Normy

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
orsi3
Příspěvky: 45
Registrován: 12. 3. 2011, 8:37

27. 6. 2016, 11:29

Zdravím,

Před páru dny jsem obhajoval svou BP (téma: přestavba klasické frézky na CNC).
Při obhajobě jsem se mimo jiné dozvěděl, že je potřeba přestavbu vést podle určitých norem.
Vím, že elektronika musí být provedena podle daných norem ale u konstrukce mne to vůbec nenapadlo.
Proto mám tedy otázky.

Podle jakých závazných norem je potřeba takovýto stroj konstruovat? (popř. jaké normy musí splňovat abych jej mohl používat v případech níže)
A je rozdíl, zda stroj používám sám pro podnikání nebo jestli jej ve větší firmě používají i ostatní zaměstnanci, popř. zdali jej chci prodat?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

27. 6. 2016, 2:01

Hledej: 20_Proces_konstrukce_noveho_bezpecneho_obrabeciho_stroje.pdf

Většinou je to o bezpečnosti. Například doplníš stroj o závěsné oko pro transport a poddimenzuješ ho, oko se utrhne a spadlá mašina někoho zraní či zabije. Pak jakou autor jdeš bučet do báni bez pardonu. Nebo předěláš pohyby stroje z 1m na min na 20m/min, nechráněný pracovní stůl se stane docela slušným beranidlem. Pak už musíš myslet na krytování pracovního prostoru. Jako můžeš klidně pro sebe podle sebe předělávat klasickou frézku na CNC frézku, ale jak se někdo na tom zraní a bude se to vyšetřovat, následky půjdou za tebou.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2016, 7:31

Konstrukce se zahajuje často normou ČSN EN 12100
No a pak se to větví na stovky dalších norem. Záleží co se dělá :D

Jinak některé vybrané stroje mají svoje speciální normy, takže se musí jet podle nich. Například tabulové nůžky na plech si sám nenaprojektuješ podle obecných norem, musíš jít na ty přesně pro ně vypracované.

Doporučuji si normy hledat zde. Sice jsou tam jen náhledy, ale pro první seznámení to je OK. (pro výrobce je to skoro samozřejmost, roční přístup není tak drahý)
https://csnonline.unmz.cz/vyhledavani.aspx
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2016, 9:11

nebo stroj resit jako jednoucelovy kusovy stroj s prihlednutim na specificke pouziti a specificka rizika a vypracovat mistni provozni predpis ktery popise rizika a vymezi se vuci nim

existuje milion pripadu kde nelze postupovat v souladu se vsemi obecnymi normami a stejne je treba dodrzet nejakou bezpecnost na to prave existuje takovato vyjimka


u stroju bez krytovani lze definovak kdo, jak pouceny, kde a v jakem prostoru, jak oznacenem v jakem rezimu stroje se smi pohybovat, jake ma mit ochranne pomucky
plati pro stroje vyrabene v mnozstvi do 3ks stejnych jestli si dobre pamatuju
pro vic kusu se ma za to ze jde o seriovou vyrobu stroju a je treba to prohnat zkusebnou kde to budou tejrat a nicit aby se zjistilo zda to je v souladu s normami
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2016, 9:38

Dneska to již s těmi zkušebnami není tak horké.
Výrobce si může opravdu udělat velkou část sám aniž by k tomu úřad potřeboval, jeho CE a štítek na něj přesouvá zodpovědnost. Ovšem ne v tom, že to udělal dobře, ale že to udělal dle norem. Zkušební ústav při testech vystaví nezávazné stanovisko že výrobek vyhovuje tomu a tomu.
Je to prostě občas hodně o penězích a někdy taky trochu proti zdravému rozumu.

Není radno si zahrávat s předpisy a stavět je proti normám.
Jsou myslím jen dva případy kdy to projde:
1. Bezpečnostní požadavek by znemožnil funkci stroje.
2. Bezpečnostní prvek by byl neekonomický, stroj by se stal neproduktivním a nebo cena safety komponenty neůměrně zvyšuje cenu stroje.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2016, 9:50

jj
popisuju to co jsem vyzjistil ze zkusebny

rekli mi ze bych jim musel prenechat jeden kus stroje ktery by posleze zlikvidovali (testovane stroje se nevraci)
no kdyz prestavuju jeden kus litiny kterou mam tak to asi nevyjde :twisted:

poradili mi predpis kde prave jde o tu ekonomiku, tj. neekonomicnost hnat to do extremu a do uplne shody s normami a moznost prelejt tu odpovednost na poucenou osobu

nicmene normy jsou rozhodne dobrym mustrem k tomu jak tu bezpecnost resit a je na zvazeni konstruktera co z toho pri navrhu zahrne a co bude opravu z duvodu neekonomicnosti muset zavrhnout
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
orsi3
Příspěvky: 45
Registrován: 12. 3. 2011, 8:37

27. 6. 2016, 9:55

Dík za odpovědi a odkazy, projdu si to. :)

Když něco špatně navrhnu a někoho to zraní, či zabije počítám s tím, že za to nesu zodpovědnost.
Jedná se mi však ale spíše o situaci jež popsal robokop. Jedná se o jeden stroj na kterém bude pracovat pouze poučený člověk.
Je mi také divné, že by se neřešilo, zda je člověk poučený, či nikoliv (např. poučenému člověku se při provozu utrhne sklíčidlo a zraní ho to nebo nepoučený člověk opřený o sklíčidlo pustí otáčky a namotá ho to)
Co se týká bezpečnosti, chápu, že je potřeba dodržet určité požadavky.

Co mi ale stále není jasné, jakou roli v tom hraje použitý systém (u CNC stroje)? U obhajoby mi bylo řečeno, že stroj nebude splňovat potřebné normy, zvláště s použitým systémem (LinuxCNC).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2016, 9:58

a pouzitim systemu treba fanuc uz splnovat bude?

to s tim linuxcnc a nesplnenim norem vymyslel kdo?
docela by me zajimali jeho myslenkove pochody
da se ho na to zeptat?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
orsi3
Příspěvky: 45
Registrován: 12. 3. 2011, 8:37

27. 6. 2016, 10:04

Řekl mi to jeden člen komise u SZZ. S otázkami typu proč je to správně a jak by to mělo být jsem v oblasti mé BP opatrný, zatím jsem na ně ve většině případů nedostal kloudnou odpověď a měl jsem pocit, že se dotyčný spíše naštval. Vzhledem k tomu, že se snažím dál studovat se ptát nehodlám, poněvadž si to u mých potenciálních vyučujících nechci zavařit :)
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

27. 6. 2016, 11:19

Mikroměkoň má dlouhé drápy ....
existuje generální vládní dohoda s CR že oficiální aplikace poběží na W ...
v jiných zemích se jim to nepodařilo a naopak mají ze zákona instituce používat Linux ...
už vidím jak rakety běží na W :lol:
NEBO JINAK ...
http://aeronet.cz/news/pravnik-licencni ... e-data-uz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 6. 2016, 11:33

Vyučující má pravdu. Použití LinuxCNC je na obráběcích strojích vyloženě nebezpečná věc.
A to hned ze dvou důvodu:
1 - Vyučující má vždycky pravdu.
2 - Jak známo, tak na systémech s LinuxCNC výpočty provádějí tučňáci. A ti mají velmi ostré zobáky a navíc velká břicha, takže i velkou hmotnost a tedy při pohybu vysokou hybnost. Takže v případě nedokonale upevněného tučňáka, který při roztočení vřetene může ostředivou silou vylítnout ven, je to průser jako hrom. Takové ohrožení od malých a měkkých věcí nehrozí.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 6. 2016, 10:04

To, že maj výhrady k LinuxCNC nemusí nutně znamenat, že maj výhrady k Linuxu, možná by s MACHem pochodil stejně.
orsi3 píše:Řekl mi to jeden člen komise u SZZ. S otázkami typu proč je to správně a jak by to mělo být jsem v oblasti mé BP opatrný, zatím jsem na ně ve většině případů nedostal kloudnou odpověď a měl jsem pocit, že se dotyčný spíše naštval. Vzhledem k tomu, že se snažím dál studovat se ptát nehodlám, poněvadž si to u mých potenciálních vyučujících nechci zavařit :)
To zní dost šíleně. Každopádně u tý BP máš snad nějakýho vedoucího, ten by ti s tímto měl umět pomoct.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2016, 4:32

Žádný řídící systém nemá vliv na to zda je nebo není CNC bezpečné.
Možná to spíše berou tak, že nové stroje mohou mít již bezpečnost zakomponovanou v sobě (takto to řeším i já, jedno PLC řízení i SAFETY v jednom systému). Jakýkoliv jiný systém včetně linuxu bezpečný není a tedy nouzové zastavení musí za něj řešit bezpečnostní modul. U těch nejjednodužších strojů je "modulem" vlastně jen obyčejná stopka.

Počítání vlastní bezpečnosti je trochu na víc řádků, první pěkné seznámení třeba zde:

https://downloads.omron.cz/IAB/Products ... de2012.pdf
Obrázek

A velmi důležité pravidla.
- Popsat jak se strojem pracovat vše ostatní zakázat.
- Popsat možná rizika = žádný stroj není bezpečný, pokud někdo napíše že ano, lže.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“