step a dir

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

10. 5. 2013, 7:19

Zdarec,uměl by někdo polopaticky vysvětlit co je step a dir puls ?Resp. co to dělá u krokového motoru který má 4 kabely?A potažmo co se stane když to v machu v kapitole motor tuning přenastavím?Tuším že je to něco jako pohyb a směr pohybu ale proč se dají hodnoty nastavit nestejně?
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

10. 5. 2013, 10:03

Dik,testnu.A ta oddělovací deska s driverama pouze propojuje signály z pc s napájecím zdrojem motorů ?Tedy sama nic neurčuje ?Myslím jako že je to v podstatě relé-zjednodušeně řečeno ?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 5. 2013, 3:59

vzhledem k tomu že se nikdo z podstatně zkušenějších zde na foru zatím nemá k odpovědí, zkusím to, snad nebudu kázat moc velké bludy
signál STEP-DIR je rozhraní mezi PC (LPT) a driverem krokáče
impulz na drátu STEP v úrovni TTL o nějaké (asi velmi krátké, možná to reaguje jen na vzestupnou nebo sest. hranu) době trvání znamená pro driver povel "vytvoř na výstupech pro připojení motoru takovou kombinaci polarit napětí (a tím proudů) aby se motor pootočil o 1 krok požadovaným směrem" (velikost - úhel kroku je pevně daná mechanickou konstrukcí motoru)
požadovaný směr je dán signálem (tj. úrovní napětí TTL, 0-1) na vodiči DIR, na základě toho driver změní pořadí a smysl (polaritu) připojení vinutí ke zdroji
výstupní části driveru jsou jen spínače, které připojí vinutí motoru na napájecí zdroj (zde obvykle desítky V) požadovaným způsobem
jak reaguje krokový motor na připojení napájecího napětí si lze vyzkoušet na stole bez driveru, prostě zkus připojovat vinutí motoru na zdroj ss (!!!) proudu o rozumě malém napětí (třeba 6V) v různých kombinacích polarit a zapnuto-vypnuto, motor se bude pootáčet (vždy o jeden krok) nebo stát zabržděný
u 6 V asi nehrozí nějaké přetížení vinutí, na vyzkoušení a pochopení principu to stačí
mikrokroky pro pochopení principu neřeš, není to třeba
vše ostatní kolem driverů je jen omáčka (velmi důležitá!) která slouží pro dosažení co nejlepších dynamických vlastností sestavy řetězce LPT-driver-motor a ošetření různých přechodových stavů, max. proudů, oteplení atd. atd.
kvalitou té omáčky, tj. ošetření těchto dynamických záležitostí se liší produkty jednotlivých výrobců ("modrá deska", červená, L542..........)
možná ale kážu bludy, pokud tak mě někdo opravte
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2013, 4:49

Jen lehce doplním

Obrázek

Bez mikrokrokování se motor pootáčí jak psal testone, viz horní průběh v obrázku. Ale krok je často hodně velký a hrubý - například při interpolaci křivky, kruhu apod. fréza "poskočí" do materiálu až moc laicky řečeno.
Pokud mám šroub se stoupáním 4mm a motor má 200kroků na otáčku tak mechanický posuv na jeden krok je 0,02mm. Tedy s driverem bez mikrokrokování můžu považovat opakovací "přesnost" stroje +/-0,02mm protože není zaručeno správné kopírování dráhy v software.

Proto se mikrokrokuje což znamená že PC (MACH3) posílá dále pulzy STEP ale motor se již neposune o svůj mechanicko/magnetický krok nýbrž driver mezi jednotlivými kroky tvoří sinusový průběh proudu viz spodní obrázek a posun mezi mechanickými polohami je plynulejší (motor se vlastně mezi mechnickými polohami pootáčí a může tam i zůstat stát). Jak moc jemně driver mění proud odpovídá počtu mikrokroků.

Napěťové úrovně signálů (STEP-DIR) se mohou lišit dle použitého driveru i když u levnějších bývají často TTL.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

11. 5. 2013, 5:37

Dík hoši,to je docela srozumitelný i pro mě.Řeším problém s rušením krokáčů od vřetene (při spuštěném vřeteni motory os X a Z dostávají nějaký falešný pulsy a pootáčí se,zajímavý je že je to výraznější při malých otáčkách,resp přímo úměrný otáčkám )a připadá mi že motory dostatečně nedrží.I při frézováni se dají lehce pootáčet ručně.Kdyby to aspoň bylo pokaždý stejně,mohl bych něco hledat.Takhle třeba osa z napřed drží,odjede si svých 5 mm do materiálu a jakmile převezme práci osa Y a zetko by mělo stát zablokovaný až do konce,občas poskočí do materiálu.Pokud by drželo jak má asi by se nenechalo ovlivnit.Jenže nedrží.Podotýkám že mašinka je fabrická čínská gravírka která předchozímu majiteli běhala takže se nejedná o vychytávání nové konstrukce ale o poruchu.Já jsem naprosto laik,tohle mě baví a i to potřebuju k práci ale začínám naprosto od nuly,proto vítám každý vysvětlení a pomoc.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

11. 5. 2013, 7:50

To asi nebude rusenim, ale prilisnym snizenim budiciho proudu pri zastaveni motoru.
Aby se do motoru pri stojici ose nehrnul plny proud, tak spousta driveru ma nastaveny nejaky cas, po ktery pokud se osa nehybe, tak se snizi budici proud. Takze pokud jedna osa dlouho stoji a ostatni pracuji, tak driver usoudil, ze neni do delat a snizi proud a tedy i pridrznou silu.
Zkus to omezovani proudu docasne vypnout a uvidis.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

11. 5. 2013, 8:45

To je zajímavej tip.Je fakt že i když jsem vytáhl kabel od vřetena z energořetězu a vzdálil měnič od mašinky tak to dělá pořád.Tedy při zapnutém vřetenu.Jenže jednak nevím jak se nastavuje proud nebo napětí co má držet motory v klidové pozici (pokud to není v tomto případě nějak pevně daný ) a druhak se v tom držení nebo nedržení nadá vypozorovat systém,je to pokaždý jinak.Už mě i napadlo dát pryč vřeteno a místo něj hodit asynchronní motor cca 350 W jenže copak vím jestli to nebude stejný?Navíc když to jelo tak by to mělo zase jet.V krabici se zdrojem motorů a driverama se nikdo nešťoural ale může být třeba přerušenej plošňák a co se týká pc tak tam by i při nesprávným nastavení měla být pouze chyba která se projeví vždycky nějak systémově.Ještě mě napadá odizolovat vřeteno elektricky.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

11. 5. 2013, 8:50

Nejsnazsi pokus by snad mohl byt upravit frezovaci sekvenci tak, aby i ta stojici osa sebou aspon jednou za sekundu cukla aspon o 1 krok tam a zase zpet. Tim nevyprsi time-out pro snizeni proudu krokacem.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

18. 5. 2013, 6:51

Tak to našel brácha se synovcem.Pospojovali země a hlavně propájeli některý plošňáky na deskách v krabici která ovládá motory a celkově prošli dráty a hodili to do pucu.Taky přenastavili přídrž motorů na driverech,jsou tam na to přepínače.Jsou to kluci šikovný.Taky poradili s nastavením jednotek,vycházel jsem z toho že mikrokrokování je 10 na krok jenže tady je 16 takže mě to svádělo k úvahám o palcových šroubech a tak.Na to bych nějak přišel,stejně jsem to musel rozdeklovat a šrouby změřit ale chvilku by to zabralo.
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

29. 9. 2013, 5:28

zdravim, dovolim si vyuzit nazov vlakna aby som nemusel zakladat nove...

obstaral som si startovaci cinsky kitik - 1x 5-osi kontroler, 1x 36V/3,5A driver, 1x motorcek. zdroj mam zatial vlastny 1x24V. neviem vsak ako mam prepojit dosku s driverom. doska ma 4 vystupy - Enable, Step, Dir, GND a driver ma 6 vstupov - Enable+, Enable -, Dir+, Dir-, Pul+, Pul-. predpokladam, ze Pul = Step. dalej dve svorky na napajanie DC+, DC-. zbezne som driver s doskou spojil len plusovymi pinmi, no moc to nefunguje. v MACHu mam podla navodu ku kontroleru nastavene Motor Outputs na vsetky osi ( v poradi os, Step, Dir : X-2,14, Y-3,16, Z-7,8, A-6,5 , B-4,17 ), Outputs signal mam nastavene Enable 1, 2 , 3, 4, 5 na Pin 17. po prepnuti do manualneho rezimu po stlaceni klavesnice sa meni hodnota polohy na danej osi, blika LEDka na kontroleri ale motorcek sa nepohne. driver jemne piska a drzi motor zabrzdeny v jednej polohe. skusil som postupne zapojit vsetkych 5 osi s rovnakym vysledkom.
Přílohy
CIMG9330.JPG
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2013, 5:56

Asi takto:
Přílohy
CIMG9330.JPG
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

29. 9. 2013, 6:08

Mezitím jsme postavili ještě jednu mašinku a máme tam stejnou odděl. desku a drivery jako ty,jen o málo výkonnější.Sice tomu nerozumím o nic víc než na začátku ( zapojoval to brácha a ) ale pokusím se Ti to nafotit.Pokud bys jel okolo tak si to můžeš omrknout.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

29. 9. 2013, 6:26

Na tom driveru mas u tech signalu vzdy namalovany symbol diody. Tim Ti vyrobce naznacil, ze ten driver ma vstupy opticky oddelene. A ta dioda symbolizuje LED, ktera je v tech oddelovacich optronech. Takze z toho vidis, jak to zapojit - bud na drat '+' zapojis vzdy prislusny signal z oddelovaci desky (tedy STEP, DIR nebo Enable) a na drat '-' zapojis zem (GND) te desky. Pak kdyz bude signal z desky v log. 1, tak bude signal aktivni. Nebo to muzes zapojit naopak, ze na drat '+' privedes +5V z desky a na drat '-' vzdy prislusny signal, pak bude signal naopak aktivni tehdy, kdyz bude v log. 0. Tim docilis stejneho efektu, jako kdyz v konfiguraci CNC software nastavis inverzi u daneho signalu.
No a u napajeni je + a - jasne, ze.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

29. 9. 2013, 9:41

jasne, uz mi to bezi. takze mi tam vsade chybala ta zem. velka vdaka :) teraz si uz mozem pozhanat dalsie dva drivery a dva motorceky. a este by ste mi nahodou poradili, ako spravne naswitchovat ten driver a nastavit motor tuning v machu ? driver je takyto : http://img.alibaba.com/img/pb/167/800/5 ... 67_260.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; a motorcek takyto : http://www.worldicp.com/photo/worldicp/ ... _74372.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

este raz dakujem

ps:GND na driveri mozem spojit s (-) polom zdroja ?
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

29. 9. 2013, 9:49

kinedryl píše:ps:GND na driveri mozem spojit s (-) polom zdroja ?
Ten driver ale zadne GND nema. Nebo myslis nejakou kostru?
Protoze ma driver vsechny signaly opticky oddelene, tak nemusi byt propojene zeme driveru, zdroje a oddelovaci desky. Ale kdyz je spojis, tak se nic zleho nestane, naopak se vsechno dostane na jeden potencial, coz je dobre.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“