Oddelovacia doska LPT

Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2008, 5:20

modemo píše: Musi tam byt napajanie. Tie optocleny aby mali male oneskorenie, tak si pytaju minimalne 10mA, lepsie 15-20mA. A bolo tu spominane, ze casto su na novsich strojoch LPTcka dost prudovo slabe. Preto taketo riesenie.
To je jasné, že tam napájení musí být, já nemyslel předělat to tak, aby tam být nemuselo, měl jsem na mysli, že LPT port asi odejde když tam těch 5V z USB bude náhodou chybět. Důvodem jsou vnitřní ochranné diody v IC1 a IC2, které budou pouštět logické 1 na Vcc. Možná by stálo za zvážení nějaké protiopatření. Třeba Vcc pro IC1 a IC2 dát přes diodu s malým Vf.

Tomáš
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

3. 6. 2008, 8:33

Dalším řešením je oddělit LPT piny nějakým větším rezistorem který dejmetomu při log1 na pinu LPT pustí nějaký rozumný proud (když na druhém konci toho rezistoru bude 74HCT245 nebo co tam je bez napájení) no a aby se tím nerozhodila přechodová charakteristika tak dat paralelne s tim ochrannym rezistorem kondík který bude prenaset rychle zmeny stavu logické urovne. Obvod to tedy nespomali, ale pri chodu LPT do nezapojeneho to trochu omezi DC proud. Namahani LPT se tim malinko snizi protoze bude krmit jen energii pro prechody log urovne.

Dalsim asi ne zrovna elegantnim (nicmene funkcnim) resenim je pouzit nejaka vhodna relatka ktera pripoji piny teprve az je napeti pro ty 74HCT245.
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2008, 10:51

Jo, odpory jsou taky řešení.

Namísto relé by plně stačil i tranzistor.
siliconbrain
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 7. 2006, 1:53
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2008, 11:36

Rodi se tu velmi pekny oddelovac LPT. Jen nekolik postrehu a zkusenosti z konstrukce takovych zarizeni:
1. misto 74245 je vyhodnejsi pouzit oddelovace sbernice 74540/541. Maji na vstupech schmittovy klopne obvody s hysterezi 0,4 V, takze jsou schopny osetrit i nekvalitni signaly z LPT v laptopech.
2. pri pouziti techto obvodu neni treba se bat prace LPT portu do obvodu bez napajeni, pokud ale chcete mit jistotu, lze do serie mezi vystup LPT a vstup 74540/1 zaradit rezistory 470 ohm bez zhorseni prenosovych vlastnosti.
3. Pozor na vystupni napeti USB. Podle specifikace muze byt vystupni napeti u low power rozhrani, ktera smeji dodavat proud do 100 mA, v rozsahu 4,4 - 5,25 V. Je to zpusobeno pravdepodobne odporem vnitrni tavne pojistky zapojene na rozhrani, protoze high power (do 500 mA) uz maji zarucovany rozsah napajeni 4,75 - 5,25 V.
4. osobne bych misto napajeni z USB portu preferovat DC/DC menic (http://gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=332-117) - ty dve stovky uz snad nikoho nezabiji.
--
jrt
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2008, 1:56

siliconbrain píše:Rodi se tu velmi pekny oddelovac LPT. Jen nekolik postrehu a zkusenosti z konstrukce takovych zarizeni:
1. misto 74245 je vyhodnejsi pouzit oddelovace sbernice 74540/541. Maji na vstupech schmittovy klopne obvody s hysterezi 0,4 V, takze jsou schopny osetrit i nekvalitni signaly z LPT v laptopech.
2. pri pouziti techto obvodu neni treba se bat prace LPT portu do obvodu bez napajeni, pokud ale chcete mit jistotu, lze do serie mezi vystup LPT a vstup 74540/1 zaradit rezistory 470 ohm bez zhorseni prenosovych vlastnosti.
3. Pozor na vystupni napeti USB. Podle specifikace muze byt vystupni napeti u low power rozhrani, ktera smeji dodavat proud do 100 mA, v rozsahu 4,4 - 5,25 V. Je to zpusobeno pravdepodobne odporem vnitrni tavne pojistky zapojene na rozhrani, protoze high power (do 500 mA) uz maji zarucovany rozsah napajeni 4,75 - 5,25 V.
4. osobne bych misto napajeni z USB portu preferovat DC/DC menic (http://gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=332-117) - ty dve stovky uz snad nikoho nezabiji.
--
jrt
Dakujem za pochvalu :roll:

ad 1) presne toto som hladal, len som nevedel zistit cislo tej 245ky so schmitom na vstupe, dik :wink: Aj ked 540 je len jednosmerna, budem musiet prekopat troska plosak, pretoze som 245 pouzival kazdu v inom smere.
ad 3) mne sa zasa mari, ze USB poskytuje max 150mA pokial sa zariadenie uspesne neprihlasi, az potom mu povoli 500mA, neviete ako je to presne?
ad 4) skusim nad tym porozmyslat, pripadne tam urobim aj aj aj a nech si kazdy osadi co chce. :roll:
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2008, 6:06

Ad 3) Standard je tuším 100mA pro low power a to ihned po zapojení a při enumeraci si může zařízení požádat o 500mA, které dostane nebo nedostane podle rozhodnutí USB řadiče - záleží na odběru dalších připojených zařízení.
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2008, 9:52

tomashal píše:Ad 3) Standard je tuším 100mA pro low power a to ihned po zapojení a při enumeraci si může zařízení požádat o 500mA, které dostane nebo nedostane podle rozhodnutí USB řadiče - záleží na odběru dalších připojených zařízení.
Mne sa zda, ze stacilo zavesit rezistor na jednu z dat. liniek o + alebo - a uz sa dalo tahat 500mA.

Takze porobil som male upravy a vznikla v1.3:
- pridana moznost pouzit namiesto napajania z USB, DC-DC menic z 12V na 5V, samozrejme galv. oddeleny (www.sos.sk 128Sk bez DPH)
- 74HCT245 nahradene 74HCT541, lebo maju na vstupe schmita
- pridany konektor na 2 ventilatoriky na 12V
- na konektor ku vstupom vyvedenych 12V (namiesto 5V), pre napajanie koncakov

Maju vobec vyznam tie rezistorove siete na vystupoch LPTcka? Lebo LPT by MALO mat obe urovne dost tvrde, aj ked.... Ved kto nebude chcet, nemusi ich osadit. Vlastne ako celu dosku :lol:
Ale kukal som datasheet 541 a aj ona ma asi ochranne diody, takze tam bude treba nieco dat. Ja som za rezistory 4k7 a tu pullup siet tam nedavat. Potom by to nemalo mat vplyv na prenos.

EDIT: obrazky zmazane, existuje novsia verzia
Naposledy upravil(a) modemo dne 4. 6. 2008, 4:02, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

4. 6. 2008, 6:26

Šikovný chlapec. Je to pekná konštrukcia , napadlo ma ale, či ten LPT konektor 36 pinový by nebolo lepšie nahradiť 25 pinovým . To len tak na okraj , inak veľmi fajn . :wink:
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2008, 8:15

pájač píše:Šikovný chlapec. Je to pekná konštrukcia , napadlo ma ale, či ten LPT konektor 36 pinový by nebolo lepšie nahradiť 25 pinovým . To len tak na okraj , inak veľmi fajn . :wink:
Dakujem. Je to Centronix 36pin, pouzival sa na starych tlaciarniach (odtial ho aj vyletujem :lol: ). LPT-Centronix sa ma pouzivat pre pripojenie periferneho zariadenia k PC.
LPT-LPT sa pouziva na prepojenie 2 PC. Viac najdes na http://lpt.hw.cz/
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22402
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2008, 9:19

jinak je ke koupi ve vsech kramech kde prodavaji canonacky konektory a propojovaci kabely canon 25 na centronix take takze nemusis nic letovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2008, 11:26

robokop píše:jinak je ke koupi ve vsech kramech kde prodavaji canonacky konektory a propojovaci kabely canon 25 na centronix take takze nemusis nic letovat
Ja som myslel, ze vyletujem zo starej dosky ten konektor, co je na plosaku (nepouzi ho, ked je doma :D ). Kabel sa samozrejme neoplati vyrabat.
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2008, 4:00

Takze je na svete asi posledna verzia mojej oddelovacej dosky (v1.4) .
Skusim ju vyrobit a uvidim ako to dopadne :roll:

Najdete tu vsetky podklady potrebne pre vyrobu dosky, teda ak by mal niekto zaujem. Pre nekomercne pouzitie je samozrejme uplne zdarma.
Avsak prispevok, ci uz financny alebo materialny, alebo pozvanie na pivo urcite neodmietnem :D

Pouzitie tejto dosky je na vlastne riziko, nezodpovedam za ziadne skody sposobene jej pouzitim.
Přílohy
CNC_OptoLPT.rar
(2.47 MiB) Staženo 934 x
optoLPT_all.jpg
Uživatelský avatar
Michal V
Příspěvky: 44
Registrován: 21. 1. 2008, 6:02
Bydliště: Olomouc/Šumperk

6. 6. 2008, 9:44

Moc pěkné, ale mě to moc nesedí na mou frézku, takže si budu muset vymýšlet vlastní oddělovač. Hlavě z toho důvodu, že mám drivery s odděleným vstupem a samostatný zdroj napětí na 5,24,40V takže bych vlastně polovinu tvojí desky nepoužil. Ale určitě z tvého návrhu budu čerpat informace. PS:Jaké máš použity hodnoty rezistorů R11,R12,... ,R20 ?

A ještě něco- konektory Centronics se používaly hlavně na tiskárny, ale Canon25 se hojně používal na propojení s modemem, scanerem,ZIPkou,externí FDD mechanikou atd... takže zdaleka ne jen na propojení dvou PC, ale uznávám že tohle už je dneska dávná historie. Kde jsou ty zlaté časy vašich počítačů ze Skalice :cry:
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2008, 10:26

Michal V píše:Moc pěkné, ale mě to moc nesedí na mou frézku, takže si budu muset vymýšlet vlastní oddělovač. Hlavě z toho důvodu, že mám drivery s odděleným vstupem a samostatný zdroj napětí na 5,24,40V takže bych vlastně polovinu tvojí desky nepoužil. Ale určitě z tvého návrhu budu čerpat informace. PS:Jaké máš použity hodnoty rezistorů R11,R12,... ,R20 ?

A ještě něco- konektory Centronics se používaly hlavně na tiskárny, ale Canon25 se hojně používal na propojení s modemem, scanerem,ZIPkou,externí FDD mechanikou atd... takže zdaleka ne jen na propojení dvou PC, ale uznávám že tohle už je dneska dávná historie. Kde jsou ty zlaté časy vašich počítačů ze Skalice :cry:
Ahoj, ako si to myslel ze mas drivery s oddelenym vstupom? Ak mas galvanicky oddelene vstupy, tak racej pouzi zapojenie s 26LS31, kdesi som to tu videl.
Tie rezistory su z dovodu vyssie spominaneho, cize ako ochrana, aby vystupy LPT neboli nadmerne zatazovane cez ochranne diody v 541kach pri vypnutom napajani. Ja tam pouzijem asi 1k. Osadim zvysok a pomeram, v pripade nutnosti vymenim.
Dnes som vyrabal dosku a vrtal. Ak vyda, zajtra pojdem na suciastky a cosi poosadzam.
Centronix je pouzity napr aj na H1. Inak mam kabel aj konektor do plosaku doma, tak naco si robit zbytocne vydavky :lol:
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2008, 12:15

Zdravim.
Tak nejako sa mi to podarilo dokoncit. Dopadlo to tak, ze ochranne R na oddeleni LPT som dal 1k. Rsiet pri LPT 3k3 a Rsiet na CNC strane 10k (inu som fakt nemal doma a ani sa nedala tu kupit). Ak by tych 10k robilo problemy, potrapim sa s jednou 4k7 co mam na starej doske.
2ks 541 som vyletoval, 3. chyba lebo ju tu nemaju, ako inak :roll: Pre 541 na CNC strane som dal radsej objimku, keby sa mi podarilo skratnut nejaky vystup do drivera. :D
Prisiel som na jeden nedostatok, vystupy pre drivere su moc blizko a oddelene konektory tam nevojdu. Pouzijem tam jeden IDEkabel a na druhej strane ho roztrhnem ako je treba.

Doska je osadena pre 3 osi, s jednym rele vystupom a napajanim PC strany z USB. Ked bude zasa trocha casu (momentalne mam surnejsie projekty), tak porobim nejake merania, alebo to rovno prakticky vyskusam.

Inak ak by ju este niekto staval, tak dajte vediet ako ste dopadli. :wink:
Přílohy
P1000834.JPG
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“