Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 10. 2014, 6:34

petras: to je ono, tak jsem to myslel
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2014, 2:10

Včera jsem byl v nouzi donucen si poskládat vlastní vačkový reverzní spínač na dvourychlostní motor do Deckela. Nejprve jsem si bláhově myslel, že dojdu do prvního kšeftu, koupím, namontuju a bude, ale zjistil jem, že to není tak jednoduché něco takového koupit či dokonce objednat, navíc když mě ani nikdo nechápal, co vlastně chci, přitom jsem to popisoval poměrně přesně, že to chci na dvourychlostní motor aby to spínalo oba směry a oba stupně :) Vždycky mě akorát dokáže nasrat, když se mě obratem zeptá, a na co to máte? to vždycky začínám startovat :D

Poptával jsem to přímo u výrobce z Obzoru, kde mají i konfigurátor, ale ty se mě neozvali, zřejmě proto, že jsem chtěl jen jeden kus.... Tak jsem využil jen schéma pro VS 16 9154-C8 a protože jsem měl doma dva spínače VS 16 2204 se čtyřmi patry a nějakým tím vypáleným kontaktem, tak jsem si řekl, že si ten šestipatrový poskládám sám z těch dvou.
Úskalí tam žádné nebylo, byla to práce na dvě hoďky rozhodil jsem oba spínače do prvočinitelů abych věděl jak to vlastně funguje, udělal jsem akorát delší tyčku 5x5 na ní udělal zápich pro pojistnou podložku, zfrézoval plošku na otočný ovladač, udělal dva delší šrouby (ten dahlander má šest pater) a začal to skládat od spodu. V těch původních spínačích byly jen základní vačky (hnědý plast) s jedním výřezem, takže jsem se vždycky podíval do schématu a podle toho které měli být spojené na které poloze otočení jsem dofrézoval vyřezy na těch základních vačkách jak jsem potřeboval, na fotce je základní vačka a dodělaná vačka pro jednostranné spojení kontaktů v poloze 1 a 2. Vrchní vačka, přes kterou se převalují kuličky tlačené pružinkama a určuje polohy 0-45-90 st. jsem udělal novou, protože ty co jsem rozebral a měl byly jen 0-90.

Elektrikář by asi vyletěl z kůže, na detaily ať se mě nikdo neptá, protože elektrikář nejsem, spínač ale funguje skvěle :D
prvočinitele.JPG
vačky kontaktů.JPG
vačka aretace.JPG
sestava dahlander.JPG
dahlander schéma.png
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Zbýňa
Příspěvky: 1925
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 10. 2014, 6:40

tumlik píše:Včera jsem byl v nouzi donucen si poskládat vlastní vačkový reverzní spínač na dvourychlostní motor do Deckela. Nejprve jsem si bláhově myslel, že dojdu do prvního kšeftu, koupím, namontuju a bude, ale zjistil jem, že to není tak jednoduché něco takového koupit či dokonce objednat, navíc když mě ani nikdo nechápal, co vlastně chci, přitom jsem to popisoval poměrně přesně, že to chci na dvourychlostní motor aby to spínalo oba směry a oba stupně :) Vždycky mě akorát dokáže nasrat, když se mě obratem zeptá, a na co to máte? to vždycky začínám startovat :D

Poptával jsem to přímo u výrobce z Obzoru, kde mají i konfigurátor, ale ty se mě neozvali, zřejmě proto, že jsem chtěl jen jeden kus.... Tak jsem využil jen schéma pro VS 16 9154-C8 a protože jsem měl doma dva spínače VS 16 2204 se čtyřmi patry a nějakým tím vypáleným kontaktem, tak jsem si řekl, že si ten šestipatrový poskládám sám z těch dvou.
Úskalí tam žádné nebylo, byla to práce na dvě hoďky rozhodil jsem oba spínače do prvočinitelů abych věděl jak to vlastně funguje, udělal jsem akorát delší tyčku 5x5 na ní udělal zápich pro pojistnou podložku, zfrézoval plošku na otočný ovladač, udělal dva delší šrouby (ten dahlander má šest pater) a začal to skládat od spodu. V těch původních spínačích byly jen základní vačky (hnědý plast) s jedním výřezem, takže jsem se vždycky podíval do schématu a podle toho které měli být spojené na které poloze otočení jsem dofrézoval vyřezy na těch základních vačkách jak jsem potřeboval, na fotce je základní vačka a dodělaná vačka pro jednostranné spojení kontaktů v poloze 1 a 2. Vrchní vačka, přes kterou se převalují kuličky tlačené pružinkama a určuje polohy 0-45-90 st. jsem udělal novou, protože ty co jsem rozebral a měl byly jen 0-90.

Elektrikář by asi vyletěl z kůže, na detaily ať se mě nikdo neptá, protože elektrikář nejsem, spínač ale funguje skvěle :D
Příloha prvočinitele.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Příloha vačky kontaktů.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Příloha vačka aretace.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Příloha sestava dahlander.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Příloha dahlander schéma.png je dlouhodobě nedostupná.
Taky nejsem elektrikář a taky tyhle vypínače úspěšně rozebírám. :D Několikrát jsem u starších typů, co mají aretaci páky ocelovou vačkou, pootáčel hvězdicovou kulisu vačky na neomletý zuby.

Dotvořil jsem táhýlka na skříňky a upravil dvě řemenice na správnej průměr hřídele, jednu bylo bohužel nutný vyfutrovat.
Přílohy
261020141295.jpg
251020141294.jpg
251020141292.jpg
251020141290.jpg
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

26. 10. 2014, 11:11

Koukal sem tak na ptačí budky tak jsem si jednu vyrobil 'normovanou' pro Koňadry :-) Ještě dostane lak a rohové malé kování asi :-) + ještě na střechu přijde něco co zabrání vodě :-)
Přílohy
IMAG1574.jpg
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

27. 10. 2014, 5:14

čau, pěkná budka :D ale s tou povrchovkou to vymysli fakt dobře, nám z podobného materiálu (teda trochu řidší skladba a samá vada dřeva) chodí bedny z čajny a jak 1x zaprší, tak to dělá krásné roztodivné tvary, jak kynou, hlavně v řezech, tak nějakou glazuru (Lazurol), nebo nevim??? babo raď
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

27. 10. 2014, 7:47

Ptačí budky mají být bez povrchové úpravy a nejlíp jen z řezanýho dřeva aby neklouzaly drábky.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 10. 2014, 9:09

Jan Danda píše:Ptačí budky mají být bez povrchové úpravy a nejlíp jen z řezanýho dřeva aby neklouzaly drábky.
Nebo dodělat schůdky a zábradlí.. :lol:
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

27. 10. 2014, 2:15

Kamos cisti a opravuje budky pro Lesy. V jiznich cechach je jich po lesich mraky. Na striskach byva lino, nebo lepenka. Jinak jsou z cistejch prkynek. :)
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

27. 10. 2014, 5:57

Já to udělal z překližky čili lakování je určitě třeba kvůli roztentování vnějšímy vlivy :-) Jinak skoušim to těď nějakým lakem co mi dal tatik tak uvidime kdyztak vyrobim dalsí :-) Na stříšce bude lepenka která trošku bude přesahovat vzadu na zadni stěně kvuli vodě :-)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

28. 10. 2014, 11:16

A taková by se vám nelíbila? Natřená je taky. Kdoví co na to ptáci.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 10. 2014, 4:12

Josef píše:Kdoví co na to ptáci.
Dovedu si to docela živě představit, jak stará ptáková prudí toho svýho:
"Hele, přestaň se už válet na tom gauči a běž spravit ty 3 šikmý plaňky, kdo se na to má furt dívat."
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

28. 10. 2014, 5:06

.. Airme z toho by byly docela dobrý reprobedny za ty prachy :D .. nasadil jsi mi brouka, mám doma válet repráky z předchozí káry :mrgreen:
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

28. 10. 2014, 6:09

Dnes dokončeno pro zákazníka. Maketová přední odpružená noha na EMB-312 Tucano + mechanika zatahovacího pneu. podvozku + integrované řízení :)
Přílohy
P1010137.JPG
P1010138.JPG
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7215
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 10. 2014, 6:58

nádhera
.....
Jaké se v tom používá provozní médium?
Vzduch?
Nějaká kapalina?
Díky za odpověď.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

29. 10. 2014, 2:30

Jo je to na vzduch, ale dvojčinná verze (vzduchem zatáhnout-vzduchem vytáhnout)-zákazník si to nedal rozmluvit. Jednočinná verze se zatahuje vzduchem proti pružině - takže při ztrátě tlaku se podvozek automaticky vysune pomocí té pružiny - u dvojčiného má smůlu ....
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“