Odlievanie metodou strateneho vosku

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
flexo
Příspěvky: 129
Registrován: 21. 2. 2010, 12:39
Bydliště: Šaľa

18. 12. 2014, 6:18

Zdravím páni, má niekto skúsenosti s odlievaním ľahko taviteľných kovov metódou strateného vosku? Aký vosk používate pri cnc obrábaní? Je možné použiť aj bežný sviečkový vosk? Aké typy frézok používate, rýchlosti a ostatné parametre?
Ďakujem
www.sperkaren.sk
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2014, 3:21

nez frezovat vosk, tak radeji system pozitiv>negativ
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

18. 12. 2014, 6:12

parafín by mohl vyhovět. a nebo karnaubský vosk (celkem tvrdá věc).
Ale obrábět jsem to nikdy nezkoušel, možná tak jednobřit, malý úběr a hodně dobré chlazení (ale bez záruky).

Jinak jak "fila", udělat výrobek, klidně zalít do nějakého sajrajtu, nejlépe Lukopren N Super, mám s ním dobré zkušenosti (je řídký a výborně kopíruje detaily), a pak dělat voskové odlitky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22404
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2014, 6:15

tyhle vosky maji velikou smrstivost a obecne nejsou prilis vhodne
delal jsem pokusy ale vyprdnul jsem se na to
jsou dostupne sperkarske vosky v malem v ruznych tvarech pripadne primo slevarenske ve vetsim, teoreticky by se to melo dat sehnat v kazde slevarne kde s tim pracuji
kdyz si clovek chce nechat nalejt vlastni veci tak by melo jit donest vlastni voskove modely tedy by to ta slevarna mela poskytovat celkem bezne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2014, 7:59

Já mám na frézování vosk z parafinu s nízkomolekulárním polyolefinem. Pokud jde o výrobu kusovky, tak je to rychlejší než dělat formičku. povrch docela slušný a smrštění vosku se nemusí řešit, protože se frézuje do vychladlého (tedy už smrštěného). Na frézování používám běžné dvoubřité nástroje, řezné podmínky moc neřeším, ono to snese lecos a zatím jsem neměl důvod hledat nějaké optimální řezné podmínky. Dělám malé věci, tak o čas nejde a v tom vosku nejde ani o životnost nástroje.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22404
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2014, 8:01

u te karnauby to ale vadi protoze mi to kvuli smrsteni praskalo a nedal se odlejt polotovar
pri rizenem chladnuti asi ano
ale to uz si radsi vyskemram nekde profi vosk za pekne dekuji
v tech slevarnach toho dene vyhodej kubiky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

18. 12. 2014, 9:27

nevím, ale v tom lukoprénu to nic neudělalo a okopírovalo mi to i ty nejjemnější detaily....
ale jasně karnauba na odlévání není, to spíš ten parafín.
ty profi vosky moc neznám, snad jen trochu ten zlatnický
Jan163
Příspěvky: 44
Registrován: 10. 2. 2013, 9:20

20. 12. 2014, 5:17

Druhy vosků-Přírodní vosky-1-živočišné-včelí,šelakový vosk,lanolín 2-rostlinné-karnaubský,candelia,3-minerální-parafín,ozokerit,cerezin.montání.Syntetické vosky-polyglykoly,polyetyleny,parafíny aj..Vlastnosti vosků se dále dají upravovat přísadami jako oleji nebo pryskyřicemi-kalafuna,kopál,damara.Tvrdost vosků-od tvrdých po měkké-karnaubský vosk,kalafuna,šelak,montání vosk kyselina stearová,parafin,ozokerit,cerezin,včelí vosk lanolín.Vosky modelovací určené k lití metodou spalitelného modelu-základní součástí voskových směsí je parafín,který po ochladnutí tuhne v pevnou krystalickou hmotu se značnou kontrakcí 11-15 objemových %.Ke zlepšení vlastností parafínu se používají ozokerit nebo cerezin,který zvyšuje bod tání.Tvrdost a bod tání zvyšuje také montání a karnaubský vosk,opačné vlastnosti má vosk včelí který změkčuje a zvyšuje lepivost.Důležitým změkčovadlem je i kyselina stearová,zato se nikdy nepoužívá stearin,který nápadně zhoršuje kvalitu vosku.Bod tání snižují i oleje.Objemové změny při tuhnutí-nedají se zcela odstranit.Průběh expanze není rovnoměrný a objem vosku se se stoupající teplotou stále více zvyšuje.Křivka změn objemu při chladnutí je zrcadlově obrácena.Při tuhnutí roztaveného vosku dochází zpočátku k velké kontrakci která se v plastickém stavu zmírňuje.Relativní velikost kontrakce se se postupujícím tuh nutí vosku stále zmírňuje,ale probíhá dál,i když je vosk už tuhý.Mezi 45 C a 20 C kontrahují některé směsi až o 5%. Frézování vosků-použít lze jen nejtvrdších vosků,které jsou označeny jako frézovací.Pří práci se nesmí mazat a třísky se nesmí lepit na ofrézovaný povrch.Protože pevnost a tvrdosti přibývá po ztuhnutí,je výhodné provádět frézování až za určitou dobu po dokončení modelace nebo odlití do bloku.Tvrdost některých preparátů stoupne dosti podstatně již po deseti minutách.Frézy určené k frézování vosků které užívám jsou jednobřité nebo dvoubřité. Modelace vosk modelu-pokud možno homogeně prohřátými nástroji,nejlépe termonoži s termostatem.Při potahování kopyta metodou máčení voskem nejlépe ve voskovém hnízdě-nádobou- s termostatem ovládaným ohřevem vosk. náplně. Místo vosku se také dá použít k modelaci spalitelného modelu také pryskyřice metylmetakrylátová modelovací která také shoří beze zbytku-a je stálejší v rozměrových změnách. Zkoušel jsem lít podvozkové nohy od modelu letadla 1:48 z polystyrenu a ten shořel také,ale u většího objemu nevím jak by to dopadlo.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“