2.5m Trapázový šroub

mechanika k motorům
Odpovědět
xschnpa
Příspěvky: 11
Registrován: 20. 3. 2014, 8:05

2. 6. 2014, 11:27

Zdravím,
řeším bohužel problém u své cnc vrtačky, kde na boční posuv mám ozubený hřeben délky 2m a mám jak problém v uchycení převodovky (bastl z něčeho jako motorek od stěračů) s ozubeným kolem, tak i s tím, že se mi vřeteno (i to co jezdí) dostává do vibrací asi díky nerovnosti hřebenu a danému uchycení a již dané chybě v převodovce, kde se nejspíše lehce zdeformovalo kolo. Tak si pokládám otázku jak udělat posuv o délce 2,5m za rozumné peníze a s přesností pod 1mm/1m do budoucna bych chtěl dodělat ještě další osu a provozovat můj výtvor jako frézku.

Takže mne napadla myšlenka dát tam 20mm trapézovej šroub o celkové délce 2,5m, ale nevím jestli by to stačilo a ukotvení klasika začátek a konec v ložiskách. Další věc je, že mi to jezdilo rychlostí 4000mm/min ,kdyby jsem se dostal na posuv min 2000mm/min tak bych byl rád a ohledně motoru tak tam mám 4Nm ale mám unipolární driver tak počitám tak 3,3Nm

nemám zkušenosti s takto dlouhým trapézem tak bych si potřeboval nechat poradit.

Děkuji za každou radu
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

3. 6. 2014, 8:10

Na takovou délku je potřeba statický šroub a rotační matici,
jinak by to vybrovalo už na malých rychlostech.
xschnpa
Příspěvky: 11
Registrován: 20. 3. 2014, 8:05

3. 6. 2014, 8:47

No rotační matice to je řešení, ale problém je vyrobení... pak mě napadla myšlenka 30mm trapéz ale problém asi bude furt stejný.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 6. 2014, 11:08

podívej se do katalogu na kritické rychlosti.. zadáš délku, typ uložení průměr šroubu a vypadnou ti kritické otáčky a z toho už snad vypočítáš rychlost.. takovéhle vaření z vody, jestli je to či není málo je k ničemu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
xschnpa
Příspěvky: 11
Registrován: 20. 3. 2014, 8:05

3. 6. 2014, 11:30

Rád bych se podíval, ale nikde jsem nic konkrétního nenašel a abych seděl u PC dva dny a koukal a opět nic nenašel, tak se takto ptám těch kdo něco podobného již řešili a vyřešili. Stačí mi odpověď zkoušel jsem tam toto a toto a bylo to tak a tak a nakonec jsem to vyřešil tímto a je to ok. Když mi někdo poradí řemen, ten a ten typ a chodí mi to spolehlivě na takovéto přesnosti tak nemám problém. Nebo dej tam tedy rotační matku s takovým trapézem a máš to v pohodě.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6954
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 6. 2014, 11:36

na takovou délku není šroub vůbec vhodný , bud bych scháněl kvalitní hřeben , nebo použil žemen , dělají se kevlarové a polyuretanové ty takřka nepropruží , ale ty už taky nějaký peníz stojí , mrkni třeba zde : http://www.uzimex.cz/Sortiment/Remenove ... arene.html" onclick="window.open(this.href);return false;
xschnpa
Příspěvky: 11
Registrován: 20. 3. 2014, 8:05

3. 6. 2014, 12:01

Tak jsem tam volal a uvidíme i s přesností co jsem požadoval na takovéto délce prý není problém na řemenu docílit.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 6. 2014, 4:59

xschnpa píše:Rád bych se podíval, ale nikde jsem nic konkrétního nenašel a abych seděl u PC dva dny a koukal a opět nic nenašel, tak se takto ptám těch kdo něco podobného již řešili a vyřešili. Stačí mi odpověď zkoušel jsem tam toto a toto a bylo to tak a tak a nakonec jsem to vyřešil tímto a je to ok. Když mi někdo poradí řemen, ten a ten typ a chodí mi to spolehlivě na takovéto přesnosti tak nemám problém. Nebo dej tam tedy rotační matku s takovým trapézem a máš to v pohodě.

někdo napíše do vyhledávače "kritická délka šroubu" viz můj předchozí post.. otevře první odkaz http://e-konstrukter.cz/technicke-vypoc ... eho-sroubu" onclick="window.open(this.href);return false; zadá hodnoty D25mm l2500 uložení nejlepší s koeficientem 2,74 a vyskočí na něj kritické otáčky 880ot.. a má to za minutu..chápu, že ale někdo radši napíše X řádkovej příspěvek :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

3. 6. 2014, 5:31

Něco podobnýho jsem řešil na podavači dopravníku. Sice to fachá spolehlivě a rychle. Poháněno servem s převodovkou a řemenem HTD 5M. Je to sice 5m, ale další dopravník s přesnějším podavačem bych řešil skládaným hřebenem.
Přílohy
IMAG0393.jpg
IMAG0396.jpg
IMAG0397.jpg
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“