Dochazkove hodiny - pichacky

navody prirucky brozury
prosim oznacujte vlakna podle nasledujiciho klice "Frezka nastrojova FNGJ32"

sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

9. 10. 2014, 6:36

elbarto píše:Nemam presne udaje v hlave. Bohuzel tahle hodnota byla znacne, znacne optimisticka, realita je uplne jinde. Co vsechno sbiras nebo sis jen nasel manual a hazis patky :-) ??
V mém věku už nemám zapotřebí házet patky :) Samozřejmě uvedený údaj je z dokumentace výrobce (Pro manuál jsem sáhl do své knihovny) a nakolik tato hodnota byla optimistická nechci posuzovat. Dnes navíc jsou to již hodiny staré a součástky z Tesly také mají svoje odslouženo. Zejména kondíky ... Moje sbírka Pragotronu obsahuje jen pár vzorků EH 40, ZZ41, SH40, RL 40, SR40 k tomu pár strojků z podružných hodin. Nemám doma moc místa a tak jsou věci které si nemohu z prostorových důvodů dovolit. Já se zajímám o veškeré výrobky hodinářského průmyslu od roku 1945, jen však z území ČSR, ČSSR a ČR. Prostě našeho průmyslu. K tomu i sbírám hodinářské nářadí a rád bych i zkompletoval hodinářský soustruh, který byl vyráběn v bývalé NDR - Andrä & Zwingenberger. :) :) :) Pokud se specializuješ na Pragotron tak držím palce. Některé kyvadlové hodiny i celé ústředny jsou opravdu lahůdka.
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

9. 10. 2014, 6:44

Uz jsem pochopil princip prestaveni datumovky. Je to jak nekdo psal. Na levo je paka. Tou odjistim hreben a muzu pootocit ozubene kolecko, ktere podava hreben na pozici kde kolecko nema zuby. Nastavim tedy vysku radku a hotovo. Tipuji ze to kolecko ma 16 zubu a pak na kuse je bez nich. V tu chvily museli pracovnici otacet karty na druhou stranu, druha pulka mesice.
Ted bude dalsi krok postupne rozebirani a prekreslovani v CAD.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 10. 2014, 11:22

Tak zdravim kolego sberateli veterane :-)
Na Bazosi prodava chlapik od ktereho jsem uz bral AKN092. Jsou dobite a tyhle penize za to nedam. Vterinovky jsou pry stejne nasrot. Radeji to pisu, i kdyz si myslim, ze o nich vis :-)
Nepatrim mezi hamouny co maji na stenach desitky stejnych hodin a stale shani lakotne nove. Naopak klidne napisu, ze se mi sesly nekolikery velke datumovky, ktere rad za neco stejne pekneho vymenim :-)

Fotim industrial. Ve starych tovarnach jsou beznych kulatych bakelitech desitky. Kdyz je vidim na bazosi casto za 2 a ted treba zrovna za 4 tis. vidim, ze svet zesilel. Podobne veci si nejradeji nosim, jako trofeje z vyprav, kdyz byly pekne byla jeste nedavko cena na bazosich za pekne ve stovkach.
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

10. 10. 2014, 7:44

Svět se zbláznil, nebo spíš někteří lidé. Když vidím cenu nad 1k za běžné podružné hodiny tak se jen bavím. Asi si prodávající myslí, že má zlatý poklad. 4k je přímo blbost. Zajímalo by mne zda to někdo koupí za tu cenu. Listuji na bazarech i Aukru tak je znám a taky rád projdu blešáky a je to úplně někde jinde. Docela dobře se dá občas něco sehnat když někde modernizují, tak končí staré věci ve sběru. To se však už moc často nepodaří. :) :) :)
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

15. 11. 2014, 1:49

marekzcke píše:
RaS píše:neporadím ale zeptám se k čemu je to dneska dobrý?
Mozna k nicemu a mozna to nekomu taky pomuze.Kolik veci se driv bezne delalo a dneska se na to uz zapomelo.

Me to napr zajima, jsou tam zajimave reseny prevody a ruzne hejbatka. Docela zasnu.

Takze to musim pretacet? To jako nekdo chodil po fabrice a pretacel datumovky? A kdyz se netrafil tak si dal dalsi kolecko a to se mu pak musela vybit pruzina.
Pac co tak koukam, tak se navijela nejak automaticky pul hodinu v intervalech, ktere jsem jeste nemeril.
Tak u nás ve fabrice, jsme měli píchačky DK6, které neměly automatické natahování péra. A myslím si, že i ty píchačky, které to automatické natahování měly jsou natáhnout i ručně a to klíčem z pravého boku hodin, na Tvém obrázku je vidět i ta hřídelka určená k natahování, dělalo se to takovým trubkovým klíčem s drážkou. Co se týká měsíce s odlišnými počty dnů (28,29,30 a 31) tak to jsme chodili ručně upravovat. Pokud si to ještě trochu pamatuji, tak "zvedání" šuplíku s píchací kartou se dělalo páčkou (označená šipkou) a k tomu nebylo při ručním přestavení výšky šuplíku zapotřebí žádné energie z péra, které zajišťovalo otáčení "programového" kotouče. Ten se otočil 1x za 24hodin a který zajišťoval posouvání šuplíku ve vertikálním směru (den v měsíci) a i v horizontálním směru (dopoledne - příchod, dopoledne - odchod, odpoledne - příchod, odpoledne - odchod, v případě, že byla použita dvoubarevná barvící páska tak i přepnutí na jinou barvu). Posouvání barvící pásky se pak provádělo při každém "píchnutí".
Později jsme ve fabrice měli píchačky, které neměly mechanickou páku na píchání, ale to se provedlo pouze zasunutím píchací karty na dno šuplíku, kde mikrospínač sepnul elektromagnet, který provedl vlastní vyražení času na píchací kartu.
Jsou to časy už docela vzdálené, kdy jsem tuto činnost s píchačkama měl na starosti. A protože jsme na dílně měli vždycky alespoň jedny píchačky v rezervě, pro případ poruchy nějakých, které byly v "ostrém" provozu na bráně, tak se docela dobře dělaly přesčasy (jako údržba jsme měli hodinovku, takže to docela nebyl problém, jen se to nesmělo s přesčasovýma hodinama moc přehnat, aby to nebylo nápadný)
Přílohy
Píchačky.jpg
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Odpovědět

Zpět na „Navody ke strojum, dokumentace“