Moje první 3D tiskárna - Rostock style

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Shifty1426
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 9. 2014, 3:10

17. 9. 2014, 3:36

Zdravím Vás,
chtěl bych se Vás zeptat na radu popř. zkušenosti. Zatím jsem nestavěl ani CNCčko, ani 3D tiskárnu, jen jsem o tom hodně četl. Chtěl bych si ale postavit 3D tiskárnu po vzoru Rostocku, pracuji v SolidWorksu denně, takže si ho chci i sám navrhnout. Moje představa je aby tisková plocha měla průměr cca 250mm a celková výška tiskárny byla kolem 650mm. Chtěl bych použít broušené tyče H8 ( dočetl jsem se, že by mělo jít použít i H9) a vozíky LM12UU. Líbilo se mi řešení s použitím magnetů, tak bych ho chtěl zkusit. Táhla bych chtěl mít dlouhé asi 200-250mm z carbonové trubičky 7mm. Konstruki bych chtěl mít spodní a horní část asi umělé dřevo (sicablock) a menší části hliník. Motory asi Nema 17. Zatím mám hrubou konstrukci (viz. obrázek), ale postupně budu dodělávat zbytek. Myslíte, že to bude takto stabilní? Díky moc za všechny připomínky.
Přílohy
Shiftys_rostock.BMP
(5 MiB) Staženo 788 x
KamilN
Příspěvky: 9
Registrován: 27. 8. 2009, 5:10
Bydliště: Hodonín, Brno

23. 9. 2014, 8:29

Zdravím, já mám horní a dolní desku z nerezu 2mm, na to přidělané tyče 10mm přes držáky SHF-10 (něco takovéhoto: http://www.ebay.com/itm/2x-SHF10-Size-1 ... 2a4302dd22" onclick="window.open(this.href);return false; ), na tom jezdí lineární ložiska a stabilita nic moc. Teda na rychlosti do 100mm/s je to ještě použitelné ale i tak je na rozích vidět jak se to kmitalo. S tyčemi 12mm to bude si podobné. Snad jedině dát nahoru i dolů 2 desky třeba 5cm od sebe. Ale stejně je lepší nějaká jiná opora než jenom tyče. Teď bych to už určitě dělal jinak, třeba jako polouzavřenou krabici, nebo s hliníkovími profily. Jinak k těm uhlíkovým trubičkám, uhlík je určitě na tohle dobrý materiál, ale určitě je lepší plná tyč, já mám 4mm uhlíkové tyče a to je myslím dostatečné a je to dobrý kompromis mezi cenou...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 9. 2014, 12:33

a ja si myslim ze 7mm trubka bude mnohem tuzsi nez 4mm tyc pri podobne hmotnosti.. Nevim jak cenove a ani nevim jestli je to potreba to jen tak pro porovnani
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
KamilN
Příspěvky: 9
Registrován: 27. 8. 2009, 5:10
Bydliště: Hodonín, Brno

24. 9. 2014, 11:24

No tak když jsem je v jednom modelářském obchodě měl v ruce, tak na stejném vnějším průměru šla ohnout trubka mnohem lépe než tyč, respektive tyč nešla skoro vůbec. Pravda je to subjektivní, ale přesně změřit to nemám jak. Jinak ta tyč 4mm je naprosto dostačující. kulové čepy mám modelářské od MP-Jet. Problém je v tom, že se hýbe samotná konstrukce. A pro uchycení tyčí jenom ve dvou místech (nahoře a dole) se asi bude hýbat vždycky. Takže při konstrukci z desek buď udělat polouzavřenou konstrukci jako Rostock, nebo spojit třeba dvě desky hliníkovým profilem a dát dvě nahoru a dvě dolů. Nebo ještě udělat základní konstrukci z hliníkových profilů a na to přišroubovat desky a vodící tyče. Teď už bych to určitě nedělal tak jak to mám, asi to budu muset taky předělávat.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 9. 2014, 11:38

KamilN píše:No tak když jsem je v jednom modelářském obchodě měl v ruce, tak na stejném vnějším průměru šla ohnout trubka mnohem lépe než tyč
No neke! :mrgreen: RaS psal 7mm trubka vs. 4mm tyč..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 9. 2014, 8:07

http://e-konstrukter.cz/technicke-vypoc ... -mezikruzi" onclick="window.open(this.href);return false;

tady si to můžete spočítat.. třeba trubka 7mm se stěnou 0,8mm oproti tyči 4mm bude na ohyb cca 3,5x tužší a bude vážit o 10% méně..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Shifty1426
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 9. 2014, 3:10

15. 1. 2015, 10:13

Trochu jsem tady na to zapomněl, ale měl jsem hodně práce a věci se trochu změnili. Po té co jsem různě poptával materiál na spodní a horní desku, jsem přehodnotil situaci. Nakonec je konstrukce z jeklů a svařená. Dole vidíte návrh tiskárny. V návrhu je dost věcí z karbonu, ale to bude až časem, teď potřebuji aby se to hýbalo :D.
Přílohy
3D_printer_1.jpg
3D_printer_2.jpg
3D_printer_3.jpg
Shifty1426
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 9. 2014, 3:10

15. 1. 2015, 10:21

A teď k výrobě. Všechno jsem se snažil dělat vlastní výrobou. Ty vozíky a plech na hlavu mám ještě poptané u nás na cncčko z uměláku, tak uvidíme jestli se najde skulinka na vyrobení. Obrázky si prosím prohlížejte od zdola nahoru :D.
Přílohy
První zkouška, ještě bez výstuh
První zkouška, ještě bez výstuh
Výztuy hotové a vše sešroubováno. Konstrukce je pevnější než jsem čekal
Výztuy hotové a vše sešroubováno. Konstrukce je pevnější než jsem čekal
Plech pro připevnění extruderu
Plech pro připevnění extruderu
Vytištěný pojezd. Děkuji chlapcům z ČVUT (koleje Strahov) za vytištění.
Vytištěný pojezd. Děkuji chlapcům z ČVUT (koleje Strahov) za vytištění.
Ještě jednou
Ještě jednou
Díly na extruder
Díly na extruder
částečně sesstaveno
částečně sesstaveno
Hlava s E3D hotendem, tryska 0,3mm
Hlava s E3D hotendem, tryska 0,3mm
část magnetické stavebnice. perfektní pro spojení s vozíky.
část magnetické stavebnice. perfektní pro spojení s vozíky.
Nevím jestli je to vidět, ale plast lehce přečuhuje přes magnet, takže to nebude chodit přímo kov na kov.
Nevím jestli je to vidět, ale plast lehce přečuhuje přes magnet, takže to nebude chodit přímo kov na kov.
Rozložený hotend
Rozložený hotend
Naposledy upravil(a) Shifty1426 dne 15. 1. 2015, 10:32, celkem upraveno 2 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2015, 10:23

KamilN píše:No tak když jsem je v jednom modelářském obchodě měl v ruce, tak na stejném vnějším průměru šla ohnout trubka mnohem lépe než tyč, respektive tyč nešla skoro vůbec. Pravda je to subjektivní
Není to jen subjektivní, ale je to objektivní pravda, jak snadno ukáže výpočet -- plná tyč bude vždy tužší, než jakákoliv trubka o stejném vnějším průměru a jakákoliv trubka bude tužší než tyč o stejné délkové hmotnosti. Samozřejmě za předpokladu stejného materiálu a u laminátů tam bude ještě nějaká podmínka podobné orientace vláken.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

15. 1. 2015, 11:01

vypadá to docela pěkně , to s těmi magnety je dobrý nápad , ale jsem zvědavý jestli se udrží i při těch rychlostech , já tam dával modelářské kulové kloubky a tyčky mám uhlíkové , bohužel pořád není dostavěný :(
Shifty1426
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 9. 2014, 3:10

15. 1. 2015, 11:14

Možná tam mezi to napnu lanko nebo vlasec, pro jistotu, uvidíme po nějakém testování. Jinak teď právě budu shánět karbonovou trubičku, jen nevím kterou. Kulička má průměr 10 (nebo asi 9,8) a ten magnet 6,3. Délka té tyče bude 280mm

Chtěl bych to vzít z této stránky, obchod mají kousek od práce a mají i slušný ceny. Tak který rozměr by byl ideální?
http://www.rcguru.cz/6bi21919-uhlikova- ... m-1m-d7641" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rcguru.cz/6bi21926-uhlikova- ... m-1m-d7643" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rcguru.cz/6bi21925-uhlikova- ... m-1m-d7642" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: Tisková plocha bude asi pr.230mm a výška 380mm. Budu muset pak asi trochu laborovat s délkou těch karbonových tyčí abych dosáhl ideálního kompromisu. A výška se dá pak upravit posunutím hotendu nad plech a protažením těch plechů co budou na vozíkách.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

15. 1. 2015, 11:18

tak vem tu 8x6 a ty magnety nějak obrus aby se ti vešly dovnitř a nech lézt jen třeba třetinu . ty kuličky budeš lepit nebo jak je přiděláš ? nebo použiješ kuli mezi dva magnety ?
edit : teď koukám že tam jsou závity tak je to jasný
Shifty1426
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 9. 2014, 3:10

15. 1. 2015, 11:54

Taky jsem o tom takhle přemýšlel :D....jen mě zajímaly názory ostatních. Právě to se mi na nich líbilo. Jsem prolejzal půdu a čumim do tašky, že je tam nějaka stavebnice (autíčka) z tyček, tak na to koukám blíž a vidim tam tohle :D. Hned jsem pro to měl alternativní využití.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2015, 12:23

Na to obrušování magnetů pozor. Jednak na nich ulpívá brusný prach a prakticky se nedá odstranit, jednak slitina NdFeB velice rychle koroduje a povrch zbavený niklu se musí se hned něčím napatlat, třeba tím epoxidem.
Aleš Procháska
Shifty1426
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 9. 2014, 3:10

15. 1. 2015, 12:36

oni mají ty černý plasty 6,3, magnet samotný má míň, takže budu jen ztenčovat ten plast.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“