Deckel SO

navody prirucky brozury
prosim oznacujte vlakna podle nasledujiciho klice "Frezka nastrojova FNGJ32"

markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

21. 5. 2015, 7:32

Ahoj. Již dlouho jsem si nepsal o žádnou radu, tak se optám . Právě jsem dodělal ostřičku nástrojů Deckel SO - http://markusv.rajce.idnes.cz/DECKEL_SO/" onclick="window.open(this.href);return false; a zkoušim brousit čela stopkových fréz. Ale za boha nemůžu přijít na to, jak to vlastně brousit. Jediná odpovídající možnost je brousit čelo frézy z vnitřní ,boční strany hrníčkového kotouče. To je ale průser, protože absolutně nevidim co brousim a doraz na kývavý pohyb je udělanej origo z gumy, takže každou chvíly si brnku do nebroušeného břitu a nedá se fréza zbrousit až do středu. Pokud budu brousit z venkovní boční strany, tak na to perfekt vidim, doraz je pevný, ale při naúhlování držáku frézy (cca 10 st.) narážim do krytu kotouče a již nemám k dispozici stupnici pro přesné nastavení úhlu , kotouč se netočí proti broušenému ostří a již nedostanu do brusky delší frézy.
Já to zatim vidim tak, že budu muset sundat ochraný kryt, koupit slabší diamantovej kotouč, který není potřeba orovnávat , a nebo se modlit, že mě někdo zde na foru nakopne, jak vlastně na to.
Jen podotknu, že nemám možnost, tak jak na jiných ostřičkách, vyjíždět podélně s brusným kotoučem.
Děkuji za případné odpovědi a dodám ještě pár fotek pro lepší pochopení.
Přílohy
DSC00819.jpg
DSC00818.jpg
DSC00817.jpg
DSC00816.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 5. 2015, 1:29

markus píše:............nebo se modlit, že mě někdo zde na foru nakopne, jak vlastně na to.
Děkuji za případné odpovědi a dodám ještě pár fotek pro lepší pochopení.

no tak já ten problém pochopil myslím si velice dobře i z těchto fotek :wink:
Musím tě upozornit na to, že tyhle brusky nejsou klasické nástrojovky, jsou to brusky, jež firma Deckel dodávála primárně ke gravírovacím strojům, které dělala v několika velikostních řadách a jsou uzpůsobeny primárně a koncepčně pro broušení gravírovacích nástrojů, jehel různých tvarů, včetně stopkových rádiusových a krátkých drážkovacích fréz. To "bago" co tam máš je na tuhle brusku podle mě už moc velké, nic víc v tom nehledej :) Dělící hlava je uzpůsobena přímo na půlení, případně ustavování půlených jehel (přední ustavovací palec). To že to číňani kopli a udělali na to fůru dalších verglů v podobě držáku na soustružnické nože atd. a prodává se to jako nástrojová bruska je věc vedlejší, pokud se to tam vleze proč ne, omezeně lze brousit cokoli na čemkoli, ovšem tohle je primárně jak už jsem psal na gravírovací nástroje které jdou pochopitelně nabrousit i na klasické nástrojovce :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

21. 5. 2015, 10:21

Děkuji Tumlíku za odpověď. Vím, že není Deckel SO plnohodnotná náhrada nástrojové brusky a i vím , k čemu byl určen :D . Jen jsem myslel, když to tak, rozšíšeně kopírujou, jako ostřičku fréz, že to ty stopkový frézy bude umět brousit. A protože, zde na foru je pár členů, kteří ty brusky mají, tak jsem předpokládal, že ví jak na to.
Momentálně přemýšlím, že budu brousit z vnitřní strany kotouče. Doraz udělám ještě jeden na stavěcí podélnou kyvnou tyč a frézu v kleštině natočim tak, aby při dojetí kotouče do osy frézy se neobrousil jiný zub. Ješte dodám, že řešim tří a více břité frézy- dvou jsou v poho.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 5. 2015, 6:59

markus píše:.............. Jen jsem myslel, když to tak, rozšíšeně kopírujou, jako ostřičku fréz, že to ty stopkový frézy bude umět brousit. A protože, zde na foru je pár členů, kteří ty brusky mají, tak jsem předpokládal, že ví jak na to.
Nepředpokládám že se tady najde někdo, kdo s bruskou této koncepce něco, jako je vícebřitá fréza úspěšně nabrousí, navíc čelní břity jsou opravdu jen část ostření, pokud se nebavím o drážkovacích dvoubřitkách, to nebylo myšleno osobně na tebe, jako že nevíš k čemu to je, tohle si asi každý dohledá :) Měl jsem na mysli koncepční řešení té brusky, viz. kupříkladu ty první dvě fotky: vertikální stupnice vykloněná někam kde s tím prostě nikdo nepočítal a tak tam není ani stupnice, protože ta slouží k něčem úplně jinému a pod. :wink:
Konkrétně výše uvedená stupnice je na nastavení úhlu čela pokud se nemýlím, od nějakých 15 stupňů pro ocel až po 45 stupňů pro plasty a proto je jen v jednom směru pro nástroje pravořezné :)
Pokud to čelo kotouče chceš srazit diamantem hodně do středu, ať už z vnější nebo vnitřní strany, tak to bohužel nebude fungovat proto, že při vyklonění frézy do úhlu sklonu čelních břitů ke středu ti né protější, ale sousední zub například u čtyřbřitové kterou tam máš nasazenou ten kotouč rozbije, čím větší úhel sklonu tím o bude výraznější. Pokud bys to měl z vnějšku tak jak to má být, tak rádius kotouče vůbec nedojde do styku s vedlejšími zuby. Ono to vypadá že ti to jen kritizuju, proto bude nejlepší to vyzkoušet a uvidíš sám jestli jsem měl pravdu nebo ne :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

22. 5. 2015, 7:45

Tady máš manuál jak se má ostřička používat
Přílohy
Deckel S0_manual_en_3.pdf
(456.39 KiB) Staženo 2548 x
Deckel S0_manual_en_1.pdf
(3.02 MiB) Staženo 857 x
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

22. 5. 2015, 7:51

A vlastně ještě jeden k S0E, kde jsou další tvary břitů - myslím, že je to použitelné i pro S0.
PS. Kdyby se ti nelíbil jazyk ušáků, tak ty manuály umíme i v originální hitlerovštině nebo žabožroutštině (k S0E i ve španělštině).
Přílohy
Deckel S0E_manual_en.pdf
(2.73 MiB) Staženo 520 x
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

22. 5. 2015, 11:41

No, až bude trocha času , tak to podrobněji prostuduji. Zatím jsem zjistil, že jediný co vím je, jak to má vypadat nabroušený, ale jak toho dosáhnout sám, tak to vím leda tak prd. Budu optimista a doufám, že do pár let něco odborně nabrousím. Začnu nějak pokusírovat a vono se to poddá. :lol:
A propo- je to velká chyba, když budu brousit ostří tzv. po srti?
Zatím díky a jdu zas do kolbenky plnit pětiletku. :mrgreen:
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

28. 5. 2015, 2:44

Dnes jsem dobastlil držák soustružnických nožů, zatím max. spokojenost. Těď jdu vymyslet nějaký držák na broušení vrtáků.
Přílohy
DSC00824.jpg
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

28. 5. 2015, 4:57

markus píše: Těď jdu vymyslet nějaký držák na broušení vrtáků.
Tak na to se těším. Mně se nějak to broušení vrtáků, na tomto typu brusky, moc nedaří.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

28. 5. 2015, 7:26

markus píše:Těď jdu vymyslet nějaký držák na broušení vrtáků.
A máš nějaký plánek?
Co to bude za typ, jako original http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=76& ... 45#p101332" onclick="window.open(this.href);return false;, nebo něco upně jiného?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

28. 5. 2015, 8:28

Žádný plánek nemám(já si je ani moc nedělám), váhal jsem, jestli mám vyrobit, něco obdobného, co už je vymyšleno, ale radši zbastlim něco, kde by vrták šel naostřit na jedno upnutí pouze přehozením držáku o 180st. Jen se divim, že s tím origo přípravkem ti to moc nejde.
Až něco spáchám, tak sem hodim fotky.
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

28. 5. 2015, 9:18

Do tý originální konstrukce bych taky nešel. Mám origo přípravek z ruský nástrojovky a vůbec ho nepoužívám,sice podbrus pěknej ale je to víc štelování než broušení a navíc velikej plošnej styk s kotoučem. Na vrtákách brousim na břitech v dělící hlavě rovný přesně stejný fasetky. Je to rychlý, jednoduchý a děličku mám dost často nasazenou na brusce. Takže bych udělal něco na principu děličky, třeba jenom na ty dvě polohy, ale hlavně takový aby se ti tam ty vrtáky vešly.
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

14. 6. 2015, 7:52

Ahoj. Protože jsem úplně blbej a bezradnej, tak se zeptám Vás ostatních, kde dělám chybu. Pro broušení vrtáků jsem se rozhodl okopírovat tento způsob https://www.youtube.com/watch?v=xA1-3UBKsng" onclick="window.open(this.href);return false; , jelikož se mi zamlouval rychlý způsob broušení. Vyrobil jsem si držák na vrtáky, což byla pakárna, ale to jsem ještě netušil, že přijde ještě větší a tou je teorie. Dva dny jsem studoval internet a stejnak vím prdlajs.
Neptejte se mě proč, ale záměr byl takový, aby se dalo brousit přímo na Deckelu a to jde s tímto držákem pouze z boku. Tak jsem to tam nacpal, ale ten podbrus hřbetu není vůbec takový , jak z toho videa.
Jen pro info: kyvný čep je 15mm nad osou vrtáku a cca 25mm za špičkou vrtáku. Osa čepu je v 45st vůči ose vrtáku. Může být toto průser, když jsou tyto hodnoty mnou vymyšlené, bez znalosti té teorie?
Přílohy
DSC00826.jpg
DSC00830.jpg
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

15. 6. 2015, 10:21

Ten můj ruskej forichtung má v podstatě úplně stejnej princip jenom je celej mechanismus otočenej o 90° a je samozřejmě podstatně větší, ale to je celkem jedno. A i tam je důležitý nastavení vysunutí vrtáku a mimoběžnost osy vrtáku a osy otáčení při broušení. V návodu maj vzorec na výpočet těhle hodnot a maj i na přípravku tabulku, bohužel tabulka se ale výrazně neshoduje s výpočtama podle vzorců. Tak jsem s tim laboroval a laboroval a když se to odladí tak je výbrus moc pěknej, ale stejně se pak naráží na velkej styk kotouče s vrtákem a vůbec to nastavování je celkem opruz. Podle mě maj ty němci vyzkoušený cca univerzální hodnoty a když pak měněj průměry vrtáků tak se jim i trochu mění tvar podbrusu, ale oni to nebudou mít pro velkej rozsah průměrů, takže to asi neni problém. Asi bys musel zjistit přesně jejich hodnoty vyosení a nebo je uděláš u sebe štelovací. Ale jak jsem psal, brousim vrtáky na rovnej břit a na menších udělám rovnej podbrus a na velkejch udělám podbrus ručně. Když chci mít echt stejný břity, tak lípnu na brusku hodinky a dojíždim na ně místo na nonius.
markus
Příspěvky: 212
Registrován: 2. 12. 2011, 4:59
Bydliště: Frýdlant v Čechách

17. 6. 2015, 11:53

Snímek 045.jpg
Prosím o vysvětlení tohoto obrázku vlevo dole . Mám opravdu vycházet z těchto hodnot? Jde mi o to zda hodnoty 1,9d a úhel kuželu jsou neměnné pro určitý úhel břitu. Pokud ano, měl bych tedy zjistit průměr kružnice po které se otáčí břit vrtáků? Pokud bych chtěl tedy zvětšit podbrus vrtáku, musím změnit hodnotu 1.9d?
Díky za odpověď. Stále nechápu princip brusek Kaindl- Ať dělám co dělám, tak ten prizma mnou požadovaný kužel nekopíruje.
Odpovědět

Zpět na „Navody ke strojum, dokumentace“