Stavba cnc portálové frézky - tutorial

jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 5:02

prochaska píše:Nech si ten plech uříznout laserem a nemusíš nic frézovat. Do 20 mm je to celkem běžná služba.

Konstrukci doporučuji udělat tak, abys ji mohl bez hlubokého zásahu do koncepce stroje předělat na uspořádání se 4 vozíky. Čímž nechci říct, že to s jedním vozíkem nebude _vůbec_ fungovat, to bude, ale uvidíš sám.
Děkuji za názor.
Zatím to vidím tak, že to nechám až jak praxe ukáže ono doplnění o vozík by mi do konstrukce vlastně nezasáhlo vůbec jen bych si tím zmenšil pracovní plochu což možná nemusí být zcela na škodu a protože ještě nemám frézaře a desku jsem chtěl řezat až jak se domluvím o kolik bude chtít udělat přesahy tak mám čas ještě to zvážit.
Uříznutí plechu pro mě není problém i širšího na novém obrázku je již vidět proč potřebuji frézovat, navíc ty hrany nevypadaj až tak pěkně ani po řezání plazmou.
Děkuji
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 5:15

prochaska píše:
jgeez píše:Konstrukcí je mraky a nemyslím si, že by tu byl někdo, kdo by byl schopen fundovaně říci: tato konstrukce je špatně.
Je to naopak: nikdo rozumný ti neřekne, že "tato konstrukce je bezchybná", ale o některých konstrukcích se dá bez rizika omylu říct, že je špatně, a to člověk ani nemusí být profesorem na strojárně, aby to poznal :-)
Tak souhlasím, že o některých konstrukcích se to konstatovat asi dá, nicméně mnohdy i takové splňují svůj účel a přináší radost majiteli což je víc než názor jak je to super..
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2013, 5:33

Nevím jak může konstrukce, která je špatně, splňovat svůj účel, ale budiž, jestli je tím účelem radost, tak mi samozřejmě nepřísluší to jakkoliv dále kritizovat :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2013, 5:39

Opačne! Ak splňuje účel ,tak ....
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 11. 2013, 5:48

mě vždycky mrzí když vidím, že někdo má ten rozum a pořídí relativně drahé lineáry a pak to zabije konstrukcí, nevhodným uložením atd.. ano máš pravdu každá konstrukce může být dobrá a žádná nebude ve všem ideální, ale jde o to jak z daného minima dostat maximum, někdy stačí málo a je to řádově pevnější.. a už místo vzduchu lze obrábět i něco pevnějšího..
psal jsi něco ve smyslu že jsi pořídil drahé lineáry.. ale takhle jak jsou to bude možná horší než dvojice podepřených tyčí.. každej výrobce udává tabulky zatížitelnosti vozíku.. tak si spočítej těch pár sil a uvidíš co to udělá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 6:45

RaS píše:mě vždycky mrzí když vidím, že někdo má ten rozum a pořídí relativně drahé lineáry a pak to zabije konstrukcí, nevhodným uložením atd.. ano máš pravdu každá konstrukce může být dobrá a žádná nebude ve všem ideální, ale jde o to jak z daného minima dostat maximum, někdy stačí málo a je to řádově pevnější.. a už místo vzduchu lze obrábět i něco pevnějšího..
psal jsi něco ve smyslu že jsi pořídil drahé lineáry.. ale takhle jak jsou to bude možná horší než dvojice podepřených tyčí.. každej výrobce udává tabulky zatížitelnosti vozíku.. tak si spočítej těch pár sil a uvidíš co to udělá..
Mě zas vždy mrzí když tu někdo, teď se budeme tedy bavit přímo o tobě, si dá(š) tu práci sem napsat a místo přímé kritiky a řešení jak bys to například udělal ty a hlavně proč , sem napíšeš, že se dá udělat něco čím by to celé mohlo být lepší a jak by stačilo málo atd atd.. já přeci nechci aby jsi mi něco počítal nebo kreslil a už vůbec tě nechci připravovat o tvůj čas,ale když vidím, že tě téma zaujalo a zamyslel jsi se nad ním a ano budu tam dávat drahé lineáry, tak nestřílej prosím jen tak kolem kritikou která nikomu neřekne nic jako ten můj první náčrt za který jsem si vyslechl kritiku a zkusil ho alespoň trošku přiblížit mojí představě a poučit se.
vždyť ke tvému názoru můžu mít i já oponenturu a nakonec můžem dospět ktomu že řešení není zase tak špatné a může být například i lepší než tvoje, nebo já uznám při argumentech jiný např tvůj názor a poučím se, pozměním projekt a poučí se třeba i někdo další ..
Děkuji za kritiku, zejména přímou, protože mě může poučit, jak jsi napsal udělat z minima maximum, ale tyto řeči okolo vedou jen k debatám oničem a ktomu slouží spíše facebook než toto fórum.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 11. 2013, 7:20

nazačátku jsem psal že si to stejně uděláš tak jak chceš a jak ty uznáš za vhodné i kdyby ti tady radili konstrukéři třeba z NASA.. a opakuju že já nevím jak to chceš udělat protože žádnou celkovou koncepci jsi sem ani od ruky nehodil.. těžko se můžeme bavit o vzdušnejch zámcích kdy si každej bude představovat něco jiného..
tak konkrétně třeba uložení lineáru na ten profil? jak to chceš udělat? mě nenapadá ani jeden způsob jak to korektně udělat na ten profil napřímo bez frézování? ano ty tam šoupneš 10(nebo kolik) kamenů do té Tdrážky v profilu a přišroubuješ to tam na hulváta nebo se pletu? Můžu se to jen domnívat neboť prostě nákres chybí (a z toho mála co tady je to tak vypadá) a to je třeba první věc kterou má smysl řešit a udělat pořádně..
dál rohové spoje jak jsem psal, jak to tedy bude? já znám jen takové trojůhelníkové kostky do rohu případně ještě takové z čela a prostě si nemyslím že je to vhodné řešení konstrukce rámu kovoobráběcí mašiny.. a věřím tomu že když necháš nařezat pár trojůhelníků které dáš přes to a sešroubuješ to skolíkuješ že to bude ve finále podobně drahé než ty neskutečně drahé příslušenství k těm Igusům a bude to o řád pevnější..
pak třeba uložení toho ATASe na ten vozík, ano je to jedna hloupá deska a adpovědí může být jakkoliv.. ale dá se to taky celé otočit a bude to konstrukčně účelovější a aby to splnilo funkci tak už to zas tak jednoduché není atd
na celé konstrukci je spousty konstrukčních detailů, které to podle mě chce mít zkreslené dopředu a zapřemejšlet o tom.. neboť pak je to jen otázkou kompromisů a budeš si říkat proč jsem to neudělal jinak.. já samozřejmě chápu že už se těšíš až začneš řezat profily a šroubovat to do sebe.. ale později se špatně couve.. na tomhle fóru je mnoho inspirace jak to udělat dobře i uplně blbě.. a ne vždy to co bylo z drahých dobrých komponent skončilo úspěchem.. prostě je to řádně promyslet.. nic víc jsem tím nechtěl říct.. nepromyšlenejch frézek bez nápadu tady je spousty a těch co skutečně vyjeli jen pár....
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 8:16

RaS píše:nazačátku jsem psal že si to stejně uděláš tak jak chceš a jak ty uznáš za vhodné i kdyby ti tady radili konstrukéři třeba z NASA.. a opakuju že já nevím jak to chceš udělat protože žádnou celkovou koncepci jsi sem ani od ruky nehodil.. těžko se můžeme bavit o vzdušnejch zámcích kdy si každej bude představovat něco jiného..
tak konkrétně třeba uložení lineáru na ten profil? jak to chceš udělat? mě nenapadá ani jeden způsob jak to korektně udělat na ten profil napřímo bez frézování? ano ty tam šoupneš 10(nebo kolik) kamenů do té Tdrážky v profilu a přišroubuješ to tam na hulváta nebo se pletu? Můžu se to jen domnívat neboť prostě nákres chybí (a z toho mála co tady je to tak vypadá) a to je třeba první věc kterou má smysl řešit a udělat pořádně..
dál rohové spoje jak jsem psal, jak to tedy bude? já znám jen takové trojůhelníkové kostky do rohu případně ještě takové z čela a prostě si nemyslím že je to vhodné řešení konstrukce rámu kovoobráběcí mašiny.. a věřím tomu že když necháš nařezat pár trojůhelníků které dáš přes to a sešroubuješ to skolíkuješ že to bude ve finále podobně drahé než ty neskutečně drahé příslušenství k těm Igusům a bude to o řád pevnější..
pak třeba uložení toho ATASe na ten vozík, ano je to jedna hloupá deska a adpovědí může být jakkoliv.. ale dá se to taky celé otočit a bude to konstrukčně účelovější a aby to splnilo funkci tak už to zas tak jednoduché není atd
na celé konstrukci je spousty konstrukčních detailů, které to podle mě chce mít zkreslené dopředu a zapřemejšlet o tom.. neboť pak je to jen otázkou kompromisů a budeš si říkat proč jsem to neudělal jinak.. já samozřejmě chápu že už se těšíš až začneš řezat profily a šroubovat to do sebe.. ale později se špatně couve.. na tomhle fóru je mnoho inspirace jak to udělat dobře i uplně blbě.. a ne vždy to co bylo z drahých dobrých komponent skončilo úspěchem.. prostě je to řádně promyslet.. nic víc jsem tím nechtěl říct.. nepromyšlenejch frézek bez nápadu tady je spousty a těch co skutečně vyjeli jen pár....
Se šroubováním se nepleteš jak říkáš na hulváta, tento způsob montáže jsem již viděl např právě u výrobce a nevidím vněm problém.Spoje se dají uskutečnit mnohy způsoby:
tzn vytvorit závity zepředu a skrze drážku stáhnout ksobě jen to lze uskutečnit asi 4mi různými metodami jsou na to různé přípravky dvojité vrtáky přípravky pro přesné vrtání a podobně.Dále existují také zafrézovávací trny s tyčkou na kamenu což se asi dosti blbě popisuje ale pokud by tě to zajímalo můžu to nafotit jak to vypadá.dále pak se používají duté šrouby s levým závitem který se zašroubuje podélně do drážky do něj se vloží šroub a skrz kámen se utáhne.Dále jsou právě ty rohy kterých je mnoho tipů a velikostí pak ty rovné spojky, spojky do drážek pak takový dutý kostky a určitě jsem i na něco zapoměl.Pevné je to velice, zejména to sešroubování.a pokud by se něco nezdálo tak pár trojůhelníku jak píšeš není problém dodat.
připevnění Atase se chci věnovat až to bude aktuální.Možná to vypadá nepromyšleně, ale beru vpotaz rozměry i to že než se dostanu časově a finančně k nákupu dalších komponent tak můžu i pozměnit tip frézky a podobně kdo ví.
Zpostu těch detailů lze řešit právě později přesně aktuálně právě kvůli variabilitě konstrukce sníž se dá i couvat.
Upřímě rád si poslechnu názor rád se podívam i na tvé dílo kde také mohu získat inspiraci, ale raději při stavbě udělám chybu a poučím se sní, než rok dokala řešit co a jak udělat aby to bylo ono a se stavbou vůbec nezačít, navíc když vidíš jak ta mašinka roste tak to i pomáhá při dalším tvůrčím myšlení :-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2013, 8:33

Tohle moc nechápu a pokud, tak určitě špatně. Nemůžeš to raději nakreslit? Iluzi o tom, že klikneš na knihovnu a profil se ti sám načte, raději rovnou vzdej, to ho stokrát dřív sám nakreslíš než někde najdeš (pokud to vůbec existuje) :-) Usnadní ti to výběr software.
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 11. 2013, 8:48

jgeez píše: Se šroubováním se nepleteš jak říkáš na hulváta, tento způsob montáže jsem již viděl např právě u výrobce a nevidím vněm problém.
můžeš dát nějaký odkaz ať neumřu hloupý že nevím jak se to má dělat.. já ti pak zase dám odkaz od výrobce lineárů jak se to dělat má..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 8:53

prochaska píše:Tohle moc nechápu a pokud, tak určitě špatně. Nemůžeš to raději nakreslit? Iluzi o tom, že klikneš na knihovnu a profil se ti sám načte, raději rovnou vzdej, to ho stokrát dřív sám nakreslíš než někde najdeš (pokud to vůbec existuje) :-) Usnadní ti to výběr software.
Tak profily jako prvky jsou velmi používané při stavbě různých strojů a viděl jsem i výkresy a nevěřím že by na to v nějakym cadu nebyli knihovny.
Co bys chtěl nakreslit ty profily?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2013, 10:06

Ne, myslel jsem celej stroj. Vlastně já ho nakreslit nechci, to je spíš pro tebe, já se na to jen podívám a budu k tomu mít tisíc řečí :-) Jinak skreslení toho profilu je v CADu práce fakt na dvě minuty, vůbec bych nějaké hledání v knihovnách neřešil.
Aleš Procháska
jgeez
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 8. 2013, 9:28
Bydliště: Panelák

18. 11. 2013, 10:09

prochaska píše:Ne, myslel jsem celej stroj. Vlastně já ho nakreslit nechci, to je spíš pro tebe, já se na to jen podívám a budu k tomu mít tisíc řečí :-) Jinak skreslení toho profilu je v CADu práce fakt na dvě minuty, vůbec bych nějaké hledání v knihovnách neřešil.
no jasný jak jinak :-)
A včem prosimtě kreslíš ?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2013, 10:11

V SolidWorks
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

18. 11. 2013, 10:34

No, já nevím Aleši, máš SolidWorks teprve přes dva roky, že bys v něm zvládnul už i profil :lol:
Mini soustruh SC-4
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“