jakou svařečku co2

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

11. 8. 2017, 9:19

r4cv píše:Ja by som povedal, že dôležitý je stav tej zváračky. Plecharinu robím často, niekedy aj pod 0,5mm, samozrejme hrdzavú.
pri takejto robote treba mať v 100 a viac % stave podávač, horák, vedenie drôtu a spol.
Je vhodné brať mašinu, ktorá zvládne aj 0,6mm drôt.
Osobne mám Formicu 249, asi 15 ročnú po GO a Compact 250A asi 20-25 ročný tiež po GO.
s flaškami nie je problém, stačí sa pohrabať na bazoši, ale na plecharinu doporučujem Ar-CO2 mix. S čistým CO2 to je o triedu horšia robota.
Bodaj by ti to COcko zvaralo ked hrdzave plechy zvaras.
Po Tigu hned druha metoda co musi mat ocistene plechy.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2017, 9:20

Zbýňa píše:Za mě Omi 205. Mám jí roky a vaří a vaří a ... bez nejmenšího problému.
Měl jsem ,vařila slušně ,prodal jsem ,koupil jsem Alfa In PEGAS 200 MIG MAN PFC lepší ,příjemnější ,umí slušně hliník i nerez.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

11. 8. 2017, 9:49

atlan píše:Bodaj by ti to COcko zvaralo ked hrdzave plechy zvaras.
Po Tigu hned druha metoda co musi mat ocistene plechy.
Prd vieš o mojej robote. To že zváram tenké hrdzave plechy znamená vychodzi stav. Čistenie pred zvaranim a hlavne rez až po zdravé je pri mojej robote samozrejmosť.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2017, 11:38

piskoteek píše:Ještě chci říct, že svářečka bude zaparkovaná v garáži,na převoz atd máme (otec)10let klasiku eihelku na elektrody.
Novej stroj bude sloužit převážně na ty dírky v autech,výfuky a stolky pod ty moje "hejblatka" které mám ted dvě rozdělené.Pomalu se s tím začnu seznamovat i já.
Tak jak kluci :-?
invertorovym mig/mag nejdou poradne delat pruvarove bodove svary, coz je u plechariny na aute potreba
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

11. 8. 2017, 11:40

Podívej se na multifunkci of Kowaxu.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

12. 8. 2017, 7:03

r4cv píše:
atlan píše:Bodaj by ti to COcko zvaralo ked hrdzave plechy zvaras.
Po Tigu hned druha metoda co musi mat ocistene plechy.
Prd vieš o mojej robote. To že zváram tenké hrdzave plechy znamená vychodzi stav. Čistenie pred zvaranim a hlavne rez až po zdravé je pri mojej robote samozrejmosť.
Tak potom v poriadku, ale tak ako si to napisal to bolo zavadzajuce. Aby niekto nedosiel k nazoru ze moze CO zvarat hrdzave plechy to by sa dost divil.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 8. 2017, 2:30

To Piskotek: jen co dodelam dilnu a svarovaci koutek, jdu do tehle Alfy na doporuceni kamarad klempiraka. Mam pocit, ze ma i dost chvaly na svarforu. On se sice zastancen Cebory, ale to uz je lina liga na moje lepeni. Mam pocit, ze tohle je pro hobbika docela dostacujici: http://www.alfain.eu/z23920-pegas-200-mig-syn-pfc-1" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 8. 2017, 3:46

víc než dostačující :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

12. 8. 2017, 9:21

Jak tak na to koukám tak jsem asi tady všechny naštval 😂😂😂
Jinak na svarforum dával někdo návod na výrobu flašky z hasicaku
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

13. 8. 2017, 9:35

Já jsem koupil FILEX od Choboly, vlezl jsem se do 10000 s příslušenstvím, a protože nejsem svářec tak jsem ji půjčil kámošovi co svařuje celý život a byl s toho celkem nadšený, samozřejmě že to není Fronius za 200 byku. Hlavně si pochvaloval elektrodu. Za mě fakt spokojenost, na prodejně si to můžeš vykoušet a ceny nižší než na netu. Jinak okolo 10000 je to všechno stejně čína, slušný je třeba KOWAX

http://www.chobola.cz/sv%C3%A1%C5%99e%C ... %C3%ADch-k" onclick="window.open(this.href);return false;
WEILER LZ280, FNA22
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 8. 2017, 8:34

Kdyby někdo chtěl pořádnou svářečku za pár korun, tak můžu doporučit https://stroje.bazos.cz/inzerat/7827184 ... ka-co2.php" onclick="window.open(this.href);return false;
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 8. 2017, 9:08

Mohl by někdo znalý napsat nám neznalým, čím se liší pořádná svářečka od té nepořádné?
Moderní invertory umí dost přesně udržet nastavený proud, všechny obvyklé funkce mají (teda mají jich spíš víc než ty staré pořádně svářečky). Sice mají většinou 2-kladkový podavač, ale to snad nemusí byt z principu špatné, navíc se dají koupit ne moc drahé 4-kladkové a vyměnit to, případně si to dobastlit sám, není to žádná šílená věda.
To prosím nereju, opravdu by mě to zajímalo.

Přijde mi to, že kolem svařování je velká spousta mýtů. Např. se traduje, že není možné přemotávat drát z velkých 15kg špulek na malé 5kg. Ale znám člověka, co snad jiným drátem než přemotaným z velké špulky nikdy nevařil, a i mně osobně třeba to přemotání taky nepřipadá jako nějaká mise na Mars (ale to jenom teoretizuju, zatím jsem neměl potřebu to dělat).

Ptám se proto, abych věděl, na co si _opravdu_ dát pozor při koupi.
Díky.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 8. 2017, 11:57

Jde o pohled z jedné strany, ano, invertory jsou pecka, alfa a omega jsou peníze. Nejlepší cesta je dostat za ně to nejlepší, a v tom má každý jiný metr. MMA a TIG budiž, u CO jde dost o podavači - cestě drátu, a ten bývá většinou velký jak celé invertorové CO.

Měl jsem zapnutou multifunkci od Kowaxu, je to nádhera, na displeji obrázky, synergie, 3 metody (kromě AC), a nakonec jsem vzal podobnýho Millera jako v odkaze, akorát novější, už není odbočkovej, ale má plynulou regulaci.

Nehledej rozdíl v tom, jestli je tam trafo, nebo spínanej zdroj, ale v tom, že jedno stálo nový 10 tis, a to druhý 100. Paradoxně zdroj toho millera je v principu stejnej jako u WTU.

Ten rozdíl buď nepoznáš vůbec, potom to nemusíš řešit (občas to vytáhneš na pár plechů), a nebo ho poznáš rychle, když to trochu zatížíš. A o to jde, na tý velký svářečce ti stačej dva hořáky, jedna 150 na plech a druhá třeba 501 na velký věci a máš vystaráno, nezajímá tě že máš 5m hořáky, nemusíš na nic čekat, nic chladit, protože máš mašinu, která je stavěná na trvalou zátěž. Jsou tam kvalitní součástky, proto taky výrazně vyšší cena.

Malej invertor utaháš na hořáku, utaháš jej na teplotě a na bordelu. Ne nadarmo třeba v zámečnictví najdeš stroje co tam jsou. Pokud jsme na cenách novejch, tak se není na doma o čem bavit. Ale když se bavíme 16ti tisících?

Invertor ti zrovna u CO proud držet nijak líp oproti klasice nebude, protože na ten má vliv posuv drátu, záleží na plynulosti, a můžeš začít od cívky (přemotávaná třeba) po seřízení tlaku kladek, řízení motoru, vedení hořáku, stavu a délce. Blbej rozjezd ti třeba napálí drát do průvlaku (skočí to moc rychle a drát ti uhoří a napálí se), blbě seřízenej podavač ti udělá vlnu do bowdenu, než se utrhne, a jde to celý do háje.

Na bodování to nepoznáš,(no abych nekecal, poznáš taky) ale když budeš vařit metrovej svár na nádrži, tak každá změna na oblouku může znamenat netěsnost, tak si nebudeš zadělávat na problém přemotanou cívkou, pravda, s 5kg aparátem asi nebudeš mít ambice na tenhle typ práce. Rozdíl 2 x 4 kladka je v tom, že principem seřízenýho podavače je, aby drát utáhl, aniž by byl dorvanej, protože při zapečení musí drát v kladkách proklouznout, ne se vysukovat ven v podavači, nebo ti nadělat vlnu a nacpat ji do prostředka 5m hořáku, a že je to někdy sranda vyrvat ven, dělá to ráda 0.8, 1.2 je v pohodě, tedy rozdíl když ti to táhne 1 kolo, 2, nebo 4. (počet hnaných kol) čili počet styčných ploch co ten drát posouvaj a to třeba i ve chvíli kdy ten drát "zapíchneš" do lázně. 4 kladka má plynulejší přenos, poznáš to na oblouku. Bavíme se u dlouhejch hořácích, 3m nestojej za řeč.

Podle mě nejlepší jsou průmyslový mašiny za ceny hoby strojků, což jsou skoro všechny, na eshopech, kde je uvedená cena. Profi invertory tam ani nejsou a ani není nikde žádnej naceněj :idea: Pokud je trochu místo a plocha na pojezd, je nesmysl nedostat za ty peníze co nejvíc. Už jenom ta otrava s 5kg cívkou. Nebo koupíš raději za 25tis vyšlahanýho odbočkovýho Kuthreibera? Za těch 16, pokud to běží, není co řešit, škoda že není plynulej, to mi přijde lepší. (mám plynulou i odbočkovou) Třeba Kitův podavač vypadá oroti Millerovi jako hračka 8)

Tak mě to jen napadlo, že by se mohla někomu hodit.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 8. 2017, 12:13

Díky za info.
Jestli jsem to správně pochopil, tak všechno se točí kolem podavače. Že by hobík utahal tu svářečku tepelně, tak to snad zas tak moc nehrozí, a když už, tak to asi není dramatický problém. Ty slušnější mají dost rozumný zatěžovatel.

Takže jde o podavač. Trochu mě to překvapuje, protože jestli je fakt problém jenom ve 4 kolečkách s přítlakem, tak to snad v sériové výrobě nemůže být až takový problém. Tak proč to tam sakra aspoň ti známější výrobci (třeba ti z Třebíče) neosadí? Napadá mě jedině, že by v tom zas tak dramatický rozdíl nebyl, jinak si to vysvětlit neumím. I kdyby to měla být šupácká kolečka, tak už jenom kvůli tomu, aby mohli v reklamě používat argument "4-kladový podavač", tak by to snad stálo zato (pokud je fakt s podáváním problém).

Navíc mě napadá, že pokud by fakt byl problém s rovnoměrností a prokluzováním, tak přece v dnešní elektronické době není problém tam dát další měřicí kladku, která by snímala posun drátu a dělala tomu zpětnou vazbu. Ty moderní svářečky mají spoustu elektroniky, takže udělat z podavače něco jako servo by zas nemohl být takový problém.

Ošidit třeba obráběcí stroj elektronikou moc nejde, protože prostě tuhost lze dohnat jen spoustou materiálu. Ale nějaký posuv drátu na svářečce dohnat elektronikou nebo chytrou mechanikou určitě jde.

Každopádně díky za Tvůj příspěvek.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

15. 8. 2017, 12:37

Utahal tepelně nemusí znamenat jen to, že ti bude vypínat tepelka, ale dlouhodobé tepelné namáhání působí i na okolí, součástky, plošné spoje, vodiče.. zatěžovatel s tím nemá nic co společného, to je věc konstrukce, která se podřizuje ceně, narozdíl od průmyslových mašin, kde se podřizuje cena konstrukci.

Cesta drátu je hodně důležitá, ne jen samotný podavač. Dramatický problém to není, ono to funguje, na 4m hořáku mi běhá 2 kladka, na 5m 4 kladka. Je to jedno k druhému. Oboje funguje, a oběma to zavařim. Ale prostě je slyšet,cejtit a i vidět rozdíl mezi kitem za 30 a millerem za 100. Pokud budou stát oba 20 tis, jednoduchá volba, nemá mě ani co přesvědčit sáhnout třeba po malém invertoru. Netvrdím že je něco špatnýho nebo dobrýho, ale ty drahý průmyslový stroje jsou takový lepčejší, je jedno jestli miller, lorch, kemppi, fronius.

Sice se mi moc nelíbí styl vyjadřování jedné dámy ze svarfora, ale v ledasčem má pravdu, třeba ve větě "zázrak z Třebíče" Víš proč se o OMI, KIT, Alfě tolik básní? protože ti kluci nedostali nic lepšího. Na firmu nikdo neveme mašiny z bazaru, a nový vycházej Třebíčský nejlacinejc, práci odvedou.

Jo a proč nedávaj rovnou všichni 4 kladky? protože ty dvojky je stojej polovinu :wink:

Ber to tak, že ty mašiny se vyráběj na krev, aby to stálo co nejmíň, fungovalo to, a bylo to spolehlivý, a dalo se to prodat. Tím že tam nacpeš další měření prodražíš to, snížíš spolehlivost a nakonec to funguje i bez toho.

Neřekl jsem že to jinak než se 4kou nejde, jde, ale význam to má, ale někdo jej nikdy nevyužije.

Neber podávání jako problém, ale vlastnost. Není to jen o těch kolečkách
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 15. 8. 2017, 1:07, celkem upraveno 1 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“