Router převážně na hliník jde mi hlavně o kvalitu stroje

Odpovědět
Forrest
Příspěvky: 16
Registrován: 19. 5. 2014, 10:26

16. 10. 2014, 9:35

Dobrý den,

rozhodl jsem se pro stavbu menšího routeru převážně na obrábění duralu a občas oceli.
Pracovní rozměry by mněli být 100cm x 90cm x 30cm.
Pracovní deska by mněla být 1m vysoko od podlahy, abych se nemusil ohýbat :D
Rozpočet mám cca okolo 80 000.
Předně jsem se díval co na trhu existuje za peníze do 100 000 jsem nikde nenašel mně vyhovující
stroj. Když už byl cenově dostupný tak byla malá plocha nebo to nebylo dostatečně přesné a tuhé.

Inspirací pro mně je tato stránka

http://www.mycncuk.com/threads/6484-A-s ... ng-machine" onclick="window.open(this.href);return false;

Obdobný stroj bych chtěl postavit ale s rozměry které jsem napsal.

Pracovní postup si představuji následující.

Ve feroně nechat nařezat jekli na rám.
Doma v garáži vše posvařovat co nejpečlivěji. Je mi jasné, že se svařenec zkroutí.
Potom to celé odvézt do nástrojárny kde mi obrobí horní plochy na lineární vedení.
Přišroubovat hiwin
Udělat duralové domky na motory uchycení tyčí atd...
Jako pohon budou sloužit serva a kuličkové šrouby s předepnutou maticí. (serva mám vybraná šrouby
a matice nevim kde nejlépe koupit?)
Měřit a dorovnávat (vůbec netučim jak to dorovnat, jestli všude cpát podložky nebo jak?)
Zakrytovat.
Vřeteno bude klasický čínan z ebay 1,5 - 3kw s mněničem. Ještě nejsem rozhodnutý jaké,
protože mám k dispozici pouze jednu 16A zásuvku a potřebuju z toho krmit celou dílnu.

Nejsem rozhodnutý jestli osu X dělat také z duralu nebo také řešit nějakým svařencem?
Dále si vůbec nevím rady se stolem. Zaprvé jak ho do rámu uchytit a z čeho by mněl být?
Nejlepší se mi jeví odlít desku z polymerbetonu do rámu ji zavěsit a na ni dát
duralovou desku s T drážkani nebo to co budu zrovna potřebovat.

Poradte mi prosím jestli je to reálné? Jak byste nejlépe řešili stůl? Jak to celé vyrovnat a zaúhlovat.
Nebo je to celé úplně špatně a za ty peníze se to dá udělat lépe?
Nedokážu si představit jak zajistit rovinost stolu a hlavně jak to udělat, aby
byl rovnoběžně s vedením?
Sbírám informace a než něco začnu dělat musim vědět že je to správná cesta, proto chci poradit a
znát vaše názory.

Diky
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

16. 10. 2014, 4:37

Ahoj, nechci bejt zlej, ale podle tvého dotazu ti mohu poradit, bud si to nech postavit a počítej s cenou min. 200000kč. A nebo si připrav tak 100000kč jen na mat. a dalších 100-200kkč na další vercajk. Bez soustruhu a frézy a hromady měřidel, stroj co je na fotce těžko uděláš. Na postavení takové mašiny už potřebuješ dobře zařízenou dílnu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2014, 6:25

Taky ta odkazovaná mašina zrovna moc kvalitní stroj na hliník není. Už podle zvuku z videa to jede tak že to jede.
Pokud ti nejde o nějakou stovku co se týká přesnosti a povrch ne úplně ideální tak směle do toho.

Majitel se zmiňuje o zásadních problémech s konstrukcí, křivost rámu 0,7mm apod. Toto se rozumně prostě srovnat nedá.

Jinak kvalitní stroj na hliník se nestaví z jeklů, ale buď z pořádných svařenců, polymerbetonu a nebo jiných přestavovaných litinových konstrukcí. (hmotnosti stovky kg a v tvém pracovním rozměru 1x0,9x0,3m spíše tuny)
Konstrukce jsou dělané tak, aby po obrobení a broušení pracovních a styčných ploch nebylo třeba nic dorovnávat.

Jestli chceš mermomocí svařenec, tak spočítat tuhost - špatný návrh nic nezachrání.
Pro koleje přivařit masivní lišty jako základ. Nechat vyžíhat, a pak frézovat.
Určitě to možné je, ale jsou to stovky hodin práce a bez strojního zázemí to bude drahé.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 10. 2014, 6:39

že všechny hned odradíte.. já se těším že konečně jeden příjde a postaví to když tady jsou 2-3 konstruktéři do tejdne a ono pořád nic.. i když je pravda že takovéhle hovadské rozměry a požadavek na ocel tady už dlouho nebyl.. tak směle do toho..
upřímně vezmi těch 80000 a někde je propij budeš z toho mít větší užitek než je vyhazovat do tohohle co nemůže fungovat...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

16. 10. 2014, 7:03

Pri tych poziadavkach a rozmeroch by som uvazoval nad polymerbetonovou klasickou konstrukciou. Ak budes carovat na ebay, tak cca do 130k sa to da.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

16. 10. 2014, 7:05

Kdyby si měl někdy cestu kolem Jarpic :D tak se zastav at vydíš co to obnáší. Rád ti vše ukážu a co budu moct poradím.Honza
Selic
Příspěvky: 653
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

16. 10. 2014, 7:16

No pro představu portálová frézka, co vzniká u mě:
pracovní prostor 2600x900x600mm, hmotnost cca 3450kg, určeno na hliníkové slitiny a umělé dřevo, přesnost v celém pracovním prostoru pod 1mm
Podskupiny:
1) základ litinová deska 2600kg opracovaná na hoblíku s přesností ploch pro lineáry pod 0,02mm, pracovní plocha pod 0,05mm
- materiál, opracování, přeprava, betonování podlahy, podlití zalévací směsí
- cca 130 tisíc Kč

2) horizontální pojezdy a portál
- materiál, opracování, lineáry, serva, kuličkové šrouby a drobný materiál
- cca 185 tisíc Kč polovinu ceny tvoří opracování

3) osa Z
- hotový suport s lineáry THK, upevnění na portál, vřeteno teknomotor 2,2kW
- cca 45 tisíc Kč

4) Rozvaděč
- skříň, 4ks servodriverů, 1ks frekvenčák pro vřeteno, PC, zdroje, MESA karta
- 32 tisíc Kč

+ asi 1600 mojích člověkohodin

A když to půjde dobře tak příští Vánoce to snad pojede.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Forrest
Příspěvky: 16
Registrován: 19. 5. 2014, 10:26

16. 10. 2014, 8:31

Koukám, že jsem asi tu ocel nemněl zmiňovat :D Ocel příležitostně! Všechno je přeci o třísce, tak když mi to pobere rozumně dural budu rád. Ocel pojedu pomalu a malé třísky a bude mi to stačit.
Zkusim to teda jinak. Mám k dispozici DATRON M8 každej den se na tom dělá dural bez problémů.
Stroj váží okolo 800kg a stojí na normální podlaze. Když je potřeba tak to zvládne i ocel sice pomalu ale jde to.
Když se podívám dovnitř tak tam není nic jiného než polymerbetonová deska na které jsou zespodu přišroubované
lineáry a tyče se servama. Z lineárního vozíku trčí plocháč na kterém je přišroubovaná celá X osa se vřetenem.
Celá tahle deska stojí na třech jeklech a zbytek je jen plechování.
Asi sem to napsal špatně, ale jestli si někdo představil že potřebuju frézku na ocel o rozměrech 100x90x30 tak to opravdu ne.
Je mi jasné že takový stroj bude vážit o krapek víc a bude trošku masivnějsí :D
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2014, 9:18

S tou třískou to není tak jednoduché.
Pokud se budeš bavit o frézách v malých průměrech (do 6mm) tak to třeba nějak půjde, pokud chceš produktivně zabrat 12mm do plného je to problém.
Vliv tuhosti stroje není jen u chyby frézování, tím že si systém myslí že ujel 1mm ale ve skutečnosti se fréza odvaluje o desetinu blíž protože ji stroj neudrží v záběru. Je to taky o vibracích které lehká a málo tuhá mašina (jinak taky amatérky navržená a nespočítaná), ty můžou s nástroji a výsledným povrchem zahýbat. Navíc řezná rychlost se nedá šulit do nekonečna, tříska musí mít nějakou optimální velikost podle nástroje. Můj dřívější omyl byl že klidně dám do čehokoliv cokoliv a stačí že prostě pojedu pomalinku - jenže ouha.

Srovnej si požadovanou kvalitu výstupu a pak se rozhodni.
Přijde mi trochu škoda nacpat kvalitní vedení, serva a kul předepnuté šrouby na jekl.

Rám z jeklů stačit bude, však to je i na tvém odkazu že to jede, jenže dát ho dohromady a pak srovnat je na zblbnutí :D, no a přesnost :roll:

Jo a ten DATRON navrhuje poměrně hodně lidí s velkými zkušenostmi, takže bych se nepokoušel vůbec srovnávat nějaké hoby udělátko že by mohlo zvládnout to stejné za zlomek ceny.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 10. 2014, 9:23

tak se na toho Datrona podívej ještě jednou pořádně, podívej se jakej typ vedení tam je, jaké šrouby, serva (přesnost, předpětí) pak se podívej na cenu a bude ti jasné že za 80 to prostě nejde..
a jestli myslíš že granitovou desku ošulíš svařenejma jaklema, předepnutý vedení a šrouby sráčema z číny a že to bude to samé.. tak věř tomu že to nebude..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2014, 9:50

Forrest píše:DATRON M8 každej den se na tom dělá dural bez problémů.
Jestli uděláš funkční ekvivalent toho Datrona za 1/4 jeho ceny (což bude pořád podstatně víc než je tvůj rozpočet), tak je z tebe do roka milionář :-) Jestli si věříš, jdi do toho.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2014, 6:52

pokud vim tak takovej datron muze stat tak 4 mega takze 80 000 je hluboko pod 1/4 ceny :lol:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

17. 10. 2014, 8:35

Tady máš stoleček, jako základ, to v garáži nesvaříš, metr vysoko bude, a je 1250x1250
Obrázek
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2014, 3:52

GeeSnake píše:Tady máš stoleček, jako základ, to v garáži nesvaříš, metr vysoko bude, a je 1250x1250
Obrázek
A i bez jekéhokoliv opracování to bude mnohem přesnější než sebevíc frézovaný jekl.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Selic
Příspěvky: 653
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

17. 10. 2014, 4:41

Chce to prostě pořádnej kus litiny:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=62&t=9484#p94955" onclick="window.open(this.href);return false; :wink:
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“