Mikro posun / vedenie

Odpovědět
Mayo
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 3. 2013, 11:44

17. 3. 2013, 12:10

Dobrý deň prajem.

Potreboval by som nakopnúť / usmerniť. Márne hľadám riešenie posunu preparátu pred objektívom. Ono to nie je celkom CNC téma, ale páni sa tu dosť orientujú v lineárnych posunoch, tak snáď nájdem odpoveď.
Môj posun by mal mať nasledovné parametre:
  • Predo/zadný posun minimálny - bohato stačí 20 mm
  • Vozík by nemal mať prakticky žiadnu, alebo ozaj minimálnu vôľu do strán a hore/dole (rádovo 2-3 um)
  • Ak vás napadne riešenie s pohonom jemnou závitovou tyčou (M2 metrický závit je dokonalý, ale nad 0,4 mm na otáčku sa nechcem dostať) tak sem s ním, v opačnom prípade si posun závitom vyriešim inak.
  • Som skrblík :)
Čo poviete? Poradíte?

Ďakujem Vám.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

17. 3. 2013, 7:48

Občas se dají koupit závity z mikrometru, nebo celé levné mikrometry. Vymontuj z nich
závit a je vymalováno. A máš to i s noniusem. Bude motorový posun?

Pokud tím stolkem nemusí procházet světlo, mám takový stolek s přesným vedením a se dvěma
mikro-šrouby a s možností otáčení (neměřenou) na prodej(SZ). Velikost cca 110x110x40 mm
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2013, 8:47

Použil bych mechaniku blu ray pro posun čtecí hlavy.
Vzhledem k tomu že je to schopno pozicovat určitě o 0,32um což je rozteč pitů na disku je to dostatečné.
Udržení pozice a přesnost vedení je super, navíc je to celé hotové stačí dát místo laseru plošku pro preparát. (Místo laserové led se dá dát třeba podvětlení preparátu)

Pokud by stačila přesnost 0,74um tak DVD mechaniku
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mayo
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 3. 2013, 11:44

17. 3. 2013, 10:13

Ten nápad s BR /DVD je fenomenálny! Povodne som len veľmi nesmelo premýšľal, že by som posun motorizoval sprevodovaným krokáčom, ale skôr som uvažoval o manuálnom posune, no tak sa zdá, že mechanika má už aj posun s motorom. Idem hneď googliť ako na to spraviť ovládanie. Jediné obavy mám ako to je mechanicky upraviteľné na mieste uchytenia laseru, ale kým mechaniku nevykuchám, tak sa ďalej neposuniem. Ak by som narazil na problém, budem zas otravovať. Ešte raz vďaka.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

17. 3. 2013, 3:05

Cjuz píše:Použil bych mechaniku blu ray pro posun čtecí hlavy.
Vzhledem k tomu že je to schopno pozicovat určitě o 0,32um což je rozteč pitů na disku je to dostatečné.
Udržení pozice a přesnost vedení je super, navíc je to celé hotové stačí dát místo laseru plošku pro preparát. (Místo laserové led se dá dát třeba podvětlení preparátu)

Pokud by stačila přesnost 0,74um tak DVD mechaniku
Mechanika z DVD zas tak dobre fungovat nebude - linearni posun je pouze hruby, jemne doladeni se dela pomoci pohyblive cteci cocky - je umistena na 4 rovnobeznych dratcich, takze ma 2 stupne volnosti(kolmo na stopu pro jeji zamereni a nahoru/dolu pro ostreni), ty se ovladaji pomoci civek. DVD ma neustale zpetnou vazbu o presnosti najeji na stopu (nahoru a dolu pomoci 4kvadrantoveho detekroru, na stopu pomoci bocnich paprsku vytvorenych mrizkou), takze ovladani civek funguje jako servoregulator v velmi rychlou reakci.
V BLU-ray je pak jeste jedna motorizovana cocka ktera resi doostreni pro 405nm laser (je prilis daleko od DVD/CD laseru), ale tam je stejny problem (ale BluRay jsem jeste rozbranou nemel .. budu muset nejakou nefunkcni najit. Kdyby se tu nasla nejaka za symbolickou cenu, byl bych vdecny ;-) ).
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2013, 5:18

Aha to mě nanapadlo, alespoň jsem chytřejší :)
Ještě mám starou disketovku tak se podívám tam jaké rozlišení má posuv čtecí hlavy. Odhadem podle okénka a počtu sektorů to vychází na 0,25mm/krok.
A jistota je že žádné optické ladění čočky tam není :D


EDIT: V HDD na posuv raménka je "motor" tvořen cívkou a magnety, rozlišení je teoreticky nekonečné ovšem pohyb je po rádiusu :(
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2013, 7:23

Mám pocit, že hezké vedení bylo v ZIP mechanice. Vozík s hlavičkou má rolny a jezdí po kulatinkách. Způsob posuvu a přesnost teď z hlavy neznám, odpoledne se kouknu.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

19. 3. 2013, 7:42

A co tak použít klasický reproduktor, basový. Tam stačí DC regulovaný zdroj a je to plně lineární a vedené v ose pohybu.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2013, 2:52

RE:Mad_BOXs
Kdysy se s pomocí basáku dělaly digitální váhy. Linearita nevím ale posuv se mění s ohřevem, navíc bez kmitání je nutné cívku chladit a dá se využít jen několik mm rozhodně né 2cm.


RE:jova
ZIPka by byla dobrá volba, přesnost polohování vzhledem k hustotě záznamu bude dostatečná a zdvih 2cm je taky. Jen ji sehnat.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
PBr
Příspěvky: 947
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2013, 6:32

Co tak to kupit hotove? Ano viem, nie je to bastlenie, ale...
Napr. toto
http://www.ebay.com/itm/Melles-Griot-45 ... 5aef6cacc9
Mayo
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 3. 2013, 11:44

24. 3. 2013, 10:25

Nakopnutie k BD-ROMke je veľmi dobrý nápad. Hľadal som ďalej a riešenie sa zdá byť na spadnutie. Modrý laser je skutočne umiestnený na posune, ktorý presne zodpovedá mojej potrebe. Pozrite sem: http://elabz.com/worlds-smallest-steppe ... asydriver/
Idem do toho. Ja to sám nezvládam, no už som rozhodil dotazy medzi kamarátmi a zdá sa, že som našiel nadšenca, ktorý mi to zbastlí.

Ešte raz ďakujem za dobré nápady.
Uživatelský avatar
jOE6
Příspěvky: 167
Registrován: 5. 8. 2013, 2:24
Bydliště: Budějovicko...

30. 12. 2013, 9:46

Mayo píše:Nakopnutie k BD-ROMke je veľmi dobrý nápad. Hľadal som ďalej a riešenie sa zdá byť na spadnutie. Modrý laser je skutočne umiestnený na posune, ktorý presne zodpovedá mojej potrebe. Pozrite sem: http://elabz.com/worlds-smallest-steppe ... asydriver/
Idem do toho. Ja to sám nezvládam, no už som rozhodil dotazy medzi kamarátmi a zdá sa, že som našiel nadšenca, ktorý mi to zbastlí.

Ešte raz ďakujem za dobré nápady.
není tohle vysněný ideál ? http://www.cognisys-inc.com/stackshot/stackshot.php
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“