FKV 50

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

9. 12. 2016, 7:07

Zdravím,

tak jelikož jsme s bráchou zjistili, že je tohle monstrum i na nás už zatím moc, možná tak do nové dílny, která je ještě daleko. Už tu jednou vlákno o ní bylo, ale žádné bližší info. Dneska jsme se na ní byli podívat, je vážně obrovská. Neviděli jsme ji v chodu, je odpojená a údajně fungovala, potom se přesunula, elektrikáři ji zapojili ale od té doby nejela. Určitě prý nefunguje kopírovací zařízení. Snad k ní mají nějakou dokumentaci, alespoň řezy vřeteníku a podobně. V elektroskříni frézky je elektrické schéma. Posledních 5 let prý obráběla jen ocel, po odkrytování Y vedení nebylo vidět žádné vydření nebo výrazná hrana na konci posuvu. Žádný bordel pod kryty, pouze olej. Frézka má digitální odměřování, údajně funkční a hydraulické upínání. Každá osa má svůj vlastní posuvový motor. X, Y a Z má navíc i protizávaží. Jedna elektroskříň je přímo na frézce nad hydraulickým agregátem, jedna velikosti šatní skříně stojí vedle (dole velké trafo) a potom ještě jedna menší s ovládacími prvky. Co jsem pátral na internetu, posuvy jsou 1 000 x 800 x 400 (X, Y, Z) a příkon motoru vřetena asi 7,5 kw, celkově 20 kw. Hmotnost 10 tun. Výška asi něco přes 3 m. A vypadá to, že díly vedení jsou vyměnitelné, jsou na nich víčka, předpokládám, že pod nimi jsou šrouby, co je drží na rámu.

Je mi jí líto, tak kdyby se někomu hodila a chtěl ji zachránit, prodávají ji za 25 000 a do konce roku prý bude pryč. Buď si ji někdo vezme nebo ji hodí do šrotu. Možná by šla snadno předělat na CNC, ale je vážně mamutí. Přikládám fotky (nutno rozkliknout)

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 12. 2016, 8:56

Marně to nevypadá. Já jsem z prodejce nic nedostal, ale já to chtěl stejně vědět jen pro zajímavost, protože dát to kam teď nemam. A teď když vím, že jelikož to má přes 3m tak vím, že to ani po přestavbě dílny nemam kam dát.
10t to by ještě mohla zvednout hydraulická ruka, ale už je to na hraně (jestli to co nejvíc krátko aby to uzvedl pobere vzhledem k rozměrům, atd. ). Odtahovka co mi poslední 3 stroje vezla jí má na 9,5t. Když by na naložení a složení musel být autojeřáb tak už to leze hodně do peněz. Nehledě na organizační problémy (jako že se někam musí vejít současně trambus a autojeřáb - sám bych s tím měl asi problém), že tahat 10t byť po rovině bez vybavení už taky není sranda (to už asi kulení po rourách nevyřeší, to chce na to speciální podvozky a co už něco stojí + partu, co to bude postrkovat páčidly), nehledě když to bude někde do kopce, vymlácený beton (nebo vůbec žádný atd.). Stěhovat 10t to už chce zkušenost, to už není prostor pro chyby a metodu pokus omyl, a bohužel firmy, co to dělají, si za to klidně řeknou 30 000,-. To jsou taky nejspíše důvody proč to nidko nechce ani za 25 000,-.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

10. 12. 2016, 8:51

Já myslím, že těch 9 900 kg je váha udávaná včetně skříně s ovládací elektrikou + elektroskříň. A když se podívám na to trafo dole a porovnám s naší skříní pro FGV 32 (Ta má podle dokumentace 180 kg, skříň), tak bych řek, že tahle skříň může mít možná i kolem půl tuny.

Právě, jak píšeš, stěhovat takový monstrum není žádná sranda. My máme problémů několik. Výška, neprošla by nám vraty, určitě ne naložená na vozíkách. Vrata jsou posuvná a ke kolejnici máme dobetonovaný nájezd (kopeček), to by se ale dalo vysekat, kolejnici vyříznout a znovu navařit, zabrousit. Horší je to, že před dílnou je to nezpevněné, málo místa a v dílně podlaha není o moc lepší. Pro stroje jsme hrabali základy a vylejvali je jako monolit s výztuží. Přemýšleli jsme nad ní do nové dílny. Bez jeřábu se s ní nedá nic dělat. Jenom to rameno, co drží kopírovací zařízení bude mít tak 100 kilo. Jenže to je na delší dobu a mezi tím by musela být někde pod plachtou. Jenže kde uskladnit 10 tun? :D Na hlíně před dílnou to nejde. Navíc auto s takovou rukou, co by to přeprala by tam nejspíš nezajelo. A nemáme žádnou možnost, kde jinde ji uskladnit. Mrzí mě to kvůli tomu stroji, že skončí nejspíš v kovošrotu. Proto jsem to sem dal. Třeba někdo něco podobného shání.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2016, 9:19

To je dost podobne s fkh80 kterou kdyz jsem daval na rizeni a pohony gsk tak jsem se uklepl o jeden rad a jezdila po trubkach sama jak to cuklo stolem :)

Nevidel bych to tak tragicky
Davali to do horsich prostor
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

10. 12. 2016, 12:55

Já už jí sem dával někdy v září a to byla tuším ještě za 40 000,-. Za 25 000,- už je ale taky delší dobu.

Ono by bylo nejlepší jí rozebrat. Sundat hlavu, sundat stůl, atd. Tím ne jen že se o něco sníží hmotnost, ale hlavně se zmenší rozměrově, že půjde zvedat víc natěsno k náklaďáku. Pak už by to hydraulická ruka pobrat mohla. Sundáním hlavy by se navíc mohla snížit výška a pak to třeba projde i vraty. Jenomže to je dost o důvěře vůči prodávajícímu (jako že jeden den sundám třeba hlavu a druhý den nebude pryč), znamená to tam přitáhnout nějaký skládací jeřáb (jestli tam něco nemají), a asi by to byla akce na více dní. Do toho bych šel jedině, kdybych stroj kupovat od nějakého dobrého známého.

Postavit 10t na hlínu bych asi neriskoval. To se tam může slušně zabořit, jestli to tam není nějak solidně zhutněné. U podkládacích fošen může být problém, že je to bude při té váze už spíš drtit a pak si právě nedovedu představit přesun na takovém podkladu.

Mě není jasná jedna věc. Viděl jsem prodávat podvozky, které jsou třeba jeden na 18t. Jsou 2 varianty - jeden normální co se prostě strčí pod stroj a pak druhý řídící s ojí. Akorát to si nějak nedovedu právě představit, jak s tím někdo hne při plném naložení. Ona už je věc táhnout na paleťáku na rovině a dokonale hladkém betonu FA3AU co má ke 2t. Jedině si dovedu představit to odstrkovat páčidly. Já už mam pochybnosti o reálnosti použití paleťáku na 3t jestli to má šanci někdo dát (nehledě, že mi někdo, kdo do paleťáků obchodně dělá, říkal, že je to blbost, prý je to prostě paleťák na 2t a má jen nalepenou nosnost 3t a možná větší kola pod ojí).
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

10. 12. 2016, 1:47

U jednoho paletaku je jeste vetsi problem rovnovaha. Predevsim frezky se kaci na jednu stranu, teziste je vysoko. Z paletaku je pokroucenej mrzak. Stejne uz to chce dva a potom ses hnedka na 6-7 tunach. Posouvani pajcrem neni uplne setrne k podlaham, ne kazdy pacos da diru v betonu po kazdem prisunu. My laici pouze nemame o stehovani poneti. Kdyz jsem videl profiky co stehuji stroje v radech desitek tun po cistych podlahach a nemaji s tim vubec problem, tak to urco jde. Pokud je rovna podlaha, budou trubky vzdy totalne nadcasova technologie. Tam se vaha skoro ztraci.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2016, 2:14

Ty podvozky jsem dělal hodně ošizený 3 plotny z 8 předních koleček z paleťáku, a 4,5 t mašina jela po betonu ve dvou lidech ,stačilo pajsrem udělit impulz.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 12. 2016, 3:35

pro stěhování po hlíně atd se dá vyskládat dráha ze silnějších plechů, stačí i 3-4 mm, na těch 10t 6mm
pro třeba soustruh rozměrů SV18 stačí 2,5 tabule 1x2m tl. 3mm
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

10. 12. 2016, 5:00

Kdo to ma kam dat a ma na modernizaci vcetne opravy vybavenou dilnu ( pouze s golou to nepujde :D )
a min. 300 - 400tis. Kc tak ano...

Pro ostatni pripady ne.... :D

Jsou lepsi, mensi, modernejsi stroje s vyssim strojnim potencionalem....byt za trochu vyssi porizovaci cenu, ale v konecnem dusledku vyjdou lepe.

Nejdulezitejsi ze vseho je mit na to pripraveny penize, moc penez.... :D ( nakup stroje je zanedbatelna polozka )

A ze zrovna tohle skonci ve smelci ?? Cert ji vem, konci tam mnohem lepsi veci ( bohuzel )..
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

10. 12. 2016, 5:22

Neříkám, že ne. Jenom mi to přišlo jako nevyužitá příležitost. Já jsem teprve vylez ze školy, tak jsem toho zatím moc neviděl a na vlastní oči mě ta frézka docela nadchla. Mám stroje rád, tak mě neberte špatně. Ale je pravda, že po prvotnim opojení mi začalo v hlavě šrotovat, kam s ní? Jak by se opravovala? Nezabírá zbytečně moc místa na to, jak velký obrobek zvládne? Podle mě je tohohle mamuta škoda, ale je pravda, že co s ní? Snad někdy natrefím na menší stroj za takhle výhodných podmínek (včetně vzdálenosti). Jak už jsem psal, stejně by několik let musela někde jenom stát. Momentálně se bavíme kompletním rozebráním FGV 32, to nám na nějakou dobu vystačí. Přitom je to oproti FKV drobeček. :D
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

10. 12. 2016, 8:48

To už se tu jednou řešilo, ale možná lepší poměr zastavěná plocha / rozsahy + užitnost má horizontální vyvrtávačka. Třeba H63 co ještě dělal původně Plauert (pak to převzal TOS Varnsdorf) má zastavěnou plochu asi 4,5 x 2 m, na výšku pod 3m určitě, hmotnost 4,5t nebo nějak tak. Rozsahy vodorovné jsou přibližně podobné, svisle to dá o dost víc.
Přitom na vyvrtávačce obecně můžeš vyjma vrtání a vyvrtávání i frézovat. Je tam stůl, který je otočný i strojně, takže máš vlastně 4 osy. Stůl má bych řekl i větší nosnost než u frézky. Jeden strojař mi třeba vyprávěl, jak na ní soustružili velké kladky k lanovce na tom otočném stole strojním otáčením jako na karuselu, který neměli k dispozici. Při upnutí obrobku mezi pinolu a sloup by šlo na ní i soustružit.
Viz http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=78&t=21992" onclick="window.open(this.href);return false; – jsou tam i videa nějaké horizontální vyvrtávačky v akci.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

10. 12. 2016, 11:38

O horizontce vím, já myslel, že ještě jiný konstrukce. To už mě právě taky napadlo, že horizontka má určitě lepší poměr zastavěná plocha / velikost obrobku. Ale takhle levnou horizontku v dobrém stavu jsem zatím neviděl.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 12. 2016, 3:24

Ještě bys mohl uvažovat o šepingu. Třeba HM45 je z těch dospělých jedna z nejmenších, zabere tak 1x2m, hmotnost asi 1,2t. Opracuje 450x tuším 550 (zdvih je 100% 450mm, posuvem si úplně jist nejsem, ale číslo 500 tam bylo). Samozřejmě to je tak na přerovnání nějaké plochy, udělání drážek nebo osazení po celé délce, atd. Třeba rybinové drážky tím uděláš, bych řekl lépe, než frézováním. Upnout tam desku třeba 400x500 úplně jednoduché není, vzhledem k menším rozměrům kostky. Zase na druhou stranu jak vidíš, tak frézky co dají příčně 450mm jsou už kousky 5t (třeba FA5 už by to možná dala, nevím, ta už těch 5t má) a více nemluvě o zastavěné ploše.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

12. 12. 2016, 6:14

Zase takový problém s místem nemáme. Jenom tuhle krávu bysme prostě do dílny nenacpali. Hlavně ne teď, když máme po paletách rozebranou FGV 32. :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2016, 8:53

Lehce k tématu ,horizontka nemá takovou tuhost jako klasická frézka podobné velikosti ,prostě vyvrtávačka není vyfrézovávačka :wink: tak že o nějakém produktivním stálém frézování nejde mluvit,jen se někdo naučí dělat něco jiným strojem než se má. Co se týče šepingu (vzhledem k tomu že se na něm proti frézce skoro nic neudělá) tak nevím jaká je jeho použitelnost v dnešní době, (osobně jsem potřeboval jen dvakrát a to hoblovku s chodem 2m) těžko budu vysvětlovat zákazníkům že to bude stát litr navíc ,ale zato to bude to dělaný na muzeální mašině a ta je prostě pomalá a velmi omezená v možnostech obrábění( s vyjímkou svislé obrážečky která má pořád svůj význam ).
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“