upnutí vřetena a opracování

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

25. 8. 2015, 2:17

Nazdar odborníci,
potřeboval bych poradit cím vystředit vřeteno s dutinou iso40 v soustruhu pro následné opracování ploch na ložiska tak aby byla dutina totálně souosá s plochama na ložiska.
CHci to vystředit podle dutiny poněvadž ta je cementovaná kalená a broušená a doví co všechno.


no a teď mám pár variant jak to udělat:
1.varianta
1.
1.
Moje první představa je na obrázku v příloze- dám do sklíčidla na konec dám pevnou lunetu a hodinkama danýma v kraji dutiny vycentruju, no a co dál jak nebo čím změřím dutinu na konci iso 40???(cca pelsknu to 80mm od pravého kraje) :shock: abych mohl podkládat nebo centrovat konec ve sklíčidle a docílil maximální souososti dutiny

no abych nemusel se ve sklíčidle drbat s doklepáváním tyk bych si udělal do nějaké trubky závity po 90ti stupních do toho šrouby asi by se líp dosahovalo souososti.

to je moje první varianta problém je, že nevím čím změřit vnitřek dutiny.

2. varianta je prakticky totožná s tím rozdílem že bych do dutiny dal kontrolní tyč s kuželem iso 40 a na té tyči jezdil hodinkama a centroval( toto se mi zdá jako nejpřesnější varianta ovšem problém je k de sehnat kontrolní tyč s iso 40 když nová stojí kolem 10.000kč a v inzerátech to pod 3500 nejde no a kupovat jenom kvůli tomu to se mě opravdu nechce, shámím kdo by půjčil....většinou ani neví co to je :D )


3. varianta je jaksi pro mě asi nejsnahší ovšem mám jaksi pochybnost o její přesnosti:
3.
3.
do sklíčidla bych si upnutl trn na nějakou frézu s iso 40 tak, aby kužel byl ven ze sklíčidla a ten vycentroval na hodinky ve předu a v zadu a až bych to měl tak bych na něj nasunul to vřeteno a usadil na kameny a stáhl šroubem no a pak dal na konec lunetu ovšem musel bych si tát pozor abych to luneta nestáhla někde z osy takže u každého šroubu hodinky a kontrolovat před dotažením a po dotažení


jaký je Váš názor?
celkem mě hodně zajímá čím změřit tu dutinu ve vnitř(ne průměr, ale házivost tzn. nějaká nádstavba nebo konec na hodinky? nebo nějaký hodně dlouhý tykadlo na pupitasky???
mohlo by být i tohle???: http://www.ebay.com/itm/COAXIAL-CENTERI ... 1c46cb977f" onclick="window.open(this.href);return false;

na youtube sem vyděl toto:
středění.jpg
jak se tomu říká a kolik to stojí?? :D



Předem dík za rady
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2015, 4:50

chlape nevim jestli si delas srandu nebo nemas takovehle absolutni zaklady
v tomhle stavu bych se do toho nezkousel poustet
jen to zkazis

pro zacatek bys mel zacot cist tohle forum a postupne si vse dostudovat
pak budes mit predstavu o tom jak se co dela
a neresil bys takovou pitomost
vystredit ano +- na hrubo
udelat prumer pod loziska s pridavkem a dat to nekomu prebrousit
ten uz by to doklepal na te brusce na presno

ale vzhledem k tomu ze nemas zaklady tak bych sacoval ze mas blbe i ty loziskove sestavy takze nejdriv zaklady pak se vrhat na loziska

to na tu hazivost je uchylkomer slangove hodinky, pripadne jiny typ s packou pupitas
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

25. 8. 2015, 6:49

Asi bych to moc neřešil jestli budeš opravovat jen prostor ložisek tak ta dutá hřídel byla vyráběná na 120% mezi hroty a to je souosá věc a nemusíš ni doklepávat ani „měřit“.
Tak tedy to upni mezi hroty, brousit se to bude stejně taky mezi hroty, nebo si vyrob soustružnický trn, popis je na obr 9 z druhého odkazu. Je to místními oblíbený veb,
http://www.tumlikovo.cz/pripravky-pro-u ... ezi-hroty/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.tumlikovo.cz/pevne-trny-hrot ... v-hrotech/" onclick="window.open(this.href);return false;
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

27. 8. 2015, 5:44

robokop píše:chlape nevim jestli si delas srandu nebo nemas takovehle absolutni zaklady
v tomhle stavu bych se do toho nezkousel poustet
jen to zkazis

pro zacatek bys mel zacot cist tohle forum a postupne si vse dostudovat
pak budes mit predstavu o tom jak se co dela
a neresil bys takovou pitomost
vystredit ano +- na hrubo
udelat prumer pod loziska s pridavkem a dat to nekomu prebrousit
ten uz by to doklepal na te brusce na presno

ale vzhledem k tomu ze nemas zaklady tak bych sacoval ze mas blbe i ty loziskove sestavy takze nejdriv zaklady pak se vrhat na loziska

to na tu hazivost je uchylkomer slangove hodinky, pripadne jiny typ s packou pupitas

Tak znovu hodinky i pupitasky znám pracuju s nima, ale jedná se mě o název toho ramínka co mám na fotce dole nebo čsn číslo, já chci změřit házivost vevnitř té dutiny asi tak cca 80mm od kraje vevnitř!!! a to normálníma hodinkama ani pupitaskama neudělám vzhledem k rozměrům dutiny , proto mám tam vyfocený to ramínko a ptám se kde se to ramínko k hodinkám dá sehnat nebo koupit, udělat.., mezi hroty taky soustružím, na ložiska usazení dělám taky, moc dobře vím, že by to mělo jít na brusku....ovšem je problém, že bruska je zaneprázdněná a dlouhodobě má moc práce. Tudíž bych chtěl to vřeteno maximálně vycentrovat vzhedem k té dutině(a ta díra co je dál mě nezajímá, mě zajímá jen dutina s tím isem40 a nechci spolíhat na hroty poněvadž jeden konec je krásně broušený a hruhý je ohyzdně odbrtaný snad ani né vrtaný ale snad osekaný dlátem a kladivem), na hrotech to už bylo, a nebyl jsem spokojený, hrůza... bruska prostě žádná nebude.
Proto to chcu tak složitě centrovat na přesno, už mě chápeš??
Hovadsky řečený :

soustruh je poslední mašina co na tým bude dělat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2015, 5:58

Když už se to zcela nutně a neodbytně musí dělat takhle, tak by možná taky šlo si ten trn na místě vysoustružit z nějaké kulatiny a pak na něj jen tu hřídel navléknout a dotlačit koníkem. Ale to mě jen tak napadlo, nikdy jsem takhle žádné vřeteno nesoustružil :-)
Aleš Procháska
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

27. 8. 2015, 6:22

Já jsem si pro tenhle případ koupil nový upínač (v mém případě ISO 30) s trnem 22 mm a nasunul do dutiny.
Potom jsem stočil kus al tyče na 24 mm,uříznul,znovu upnul mezi čelisti a udělal v tom díru cca 22,02.

Pak už se to nesmí povolit.

Do ní jsem nasunul ten průměr 22 mm,z druhé strany celou sestavu normálně do koníka (byla tam plocha od výroby).
Pak jsem všechno podotahoval a zkontroloval házivost na vnější ploše pro ložisko kterou jsem potřeboval upravit,bylo to lepší než 0,01 mm.

Tím že si člověk vytočí to futýrko do čelistí si to zcentruje aspoň na straně univerzály...

Hřídel při soustružení drží jen třením v kuželu ale když se to koníkem přitlačí tak to není problém.

Výsledek (po zbastlení celého vřetene) háže 0,04 mmv dutině (měřeno pupitaskami).

Takhle se to samosebou dělat nemá... :shock: :DTo všichni víme...
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

28. 8. 2015, 6:30

karelsklo píše:Já jsem si pro tenhle případ koupil nový upínač (v mém případě ISO 30) s trnem 22 mm a nasunul do dutiny.
Potom jsem stočil kus al tyče na 24 mm,uříznul,znovu upnul mezi čelisti a udělal v tom díru cca 22,02.

Pak už se to nesmí povolit.

Do ní jsem nasunul ten průměr 22 mm,z druhé strany celou sestavu normálně do koníka (byla tam plocha od výroby).
Pak jsem všechno podotahoval a zkontroloval házivost na vnější ploše pro ložisko kterou jsem potřeboval upravit,bylo to lepší než 0,01 mm.

Tím že si člověk vytočí to futýrko do čelistí si to zcentruje aspoň na straně univerzály...

Hřídel při soustružení drží jen třením v kuželu ale když se to koníkem přitlačí tak to není problém.

Výsledek (po zbastlení celého vřetene) háže 0,04 mmv dutině (měřeno pupitaskami).

Takhle se to samosebou dělat nemá... :shock: :DTo všichni víme...

Děkuji za vyčerpávající odpověď, přesně takovéto odpovědi čekám. moc dík
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

28. 8. 2015, 1:59

ovi-ivo píše:poněvadž jeden konec je krásně broušený a hruhý je ohyzdně odbrtaný snad ani né vrtaný ale snad osekaný dlátem a kladivem), na hrotech to už bylo, a nebyl jsem spokojený, hrůza... bruska prostě žádná nebude.
Mám otázku, když máš lunetu proč neopravíš ten odrbaný konec. předpokládám že po původních ložiskách je použitelná plocha na upnutí a opravu otvoru. V lunetě to vyrovnáš a opravíš otvor.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“