Rekvalifikace na CNC programatora

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Wills
Příspěvky: 10
Registrován: 29. 6. 2012, 5:55

2. 7. 2012, 6:45

vies aj ake treba programy ovladat ? ..fest by som sa to ucil len nech viem ze co, mam 20 rokov tak este mam trocha casu sa doskolit
Wills
Příspěvky: 10
Registrován: 29. 6. 2012, 5:55

2. 7. 2012, 7:03

Ono ide tu o to ze ked dokoncim vysoku prejde 5 rokov a za ten cas mozem mat uz aj par rokov prax a co sa tyka programovania ked sa budem iba jemu venovat ziadnej matike a podobne ...

Tak to sa pytam ze ci sa staci zacat venovat programovaniu popri tom obsluhovat cnc, aby som sa do 5 rokov stal programator cnc ?

Ak ano tak naco vysoku... A co sa podnikania tyka, ak budem investovat iba do seba a podari sa mat vyssi plat v zamestnani ako 1500 € :D ...neviem ako by to bolo s volnym casom + mat zodpovednost za majetok nejakeho hlupaka ktory ma vyhodi hned ako ,,zle rozhodnem,, to neni dobre. Ak uz podnikat tak sa chcem pozerat nato ako zarabam a aj 800€ mesacne staci na rozbehnutie podnikania ( s hypotekou ) no ja chcem teraz hlavne riesit zamestnanie.

...Ake programy treba ovladat na toho programatora CNC ? Diky moc
rhinov
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 4. 2008, 8:05

2. 7. 2012, 10:18

VS z tebe programatora neudela.
Stejne jako autoskola z tebe neudela ridice.
Skola ti da max schopnost pracovat s informacemi a nejaky zaklad z ruznych oboru.
To jestli ten zaklad je v dnesni dobe vyuzitelny je uz druha vec.

U nas v CRvim ze neco podobneho jako kurz programovani dela firma T-support.
Obcas tu pise i jeji reditel:)
Pobocku maji i na Slovensku tak se jich zkus zeptat
Wills
Příspěvky: 10
Registrován: 29. 6. 2012, 5:55

2. 7. 2012, 10:31

kurz som chcel hlavne na tu obsluhu aby som mal uz robotu okolo cnc. Kurz v programovani neni zly, ale myslim ze oni mi iba daju ze : ,,na toto sa nauc,, ..a to mi mozete povedat aj vy tuna ( hovorim o programovani tich cnc )

Pekne doma aj popri robote, este cas mam tak sa ucit budem len musim vediet co
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2012, 1:05

Umíš soustružit? Umíš frézovat? Umíš vrtat, závitovat, vystružovat? Znáš nástroje? Víš něco o materiálech a jejich obrobitelnosti, chování atd? Máš aspoň nějaký základní přehled o strojích a jejich seřizování?

Pokud můžeš odpovědět ano, tak směle do kursu programování, pokud ne, tak to jsou vyhozený prachy a čas !!!!

Nic z toho výše uvedenýho se totiž s největší pravděpodobnosti v kurzu nenaučíš. Přijde mi to, jako že chceš jít závodit na okruh s F1 a přitom nemáš ani řidičák....
Wills
Příspěvky: 10
Registrován: 29. 6. 2012, 5:55

2. 7. 2012, 3:03

ale picu, kokot som neni, ak ma postavia pred cnc neviem ani kokot ( toto sa naucim ) Naklikat program v heidenhaine .. :D opicu to naucis, len vo firme ta to ucit koli casu nebudu

Aaa teraz programy, aby som s nimi vedel robit a urobit co mi povedia. Nechcem byt konstrukter co vymysla nastroje a dráhy pre ne pri obrabani ci co robi :D

Teda chcem vediet v programoch robit ..akých ?
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

2. 7. 2012, 5:36

Čoveče, važ slova! Tady se ti snaží řada lidí pomoci a ty na dobře míněnou radu od Engineera reaguješ slovy, za která by se nemusel stydět dlaždič.
Na tvou otázku se nedá dost dobře odpovědět - je totiž všeobecná, respektive dá - nauč se všechno, ale to asi slyšet nechceš, že? Takže, pokud máš nějaký konkrétní dotaz, tak ho sem napiš. Určitě ti zde někdo odpoví a navede tě na správnou cestu, ale se všeobecným dotazem neuspěješ.
A jedna rada na závěr. Nečekej, že ti do hlavy někdo něco nasype, tak snadné to není, jediná cesta k vědění je prokousat se k němu vlastním úsilím a omyly.
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

2. 7. 2012, 6:06

Jj to bola sprostá reakcia. Buď tak trošku paranoik. Práve si možno prišiel šancu získať prácu. Rozumných ľudí je málo a tak sa hľadajú všade možne. Ja by som ťa napr. po takomto príspevku už neoslovil cez SS s ponukou o prácu, zaučenie. CNC má kde kto. A práveže ty potrebuješ vedieť všetky tie informácie o frézovaní, vŕtaní a ladení programu. Pretože je väčšia pravdepodobnosť, že na to budeš úplne sám. Teda ak nechceš byť cvičená opica, čo zavrie dvierka a čaká kým zasvieti zelená :). Takých sa nájde. Teraz sa to takto robí v Nemecku. O rok nebude núdza ani na Slovensku. Lenže toto sa naučíš na 5 cykloch :D. Bacha na to. Treba byť čo najťažšie nahraditeľným v práci, .....
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2012, 7:05

Wills: ňákej obecnej kurzík ohledně obrábění by to chtělo. V běžné (=malé) firmě rozhodně nedostaneš dráhy nakreslené od technologa, ale výkres součástky (a to ještě budeš rád, když bude ten výkres správně) a dělej co umíš :D
Aleš Procháska
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2012, 10:59

marekzcke píše:Jj to bola sprostá reakcia. Buď tak trošku paranoik. Práve si možno prišiel šancu získať prácu. Rozumných ľudí je málo a tak sa hľadajú všade možne. Ja by som ťa napr. po takomto príspevku už neoslovil cez SS s ponukou o prácu, zaučenie. CNC má kde kto. A práveže ty potrebuješ vedieť všetky tie informácie o frézovaní, vŕtaní a ladení programu. Pretože je väčšia pravdepodobnosť, že na to budeš úplne sám. Teda ak nechceš byť cvičená opica, čo zavrie dvierka a čaká kým zasvieti zelená :). Takých sa nájde. Teraz sa to takto robí v Nemecku. O rok nebude núdza ani na Slovensku. Lenže toto sa naučíš na 5 cykloch :D. Bacha na to. Treba byť čo najťažšie nahraditeľným v práci, .....
Vystihnul jsi to naprosto přesně ... uvažoval jsem, že mu něco nabídnu (mám tady celkem nevytíženou mašinu s Haidnem a o prázdninách není extra velký frmol s prací), ale po tý šílený reakci ani omylem !!!!! :evil: Ať se s mládencem maže někdo jinej, zdá se že potřebuje od života kapku nakopat do zadnice, aby se probudil... :lol:

Stručně řečeno chlapec má střední školu a zatím ze strojařiny prakticky neumí nic a myslí si, že bude dobrým CNC programátorem po nějakým kursu bez těch dalších zkušeností a kvalitního praktickýho základu na který jsem se ho ptal .... opravdu, optimista. :wink: Cvičenejch opic je všude dost ....

Náš mladej se choval jeden čas podobně arogantně a tak šel hezky z baráku a pěkně natvrdo žít si za svoje a makat ručičkama..... Taky si myslel, že po střední škole už všechno umí a dílna mu moc nevoněla. Po roce mezi chlapama v nástrojárně, kde začal jako obyčejnej vrtař na zámečnickejch dílech už teď mluví sakra jinak... :lol: a to měl kliku, že si majitel tý firmy myslel, že když máme doma mašiny tak, že mladej určitě všechno umí.... neuměl (aspoň ale věděl jak která mašina vypadá), ale naučil se to a sakra rychle, aby neměl hlad. :wink: A to při tom ještě dělá i vejšku. Nešlo ho přinutit k práci v domácí firmě po dobrým, tak to šlo jinak .... Talent a schopnosti v sobě měl a má, jen byl moc pohodlnej a to bylo potřeba léčit.
radim_cnc
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 9. 2012, 8:02

13. 9. 2012, 8:14

Dobrý den

Můžu poskytnout rekvalifikační kurz pro obsluhu cnc strojů, základní nebo pokročilé programování v řídícím systému Heidenhain. Vše je na domluvě kolik financí chcete investovat do rekvalifikačního kurzu.
Miki_cze
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 1. 2013, 8:58

28. 1. 2013, 9:13

Dobrý den, pročítal jsem si místní fórum a chtěl bych požádat o radu. Jsem ve zhruba stejné situaci jako Wills. Je mi 20, mám po maturitě, strávil jsem jeden semestr na technický fakultě ČZU, ale není to to, v čem bych chtěl pokračovat. Problém je v tom, že se svojí matritou z technického lycea jsem téměř bez odbornosti (kromě nějakých základů v IT). Takže na nějaký ucházející job to nebude. Začal jsem se proto zajímat o rekvalifikační kurzy a zaujalo mě CNC obrábění. Co se rýsování v cadu týká, myslím, že základy mám slušný jak ve 2D, tak ve 3D a něco málo i v mechaniclu s pohyblivýma součástkama. Tím to ale asi končí... :(
Narazil jsem ale na to, že na většinu kurzů se musím nechat poslat pracákem, kterýmu ale nejdřív musim dokázat, že se svým vzděláním práci nedostanu.
Na několik kurzů jsem psal a teď čekám na odpovědi.
Chtěl bych vědět, jestli náhodou nědělám krok někam úplně vedle.
Co se mě týká, mám radši práci rukama, než sedět za compem v kanceláři, ale samozřejmě zas nechci někde venku kopat chodníky...
Díky za reakce :)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2013, 3:32

A jaký důkaz si pracák představuje?
Aleš Procháska
Miki_cze
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 1. 2013, 8:58

30. 1. 2013, 8:26

Asi mě budou nějakou dobu posílat po všech možnejch firmách a teprve až zjistěj, že jsem k ničemu, tak mě při dobrý vůli (kterou pracák zrovna nepřetejká) možná na nějakej kurz pošlou... Aspoň tak to vyplívá z podmínek pro rekvalifikaci... Jak dlouho budu muset někde běhat to nevim, ale hádám tak půl roku...
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

30. 1. 2013, 9:27

Ježiš, mne je až zle keď toto čítam. Pred rokom som bol na tom rovnako a asi by som sa mal začať opäť snažiť, pretože tie moje príspevky čo čítam boli tak rázne a plné sily, optimizmu :D. Strašne som spohodlnel a nevážim si toho, že mám prácu.

K tým kurzom z úradu ale bacha. Objavujú sa len z času na čas, uchádzačov je veľa a to priraďovanie nieje transparentné. Navyše človek musí spĺňať aj odborné predpoklady. Cukrár nemôže za stolára/truhláře a opačne. Skôr by som to videl na tú absolventskú prax, kde má potom nejaké výhody aj zamestnávateľ.

V podstate som teraz nič nového nepovedal, a ani nijak nepomohol. Ale keď to tak sledujem, tak na kurzy okrem pár fanatikov čo to majú ako zábavku, chodia prevažne ľudia po vytriezvení, že nieje čo robiť. Hľadajú niečo zaujímavé, nie veľmi podradné, aby nesedeli iba na zadku, namáhali si pri tom trošku hlavu a čo si budeme aj niečo lepšie platené. Potom sa rýchlo nadchnú, sami tomu ale neveria a potom zas váhajú. No a potom sa už ani nečudujem, že o kurz má záujem 20 ľudí ale účasť potvrdí 5. Medzi časom z tých 5 sa niekde v práci upíšu 2 a takto stále dokola. Každým rokom sa to opakuje :)

Miki_cze: trošku ťa motivujem. Ja som zaslal skoro 100 žiadostí, absolvoval asi 12 pohovorov, 3 užšie výbery. Dokonca som mal potom takú pohodu, že som stíhal čítať medzi riadky. 2 práce som odmietol, práve vďaka nadhľadu. A na tom 12 pohovore som bol už tak zbehlý, že aj keď som prakticky stále nič nevedel ako pred pol rokom keď som skončil školu. Tak som aspoň pôsobil rozumne a žiadna otázka ma nemohla zaskočiť. 100% pripravenosť, 100% spokojnosť a po 9 mesiacoch si to ešte pripomínam, že si to musím sakra vážiť, pretože stále som neskúsený a skončil by som rovnako zle a to nechcem.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“