optická: jak zaostřit světlo z LED do bodu?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 3. 2013, 3:00

Ahoj,

najde se zde nějaký optik? Chtěl bych vyzkoušet Laser Direct Imaging - kreslení cest laserem do fotorezistu, dnes dopoledne jsem nedočkavě rozbalil a vyzkoušel čerstvě dorazivší 20mW UV laser a zjistlil, že tudy cesta dost možná nepovede. Počítal jsem (naivně), že paprsek laseru bude mít kruhový průřez, v reálu je to čárka (obdelník ca 5:1) a asi s tím nic jednoduše nenadělám (a čárku použít nemohu). Tak mě napadlo oprášit původní myšlenku využití UV LEDky (resp. spís sestavy více UV LEDek, viz. níže), jejíž světlo by se nějak zaostřilo do kruhového "bodu" (ideální průměr ca 0,25mm). Mohu se zeptat, jak by vypadala taková optická soustava?

Konkrétně mám k dispozici tyto LED (Size (mm) : 5mm, Viewing Angle : 20 ~ 25 Degree, mám jich 40), sestavu jsem myslel zhruba nějak takto:
12xLED
12xLED
LED12b.gif (31.38 KiB) Zobrazeno 5611 x
Zaostření by mělo proběhnout na vzdálenost kolem 5-10cm.

Nebo by se dalo něco rentabilního udělat i s tim laserem? Nějaká šišatící čočka se dělá? Asi by se dalo vyrobit nějaké prohnuté zrcátko, ale je potřeba, aby to bylo nějak rozumně přidělatelné na Zko..

Díky, T.

Btw. měl bych tu někde mít nějaký starý laciný plastový kinofilmový kompakt, klidně bych ho mohl vybrakovat, pokud by tam bylo něco použitelného..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2013, 4:31

laždý LED laser je "čárka" z principu technologie ale jsou pro něj speciální ostřící čočky. Dá se pak udělat bod třeba 0,1mm i menší.
Co takhle zkusit nějakou čočku z DVD či CD

Pro klasické LED je lepší použít světlovodné vlákno. Každá led se obrousí až skoro k čipu, kolmo na něj se přilepí jedno vlákno z optického kabelu a konec kabelu má již průměr cca 3mm a ten se ostří mnohem snadno.
Je nutné použít optické kabely co mají tlusté samostatné vlákna např pro rozvod internetu se pužít nedají.

Zaostřit takto velký kruh jen optikou z LED nevidím moc reálně. Jedině pokud se každá led ručně nasměruje aby všechny svítily do jednoho bodu a pak ten zkusit zaostřit.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 3. 2013, 9:00

Díky, Cjuzi, zaexperimentuju (asi primárně s laserem a CD/DVD čočkou, s těma LEDkama jsem si to opět představoval moc jednoduše)..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2013, 11:10

Řešením by mohlo být klasické optické schema promítačky, tedy světelný zdroj, kondenzor, kruhová clona - ideálně vypálená laserem na zrcadlové vrstvě (velikos bodu tak 0,1mm by neměl být problém), dále zvětšovací objektiv s ostřením a clonou.
Více Ti jistě pomůže mistr google. Pokud bys ty optické prvky potřeboval tak toho mám doma celkem dost (kondenzory i ty objektivy), clonu ti udělají na laseru např. v Medicomu. Potřebný sklo s napařenou vrstvou zrcadlovou mám taky k dispozici. Počítej ale s tím že to bude mít větší rozměry ... nemám tu optiku miniaturizovanou.
Nebo zkus použít optiku z CD mechaniky, ale tam Ti neporadím jak s tím pracovat, nevím jak je ta sestava opticky řešená...
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2013, 12:14

Zaostřovat LED jsem zkoušel pro osvětlení preparátu na mikroskopu a jenom s jednoduchou čočkou (dvěma) to prostě nějde. Pořád to není bod ale jakési cosi.
Jak píše inženýr muselo by se to řešit složitěji s clonou ale to už musí někdo vědět co dělá.

PS: Pokud chceš experimentovat můžu zapůjčit vhodnou čočku :mrgreen:
Přílohy
lupa.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2013, 4:30

Nemáš u tý čočky nějak zmenšenou posuvku??? :lol: Jinak moc pěknej kousek optiky...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 3. 2013, 4:49

Asi je to zmenšovací čočka :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2013, 4:56

Jo je to takový fejk, posuvka je jen do 100mm :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

1. 4. 2013, 1:50

Tak musím také honem přispěchat se svou "čočkou do mlýna".
IM006359.JPG
Podotýkám, že posuvka je normální velikosti a čočka (v precizním držáku) pochází ze stroje, který pracoval s laserem o vlnové délce 405nm. Jediný údaj, který na ní je je 682mm (že by ohnisková vzdálennost).
IM006360.JPG
Ten laserový "kanón" je k dispozici taky ale obávám se, že intenzita nepřekročí 5mW:
IM006361.JPG
IM006362.JPG
V té "hlavni" je krokový motor s nějakým clonkovým kotoučem a několik čoček , na výstupu se dá "ostřit" kolečkem.
Součástí byla také různá zrcátka v cestě laseru, to bych kdyžtak pohledal. Všechny čočky (i ta veliká) mají takový zlatavý nádech (coating???) - není to běžné čiré sklo.
Kdyby to někdo chtěl využít, tak napište co za to, a je to vaše. Teď mě napadá, že tím pádem by to asi mělo patřit do sekce PRODEJ ale prvotní záměr byl pochlubit se s čočkou, tak už to tu nechám. Snad nedostanu za uši....
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2013, 7:37

Ten "nádech" je nejspíš antireflexní vrstva. Pomáhá to výrazně snížit ztráty v soustavě optiky. Pěkná hračka... :wink:
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“