23

vezmeme li to statisticky tak prostě dnes z VŠ vychází méně vzdělaní a inteligentní lidé .Protože zprůměrujeme li kvantitu vychází nižší kvalita .
Ti co na to mají již ve školství vyšší level nenajdou a ti co mají jen na lopatu získají vyšší vzdělání .... chybí lopaty přebývají diplomovaní
a proto je třeba rozšířit státní kancelářský aparát a nejlépe směrem kontroly těch co ještě dělají rukama aby ani koruna neunikla
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 11. 2014, 8:57

Nevim zda to osveta jeste zachrani. Moji generaci rocnik 68 skola a rodice donekonecne huceli do kebule: "kdyz se budes spatne ucit, pujdes na ucnak a bude z tebe debil". Bohuzel tento komunisticky zvat zustal lidem za nehty a setkavam se s tim naprosto denne. Moji vrstevnici nikdy nedaji deti na ucnak, protoze pred znamymi by vypadali, ze maji hloupe deti. Dnes kazdy rodic chce mit VS vzdelane deti, ktere rovnou po skole zamiri na pracak a tam budou pul zivota pobirat podporu. Produkce studenti oboru, kde nemaji sehnat praci je prilsis vysoka. Jedna moje pritulka je Uca a tedy vidim, ze system je naprosto stale stejny. Deti ze zakladky o nejaky ucebni obor maji naprosto nulovy zajem. Skola je ucnakem spis strasi, kdyz se nebudou dobre ucit. Proste bohuzel stale dokola, stejne jako za komaru.
Dokud nas naprosto posahany stat nezmeni svuj pristup a neudela nejake velke kampane, ze remeslo vubec neni zadna potupa, ale pekna prace nic se nezmeni. Snad jen mala sance, ze otcove obcas jeste predavaji remeslo na syny.
Tchan ucil pres 30 roku na ucnaku automechaniky. Minimalne tretina tridy cerna a prvni rok odpadl znacny pocet "studentu". Dle jeho slov mel zajem skutecne se neco naucit jeden az dva zaci ze tridy :-(
Clovek se potom zepta mehanika v servisu " ses vyucenej" a casto slysi neee, jen jsem v uradu uz nemel praci. Podle toho to vsude vypada :-(
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2014, 10:01

ona je to spis vidina vysoke mzdy, viz. tabulky mezd, a pri tomto zaslepeni malo komu dojde, ze instalater svou praci muze vymenit za chleba, ale nejak nevim, jak bude pekari dobry burzovni makler, obchodak s vs dostane sluzebni auto, telefon, vibrator..., nebo nekde chteji sefovat (parametry splnuji -ty papirove) na to oni slysi a stoji pred skolou fronty na socialni vedy, protoze na vic nemaji, tem, kterym uz ujizdi vlak jdou na strojarnu a pak pisou bakalarky, ktere se tu naposled obevily, co z toho, ze praci sezene 30% z nich, proc to nezkusit, kdyz je to zadarmo! a kdyz to nevyjde, tak prostrednictvim statu podojime ty blbce co chodi do prace
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

23. 11. 2014, 1:42

To: elbarto
naprostej souhlas. Školství je u nás naprosto v řiti a tak to vypadá, jak to vypadá...
A s těmi autoservisy ses trefil naprosto dokonale, dnes jsou tam "vyměňovači", nikoliv opraváři.
Ono taky proč udělat opravu, když se dá vyměnit celý díl. Časově to vyjde nastejno, cenově ovšem někde jinde.
Jenže on dnes nikdo nechce přemýšlet nad problémem, to stojí moc námahy, takže se odstaní problém, nikoliv příčina...
maverick
Příspěvky: 233
Registrován: 29. 12. 2008, 8:21

23. 11. 2014, 6:04

a tak taky přidám svou trošku do mlýna, aby to nevypadalo, že jste se školstvím nespokojeni jen vy, co jste už dávno ze školy pryč

do první třídy jsem šel někdy v roce 1999, už na základce je člověk divnej, když ho nezajímá fotbal, hokej nebo wowko, tenkrát jsem si začal s elektrikou a modelařinou, zlo bylo jít z 5. třídy gympl, všichni furt jak je to skvělý, že se tam víc naučím, naučili mě možná tak odrbat co šlo, nic jsem tam nedělal, spal, svačil nebo čuměl po ženskejch, v 9. třídě jsem chtěl od tam pryč, na učňák, to jsem si dovolil moc, nebyl jedinej člověk, co by se za mě a muj zaměr postavil, všichni až po pana ředitele mi promlouvali do duše, jak nemužu jít z gymplu na učňák "že by mě tam byla škoda" (jsem ten rok vyhrál okres matematické olympiády, tak proto mě asi nechtěl nechat jít, měl jsem dělat hloupýho a dělat problémy a nechal by mě jít, ne reprezentovat školu), další roky byly uplně promrhaný, ke škole jsem získal ještě desetkrát větší odpor, ještě víc všechno sabotoval, učit strojařině jsem se začal sám, koupil si svoje stroje a taky se naučil (tedy rada pro puvodní téma vlákna... nepovedlo se? udělej to znovu a znovu a znovu, časem se ti dařit začne, nic magickýho na tom není)...
po gymplu jsem chtěl jít zas na učňák, tentokrát už jen formálně, abych na to měl papír, že něco umim, ani tentokrát to nikdo nepochopil, tak jsem nakonec skončil na brněnské strojárně, na téma VŠ bych tu napsal román, ale jednoduše je jedno jakej seš strojař na akademické půdě je jinej svět, vyhrává ten kdo ví k jakymu vyučujícímu se přihlásit nebo ten kdo má nejvíc volnýho času na počítání příkladů (aniž by mnohdy věděl co počítá, výpočet strojních časů soustružení, aniž by půlka skupiny věděla jak ten soustruh pořádně funguje a co to tam počítaj)... poněkud absurdní, že má člověk problém s pružností pevností, když jsem dělal na gymplu sočku na měření napětí v prohýbajícím se nosníku, to je všechno fuk, nemaš čas, abys spočítal desítky příkladů a pamatoval si všechny přiblblý vzorečky z hlavy tak máš smůlu

jedíným výsledkem těch let strávených ve škole je naprostý pohrdání školstvím, titulama a vším okolo (tím se omlouvám inženýrům se staré školy, ale v případě čerstvých absolventům, to u mě respekt nebudí, spíš úsměv na tváři)
to co je mi skutečně užitečný, tak jsem se naučil sám mimo školu a až budu potřebovat něco dalšího, tak se to naučim zase

zavěrem... měl jsem být v té 9. třídě prozíravější, dělat hloupýho idiota "kterej by neměl na víc jak ten učňák" a měl bych klid
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2014, 6:48

mel jsi delat blbyho, hloupi, ti nas preziji :) https://www.youtube.com/watch?v=BBvIweCIgwk" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 11. 2014, 7:19

No, staré školství nebylo taky nijak ohromující. Znám lidi výškou , kteří ji začali v době normalizace (to se na SŠ a hlavně na VŠ nedostal člověk s kladným kádrovým profilem) a do dnešní doby se tu strojařinu pořádně nenaučili. Ale titul je doma. Když po normalizaci vyměnili mistry v dílnách na učňáku, jen jsem zíral, co za exoty tam dosadili. Špatný seřizovač v sériovce, ovšem zarytý komunista, schvalující okupaci, vynikající předpoklad na mistra odborného výcviku. Hlavně, že byl politicky uvědomělý. Ne, že bych se zastával těch, co je vyhodili za osmašedesátý, komunisty v duchu zůstali téměř všichni (asi je to diagnóza, mohu asi posoudit, neb se čtyřma jsem pak pracoval), ale většina (ne všichni) něco dokázali naučit.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 11. 2014, 10:24

P.S. Snad jeste dodam malou perlicku. V ramci zajmu o strojarinu dochazi ke komickym situacim clovek s VS se snazi dostat na ucnak hi,hi. Dne meho patrani je problem v lenosti reditelu skol. Dle ceskych zakonu ma clovek v teto zemi pravo na celozivotni vzdelavani. Do urciteho veku zdarma, potom za vlastni financovani, ale tu moznost by mu nemel nikdo odmitat.
Radil jsem se na ministerstvu skolstvi. Nazor na vzdelavani v pohode. Presto me odkazali na zrizovatele skol a tedy zdroj jejich financovani. Nazor opet stejny. I clovek pred duchodem ma pravo na vzdelavani a to uz na ucnaku ci stredni skole i kdyz dosazene vzdelani je vyssi. Bohuzel reditele skol chteji svuj klidek a pohodu. Jakekoliv zmeny v desitkach roku zabehlych systemech naprosto rezolutne odmitaji a uplne paradoxne tvrdi, ze prave stat jim to neumoznuje.
Bohuzel uchazec si pravnimi rozbory MS a zrizovatele nemuze studium vynucovat. Je to paradoxem, kdyz se obcan chce vzdelavat, je ochoten si vzdelavani plne hradit a system v tomto kocourkove mu to neumozni.
tomass240CNC
Příspěvky: 38
Registrován: 2. 12. 2013, 5:13

24. 11. 2014, 7:00

Ja ked som bol študent pozeral som videa na youtube o obrabani....Môžem doporučiť ABOM79, Keith Fenner, Keith Rucker, Toms Techniques, Виктор Леонтьев a Дядько Максим. Pozeraj a uc sa ked nebudes neco vedet ozvi sa tu na tu ti vzdy pomožu. :)
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

24. 11. 2014, 8:35

Tož sa taky přidám
Základka klídek pohoda...Když naše třídní učitelka viděla přihlášky na SŠ tak hned byl oheň na střeše....No ale šel jsem na strojárnu ( SPŠOA uherský brod) maturitní obor strojírenství.. Ve výuce jsme se za prvák naučili asi tolik co si tady člověk přečte za 1min... nehledě na to že jakékoliv obrábění jsme doposud nebrali...No a na praxi jsme teda byli dva dny po 5 hodinách na soustruhu a na frézce...víc nic.. pak už jenom chodíme měřit měřit a měřit. Když jsem viděl učební plán tak jsem se nasral a řekl jsem že přejdu na učební obor obráběč kovů ...učitelka (ING) řekla že jsem debil.. no tak kysnu dále na tom vyjebaném oboru...ještě že aspoň doma už něco mám...ale když vidím nekteré debily u nás ve třídě tak říkám že na maturitní obor se dostane každý..a když se chcete opravdu něco naučit tak buď učební obor a nebo velkou dílnu zrušenou výdejnu a pár penízků v kapsi :D :D
jo a že ti míry nesedí...to neni možná ani tvoje vina ale vina toho stroje... taky jsem měl krušný chvilky...ale teď už zvládnu uložení pro ložisko s prstem v nose. Jo a ještě pohledej na youtube taková stará videa o soustružení..taky dobrá :D
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2014, 9:52

Vy co ještě studujete, neviďte to tak černě :-) Samotné obrábění se dá poměrně rychle dodatečně doučit na úroveň se kterou vychází průměrný absolvent učňáku. Dovednosti, kterým se tady na fóru obdivujeme u pár zkušených praktiků, se naopak nenaučíte na žádné škole :-) ale dá se k nim časem přijít vlastním přičiněním, byť je k tomu potřeba značné úsilí. Co se ale určitě sami nikdy nenaučíte (pokud nejste Gauss nebo Maxwell) je matematika a fyzika. Doporučuji strávit školní léta pilným zaměřením na tyhle základy všeho poznání, ostatní už bude brnkačka :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“