CNC soustruh na dřevo

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
petrpolednik
Příspěvky: 4
Registrován: 23. 8. 2016, 8:06

23. 8. 2016, 8:23

Potřeboval bych poradit s výběrem cnc soustruhu na dřevo. Vyrábím doplňky pro vodní dýmky ze dřeva a hodlám výrobu rozjet ve větším. Problém je v tom, že např hadice (rukojeť) musí být provrtána středem. Nyní to řeším tak, že na klasickém soustruhu na železo, upnu dřevo, které pak jsem schopný odvrtat. Další postup pak je už na soustruhu na dřevo, které je mezi hroty. Existuje nějaký stroj, který by atomaticky, polo automaticky dokázal tyto kroky dostat na jeden stroj?
Děkuji moc za jakékoliv rady či odkazy.
Petr
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

23. 8. 2016, 8:50

Zdravím
Nevím jak moc automaticky či poloautomaticky to myslíš, ale to co píšeš jde dělat na soustruhu na dřevo najednou. do futra se píchne špalek, do koníka hlava s vrtákem, navrtá se díra středem, odjede se z koníkem a soustružím, pokud je to kratší kus, tak nepotřebuji ani měnit v koníku hlavu za hrot. Ono záleží jaký máš soustruh na dřevo a jaké příslušenství k němu.
Něco lepšího: http://www.domaci-soustruzeni.cz/soustr ... o-shs.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nebo samodomo: http://www.baumrukrphoto.cz/foto/soustr ... o-c790.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2016, 7:45

Existuje, ale cena tak od 3.000.000,- nahoru a dost zákaznických úprav stroje, aby to dělalo přesně co chceš. Aby se ti to zaplatilo, tak to by jsi musel dělat dýmky pro celou Evropu a část Středního východu ..... (hlavně italské soustruhy, - hledej Locatelli )

Anebo si ten soustruh musíš postavit, či z něčeho repasovat. Přitom základní průser je celý výrobek, co děláš - resp ta díra v ose. Dřevo totiž neprovrtáš, aniž by ti na té délce vrták neuhnul. Jediné rozumné řešení je upnutí výrobku do univerzály, odvrtat koníkem a pak to píchnout mezi hroty a odsoustružit. Pak je ještě další možnost - soustružit v lunetě. To děláš z hranolku, který prolézá ložiskem, za ním jede upichovák a hlavní nůž, který jede po křivce a dělá tvar. Dále musíš mít na mašině support pro čelní vrtání, s dostatečně dlouhou dráhou. Samotná luneta musí mít kužel pro zavedení a v něm spec předřezávací nůž (princip ořezávátka), protože nemůžeš použít klasický koník.

Technologický postup je takový, že najedeš s klackem do lunety, upíchneš, odvrtáš díru, projedeš dráhu, kde ti nůž odsoustruží tvar, obrousíš a upíchneš. Celý cyklus pak opakuješ podle délky výrobku a délky klacku. (délka samotného polotovaru - do 20 mm průměru 50 cm, do 30 mm průměru 60 cm výše už může být max metr. Klacek musí být celkem přesně hoblovaný, jinak se ti nechytne na střed a dělá plošky).

Toto ti zvládne jenom CNC které si ale budeš muset sám postavit - a to nebude žádná prdel, protože tě čeká spousta nestandardního řešení - například zapomeň na řízení, co se zde používá na frézky - tedy osa X,Y,Z. Ty budeš muset řešit (kromě celé mechanické části) řízení, kdy budeš ovládat osu Z (podélný posuv) osu X (příčný posuv) další osu (C) která ti bude dělat vrtání a úpichy osou X (upichovák naproti soustružnickému noži). Ohledně samotného programování pak zapomeň na nějaký CAM nebo postprocesor, který ti vygeneruje G kód pro řízení - ten si budeš muset minimálně upravovat tak, aby jsi tam dostal všechny požadované operace.

Pokud se s tím opravdu nehodláš dlouhodobě v horizontu desítek let živit, tak ti doporučuji najít soustružnickou firmu a nechat si to na zakázku odsoustružit.
petrpolednik
Příspěvky: 4
Registrován: 23. 8. 2016, 8:06

24. 8. 2016, 3:22

To je právě to co jsem myslel, dokázal jsem udělat pár vzorků díky tomu, že jsem v práci na velkém soustruhu dokázal odvrtat hranolky, které jsem později uchytil v soustruhu na dřevo a pak opracoval. Dělal jsem si i vázy ze dřeva pro sebe a taky to byla makačka ale šlo to. Odvrtat otvor 10mm, na délce 25cm ve dřevě už pro mne není veliký problém, kulový vrták (v budoucnu), nebo nyní vrták na železo (neuhne ale vrtání trvá déle). Soustruh tím pádem musí mít délku min. 50cm (25 hranol, 25 vrták) Při takto vyrobených polotovarech by se už dalo přemýšlet o nějakém způsobu automatického kopírování či něco podobného? Koupili jsme tento soustruh WOLFCRAFT 1000 ale pro naše výrobky je to velice nepřesné.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2016, 3:46

Udělej si kopírovací frézku na šiškoidy a máš po starostech ,a ještě budou čumět jak jseš dobrej.
Asi něco v tomhle stylu ,ale víc profi https://www.youtube.com/watch?v=WdryjK4 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
petrpolednik
Příspěvky: 4
Registrován: 23. 8. 2016, 8:06

24. 8. 2016, 6:28

Jo tohle moc dobře znám, už jsem uvažoval, že bych do toho šel. Stejně musím vyrobit první prototypy na soustruhu takže se bojím že to problém sériové výroby nevyřeší.
Tohle mě taky jako domácího kutila zaujalo: https://www.youtube.com/watch?v=Pe4-qlx ... =4&list=WL" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 8. 2016, 7:08

Jo teď kopírku stavím pro mladýho dyzajéra.Mateční modely se vytisknou s dírou na trn.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2016, 8:25

petrpolednik píše:To je právě to co jsem myslel, dokázal jsem udělat pár vzorků díky tomu, že jsem v práci na velkém soustruhu dokázal odvrtat hranolky, které jsem později uchytil v soustruhu na dřevo a pak opracoval. Dělal jsem si i vázy ze dřeva pro sebe a taky to byla makačka ale šlo to. Odvrtat otvor 10mm, na délce 25cm ve dřevě už pro mne není veliký problém, kulový vrták (v budoucnu), nebo nyní vrták na železo (neuhne ale vrtání trvá déle). Soustruh tím pádem musí mít délku min. 50cm (25 hranol, 25 vrták) Při takto vyrobených polotovarech by se už dalo přemýšlet o nějakém způsobu automatického kopírování či něco podobného? Koupili jsme tento soustruh WOLFCRAFT 1000 ale pro naše výrobky je to velice nepřesné.

Sorry - WOLCRAFT NENÍ soustruh - ale PARODIE na soustruh ......

Tak už je mi trochu jasnější, co chceš vyrábět takže poupravím výše napsané.:

1.) budeš to muset dělat na dvakrát - tzn předvrtanou díru na jedné mašině a soustružení na druhé mašině.
2.) každý kus budeš dělat zvlášť - vzhledem k délce nemá smysl to jet z hranolku.
3.) vrtání už nebudu řešit - to máš zvládlé.
4.) upínání na soustruhu mezi hroty. Pro pohodlnou práci doporučuji ty upínací hroty si nechat udělat - na koníku otočný hrot s vyměnitelnou vložkou - a do něj si nechat udělat vložku s válečkem o průměru vyvrtané díry dlouhým asi 6 mm vystupujícím z kolmého čela, aby se mohl materiál o co opřít. To samé unašecí hrot do univerzálky
5.) samotný soustruh Ten by stačil s mechanickou kopírkou (hledej třeba Bernardo, Holzman ) nebo se mrkni na BOW, Proma, Uni-Max Rojek, KDR a podobné e-shopy nebo na Heureku. nebo třeba na Aukru zde je docela solidní mašina: http://aukro.cz/kopirovaci-soustruh-na- ... 04615.html" onclick="window.open(this.href);return false; za celkem slušný peníz. Šablonu si uděláš z plechu a soustružíš. Přesnost by měla bát dostačující.
6.) Co jsem vyrozuměl, tak by se jednalo o nějakou exkluzivní nabídku, kde by byl výhled velké sériové výroby do budoucna . A v tom je ten problém. 99% takových nabídek končí ve fázi vyrobení vzorků, nebo první malé série. Já jsem takových nabídek dostal za své působení hromadu, a hodněkrát jsem se spálil. Hodnotím ji tedy jako vysoce rizikovou - až nereálnou. Pokud by za mnou přišel někdo, že shání výrobce na troubele k vodním dýmkám, potřebuje toho tisíce kusů a že je to dlouhodobé, tak s ním okamžitě vyrážím dveře. Ocelové .....
7.) Pokud by to i přes předchozí pesimistická slova dopadlo (i motyka někdy spustí ) tak by bylo od věci uvažovat nad přestavbou na CNC soustruh. Řídící systém od Gravosu - náklady na celou přestavbu pak hrubým odhadem do 40000 - 50000. Je v tom řídící systém, elektronika, motory a budiče, kuličkové šrouby s příslušenstvím, výroba supportu, lineáry na dvě osy a asi měsíc práce.

Pro inspiraci se můžeš mrknout na toto: https://youtu.be/Khb_sJFn-Gw" onclick="window.open(this.href);return false;

Pro vysvětlení - to je soustruh původně od Sahosu, ze kterého jsem vyhodil původní řídící systém a předělal jsem ho na systém od Gravosu. Jedou se na tom ohryzky - to je interní firemní označení pro komponentu do hry Kendama (najdeš na netu) a specifikum této komponenty je, že komplet všechny rozměry musí být v toleranci 0,2 mm aby ta hra fungovala. Mimochodem - vylámali si na tom zuby i Číňani .....

A ještě dodatek Na různé píč******* jako soustruhofrézky a podobné bastly výše v tomto příspěvku zapomeň, je to slepá ulička. S veškerou úctou k těm, co to sem pověsili - na sériovku je to absolutně nevhodné ...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2016, 9:05

JJ se vším se dá souhlasit ,hlavně s těma sériema na léta dopředu .Kdyby mě napadlo se někdy živit dřevem tak jedině CNC holt doba se hnula a není čas ztrácet čas.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
petrpolednik
Příspěvky: 4
Registrován: 23. 8. 2016, 8:06

4. 9. 2016, 7:35

Chtěl bych vám poděkovat za váš čas, teď je mi to všechno jasnější. Šlo mi hlavně abych věděl případné možnosti výrobu a jejich ceny. Účastníme se StartUp-u a byla by obrovská chyba, kdybychom při případné otázce z jeho strany neznali odpověď.
Děkuji a přeji pěkný den.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“