Vibrace motoru při nízké rychlosti

Odpovědět
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

20. 3. 2008, 2:40

Prosím o názor.
Mám klasický doma vyráběný lineární posuv (vodící tyče, kluzná pouzdra, "pohybový šroub" je závitovka). Nemám ještě krok. motor, s kterým to uvažuji ve finále "honit", tak jsem jen pro odzkoušení použil malý motorek z tiskárny (unipolár, 24 kroků na otáčku). Má to pracovní zdvih asi 200 mm (ten posuv, ne motor :). Honil jsem to zleva doprava a zpět (klasická lichoběžníková rampa). Problém je v tom, že to v určitém malém rychlostním rozsahu dělá "psí" kusy - hřídel pulzuje klidně 2÷3 kroky zpět naprosto nekoordinovaně a vydává to tomu odpovídající zvuky. Při vyšších rychlostech je to už OK a jde to klidně a tiše. Řekl bych, že uvedená kritická rychlost je zruba v okamžiku, kdy se jednotlivé kroky jako by spojí (před touto rychlostí lze vizuálně jednotlivé kroky oddělit). Jen dodám, že když jsem dále zvyšoval rychlost, tak to taky u velké rychlosti přestalo fachat, ale to už bylo tím, že motor už to nezvládal momentově a prostě se "utrhnul".
Takže čím to je? Předpokládám, že za to může příliš velký krok těchto motorů a ve spojetí s hmotou, kterou hýbají, a ve spojení se samosvorným závitem to dělá tuhle neplechu tzn. je to věc čistě dynamická a použití 200 step/rev motoru to vyřeší nebo je chyba jindě?
Dneska to ještě průbnu motor bez zátěže.
Dík. P.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

20. 3. 2008, 3:00

No zrejme jste se trefil do rezonance. Kdyz budete zkouset motor samotny tak ta rezonence nastane samozrejme uplne pri jinych otackach protoze bude jiny moment setrvacnosti (nebude tam ta setrvacnost sroubu). Jinak 24 kroku je hrozne malo proto taky ta rezonance lezi v relativne nizkych otackach. Idealni je 200 kroku na otacku a pouzit mikrokrok a je po problemech (pokud teda samotne mikrokrokovani pro vas neni problem)
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2008, 3:05

Jsou tu urcite vetsi odbornici nez ja ale myslim ze problem je v rezovanci motoru. Podle me, cim min kroku na otacku , tim se rezonance projevuje v stale nizsich otackach. Az das lepsi motor a budes ho budit bipolarnim budicem s mikrokrokem tak se ti rezonance projevi az v daleko vyssich otackach.Samo za predpokladu ze ti mechanika chodi lechce a budic motoru je nastaven spravne.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2008, 6:21

Ted se to zpominalo ve vedlejsim vlakne. Problem je opravdu rezonance a moc dlouhe kroky. Takovy motor by potreboval hodne mikrokroku. To je spis synchronni motorek pro napajeni peknou sinusovkou.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2008, 7:10

nastuduj si rezonanci dvoufazovych krokacu
zjistis ze maji urcity kmitocet pri kterem totalne ztraci kroutici moment pod timto kmitoctem jednou normalne a nad nim taky
trosku to resi mikrokrokovani a mechanicke reseni jako vhodna hridelova spojka a pevna montaz motoru na stroj

nektere koncove stupne obsahuji funkce na omezeni rezonanci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
PavelZ
Příspěvky: 356
Registrován: 10. 3. 2008, 11:48
Bydliště: Praha

21. 3. 2008, 6:51

Tak rezonance to nejsou ... po odmontování motoru od posuvu se motor naprázdno chová naprosto identicky. Vypadá to spíš, že motor je v háji, protože jsem zapojil úplně stejný typ a ten byl OK.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2008, 6:59

v tom pripade mas asi jedno vinuti pripalene a nechodil stejnomerne
na ty rezonance stejne narazis az si s tim budes hrat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“