Jde nějak jednoduše identifikovat typ nerezu?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Janik
Příspěvky: 6
Registrován: 19. 6. 2015, 10:17

27. 6. 2015, 5:42

Tomáš S. píše:Nerad Vám beru iluze, ale v dobách dávno minulých kdy nebyly kvantometry vznikaly všelijaké obskurní metody pro rychlé analýzy. Většinou ale byly v praxi nepoužitelné a nepřesáhly hranice fabriky, kde vznikly. Za deset let praxe ve slévárenské laboratoři jsem dělal všemožné analýzy ocelí jak na kvantometru, tak klasickou mokrou cestou. Nikde, ani v literatuře nebo ČSN nebyla uvedena jiskrová metoda jako analytická metoda.
Rozlišit třídu ocelí 11 a 12 podle jisker? Tak to bych fakt chtěl vidět.
[
Obrázek
Jak vidíte na příkladu z německého katalogu jisker ocelí je rozlišení 11311 od 12022 docela triviální záležitost, svazky jistek se od sebe lisi dosti zasadně a asi bych je rozlišil i já.
K literatuře,
Sátná nakladateství technické literatury vydalo v roce 1972 knihu Jiskorvá zkouška ocelí , kniha je anotováno slovy.
Kníha má sloužit pro výcvik a zdokonalení jiskrařů v praxi a ve výzkumných ústavech.
V roce 1982 vyšla kniha Technologická a strojírenská měření kde opět uvádí a probírá jiskrovou zkoušku jako běžnou měřící a v praxi používanou metodu. Celé to začalo zmínkou kovoela , který jednoho zkušeného jiskraře léta potkával v práci a bezproblémů dokázal ocel identifikovat z jisker. Povolání jikraře bylo celá desetiletí běžným povoláním , tak bych si dololil diskuzi o jiskrové zkoušce uzavřít slovy.
Svět se nevyloupl včera a většinu poválečné historie byla jiskrová zkouška nejběžnšjší netodou pro rychlou identifikaci tytpu oceli. Rozhodně nešlo o nějakou obskurní metodu, která neopustila zdi závodu.
Tomáš S.
Příspěvky: 95
Registrován: 14. 2. 2014, 9:35
Bydliště: Brno

27. 6. 2015, 8:22

Janík: A ještě nám řekněte kolik vzorků ocelí už jste analyzoval, ať už jiskrovou nebo jinou metodou že ji tak zarytě obhajujete?

Příprava vzorku na kvantometr zahrnuje i jeho broušení a po řádově desítkách tisíc zkoušek můžu klidně říct, že lze odlišit jen zcela rozdílné materiály.

Moje odpověď na původní otázku: Lze jednoduše identifikovat typ nerezu? Nelze. Jde to jen složitě. Rozdíly obsahu jednotlivých prvků v materiálu jsou malé a přenosné analyzátory to nezachytí.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 6. 2015, 9:07

Takže to povolání jiskřičů vlastně ani neexistovalo a kvantometry tu byly od nepaměti....
Až na to, že jsem dva lidi, kteří se tím léta živili, osobně znal.
kovoel
Příspěvky: 515
Registrován: 12. 2. 2014, 9:04
Bydliště: Kousek od Prahy

27. 6. 2015, 10:51

:roll:
Naposledy upravil(a) kovoel dne 22. 7. 2018, 8:55, celkem upraveno 1 x.
V20
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

4. 7. 2015, 1:15

RaS píše:a já byl minulej tejden pro kus materiálu a tam nepoznali mosaz od mědi..
... ha há, tak to jsi mě fakt rozesmál :mrgreen:
Jinak ten ruční spektrometr máme v práci, oceli co potřebuješ 1.4301, 1.4541, 1.4571 a 1.4404 to od sebe bezpečně pozná, ale je pravda, že občas zaváhá i když byl opravdu drahý, jiskry těchto nerezů asi nerozlišíš :D ... zajdi na šroťák a tam ti to chlap za ciga změří :D jen může být problém s tím drátkem, nebo trubičkou co máš, většinou je třeba aspoň 15x15mm placička ... uvidíš
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 7. 2015, 10:24

Pepa z depa píše: Jinak ten ruční spektrometr máme v práci, oceli co potřebuješ 1.4301, 1.4541, 1.4571 a 1.4404 to od sebe bezpečně pozná,
Ono to ukáže přímo číslo materiálu?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

5. 7. 2015, 1:51

.. jo v ASME, ale když si to není jisté, vypíše pouze chemickou analýzu a podle tabulek musíš dohledat, co to je (k čmemu je to nejblíže :D ) a to je celkem pakárna :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 7. 2015, 5:57

díky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1004
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

22. 7. 2015, 8:45

Kdyby se někde objevil libovolně vadný XRF za cenu šrotu, vzal bych ho.
Jelikož jsem elektronik, měla by pro mě oprava být výrazně jednoduší, než pro strojaře.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“