Další blbec, co chce gravírovat 3D tiskárnou

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Henryds
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 4. 2015, 11:42

20. 4. 2015, 1:08

Ahoj,
objednal jsem si od Průši stavebnici 3D tiskárny i3 a chtěl bych vyrábět DPS "gravírováním", ale ne mědi, nýbrž barvy nastříkané na cuprextit, podobně, jako to má na prezentacích "CNC frézka WEGSTR" - tedy nastříkat barvou ve spreji cuprextit, "odgravírovat barvu" a vyleptat. Obrázek.

Proč nechci klasickou použít klasickou fotocestu? Za prvé mně zbylo hodně obyčejného cuprexu a stříkáním POSITIVu jsem nedosáhl dostatečné kvality, za druhé se snažím odbourat tisk na fólie, osvícení, vyvolání atd.
Po vyleptání mám v plánu opět "odgravírovat" pouze pájecí plošky a zbytek barvy by tvořil masku.

Z úprav 3D tiskárny by to znamenalo místo extruderu vyrobit držák frézy a odsávání do centrálního vysavače.

A když už bych tam měl držák frézy, nebylo by to využitelné i na CNC vrtačku do DPS?

Co myslíte, bude stačit tuhost Prusa i3 na "gravírování" barvy? Jiný materiál gravírovat ani frézovat zatím nepotřebuji.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 4. 2015, 1:27

Henryds píše:Co myslíte, bude stačit tuhost Prusa i3 na "gravírování" barvy? Jiný materiál gravírovat ani frézovat zatím nepotřebuji.
No na gravírovaní barvy by možná i stačila.
Ale jak zajistíš, že budeš gravírovat opravdu jen tu barvu? Cuprextit je všechno jiné jen ne dokonale rovná plocha. A protože tu barvu musíš odebrat komplet, tak nemůžeš jet kousek nad mědí, ale naopak kousek pod povrchem mědi.

Navíc díky gravírovaní barvy, která bude pravděpodobně elektricky nevodivá, nebudeš moct použít ani oblíbené "oťukání" povrchu nástrojem před frézováním, abys mohl provést kompenzaci výšky. Teda samozřejmě můžeš to udělat, ale budeš si na to muset udělat nějakou vymakanější sondu než jen prostý dotyk nástroje s vodivou podložkou.

A pokud bys nějak šikovně vyřešil kompenzaci různé tloušťky a prohnutí cuprextitu třeba tím, že by ti po té desce jel nějaký prstenec, v jehož středu bys frézoval (tak to myslím dělá Shapeoko), tak stejně nevyřešíš nerovnoměrnou tloušťku barvy.

To už mi přijde reálnější to do té barvy škrábat nějakou jehlou.
Nicméně ti držím palce.
Henryds
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 4. 2015, 11:42

20. 4. 2015, 9:52

Mex píše: Ale jak zajistíš, že budeš gravírovat opravdu jen tu barvu? Cuprextit je všechno jiné jen ne dokonale rovná plocha. A protože tu barvu musíš odebrat komplet, tak nemůžeš jet kousek nad mědí, ale naopak kousek pod povrchem mědi.
Teoretickou představu, jak provádět kompenzaci výšky v průběhu gravírování si představuji na stejném principu, jako oťukávání povrchu materiálu, akorát že uzavřený elektrický obvod budu detekovat trvale na ložisku hobby frézky (stačí zákmity), ale to uvidím až z praxe.
Samozřejmě, že musím zajet "pod měď", ale spíš bych to než gravírováním nazval broušením. Pokud by to mědi bralo moc, tak bych se musel rozloučit s následným broušením pájecích plošek.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 4. 2015, 10:44

Henryds píše:Samozřejmě, že musím zajet "pod měď", ale spíš bych to než gravírováním nazval broušením. Pokud by to mědi bralo moc, tak bych se musel rozloučit s následným broušením pájecích plošek.
Té mědi je podle typu cuprextitu 15-35 mikronů. Takže když už stejně budeš muset zajíždět do mědi, tak to už rovnou můžeš sebrat celé ty 3 setiny mědi a nemusíš se patlat s nějakou barvou. Moc míň stejně nevezmeš, přesnost té tiskárny v ose Z na nerovnémn povrchu o moc lepší nebude.

Jinak já jsem se nad barvou taky kdysi zamýšlel, ale chtěl jsem to škrávat jehlou. Použil bych wolframové elektrody pro TIG. Jehlu neupnout natvrdo, ale odpruženě v ose Z, aby ta pružina sama kompenzovala nerovnosti povrchu. Jenom by to chtělo vychytat nějakou vhodnou barvu, která by nedělala otřepy a dobře by šla dolů s ostrou a čistou hranou.
Henryds
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 4. 2015, 11:42

20. 4. 2015, 12:22

Já mám ještě staré velké desky 70um (o to větší nároky jsou na kvalitu, protože se déle leptají). Ale i kdybych koupil nové klasické 35um cuprextitové desky, tak nemohu 3D tiskárnou odfrézovat celou tloušťku mědi, vždyť se to tu píše x-krát, že to kvalitně nezvládají ani levné CNC routery z Číny.
Uvidíme, u těch fotek na wegstr.com to vypadá až moc dobře.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 4. 2015, 12:51

Chtěl jsem tím jenom říct, že nebude velký rozdíl jestli budeš brát nějaké 2 setiny mědi (abys sebral bezpečně barvu), nebo 5 setin (kdy už vezmeš celou měď). To třesoucí-se a případně kulhající vřeteno se na výsledku a na zlomených nástrojích asi projeví v obou případech velmi podobně.

Píšeš, že máš staré desky se 70um. To ale zřejmě nebude stářím, spíš původním určením. I za totáče se dělaly běžné desky 35um a speciály 70um, stejně jako se to dělá teď.
Henryds
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 4. 2015, 11:42

21. 4. 2015, 11:19

Mex píše:Chtěl jsem tím jenom říct, že nebude velký rozdíl jestli budeš brát nějaké 2 setiny mědi (abys sebral bezpečně barvu), nebo 5 setin (kdy už vezmeš celou měď). To třesoucí-se a případně kulhající vřeteno se na výsledku a na zlomených nástrojích asi projeví v obou případech velmi podobně.

Píšeš, že máš staré desky se 70um. To ale zřejmě nebude stářím, spíš původním určením. I za totáče se dělaly běžné desky 35um a speciály 70um, stejně jako se to dělá teď.
Myslím, že bude rozdíl, pokud s nástrojem zajedu do sklolaminátu, tak se mi dříve ztupí. Lepší by to mohlo být u desek, kde místo sklolaminátu je hliník, tady je driver s řízením LED CREE MK-R, který jsem si nechal dělat na CNC fréze (sorry za kvalitu - foceno mobilem): http://tinypic.com/r/24ux560/8" onclick="window.open(this.href);return false; a výsledek prvního pokusu byl nad očekávání skvělý.
Těma deskama jsem myslel jen to, že je mám 13 let a nechci je vyhazovat.
Každopádně díky za rady, vyzkouším gravírovat barvu, pokud půjde uspokojivě odfrézovat Cu a zbavím se tak úplně chemie, tak jen dobře a za pár týdnů (spíš měsíců) dám vědět.
kutil_tim píše:Pár otázek:
kolik že máš toho obyčejného cuprexu ? Vagón ?
proč si nedosáhl dostatečné kvality ? U jiné činnosti kvalitu dosáhneš když né u jednoduché fotocesty ?
Kolik že dáš za 3d tiskárnu ? kolik za to bys si měl hotových spojů ?
Co se smyslplného dá udělat na těch hračkoidních 3D tiskárnách ?
Otázky jsou v tomto vlákně OFF-TOPIC, tak jen krátce:
70um >2m2
70um se déle leptá a u tenkých cest mezi SMD docházelo k podleptávaní
Stavebnice u Průši je za 17 tisíc, dá se sehnat i levnější (třeba tady za 13k: http://reprapfan.cz/stavebnice/" onclick="window.open(this.href);return false;), ale chtěl jsem podpořit Průšu.
Tiskárnu jsem nepořizoval kvůli výrobě DPS, tak že otázka "Kolik bych za ni měl hotových DPS" je nesmysl.
Tiskárna slouží k výrobě prototypů a malosériové výrobě, pokud nevíš, co bys vyráběl, tak bys to měl pouze jako hračku vyrábějící hračky.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

21. 4. 2015, 4:55

Popravdě si nejsem jistý proč utrácet za stavebnici průša i3, když ty nejdůležitější prvky z ní vlastně nepotřebuješ.
Celá hlava (a to jak hotend, tak posun drátu je ti nanic).
Chápal bych, pokud by jsi už něco takového měl a chtěl to upravit.
To mi přijde už jednodušší koupit levnou čínskou gravírku.
Henryds
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 4. 2015, 11:42

21. 4. 2015, 5:28

Jak jsem psal, 3D tiskárnu jsem nekupoval kvůli výrobě DPS. Jen jsem chtěl vědět, jestli by na ní šla gravírovat barva a jestli to už někdo nezkoušel...
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

27. 8. 2015, 2:36

Tak polopatě.
1. Osa z na těchle 3d tiskárnách drží jen vlastní vahou -> musel bys předělat osu z
2. Stůl není nikdy rovný +- 0,1mm žádný problém u 3d tisku -> buď upravit stůl nebo dodělat odměřování polohy před tiskem (je i v novych FW)
3. musíš předělat vozík, nebo alespoň vymyslet nějaké uchycení vřetene
4. předělávat 3d tiskárnu na něco jiného a zpět znamená celé to znova seštelovat a vůbec ztrátu času

Podle mně se to nemá šanci (ani časově ani kvalitou) vyplatit, ale jako hračka to klidně můžeš zkusit.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 8. 2015, 3:21

Když už došlo k reinkarnaci tohodle starého vlákna, tak by mě zajímalo, jestli to původní autor dotáhl do vítězného cíle.
A hlavně s jakými výsledky.
Díky.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“