Kde se zaučit?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
kos
Příspěvky: 3
Registrován: 6. 2. 2013, 8:44

6. 2. 2013, 9:26

Dobrý večer,

rád bych nahodil takové téma "co se mnou", vzhledem k zaměření tohoto super fóra, které už nějakou dobu pročítám, si dovolím to postnout sem.
Studuji druhým rokem VŠ, fakultu strojní, a jsem rozhodnutý, že navazující budu studovat dálkově při práci, ani ne tak z důvodu výdělku, jako spíš lepšího využití času a HLAVNĚ získání praxe. Chtěl bych proto "trochu" proniknout do programování CNC strojů, a to z důvodu jak lepší uplatnitelnosti, tak z důvodu čistě soukromého, sebevzdělávacího :).
Chci se zeptat, jakou cestou je, podle vás, nejlepší se vydat? Kurzy (zde na fóru prezentované), nebo zkusit se poptat ve firmách, kde s CNC pracují? Respektive existuje nějaká jiná možnost?

Ještě dodám, že jako střední školu mám gympl (s odstupem času trochu lituju, že jsem nešel na průmyslovku/učňák), s programováním mám jisté zkušenosti (jednu dobu jsem si přivydělával psaním malých konzolových programů - v Céčku), jinak praktické zkušenosti v tomto oboru nemám, ale mám chuť se něco naučit (učení mně jde, myslím si, celkem rychle :))
Jinak něco nakreslím v AutoCADU, víc v Inventoru a Blenderu.

V létě budu mít 4 měsíce volna, tak bych je rád využil právě v tomto směru, za jakékoliv postřehy budu rád. Děkuji
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

24. 2. 2013, 8:45

kos píše:Dobrý večer,

rád bych nahodil takové téma "co se mnou", vzhledem k zaměření tohoto super fóra, které už nějakou dobu pročítám, si dovolím to postnout sem.
Studuji druhým rokem VŠ, fakultu strojní, a jsem rozhodnutý, že navazující budu studovat dálkově při práci, ani ne tak z důvodu výdělku, jako spíš lepšího využití času a HLAVNĚ získání praxe. Chtěl bych proto "trochu" proniknout do programování CNC strojů, a to z důvodu jak lepší uplatnitelnosti, tak z důvodu čistě soukromého, sebevzdělávacího :).
Chci se zeptat, jakou cestou je, podle vás, nejlepší se vydat? Kurzy (zde na fóru prezentované), nebo zkusit se poptat ve firmách, kde s CNC pracují? Respektive existuje nějaká jiná možnost?

Ještě dodám, že jako střední školu mám gympl (s odstupem času trochu lituju, že jsem nešel na průmyslovku/učňák), s programováním mám jisté zkušenosti (jednu dobu jsem si přivydělával psaním malých konzolových programů - v Céčku), jinak praktické zkušenosti v tomto oboru nemám, ale mám chuť se něco naučit (učení mně jde, myslím si, celkem rychle :))
Jinak něco nakreslím v AutoCADU, víc v Inventoru a Blenderu.

V létě budu mít 4 měsíce volna, tak bych je rád využil právě v tomto směru, za jakékoliv postřehy budu rád. Děkuji
Odpověď je složitá,
základ asi v rekvalifikacnim kurzu. Ten , ale většinou není o prázdninách. Některé jsou celodenní , některé večerní. Podle toho jak může škola uvolnit své kantory.
Já mam každý rok nějakého nového spolupracovníka, kterého zaučuji. Sotva jej něčemu zaškolím, tak mi uteče do jiné fabriky. Ani se tomu nedivím, nástupní plat pracovníkovi na CNC stroj dají 50,-Kč/hod. hrubého. Pracovní dobu na dobu určitou 3+3měsíce. Prostě super vychcanost.
Teď ve čtvrtek bude kolegovi končit doba určitá a myslíš , že bude pracovat za 50Kč/hod dalšího 1/2 roku? Ano, občas dělá zmetky. Kdo však nic nepokazil, hlavně když začínal. Zmetkovitost u něj jsem spočítal na 5% z objemu vyroby. Což není tak moc.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2013, 9:09

50kč hrubého jsem si teda myslel, že strojírenství, obsluha CNC strojů atd je lépe placená činnost.. alespoň v takovejch různejch srovnávacích grafech na tom jsou tyhle obory dobře.. za 50kč nedělá ani uklízečka.. vždyť to je cca 7 čistého ne? se pak těm mladejm nedivím že se radši válej na pracáku..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

24. 2. 2013, 9:25

RaS píše:50kč hrubého jsem si teda myslel, že strojírenství, obsluha CNC strojů atd je lépe placená činnost.. alespoň v takovejch různejch srovnávacích grafech na tom jsou tyhle obory dobře.. za 50kč nedělá ani uklízečka.. vždyť to je cca 7 čistého ne? se pak těm mladejm nedivím že se radši válej na pracáku..
Ono je firma a firma. Tak se nediv, že jsem nasr...
Ale pro upresneni. Ten kolega si musi nastavit, naprogramovat a obsluhovat stroj sám. Je to začátečník, systém Fanuc (který ostatní odmítají), ale na druhou stranu. Když přišel jiny nový pracovník , starý kolem 40 let, tak dostal nástupní plat 19tis hrubeho. Vydržel u nas 2 (slovy dva) dny. Neuměl ani 1/100 toho co naš mladej ze školy. Měl však rekvalifikační kurz od pracáku za 33 tisíc. Do dnes je nezaměstnaný (minimalně už 4 rok).
Sám si hledám jinou práci nejlépe v Brně.
kraljan
Příspěvky: 70
Registrován: 25. 3. 2010, 6:25

24. 2. 2013, 9:36

Jestlize tazatel dela strojirenskou vysokou, tak neverim, ze kdyz by se snazil, tak se k nejakemu vybavenemu pracovisti CNC stroji dostane. Kdyz se dobre domluvi s tim, kdo ma takove pracoviste na starosti, tak muze delat neco pro skolu a zaroven se na tom nauci minimalne zaklady a navic mu bude urcite schopen nekdo i poradit, kdyz si nebude vedet s necim rady. Osobne bych skoly v zadnem pripade nepodcenoval, maji spoustu vybaveni o kterem se normalnimu smrtelnikovi ani nezda, bohuzel jen na hodinach se o tom vetsinou ani nedozvi, jake jsou moznosti.
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

24. 2. 2013, 9:49

Tiez by som si dovolil reagovat.
Suhlasim s nazorom nadomnou. Ziskat prax cez skolu. Pretoze tam sa to robi spravne aj ten system prace ma naozaj system. Zaucanim vo firme kde su len stresy si clovek odnesie prevazne len kopec chaosu a zlych navykov. Potom ak ho to neodradi tak sa moze stat este horsie. Ze si raz zalozi vlastnu firmu a opat ju bude riadit tymto sialenym sposobom, pretoze to tak niekde videl a je moderne sa chvalit tym aky som primitivny podnikatel :).

Pisem to len preto, ze som videl tento tyzden jednu strojarensku firmu kde bol system ako snad nikde. Poriadok, pracovnici bez stresu. Kazdy ochranne pomocky. Dostatok priestoru medzi pracoviskami. A nebolo to o tom, ze tam bola kontrola. Proste som si tam bol len nieco zaniest.
Naposledy upravil(a) marekzcke dne 24. 2. 2013, 9:54, celkem upraveno 1 x.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

24. 2. 2013, 9:51

kraljan píše:Osobne bych skoly v zadnem pripade nepodcenoval, maji spoustu vybaveni o kterem se normalnimu smrtelnikovi ani nezda, bohuzel jen na hodinach se o tom vetsinou ani nedozvi, jake jsou moznosti.
Ja uz jo. Pote co jsem videl ze mistni a kdysi vyhlasena technicka prumka vymenila celou strojarskou dilnu za par pocitacu s nalepkami "Porizeno z grantu EU" tak mi bylo velmi smutno.

Ale je mozne ze jinde to tak rychle do kopru nejde....
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

24. 2. 2013, 9:54

kraljan píše:Jestlize tazatel dela strojirenskou vysokou, tak neverim, ze kdyz by se snazil, tak se k nejakemu vybavenemu pracovisti CNC stroji dostane. Kdyz se dobre domluvi s tim, kdo ma takove pracoviste na starosti, tak muze delat neco pro skolu a zaroven se na tom nauci minimalne zaklady a navic mu bude urcite schopen nekdo i poradit, kdyz si nebude vedet s necim rady. Osobne bych skoly v zadnem pripade nepodcenoval, maji spoustu vybaveni o kterem se normalnimu smrtelnikovi ani nezda, bohuzel jen na hodinach se o tom vetsinou ani nedozvi, jake jsou moznosti.
Souhlasím. V Brně na VUT , katedra obrábění - supr stroj. Nástrojů málo, ale dá se domluvit. Jsou tam přístupní učitelé včetně vedoucího celé katedry obrábění.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

24. 2. 2013, 10:05

marekzcke píše:Tiez by som si dovolil reagovat.
Suhlasim s nazorom nadomnou. Ziskat prax cez skolu. Pretoze tam sa to robi spravne aj ten system prace ma naozaj system. Zaucanim vo firme kde su len stresy si clovek odnesie prevazne len kopec chaosu a zlych navykov. Potom ak ho to neodradi tak sa moze stat este horsie. Ze si raz zalozi vlastnu firmu a opat ju bude riadit tymto sialenym sposobom, pretoze to tak niekde videl a je moderne sa chvalit tym aky som primitivny podnikatel :).

Pisem to len preto, ze som videl tento tyzden jednu strojarensku firmu kde bol system ako snad nikde. Poriadok, pracovnici bez stresu. Kazdy ochranne pomocky. Dostatok priestoru medzi pracoviskami. A nebolo to o tom, ze tam bola kontrola. Proste som si tam bol len nieco zaniest.
Není to úplně tak přesný. Ve škole se naučíš hodně, ale často se v praxi (ve firmách) setkáš s jinou realitou. Ve škole se ne vše naučíš správně, ale jako jedna z alternativ možného výrobního postupu, je to super. :wink:
Sám bych se potřeboval pár věcí zdokonalit, ale peněz malo a nikdo mě nic zadara nenaučí.
Pokud jseš na vysoké a máš trochu možnost. Tak se uč co můžeš. Až skončíš školu... nic není zadarmo.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2013, 10:07

jenže tohle moudro člověk pochopí (resp si uvědomí) většinou bohužel až když je z té školy pryč..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

25. 2. 2013, 11:09

Tak, tak. Můj otec mi říkával, uč se chlapče, co budeš umět a vědět ti nikdo nevezme...
Tedy až na jakéhosi Němce....
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

26. 2. 2013, 6:01

Tak mě napadá. Páni študenti. Co takhle něco o obrábění, programování, digitovárně, technologii a jiném nahrát na digi kameru. I takové školení není na závadu. :wink:
Našinec, co nemá možnost ... by se přiučil. Předem díky.
davidkucera
Příspěvky: 71
Registrován: 30. 10. 2010, 11:57
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2013, 8:13

to neni spatny napda udelat rozumne komentovane videa .. rad bych videl jak se obzhuluhji programuji ruzne stroje .. je zde nekdo kdo by se tomu rad venoval ? digitalni kameru slusnou vlastnime je mozne zacit na nasem 5osem cnc ultrix od bretonu ja sam to mohu posporit jen tim co mi nevezme cas tazke dam nekomu kameru webovy prostor .. proste ci bude potreba
prida se nekdo z nejakymi stroji ?
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

27. 2. 2013, 9:02

no skoro si myslím že by se uživilo nějaké internetové TV vysílání , kdo by měl čas a chut dal by si na mašinu nebo někam k ní webovou kameru a místo čučení na youtube by jsme mohli koukat kde kdo co a jak vytváří. Případně i ze záznamu nějaké fundovaná videa s komentářem při obrábění nějaké dílu který je třeba typický ( např , jak udělat domek pro ložiska, bočnice pro portálovku, atd..) ale spíš je to jen nereálný sen.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
davidkucera
Příspěvky: 71
Registrován: 30. 10. 2010, 11:57
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2013, 9:10

udelat server je jednoduche, videa je nejlepsi dat na youtube, prehrajer si je onlibe kazdy nez nejaek stahovani ci slozite resit formaty atd. , natocit to je uz slozitejsi .. zpracovat to to musi taky nekdo udelat ja to neumim ale jiste by se nekdo mohl najit .. staci oslobit skoly na tohle zamereneci skusit fora kde se tim lidi zabyvaji ale nemaji techniku a radi by neco skusili naucili .. potrebnou techniku rad zapujcim oni na oplatku zpracuji to co nekdo z Vas natoci rad bych treba kdyby nekdo elektrorezitivni obrabeni ci jine zajimave veci ..
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“