Konverze cnc na 3d tiskárnu + mach

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

14. 10. 2013, 12:43

drk222 píše:Ty přejezdy rychloposuvem tam taky nejsou pros srandu králíkům. Zajišťují lepoší kvalitu tisku. Ono totiž ten plast má tendenci maličko téct ještě chvíli po skončení posuvu drátu a ani prudký zpětný chod to úplně neodstraní. Ale kdo chce kam pomožme mu tam :0)
Mohl bys prosim rozvest co jsi tim myslel?
Ze je tam nejaky prejezd, ktery ma smysl z funkcniho hlediska (cas na tuhnuti plastu), tak to se pouzitim frezky v roli 3D tiskarny prece nezmeni. Ten prejezd tam bude taky, jen ne tak rychly, protoze proste krokac na sroubu to neda. Prejezd prece vymysli software, s tim zamena 3D tiskarny za frezku nema co do cineni.
Nebo je tam kriticka i doba, za kterou to musi nekem prejet, a kdyz je ta doba delsi, tak uz je to spatne? Pokud ano, tak to by byl jediny pripad, kde by to frezka nezvladala.

Ani ja si nemyslim, ze pouziti frezky jako 3D tiskarny je idealni pro nejake vetsi nasazeni. Uz minimalne proto, ze vetsinou male frezky maji casto maly rozsah osy Z. Ale pro obcasne pouziti to podle me pouzitelne je. A u me to bude tak, ze na te frezce se s tim chci seznamit, protoze naucit se efektivne pouzivat veskere SW vybaveni kolem 3D tisku mi bude trvat asi docela dlouho. A navic budu muset upravovat i ten SW pro rizeni tisku, protoze treba tepelna cidla budu pouzivat uplne jina, nez je v kraji zvykem (cidlem bude Si dioda). Stejne tak na tom muzu odladit fungovani vyhrivaneho stolku, jehoz regulaci opet musim napsat sam (chci to napajet 230V a regulovat to triakem vypadavanim pulperiod).
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

16. 10. 2013, 12:41

Ten prejezd tam bude taky, jen ne tak rychly
Tekuty plast se chova jinak než tříska. Prostě budeš mít na místě přejezdů "fousy" a zbytky vytékajícího materiálu všude kde se hlava něčeho dotkne. Kdežto pokud se přesuneš hodně rychle, tak se nestihne materiál dostat mimo.

regulaci opet musim napsat sam (chci to napajet 230V a regulovat to triakem vypadavanim pulperiod).

Hmm no mě přišlo jednodušší spínat napájení pomocí relé za 30kč, ono se to sepíná rozepíná stejně tak jednou za +-30s...
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

16. 10. 2013, 6:23

drk222 píše:Tekuty plast se chova jinak než tříska. Prostě budeš mít na místě přejezdů "fousy" a zbytky vytékajícího materiálu všude kde se hlava něčeho dotkne. Kdežto pokud se přesuneš hodně rychle, tak se nestihne materiál dostat mimo.
Jsem zvedavy, co to udela. Jak jsem se dival na veletrhu na nejake pracujici tiskarny, tak tech prejezdu tam bylo minimum.

Zrovna jsem dodelal provizorni hot-end vlastni konstrukce, tak ve volnych chvilich zacnu experimentovat. Bohuzel je tech volnych chvil proklate malo.
drk222 píše:Hmm no mě přišlo jednodušší spínat napájení pomocí relé za 30kč, ono se to sepíná rozepíná stejně tak jednou za +-30s...
No o 3D tisku vim zatim prd, ale o regulaci toho vim docela dost. System, ktery se reguluje spinanim jednou za 30 sekund je spatne navrzeny. Za tech 30 sekund to bud ujede hodne nad a pod nastavenou hranici (pokud ma system dostatecnou vykonovou rezervu), nebo jeho start bude neakceptovatelne pomaly (pokud je jeho vykon blizky udrzovacimu vykonu). Dalo by se to udelat dobre, ale to by muselo byt 2-urovnove - vysoky vykon pro start a pak snizeny pro udrzovani.

To mam teda se svym rizenim vyrazne vyssi ambice. A jinak spinani optotrikem+triakem se da poridit taky za nejakych 50 Kc. A neobsahuje to zadne mechanicke cvakajici prvky, a dosazitelne parametry jsou uplne jiny level. Jeste zvazuju, jestli i tim triakovym rizenim neudelam 2-urovnove spinani, ale asi to nebudu hrotit (znamenalo by to rele navic).
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

18. 10. 2013, 9:33

rollfree píše: Jak jsem se dival na veletrhu na nejake pracujici tiskarny, tak tech prejezdu tam bylo minimum.
To bude zřejmě tím, že předváděčku na veletrhu si nikdo nelajzne na něčem obtížnějším na tisk: Ono by se taky mohlo ukázat, že ta prezentovaná tiskárna není až zas takové terno, jakmile dojde na malé objekty s mnoha "ostrůvky" a mosty. Vytisknout něco jako vázičku, nebo figurku, bez podpory a pokud možno v jednom kuse je daleko jistější.. Zkus si představit tisk takové eifelovky, jak hlava přejíždí od každyho nosníku...
rollfree píše: System, ktery se reguluje spinanim jednou za 30 sekund je spatne navrzeny. Za tech 30 sekund to bud ujede hodně nad a pod nastavenou hranici
Bojler taky nepotřebuješ zapínat častěji než za xx minut.. Není to o tom, že by byl systém blbě navržený, klidně mu můžu nastavit přísnější hranice ve FW a bude mi cvakat jak telegraf. Ale nemám důvod. Díky Hliníkovému stolu, který toho tepla udrží v sobě dostatečné množství, se to prostě častěji zapínat nepotřebuje a teplota tolik nekolísá... To stůl z tišťáku to byla jiná, ten byl po "pár vteřinách" o 20 stupňů studenější...
A mimochodem stejně chvíli trvá než to teplo doputuje od ohřevu k čidlu takže nějaká super uber rychlá odezva ti zas tak moc nepomůže.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

18. 10. 2013, 9:54

drk222 píše:
rollfree píše: System, ktery se reguluje spinanim jednou za 30 sekund je spatne navrzeny. Za tech 30 sekund to bud ujede hodně nad a pod nastavenou hranici
Bojler taky nepotřebuješ zapínat častěji než za xx minut.. Není to o tom, že by byl systém blbě navržený, klidně mu můžu nastavit přísnější hranice ve FW a bude mi cvakat jak telegraf. Ale nemám důvod. Díky Hliníkovému stolu, který toho tepla udrží v sobě dostatečné množství, se to prostě častěji zapínat nepotřebuje a teplota tolik nekolísá... To stůl z tišťáku to byla jiná, ten byl po "pár vteřinách" o 20 stupňů studenější...
A mimochodem stejně chvíli trvá než to teplo doputuje od ohřevu k čidlu takže nějaká super uber rychlá odezva ti zas tak moc nepomůže.
No jo, no. Asi mame hodne rozdilny nazor na to co znamena "regulace".
Aby mohl byt system dobre regulovan a mit rychlou odezvu na regulacni odchylku, tak to urcite nemuze byt system typu bojler. Naopak to musi byt system se znacnym prebytkem vykonu.

Zpozdeni reakce cidla na zvyseni teploty neni dobre. Pokud je to zpozdeni vetsi nez tepelna setrvacnost systemu, pak je to spatne navrzeny senzor. Da se s tim zit, ale je treba to chovani zakomponovat do rizeni, neco jako feedforward u serv.

Regulace typu on/off je ten nejnizsi mozny level. Neco jako uplne hladovet, nebo se desne prezrat. Ale ja se chci najist tak akorat. No a na to se pouzivaji ponekud propracovanejsi typy regulace, pro rizeni PID a pro vlastni regulaci pak napr. PWM u DC systemu a vypousteni pulperiod u AC systemu (muj pripad). Ale ani pro jedno z toho neni rele ten spravny akcni prvek.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

19. 10. 2013, 12:14

No a já se ti jen snažím vysvětlit, že než řešit rychlou odezvu je lepší jednoduchý systém on off s tím že prudkému kolísání , stejně jako nerovnoměrnosti ohřevu na stole spolehlivě zabrání hliníková deska. Teplota nebude lítat nahoru dolů prostě díky tomu, že to nebude rychle chladnout. Samozřejmě můžeš mít stůl z něčeho jiného, ale tam budeš mít problém s nerovnoměrným teplotním polem. Na 3D tisk ti bohatě stačí udržet teplotu +- 1 až 2 stupně celsia.....
blabol
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 1. 2010, 11:13

16. 1. 2014, 9:36

zdravim taky me napadlo vyndat vreteno a dat tam extruder nejake napady uz mam akorat cekam na odpoved jestli program Slic3r umi posilat pulz Dir Step na LPT
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

17. 1. 2014, 10:51

Slic3r nic neodesílá, tvoří jen G-kód, který umí spapat repetier host, případně print run, který ovládá arduino s RAMPS, kde jsou drivery krokových motorků.

Alespoň v mém případě 3D tiskárny prusa i3.
blabol
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 1. 2010, 11:13

17. 1. 2014, 2:06

dik za pomoc vcera jsem vygenerovane kody zkopiroval a nahraj jako .txt do mach a ukazalo mi to drahy tak to jeste musim zkusit neci jednoducheho at vydim drahy
blabol
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 1. 2010, 11:13

19. 1. 2014, 7:29

v patek jsem dostal odpoved od p.Prusi tisk na cnc je pomalej je to moc teske a nedosahne se potrebna rychlost pouzivaj posuv 200mm/s
pro zajimavost zbastlim hlavu a udelam pokus sice neocekavam super vysledek ale jako tema va pokus dobre .
blabol
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 1. 2010, 11:13

19. 1. 2014, 8:51

ve slic3d jsem vygeneroval ze souboru .stl drahy jdou pouze .Gcode soubor jsem vy editoval a vlozil do machu
po vlozeni se ukazal obrazek a program jsem spustil bez problemu to fungovalo.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

20. 1. 2014, 10:32

No hlavne ze to tu člověk melduje už rok... Jinak pruša ti s tim moc nepomuže má s cnc/strojařinou pramálo společného.
To že ti vygenerovaný kód jede v machu je sice hezké ale k ničemu. Pravděpodobně to ignoruje neznámé příkazy a pouze pohybuje hlavou na dané souřadnice. ( G01 umí snad každý systém). Potřebuješ ještě do machu dostat M104 M140 (teplota hlavy a stolu ) osu E (pohyb dratu) případně zapnutí/vypnutí větráku chlazení. "home" by to snad mělo taky umět.
blabol
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 1. 2010, 11:13

20. 1. 2014, 5:44

mas pravdu s cnc mi urcite nepomuze jsem strojar ale pochopit 3d tisk mi pomohl pochopit
teplotu hlavy a stolu budu ridit regulaci kterou nekde vyhrabu popripade zbastlim.
osu E pohyb dratu v gcodu je A to mach umi
případně zapnutí/vypnutí větráku chlazení jde pouzit M7 M8 nebo M4 M5
dik za komentar
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

3. 2. 2014, 6:05

Možná docela dobrý článek pro někoho, kdo se zabývá konverzí CNC do 3D tiskárny.

Kde se zasekl 3D tisk?

To pero by se zdálo být použitelné, ovládání přísunu materiálu lehce konvertovatelné na řízení za pomoci stykačů (jedu, nejedu, případně posuv zpět)

Tyčinky by se měly dát nahradit běžným 3mm drátem ze špulky.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

4. 2. 2014, 8:09

Nemyslím si že je to dobrý nápad. Je třeba si uvědomit, že to "pero" je provozované úpně jinak než klasická tisková hlava.
1. nejede pemanentně xx hodin v kuse, neohřívá během té doby ani zlomek materiálu co tiskárna.
2. posuv musí být přesně regulovatelný (ne jen zapnout vypnout)
3. za 100 dolarů (preorder) je to celkem drahá hlava a k tomu ječtě musíme započítat konverzi...
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“