Mazání ručních závitníků

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 1. 2015, 9:19

Zdar. Nikde jsem to tohle téma nenašel (vyhledavač to tu nenašel). Čím mazat ruční závitníky? Mám zbytek řepkového oleje, ten funguje perfektně, ale už je mu kolem 20 let a dost zhoustnul. Potřeboval by naředit, ale nevím čím. Nevýhoda je, že se ty závitníky musej hned po skončení práce umejt v benzínu, jinak to na nich zaschne a to už pak ani benzínem nejde. Pak mám nějakej řeznej olej, co jsem dostal od soustružníka, ale ten nefunguje tak dobře, maže hůř nebo co, prostě to není ono. Je to dost poznat. Takže dotaz je, čím to mazat? Závity dělám občas, proto mi taky dvě deci řepkového oleje vydrželo 20let. Nákup desetilitrového kanistru čehokoliv nepadá v úvahu. Poradíte mi?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 1. 2015, 10:34

dneska je toho mraky za různé ceny.. třeba ve spreyi http://www.nejchemie.cz/mazadla-a-vazel ... faren.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.maziva-ultralube.cz/olej-kre ... -ultralube" onclick="window.open(this.href);return false;

osobně jsem podobných produktů vyzkoušel několik teď mám třeba od wurth a já nepoznám rozdíl..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

30. 1. 2015, 11:22

Použij obyčejnej stolní řepkovej olej.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 1. 2015, 1:47

Zbýňa píše:Použij obyčejnej stolní řepkovej olej.
Ten mě napadl na naředění toho mýho, ale pořád to bude dost hustý. Co to naředit petrolejem? Je mastnej, pokud to nezačne rozkládat.
RaS píše:dneska je toho mraky za různé ceny.. třeba ve spreyi http://www.nejchemie.cz/mazadla-a-vazel ... faren.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.maziva-ultralube.cz/olej-kre ... -ultralube" onclick="window.open(this.href);return false;

osobně jsem podobných produktů vyzkoušel několik teď mám třeba od wurth a já nepoznám rozdíl..
Sprej za 2 stovky je dost drahej, zvlášť když toho člověk nastříká půlku kolem.
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

30. 1. 2015, 1:54

Použij ten stolní tak jak je. Vyzkoušej.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 1. 2015, 1:58

nevím kolik teda uděláš závitů... ale to má aplikační trubičku přímo do díry pro budoucí závit a jen tam kápneš a mě to vydrží tak rok .. samozřejmě stolnímu řepkáči to cenově konkurovat nemůže a bude to fungovat asi podobně.. ono je potřeba mazat a je skoro jedno čím.. pokd jde o ruční řezání závitů..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 1. 2015, 1:59

WD40 nebo olej na šicí stroje jsou špatně?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 1. 2015, 2:10

na závity WDčko nepoužívám.. příjde mi to málo mastné a při ručním řezání je znatelně větší řezná síla s WDčkm oproti něčemu co je přímo dělaný na závity..samozřejmě lepší WDčko než to řezat na sucho..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

30. 1. 2015, 2:22

Právě u těch závitů mám zkušenost, že rozdíl při použití různých maziv je obrovskej. Jako nevhodný jsou pro mě klasický převodový a motorový oleje, ale i řeznej olej kterej maže parádně, ale i tak na ty závity nic moc. Samo že záleží na matroši a stavu vercajku.
Naposledy upravil(a) Zbýňa dne 30. 1. 2015, 2:27, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 1. 2015, 2:27

já jsem ale mluvil o rozdílu mezi značkama.. prostě pokud koupím něco co je dělané na mazání závitníků tak já nepoznám rozdíl jestli je to třeba od wurtha nebo od někoho jiného... samozřejmě v porovnání s WDčkem ten rozdíl znát je..
ono je to subjektivní.. těžko někdo bude dělat nějakej odbornej pokus s kterým mazivem vyřežu víc závitů..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

30. 1. 2015, 2:29

Jasný, od jednolivejch výrobců přípravky na to určený věřim, že fungujou plus mínus stejně.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

30. 1. 2015, 3:51

pafik píše:...je mu kolem 20 let a dost zhoustnul. Potřeboval by naředit...
To už nemáš olej, ale fermež!
Ničím to neřeď, litr čerstvého řepkového oleje je za 30 Kč a vystačí na cca 20 tisíc závitů. Kdyby se ti zdálo, že litr do smrti nespotřebuješ, odlej si deci a na zbytku usmaž řízky. Já mažu i sádlem a taky dobrý! Na závity i na chleba. 8)
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

30. 1. 2015, 4:59

Za mých mladých let se k řezání závitů v oceli používala směs sirného květu a fermeže.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
jiriu
Příspěvky: 103
Registrován: 5. 12. 2011, 8:12

30. 1. 2015, 5:24

zdravim,mam velmi dobre zkusenosti z mazac pripr. Molyslip MWF,zacali jsme ho ve vyrobe pouzivat nekdy v roce 92 . po zkusenostech z tehdy dostupnymi mazadly byl prechod na tohle obrovsky rozdil ,,obvzlaste pri rezani zavitu do nerezu .moc doporucuji ,prodava se i po 1dl. za 75 kč. j
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

30. 1. 2015, 8:06

Nějak ti nerozumím, když tak moc se ti líbí pracovat s řepkovým olejem, tak si kup litr (je dnes ve slevě v intersparu ) a máš vyřešeno. Nebo se ptáš co jiného použít a pak ti hned poradil třeba RaS v prvním příspěvku. Proč však chceš čerstvým řepkovým olejem ředit 20 let starej to mi hlava nebere. Nebo ten tvůj zbytek je půl sudu a ty potřebuješ 50 litrů ročně ? :D :D :D
Krása pomíjí, blbost je věčná
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“