Výška koně

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

9. 10. 2014, 6:13

Ahoj
Chtěl bych se optat co dělat jestliže mám ( netuším z jakého důvodu ) osu koníku cca 0,3 mm pod osou vřetene.
Koník je určitě origoš.Výšku jsem kontroloval jen u univerzály,ve větší vzdálenosti nemám jak.
Že by bylo lože vyjeté to nevypadá.
Výškově koník nijak stavět nejde.Leda podložit vrchní díl koníka nějakým plechem.
Ovšem jestli je dráha koníka na loži opravdu vyjetá,asi nebude vyjetá pravidelně.Takže když to podložím,bude to sice dobře u univerzály ale ne na konci.
Jenže to zase nemám jak změřit a jsem na začátku. :)
Prostě nevím od čeho se odpíchnout.
Co s tím?
Přílohy
Fotografie0519.jpg
Fotografie0513.jpg
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2014, 7:58

zmerit se to da vodovahou, podlozit se to da pliskem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

10. 10. 2014, 7:11

Tož tam nacpu plech.A ještě bych rád oživil jeden dotaz na který jsem v jiném vláknu nedostal odpověď.
Pokud si na obrábění menších věcí zbastlím lícní desku třeba jen se sítí děr,nehrozí něco z hlediska bezpečnosti pokud ji budu upínat do univerzály?
Třeba za nějaké osazení,ať už vnější nebo vnitřní.
Jasně,přesnost nula nic,moc to zatěžovat taky nepůjde ale když potřebuju rychle do kusu duralu udělat 30tku díru v zemědělské přesnosti...
Jelikož jsem za svého života nic podobného u nikoho neviděl,předpokládám že v tom bude nějaký zádrhel.
Možná všichni uživatelé podobného zařízení měli v úmrtním listě jako příčina napsáno "lícní deska". :D
Má někdo něco podobného?
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

10. 10. 2014, 7:47

Taky to mám, ale použití je omezené. Použiji jenom v případě, že se nevyplatí a nebo se mi nechce vyměňovat univerzálku za paknšajbu a v tom případě je na mítě maximální opatrnost a musí se to "jenom lochtat". žádné šropování. Klidně si to vyrob, ale výhledově tu paknšajbu sežeň.
www.mosaznevyrobky.cz
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

11. 10. 2014, 1:12

karelsklo píše:Ahoj
Chtěl bych se optat co dělat jestliže mám ( netuším z jakého důvodu ) osu koníku cca 0,3 mm pod osou vřetene.
Koník je určitě origoš.Výšku jsem kontroloval jen u univerzály,ve větší vzdálenosti nemám jak.
Že by bylo lože vyjeté to nevypadá.
Výškově koník nijak stavět nejde.Leda podložit vrchní díl koníka nějakým plechem.
Ovšem jestli je dráha koníka na loži opravdu vyjetá,asi nebude vyjetá pravidelně.Takže když to podložím,bude to sice dobře u univerzály ale ne na konci.
Jenže to zase nemám jak změřit a jsem na začátku. :)
Prostě nevím od čeho se odpíchnout.
Co s tím?
normální stav u staré rachotiny.. co jako, to myslíš že když není opotřebené lože tak se to nemůže opotřebit třeba na kluzné ploše na koniku? no samozřejmě že může a taky oproti té délce lože po které se to posouvá je to víc pravděpodobné, stačí to vypodložit plechem myslím že 0,3 má plech plechovka od barvy, nejlíp od ředidla ta hranatá z toho mám nastříhány jak podložky pod nože tak i jinde například pod klínem nožových saní a taky přesně pod tim koníken na jinym soustruhu
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5208
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 10. 2014, 6:39

karelsklo píše:Ahoj
Chtěl bych se optat co dělat jestliže mám ( netuším z jakého důvodu ) osu koníku cca 0,3 mm pod osou vřetene.
Koník je určitě origoš.Výšku jsem kontroloval jen u univerzály,ve větší vzdálenosti nemám jak.
Že by bylo lože vyjeté to nevypadá.
Výškově koník nijak stavět nejde.Leda podložit vrchní díl koníka nějakým plechem.
Ovšem jestli je dráha koníka na loži opravdu vyjetá,asi nebude vyjetá pravidelně.Takže když to podložím,bude to sice dobře u univerzály ale ne na konci.
Jenže to zase nemám jak změřit a jsem na začátku. :)
Prostě nevím od čeho se odpíchnout.
Co s tím?
Tak si to lože oměř ;-) stačí přesná vodováha viz přípěvky ve vláknu technologie měření.
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=57&t=10439&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;

Pak budeš vědět jak je opotřebené
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

20. 10. 2014, 6:36

Díky za link,doteď jsem znal jen tu dlouhou vodováhu zalepenou od malty. :)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“