obrobitelnosť

obrabeni na klasice
Odpovědět
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

17. 12. 2014, 7:12

Zaujimave udaje o obrobitelnosti kovov tá 12 020 tka je podozrivo meka :shock: robil som sňou ale že ma rovnaku obrobitelnosť ako automatovka hm..to bude ten spravny matroš na držiaky VBD.
Přílohy
obobitelnosť.jpg
sustruh sv18 ,vrtačka
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

17. 12. 2014, 8:07

12 020 nič moc, to je mekké, radšej použiť starý držiak s letovaným plátkom, to je 11700, alebo zo starých držiakov VBD to je kvalita. Volakedy som požičal origo sťahovák Narex na remenice kamošovi :roll: vrátil mi ho snáď po roku s jedným ramenom. Tak som to drubé vyrobil z držáku Sandvik. A keď mu prišlo ťažko, to origo rameno sa prehlo ako Unkasov luk, a to švedske ostalo rovné ako svieca, ani ho nehlo, Teraz je už také pokur*ené, že musím robiť dalšie, len nemám tak velký držiak, (potrebujem prierez 40x30)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

17. 12. 2014, 8:57

Všechny materiály se prodávají v tzv. "přírodním" stavu (pokud není požadováno jinak, to určuje číslice za tečkou). Aby se dosáhlo vlastností, které jsou v nich ukryty, musí se tepelně zpracovat (zlepšit). Několikrát jsem dělal rychlý nástroj na lis na malé množství kusů, kdy nebyl čas na shánění stabilky a tak jsem použil násadu z držáku vyřazeného plátkového nože na soustruh, udělal jsem co nejjednodušší konstrukci, zakalil, popustil na 58-60 HRc a nástroj zakázku bez problémů zvládl a je stále funkční.
Konkrétně ten materiál z nože je ve stavu "bláto", protože je v důsledku pájení destičky vlastně vyžíhán. Plátek sa zasadí do vyfrézované drážky, podloží dírkovaným masazným plechem a za použití boraxu, nebo jiného tavidla se v peci zapájí. Potom zvolna chladne, aby destička nepraskla.
www.mosaznevyrobky.cz
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

18. 12. 2014, 3:59

qwer píše:12 020 nič moc, to je mekké, radšej použiť starý držiak s letovaným plátkom, to je 11700, alebo zo starých držiakov VBD to je kvalita. Volakedy som požičal origo sťahovák Narex na remenice kamošovi :roll: vrátil mi ho snáď po roku s jedným ramenom. Tak som to drubé vyrobil z držáku Sandvik. A keď mu prišlo ťažko, to origo rameno sa prehlo ako Unkasov luk, a to švedske ostalo rovné ako svieca, ani ho nehlo, Teraz je už také pokur*ené, že musím robiť dalšie, len nemám tak velký držiak, (potrebujem prierez 40x30)
a ako vieš že tie stare nože su z tej 11 700?už mam dva parádne držiaky ztoho vyrobene ta keby že jeto ta 11700 aspon by som to mohol dať zušlachtiť....ale do stareho držiaku VBD by som to na tej svojej hrkalke ako kolega hovori na tom svojom kolovratku nevyfrezoval hss frezou.
Naposledy upravil(a) peter1 dne 28. 3. 2015, 6:01, celkem upraveno 1 x.
sustruh sv18 ,vrtačka
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

18. 12. 2014, 4:06

origosch píše:Všechny materiály se prodávají v tzv. "přírodním" stavu (pokud není požadováno jinak, to určuje číslice za tečkou). Aby se dosáhlo vlastností, které jsou v nich ukryty, musí se tepelně zpracovat (zlepšit). Několikrát jsem dělal rychlý nástroj na lis na malé množství kusů, kdy nebyl čas na shánění stabilky a tak jsem použil násadu z držáku vyřazeného plátkového nože na soustruh, udělal jsem co nejjednodušší konstrukci, zakalil, popustil na 58-60 HRc a nástroj zakázku bez problémů zvládl a je stále funkční.
Konkrétně ten materiál z nože je ve stavu "bláto", protože je v důsledku pájení destičky vlastně vyžíhán. Plátek sa zasadí do vyfrézované drážky, podloží dírkovaným masazným plechem a za použití boraxu, nebo jiného tavidla se v peci zapájí. Potom zvolna chladne, aby destička nepraskla.
ale ked sa pajkuje platok zo spekaneho karbidu tak sa nažiha asi len mala časť noža v okoli SK platku ale neviem možno to cele nažihaju.
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

18. 12. 2014, 4:19

Popouštěcí teplota je podle nateriálu 180-300°C a to se to určitě ohřeje na vyšší teplotu. Navíc to před pájením nikdo nezušlechtil a ani není žádoucí, aby to bylo tvrdé. Nedovedu si představit, že se jeden konec ohřeje na cca 650 °C a druhý zůstane studený. Stačí se podívat, jak se do těch nožů obtisknou šrouby z nožovky. :)
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2014, 6:36

Jenom jedna praktická poznámka. Co je to za materiál netuším, ale když jsem ten držák říznul rozbrusem, tak už jsem se na tom řezu, HSS frézou, pomalu nechytal :?
Naposledy upravil(a) jova dne 18. 12. 2014, 10:35, celkem upraveno 1 x.
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

18. 12. 2014, 9:13

jova píše:Jenom jedna praktická poznámka. Co je to za materiál netuším, ale když jsem to říznul rozbrusem, tak už jsem se na tom řezu, HSS frézou, pomalu nechytal :?
To to môže byť 11 500, 11600, a skoro každá ocel čo má nad 0,4% uhlíka
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“