Cyklon nebo turbína, know-how

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

7. 6. 2008, 12:34

Tak už nějakej ten pátek řešim odsávání v dílně. Doposud mi stačil obyč vysavač ETA. Už dlouho mě ale štvalo, že má za 1. malou kapacitu, hned se zaplní, za 2. čim je plnější, tim míň saje

Takže jsem se začal trochu zajímat jak tohle vyřešit. Zaujala mě nová technologie vysavačů - cyklon. Jenomže se mi zatim nepodařilo najít nic, co by se dalo nastudovat a podle toho něco postavit. Teďko si asi řikáte, proč si teda nekoupim průmyslovej vysavač. Odpověď - jednak cena, ale hlavně to, že bych si něco rád postavil sám. Jenomže prostě nevim jak.

No a tak jsem se poohlížel dál, a zaujalo mě odsávání, co má soused v truhlárně. Jenomže taky nevim kde k tomu mam hledat info. Jedná se o "odstředivou turbínu", prostě buben, kterej má po obvodu lamely, středem nasává a rozhání po obvodu. Snad víte co myslim. No a jelikož to chci do dílny, tak mě nezajímá nějaká antialergenní 7mi stupňová filtrace, ale hlavně to, abych s tim mohl vysávat, odsávat, a abych to nemusel po každym vysávání vysypávat.

No a abych se dostal k tomu proč tohle píšu - nevíte někdo o nějakym zdroji informací o téhle problematice? Mam na mysli tu turbínu. Mám přístup k CNC laseru, takže neni problém si něco nakreslit v cadu a vypálit, popřípadě naohýbat (lamely) a svařit. Vim že neni nereálný to někde levně koupit, ale raději bych si to zkusil nejprve vyrobit, abych se něčemu přiučil.

Víte někdo něco? Nějaký stránky co se timhle zabejvaj, výpočty, výkresy, fotky? Jako poslední beru možnost to okopírovat od souseda, jenomže to jeho odsávání neni zase nejmenší, a předpoklídam, že když bych to udělal v menšim provedení, bude se muset geometrie (lopatek apod.) krapet změnit. Nebo to funguje 1:1?
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 829
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2008, 7:04

Hele - blbé odsávání pořídíš za 4500 - např v KH - Trade - to se ti fakt vyplatí na tom prodrbat hromadu času a energie?

P.S.: link přidám později ....
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

7. 6. 2008, 7:28

No já vim, že to moc lidí nepochopí, ale tak dam malou indicii - čas mam placenej, a energii (laser, plechy,...) taky. Už? Co mam v tej práci pořád dělat, když mi jedou hodinový tabule... :lol:

Jinak nevim, jaký odsávání myslíš, ale já to potřebuju na veškerej bordel - tzn ne jenom dřevěnej bordel, ale všechno... Ale ten link hoď
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2008, 7:52

Kopi. píše:No já vim, že to moc lidí nepochopí, ale tak dam malou indicii - čas mam placenej, a energii (laser, plechy,...) taky. Už? Co mam v tej práci pořád dělat, když mi jedou hodinový tabule... :lol:

Jinak nevim, jaký odsávání myslíš, ale já to potřebuju na veškerej bordel - tzn ne jenom dřevěnej bordel, ale všechno... Ale ten link hoď
Tak když už to děláš tak to chce aby to bylo něco opravdu super - třeba dvoustupňová turbína s podtlakem 40 kPa nebo něco takového :-)
Aleš Procháska
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

7. 6. 2008, 8:24

No chtěl bych, aby to mělo podtlak cca 110kPa, v podstatě se to bude pak chovat jako černá díra, která vysaje i vakuum :)
Ale vážně, nikdo o ničem nevíte?
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2008, 9:49

Myslim ze s takovym podtlakem by ty drevene trisky za chvilku kavlitne rozflakaly lopatky te turbiny. Musel by pouzit hodne kvalitni materialy.
Ja bych doporucil na dreveny bordel klasickou odstredivou konstrukci typu CYKLON. Co pouzivaji na dilnach truhlari.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 829
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2008, 1:17

Tady máš link - fakt si myslím, že za tu cenu se ti to nevyplatí dělat.

http://www.uni-max.cz/odsavac-kh-1111-plus/d/ - vezme ti to jakýkoliv bordel - přesně to, co potřebuješ.

Jinak obecně - tyto potvory používají ventilátory z odlitků (dural, nebo nějaké podobné svinstvo) s vařeným ventilátorem jsem se ještě nesetkal. Pozor - musí být perfektně vyvážený - ve 2880 ot. ti to nevvyvážené vypochoduje z dílny zavřenými dveřmi. jinak je to schopné vzít i větší kusy (tak 1x2x2 cm max) - ale není to dobré, jednak tím trpí lopatky (už se mi je povedlo asi 3x urazit, když mi do odsávání vlítl velký špalík, nebo koule) a jednak to dost nepříjemně střílí - měl by jsi vidět, jak mám zohýbaný plech kolem toho ventilátoru ...
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

8. 6. 2008, 7:07

Jasný. Chápu to, ale prostě já to nechci do žádnýho provozu a ani na to nespěcham. Jak řikam, materiál, čas a chuť na to mam, tak to zkusim nějak spáchat, když se to nepovede, odvezu to do šrotu a zapomenu na to. Nic nezískám, nic neztratím. Kdybych to měl řezat flexou doma po práci, tak by byla volba jasná, takhle je volba jasná taky :)

Uvidíme, zkusim něco napáchat, a když mi to neurve ruce, tak tady poreferuju. Možná se mi to povede a budu mít radost, možná ne a budu nasranej... Ale co nadělam.
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

9. 6. 2008, 6:02

R - stick píše:Tady máš link - fakt si myslím, že za tu cenu se ti to nevyplatí dělat.

http://www.uni-max.cz/odsavac-kh-1111-plus/d/ - vezme ti to jakýkoliv bordel - přesně to, co potřebuješ.

Jinak obecně - tyto potvory používají ventilátory z odlitků (dural, nebo nějaké podobné svinstvo) s vařeným ventilátorem jsem se ještě nesetkal. Pozor - musí být perfektně vyvážený - ve 2880 ot. ti to nevvyvážené vypochoduje z dílny zavřenými dveřmi. jinak je to schopné vzít i větší kusy (tak 1x2x2 cm max) - ale není to dobré, jednak tím trpí lopatky (už se mi je povedlo asi 3x urazit, když mi do odsávání vlítl velký špalík, nebo koule) a jednak to dost nepříjemně střílí - měl by jsi vidět, jak mám zohýbaný plech kolem toho ventilátoru ...
Preto si mal ulomené lopatky, že nebol zvarený ventilátor. Mám ventilátory priemeru 55cm a lopatky sú zvárané. A aj keď tam vošli x-krát aj väčšie kusy, lopatky sú stále celé. Na zachytávanie väčších kusov je dobre do vodorovného potrubia zaradiť zachytávač veľkých kusov. Dá sa to aj vyrobiť. Je to niečo v tvare T, ktoré je otočené k zemi a ťažšie kusy váhou prepadnú do toho T. Potom pri vypnutom odsávaní sa to len otvorí a kusy vypadnú.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 829
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2008, 6:36

Jo - to jo - ale to už se budeme bavit o větších systémech. Popisovaná událost se mi stala u Urbana - a konkrétně ta koule - to byl naprostý vrchol - ta mi vyklouzla z ruky a padla přímo do hubice - a než jsem to stačil vypnout tak byhl hotovo .....

Popsané řešení znám a jednen čas jsem ho používal, v současnosti ho ale nemám, protože mi jdou do odsavačů přímo piliny ze stroje a tam je to bez problému (40 cm palička ti do odsávání nevlítne, ať děláš co děláš ..... :lol: :lol: )
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

9. 6. 2008, 7:32

Čo vyrábaš? Paličky na bubon? :lol:
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 829
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2008, 4:14

Jo.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

18. 6. 2008, 11:30

Nikdy som na to nemal cas, ale tu je inspiracia, je tam dost obrazkov, ale je lepsie si to precitat a prelozit :)
http://www.studio1304.com/silca/cyclone/
http://billpentz.com/woodworking/cyclone/index.cfm
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
crickett
Příspěvky: 270
Registrován: 12. 10. 2007, 3:00
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2008, 10:54

Tiez som na nieco podobne nedavno narazil...

Mozes pouzit povodny vysavac a tu nadobu pod tym si tiez mozes zvolit velku aku chces...

http://homepage3.nifty.com/amigos/57_cy ... ctor-e.htm
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

20. 6. 2008, 6:12

No vidíte, něco takovýho jsem potřeboval. Cyklon jsem sice ze začátku hned zavrhnul pro složitost, ale koukam, že o tom budu muset přemejšlet. To s tim vysavašem nevypadá špatně, alespoň na pokusy...

Díky moc. Až něco spácham, tak se pochlubim... (a nebo taky ne :) )
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“