Servo náhrada

Odpovědět
villli
Příspěvky: 173
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

15. 3. 2013, 10:28

Dobrý deň páni,

Kupil som si staru frézu Thiel TH155 a davam ju do kopy.
Narazil som však na problém.
Riadenie pohonov v x a z-ovej osy je spravené cez servo alebo jednosmerný motor...(je tam Tacho a motor má uhlíky) fotky prikladám.
A je riadené potenciometrom .Ktorý riadi otáčky onoho motora až do zastavenia..Smer riadim potom pákou radením prevodov.No a toto všetko odišlo dopreč.Predpokladám že odišiel motor.

A tak by som sa chcel spýtať či by mi niekto nevedel pomocť nájsť náhradu motora resp. náhradu motora,ovládania, potenciometra a tacha.Mechaniku som schpný kompletne prisposobiť problém je elektrika.

Prikladám obrázky bohužiaľ na tachu nieje žiadne označenie.Doku veškera žiadna a pravdepodobne nedohladatelná...

Budem vdačný za každů radu.Oprava motora je prakticky nemožná...Rozsekané zhorené...
Přílohy
Štítok na elektromotore
Štítok na elektromotore
Pravdepodobne riadiaca jednotka motoru
Pravdepodobne riadiaca jednotka motoru
Potenciometer+Motor+Tacho
Potenciometer+Motor+Tacho
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
pavel7890
Příspěvky: 52
Registrován: 15. 7. 2010, 10:49

15. 3. 2013, 11:25

asi bude nejjednodušší (i finančně nejméně nákladné) předělat to na klasický asynchronní motor + frekvenční měnič. Dnes i ty nejjednodušší měniče umí připojení externího potenciometru pro zachování stejného principu řízení otáček. 1,5kw měnič bratru za €150 + 750W motor. Výběr typu motoru bych přizpůsobil pracovním otáčkám ve kterých se budeš pohybovat nějčastěji pro zachování optimálního kr. momentu. tj. 700-3000 jmenovitých otáček asynchr motoru. Na štítku toho DC motoru je 5000 jm. otáček ale na řízení je to o řád méně, takže netuším jaké jsou pracovní otáčky.

možnou nevýhodou tohoto řešení může být provoz na velmi nízkých otáčkách, kde ti bude chybět krouták a motor se bude zahřívat. Pak ti nezbyde nic jiného než jít variantou AC serva, 750W + driver cca €500.

DC serva se dnes už prakticky nevyrábějí a pokud budeš chtít sehnat starší náhradu, tak jsou pekelně předražené.
villli
Příspěvky: 173
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

16. 3. 2013, 12:21

Aha, jasne to znamená že budem počítať kolieska na prevodoch... :-) To by šlo aby som zistil aké otáčky mám pri akom posuve bohužial ten potenciometer sa pouzival často na vypnutie Posuvu... takže spodná hranica je 0 hornú potom budm musieť zistiť.

Asi by som stejne chcel ist do servomotoru 500E je akceptovatelná cena... a zdá sa mi že servo je v týchto veciach (pocitovo tvrdšie ,má vetší moment, hlavne v nízkych otáčkach, ženiem predsa len posuvy)

Len pre zaujimavosť ako si zistil otáčky na tom riedení?

Vedel by si prosím odporučit firmu kde sa tie ceny takto hýbu?Alebo niečo konkrétnejšie?Ako príklad kde by som sa moho odpichnúť?

Moc dík.
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

16. 3. 2013, 8:43

Něco tady mám = DC servomotor. (foto) Zatím je to sice plánováno jinam, ale potencionální příjemce má tč. jiné priority.
Je to s bezvůlovou převodovkou, a tachogenerátorem 30V.
Nicméně mám připraven i enkodér a ke všemu pásnoucí servozesilovač (vstupy: step/dir, koncáky a total stop).
Napájení myslím sedí (180 nebo 190 V jedno jest), jen jestli není 1,2kW moc, máš tam 0,8 kW a to je 50% nahoru.

Jinak pokud bude zájem i jinde, chtěl bych to prodat. Vyvolávám za 3900Kč-(cca 150 Euro)+ pošta (později případně přesunu do prodeje)

Perfektně to vyhovuje i na generátor (vítr/voda). K dispozici až 3 kusy!
štítek celkově
štítek celkově
macek co
macek co
příruba - rozměry na požádání
příruba - rozměry na požádání
tacho nebo po sejmutí enkodér
tacho nebo po sejmutí enkodér
Zájemci prosím SZ
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
villli
Příspěvky: 173
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

16. 3. 2013, 10:19

To vyzerá celkom zaujimavo Akurát firmu BAuer nejako neviem nájsť existuje ešte?

Mám pár otázok dá sa ta prevodovka bez problému odmontovať?
Mohol by si spraviť nejaké fotky toho zvyšku?
Máš nejakú dokumentáciu ?

Dík.
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

16. 3. 2013, 12:18

Prosím si lahšiu otázku - co já vím zda existuje - pro mě existuje motor. (zeptej se ve Zlatých Moravcích - máš to vedle)
Jestli se to dá demontovat nevím. A nehodlám to zkoušet - vždy existuje nějaká past a já ji nehodlám objevit.
Co to je fotky zbytku - čeho?
Dokumentace - jako účtenku ? :lol:
Jinak ten motor je nový - nikde nepracoval a nebyl namontován!
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
villli
Příspěvky: 173
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

16. 3. 2013, 4:53

počkaj počkaj...nejak sme sa nepochopili

JA som myslel dokumentáciu a fotky ako schémy alebo manual k tomu Enkoderu a servozosilovaču aby som vedel o čo ide... :D
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

17. 3. 2013, 8:28

villli píše:počkaj počkaj...nejak sme sa nepochopili

JA som myslel dokumentáciu a fotky ako schémy alebo manual k tomu Enkoderu a servozosilovaču aby som vedel o čo ide... :D
No já zase mylel, že víš jak takový profi enkodér vypadá: takto
Celkový pohled. Ta clonka je z něčeho obdobného jen s menším rozlišením
Celkový pohled. Ta clonka je z něčeho obdobného jen s menším rozlišením
Postě standartní japo enkodér na 5V<br />se slušným rozlišením (3 kanál, má zero)
Postě standartní japo enkodér na 5V
se slušným rozlišením (3 kanál, má zero)
pružné zavěšení jen na 2 šrouby
pružné zavěšení jen na 2 šrouby
průchozí dírka (?3/8&quot;)
průchozí dírka (?3/8")
Vše o controleru najdeš tady i jinde http://www.uhu-servo.de" onclick="window.open(this.href);return false;
Měj se.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
villli
Příspěvky: 173
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

18. 3. 2013, 7:32

Je mi luto ale nieje to uplne to čo by som si predstavoval zase keď to odide budem tam kde som teraz.Bez dokumentacie bez servisu nahradnych dielov...

DÍK
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“